Poslao: 18 Sep 2017 22:03
|
offline
- Pridružio: 12 Mar 2017
- Poruke: 80
|
Hvala Mixelotti, a i Siriusu unaprijed. Nego ako neko od vas ima ovakvih slicnih dokumenata ( kao ove na linku), u kojima se nalaze brojke streljanih ili uhapsenih , za vrijeme 1917 do Staljinove smrti ,neka slobodno postavi . U raspravi sam sa drugom o broju zrtava tadasnjeg komunistickog rezima ,direktno od rukovodstva i indirektno ( glad i slicno). Pokusao sam preko raznih ruskih arhiva, medjutim prevelik je zalogaj .
portal.rusarchives.ru/publication/katyn/01.shtml
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 07:01
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Prosto je neverovatno kako se neke stvari vade iz konteksta. Mnogo je manja vremenaks distanca između čuvenog pomora od gladi u Irskoj od sličnog u SSSR-u. Pri tome je procentualno broj umrlih Iraca od gladi neuporedivo veći od onog u SSSR. O umiranju od gladi u Italiji pred Prvi svetski rat takođe tajac. pa to je bio i jedan od razloga dolaska Musolinija na vlast jer je obeća da se u Italiji neće više umirati od gladi. I to obećanje je ostvario. Pa čuvena glad u centralnim državama SAD čak i nešto posle gladi u SSSR-u. Ni to nema problema.
Al da se vratimo komunističkim zločinima kod nas.
O ubistvima politički protivnika Miloša Obrenovića svi znate. Ali da li znate o masovnim ubistvima političkih protivnika od strane Karađorđevića. Ko je od vas čuo o čuvenoj Gurgusovačkoj kuli i koliko je tu likvidarano političkih protivnika Aleksandra Karađorđevića i Ustavobranitelja. Jedan primer Karađorđevićeve pristalice su u Ćupriji likvidirale protu Ognjana Pavlovića protoprezvitera okruga ćuprijskog i to na tako svirep način da bi se čak i najveći anti komunisti na forumu zgrozili. Zaklali su ga pred celom porodicom. Vidi se od koga su četnici učili. Pored njega ubili su još najmanje tridesetak sveštenika Obrenovićevaca i masu drugih uglednih ljudi. Kad se vratio Miloš Obrenović proti Ognjanu je u Ćupriji podignut spomenik ispred koga je svake godine obeležavan dan njegove smrti. Tako je to bilo do majskog prevrata kada su nove vlasti, mesec dana po dolasku na vlast, srušile spomenik proti Ognjanu u Ćupriji.
Kad su ponovo došli na vlast Obrenovići su nastavili sa likvidacijama političkih protivnika. Jedini izuzetak je bio knjaz Mihailo. Ali što se tiče Milana teško da bi se komunisti sa njim mogli da takmiče.
Požarevačkog protu, pristalicu radikala, su ubili pred porodicom i to tako što su iz Zabele puštena dva kriminalca da ga ubiju i odmah se vrate u zatvor. I ceo Požarevac je znao kako je prota ubijen ali su ubice imale savršen alibi zvanično su bile u zatvoru. Naravno posle par meseci su pomilovani i pušteni i zatvora premda su bili osuđeni na po 20 godina zatvora.
Demokratska Srbija je od 1903. do 14. godine bila demokratska ali samo za pristalice dinastije Karađorđević. Ako biste bili pristalice dinastije Obrenović ta pravila nisu važila za vas.
Dakle za sve one koji govore o zločinima komunista - preporuka: pogledajte šta se dešavalo u toj "demokratskoj i slobodnoj" Srbiji 1815 - 1914. godine. Uverićete se da su komunisti mala deca u odnosu na mnoge demokrate iz tog perioda.
|
|
|
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 09:10
|
offline
- Pridružio: 21 Maj 2008
- Poruke: 15325
|
Jezekijel ::Има ли поузаних радова о стрељању регрута ЈКВуО на подручју Зеленгоре током 1944. године?
Први рад који је покушао да дође до података консултујући примарне изворе је био:
Милан Терзић, „Губици четника Драже Михаиловића на Зеленгори и Сутјесци – мај 1945.”, Војно-историјски гласник, 2/2011, Београд, 2011, стр. 71-83.
У књизи ”Казна и злочин” , стр. 441-471, Милан Радановић је додатно анализирао што и Терзић.
Међутим на основу тих извештаја није могуће установити колико су од њих били ”регрути”. Код неких ”ревизиониста”, зависно од потребе, сви четници су били прекаљени борци, да би у следећем опису сви били голобради младићи.
Оно што се може видети на основу два горња рада, је да је главнина четничке колоне, са око 3.000-3.500 бораца разбијена на Зеленгори 12-15. маја. Већина је погинула у борби или у бомбардовању, део је заробљен и одмах стрељан (поготово они у забаченим крајевима), док су они који су се предали ближе насељеним местима заробљени и даље процесирани.
Имаш код М. Пешића у књизи ”Мисија Халјард” пример неколико његових другова који су били мобилисани, заробљени у Босни, одлежали нешто робије и пуштени.
Укратко, ако је неко од регрута и био заробљен, велика је шанса да није био стрељан.
|
|
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 10:30
|
online
- Sirius
- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26159
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
ofbeyond ::Potrebna mi je pomoc u prevodu sa ruskog na naški , ako nekom nije mrsko, bio bi zahvalan , samo kolone, sa lijevo na desno i naslov .
Ако треба да импортујем таблу, нема проблема, али суштина је следећа:
Од лева надесно:
1.Године које су обрађене (на дну пише укупна бројка)
2. Свега је ухапшено...
3. Од њих ( рубрика са три мање рубрике): за контрареволуционарно дело, од тог броја за антисовјетску агитацију, за друге преступе
4. Свега осуђено
5. Велика рубрика са седам подрубрика : Од тог броја лишени слободе на:
-25 , 20, 15 , до 10 година
Прогон, Противмере
(прва лево рурика у тој великој рубрици је укупан број).
Мала табела:
Ко их је осудио
1. нечитко, ради се о, по свој прилици, ратном суду
2. специјална комисија
3. Посебни комесари
4. Посебне комисије за контрареволуционаре при НКВД
Примеба:
У те мере кажњавања укључени су: условно кажњени , кажњени на поправно-принудни рад, принудни рад они који су покушали бекство преко границе
Надам се да ће ово бити колико - толико корисно.
|
|
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 12:35
|
offline
- Pridružio: 12 Mar 2017
- Poruke: 80
|
ltcolonel ::Prosto je neverovatno kako se neke stvari vade iz konteksta. Mnogo je manja vremenaks distanca između čuvenog pomora od gladi u Irskoj od sličnog u SSSR-u. Pri tome je procentualno broj umrlih Iraca od gladi neuporedivo veći od onog u SSSR. O umiranju od gladi u Italiji pred Prvi svetski rat takođe tajac. pa to je bio i jedan od razloga dolaska Musolinija na vlast jer je obeća da se u Italiji neće više umirati od gladi. I to obećanje je ostvario. Pa čuvena glad u centralnim državama SAD čak i nešto posle gladi u SSSR-u. Ni to nema problema.
Kako mislite da je manja vremenska distanca izmedju Velike gladi (1845-1852) i one u SSSR-u (1932-1933)?. Mozda je korisno i napomenuti da je jedan od vaznijih faktora bio prirodni element ( plamenjaca krompira ), dok kod Ukrajine , pored ogranicene suse , ostalih problema sa usjevima, bio vjestacke prirode, ( kolektivizacija, lose planiranje ,neosnovan izvoz, redistribucija, prevelike kvote , nedostatak mehanizacije, primitivniji nacin obrade zemljista , neadekvatna tehnologija proizvodnje itd ) .Prosto je tesko za povjerovati da je neko gladan dok hoda po cernozemu . .Zbog toga mislim da je neko od rukovodstva(sam vrh) kriv za tu glad. Za gladi po SAD i Italiji ( sa smrtnim ishodima) , nemam nikakve brojke, pa ako mozete postaviti .
|
|
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 13:55
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Velika glad u Irskoj je trajalo od 1845. do 1852. godine i za sve to vreme engleske vlasti nsu ni mrdnulo da pomognu. Odgovaralo im je da se broj Iraca što više smanji i to im je uspelo. Pogledaj broj Iraca 1845. i pogledaj broj Iraca 1852. godine.
Što se tiče gladi u SSSR-u treba znati da je gladi bilo i u carskoj Rusiji. Bilo je nekoliko izuzetno jakih udara gladi i to šro je interesantno nakon ukidanja kmetstva. Naime, običajno pravo da se spahije brinu o svojim kmetovima u gladnim godina je nestalo a državna obaveza nije zaživela. Ako se baviš tom temom trebalo bi da znaš da se Tolstoj upravo pisanjem o tim gladima zamerio i državnom vrhi i Ruskoj crkvi.
U Srbiji nije bilo gladi sve do pred kraj XIX veka. Čak su se i strani putpisci a i konzuli čudili tome i optuživali Srbe da profitiraju nad povremenim gladnim godinama u Evropi.
Srbija je imala nasleđenu instituciju zvanu opštinski koš u koji su svi seljaci morali da odvajaju deo roda. taj deo ju čuvan za ispomoć bilo siromašnim članovima zajednice, bilo celoj zajednici u slučaju nerodnih godina bilo za ispomoć drugih opština koje su bile pogođene glađu. I to je dolično funkcionisalo. Problem je nastao kad su kapitalistički odnosi u Srbiji krajem XIX veka uništili opštinski koševe a držva još nije imala jako socijalnu organizaciju. Što je kapitalizam jačao u Srbiji češće se pojavljivala glad. Doduše nikad na nivou cele države već u pojedinim krajevima ali pošto su razvijeni kapitalistički odnosi uništili opštinske koševe a država nije imala robne rezerve u savremenom smislu reči bilo je vrlo teško organizovati pomoć u hrani.
Dakle da zaključim. Pojam gladi na černozemu nije nastao u SSSR-u. Bilo ga je u i carskoj Rusiji.
|
|
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 15:26
|
offline
- Pridružio: 12 Mar 2017
- Poruke: 80
|
ltcolonel ::Velika glad u Irskoj je trajalo od 1845. do 1852. godine i za sve to vreme engleske vlasti nsu ni mrdnulo da pomognu. Odgovaralo im je da se broj Iraca što više smanji i to im je uspelo. Pogledaj broj Iraca 1845. i pogledaj broj Iraca 1852. godine.
Što se tiče gladi u SSSR-u treba znati da je gladi bilo i u carskoj Rusiji. Bilo je nekoliko izuzetno jakih udara gladi i to šro je interesantno nakon ukidanja kmetstva. Naime, običajno pravo da se spahije brinu o svojim kmetovima u gladnim godina je nestalo a državna obaveza nije zaživela. Ako se baviš tom temom trebalo bi da znaš da se Tolstoj upravo pisanjem o tim gladima zamerio i državnom vrhi i Ruskoj crkvi.
U Srbiji nije bilo gladi sve do pred kraj XIX veka. Čak su se i strani putpisci a i konzuli čudili tome i optuživali Srbe da profitiraju nad povremenim gladnim godinama u Evropi.
Srbija je imala nasleđenu instituciju zvanu opštinski koš u koji su svi seljaci morali da odvajaju deo roda. taj deo ju čuvan za ispomoć bilo siromašnim članovima zajednice, bilo celoj zajednici u slučaju nerodnih godina bilo za ispomoć drugih opština koje su bile pogođene glađu. I to je dolično funkcionisalo. Problem je nastao kad su kapitalistički odnosi u Srbiji krajem XIX veka uništili opštinski koševe a držva još nije imala jako socijalnu organizaciju. Što je kapitalizam jačao u Srbiji češće se pojavljivala glad. Doduše nikad na nivou cele države već u pojedinim krajevima ali pošto su razvijeni kapitalistički odnosi uništili opštinske koševe a država nije imala robne rezerve u savremenom smislu reči bilo je vrlo teško organizovati pomoć u hrani.
Dakle da zaključim. Pojam gladi na černozemu nije nastao u SSSR-u. Bilo ga je u i carskoj Rusiji.
Slazem se sa carskom Rusijom, i glađu i tada, moja namjera nije bila opravdati to ili na neki nacin biti licemjer (ukazivanjem na komuniste i glad tada , a ne na monarhiste, koju deceniju prije ) vec samo dokazati da ono sto se desavalo 1932-33, bilo pod odgovornoscu Staljina i uopste drzavnog aparata, a time i smrt mnostvo ljudi. Nego tema je bila SSSR, i trazio sam podatke za taj sistem, zbog navedene rasprave sa drugom. Kad bi tema bila carska Rusija, trazio bi krivca i tad, ako taj krivac nije nesto prirodno, nezaustavljivo,bez prevencije (kao neke bolesti , vremenske nepogode ).
|
|
|
|
Poslao: 19 Sep 2017 15:57
|
offline
- Gama
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
mikrimaus ::Не знам да ли је права тема, али да не отварам нову....
Да ли је тачно да је на Дрезденском конгресу договорена сарадња КПЈ са Усташама?
Čuo sam i ja tu hipotezu ali ima jedan problem:
-Drezdenski kongres je održan 1928. godine,
-Ustaški pokret nastaje 1929. godine (posle tzv. Šestojanuarske diktature) - pre toga je Ante Pavelić bio poslanik u Skupštini Kraljevine SHS. Pre toga nije bilo jedinstvene političke organizacije već su bile pojedine grupe koje je Pavelić stavio pod jednu organizaciju.
Međutim, možda (pretpostavljam - nije sigurno) je stav KPJ prema hrvatskom pitanju doprineo da se napravi veza dogovora KPJ i Ustaša. O čemu se radi?
Na Drezdenskom kongresu je formalizovano ono za šta su se pre zalagali komunisti: rasturanje Kraljevine SHS/Jugoslavije kao Versajske tvorevine. Oni su zaključili da Hrvatska, Crna Gora, Slovenija i Makedonija treba da se odvoje jer nisu ušle u skladu sa komunističkim viđenjem (ujedinjenje sa Srbijom je viđeno kao želja buržoazije, a ne radničke klase). Dalje su tražili da se rasture i Grčka i Bugarska i da se stvori Balkanska federacija sa komunističkom ideologijom.
Njihova ideologija je bila da sve što je nastalo kao produkt Versajskog mira nije ništa drugo do imperijalizam Velikih sila na štetu malih naroda i radničke klase. Istorijska literatura neposredno posle Drugog svetskog rata upravo Prvi svetski rat ne zove tako već Imperijalistički rat.
Ukoliko budeš nekad u prilici da pročitaš/listaš knjigu J. V. Tarle, Istorija novog veka, ukoliko nisu prevodioci menjali tekst, videćeš da se poslednje poglavlje zove Imperijalistički rat (= Prvi svetski rat).
Nadam se da sam pomogao .
|
|
|
|
|