Austrija i Njemačka imaju nešto što se zove katastar bombi u kojem su pohranjene informacije o bombardovanim metama i mikrolokacijama pronađenih i moguće zaostalih bombi utvrđenim na osnovu proučavanja aerofotografija i plotova bombardovanja. Na globalnom nivou ne postoji slična baza.
Ja trenutno pokušavam napraviti nešto slično, ali mi nedostaju GIS informacije, reporti i plotovi...koliko para, toliko muzike. No uz ovo informacija i zapisa koje sam do sada dobavio uspio sam identifikovati rizične lokacije, realne rizike i najgore scenarije.
Na terenu se okrivanje radi klasičnom magnetometrijom kada se rade preventivni pregledi, odnosno bagerom kada se nađe slučajno.
Uh, lagano klizimo u off. Ali to ti je jako dobra inicijativa. Ko finansira? Od toga bi mogao i neki dobar crowdfunding projekat da se napravi jer od država nema vajde. A mnogo je važan i koristan posao.
Hajde da nastavimo ovu priču u odgovarajućoj temi (ako postoji) ili na PP.
Od zaborava otrgnuto bombardovanje aerodroma u Lazarevcu drugog dana Aprilskog rata 1941. Više od tri decenije prof. dr Milorad Đoković rekonstruisao ovaj tragični istorijski događaj
Interesantna mapa, sva Engleska i Americka bombardovanja za vreme 2.s.r. U odnosu na delove Francuske i Cehoslovacke - Jugoslavija je jos i dobro prosla.
^
bojank ::Niger je bio francuska kolonija i bombardovali su ga Englezi. Ne znam za Kazahstan, provericu...
Po GIF-u bombardovali su ga Englezi u 8 mesecu 44-e. (50.13°N 82.00°E) Count:4
U vezi Nigera i Nigerije:
Citat:In at least two cases it's definitely errors in the latitude/longitude data; if you look at the THOR source the 1940 records shown in Niger (15.82 N 6.25 E) were actually missions to Emmerich in Germany; the 1941/2 records in Nigeria (7.15 N 9.31 E) actually hit Ras El Ali in Tunisia.
The June 1944 location in Niger (14.37 N 12.45 E) is likely an error as well.
Mozda je i Kazahstan (latitude/longitude) greska. Obzirom da su slika i GIF kreirani iz iste baze.