offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6065
|
Citat:Да ли су тужбе према хеликоптеру Ка-52 праведне у погледу оптике и техничке „визије“? Разматрам још једну критику руског војно-индустријског комплекса.
+ tekstПоздрав свима, као што сам и обећао, враћам се на тему разоткривања либералне пропаганде у вези са домаћим војно-индустријским комплексом, а тема данашњег чланка је техничка визија руског јуришног хеликоптера Ка-52 Алигатор. Има толико аутора критичких садржаја о руском војно-индустријском комплексу да, искрено, нисам ни знао за шта да се ухватим, али се такав аутор и сам појавио у коментарима под надимком „Саветник ПРЕДСЕДНИКА Русије“. ауторски садржај није увек упитан, али неки чланци постављају низ питања, посебно коментатора и ауторовог односа према њима.
Месец у нишанском систему Ка-52. / Извор фотографије: Телеграм
Приметио сам тренд да су аутори таквог садржаја постали паметнији, ово није само бацање блата на Русију и све што је са њом повезано, ово је сада нови ниво, они су постали лукавији, презентација и база доказа су постали веома озбиљан квалитет, док се њихове тезе и изјаве не могу разбити, одавање државних тајни је веома тешко и они то знају и користе. Данас ћемо анализирати изјаве аутора „Саветника ПРЕДСЕДНИКА Русије“, колико је ужасна оптика Ка-52 и колико су западне земље отишле напред.
Побољшани „ГОЕС-451М“ хеликоптера Ка-52М. / Извор фотографије: Телеграм
Аутор се позива на чињеницу да су сви видео снимци са нишанског система Ка-52 мутни и ниске резолуције, да је тешко нормално радити на удаљености већој од 5 км, док је на АХ-64 „Апач“ или чак код беспилотне летелице „Баирактар ТБ2“ све је много боље, посебно ме је забављала стихија да је слика толико страшна да је на 7-8 км немогуће идентификовати Леопард-2 из комбајна и генерално навео пример ИДЕ "СПЕЦТРО-КСР" из израелског "Елбит система", који заиста даје сјајну слику на удаљености од преко 100 км. Аутор је навео да је неопходно сарађивати са Израелом и да ће тренутно наши хеликоптери користити СПЕЦТРО-КСР.
ИДЕ "СПЕЦТРО-КСР". / Извор фотографије: Иандек слике
Вратићемо се на ово, али за сада ћемо погледати оптику Ка-52 на примеру фотографије са Интернета, шта вам одмах пада у очи? Облачно, нејасна слика? Можда, али не смета ми што су и елементи интерфејса замућени, а сама слика са ТВ канала изгледа веома компримована, знате ли зашто је то тако? Једноставно, пилоти су ове кадрове скинули са паметног телефона, затим их послали на мрежу, где алгоритми све то компримују, смањују резолуцију, а само фокусирање паметног телефона и баланс белог при снимању МФИ-ом оставља много тога да буде жељени.
Слика снимљена из МФИ-а на паметном телефону пилота. / Извор фотографије: Телеграм
Постоје видео фајлови извучени из опреме хеликоптера, али ту није све јасно, пошто су подаци уписани у РАВ формату, системи на броду такође све компресују, производећи 12-14 кадрова у секунди, па ћу у наставку оставити две фотографије снимљене са Ка-52М у области Жуковски, ово су готово једине фотографије како слика изгледа у стварности са оптичким зумом до 5000 метара. Да не бих седео на „лежају“, замолили су ме да компримујем резолуцију и замаглим неке податке, али је сасвим могуће разумети да је слика са ТВ канала до 5000 метара нормална.
https://avatars.dzeninfra.ru/get-zen_doc/271828/pu.....scale_2400
Слика са хеликоптера "ГОЕС-451М" Ка-52М, лево без увећања, десно са оптичким зумом (растојање 5000 - 5200 метара).
Прилично добро, зар не? Да ли знате зашто је поређење са "СПЕЦТРО-КСР" нетачно? Ово је исто као упоређивање раних Ф-35 и Ф-22 са Су-35С, Ф-22 има два уграђена рачунара, сваки са два и960 процесора, једно 32-битно језгро са фреквенцијом од 100 МХз ( година производње 1989, 8 МБ РАМ), док Су-35С има две дигиталне рачунарске јединице серије „Багер-53“, свака са по два 64-битна суперскаларна процесора „Комдив-64 СМП“ на 370 МХз са графичким акцелератором. (2 команде по такту, 256 МБ РАМ-а). Су-57, као и Ф-35 каснијих модификација, опремљени су 6-језгарним процесорима са фреквенцијом од 0,8 - 1 ГХз итд. Али како је то могуће? Да, једноставно, авионика хеликоптера Ка-52 у финалној верзији је развијена од 2006. до 2010. године, ниво ДСП-а, матрица, копроцесора, компјутера и оптике ће бити истог времена, па зашто аутор упоређује са „СПЕЦТРО-КСР“, ако је овај ниво оптике широко распрострањен, нема ни АХ-64 „Апача“? Пример слике „Апача“, Ка-52 и еврокоптера „Тигар“ кроз термовизијски нишански систем, са различитих удаљености.
Слика са ГОЕС-а хеликоптера АХ-64 "Апач", даљина 2700 - 2800 метара, ИЦ канал.
Слика са ГОЕС хеликоптера Ка-52М, даљина ТВ канала 1000 метара, ИЦ канал 5400 метара.
Слика са ГОЕС Еуроцоптер "Тигар", ТВ канал - 1400 метара, ИЦ канал 3200 - 3300 метара.
ГОЕС "СПЕЦТРО-КСР" је базиран на термовизијској матрици америчког "ФЛИР-а", ово је матрица треће генерације са ХД резолуцијом која користи инфрацрвени опсег краткоталасне дужине, односно инфрацрвени краткоталасни (СВИР, ИР-Б ДИН) , сам супстрат је направљен од арсенид индијум галијума (ИнГаАс), а опсег је 1-3 µм. У већини случајева, такав ГОЕС функционише на мултиспектралном принципу, односно слика са СВИР-а се „меша” са МВИР-ом (средњоталасни опсег од 3-5 микрона) и на њега је прикључен ТВ канал, који на „СПЕЦТРО -КСР” се реализује по принципу „телескопа” са подлогом огледала (стварно оптичко увећање 14-16 км). Дакле, одакле долази слика од 100 или 150 км?
Шема рада мултиспектралног ГОЕС-а. / Извор фотографије: Телеграм
Мешањем канала видљивог и невидљивог (ИР) опсега можете добити веома пристојну слику са основних „извора“, док сваки канал обрађује најмоћнији ДСП и акцелератор неуронских мрежа, судећи по документацији Елбит Системс, неуронске користе се рачунарски акцелератори из Нвидије, онда у ГОЕС-у имамо целу станицу за графичку обраду слика у реалном времену и ево питања? Како је ово требало да се појави на Ка-52 2009, ако су технички компјутери и копроцесори успели да извуку такву слику тек до 2018-2019? Или су сви израелски АХ-64 Апачи већ опремљени сличним ГОЕС-ом? Како год да је.
Обрада неуронским акцелератором слика са ТВ канала ГОЕС "СПЕЦТРО-КСР". / Извор фотографије: Телеграм
Пример слике из "СПЕЦТРО-КСР". / Извор фотографије: Телеграм
Можда аутор верује да је најновији „ГОЕС-451М“ на Ка-52М далеко иза онога што Запад тренутно масовно користи? Домет детекције циља типа тенк је 14 км на ТВ каналу и 16 км на каналу за термовизију, препознавање мете типа тенка је 8 км, али то није случај; у стварности, на ТВ канал је удаљен од 12 км. Да, ово није 60 км, а не 100 км, али заборавио сам да појасним да би „СПЕЦТРО-КСР“ јасно пренео слику на удаљености од 50-60 км, хеликоптер мора да виси на висини од најмање двоструко виши од свог практичног плафона, излази - за неравне површине и објекте који ометају хоризонт, једноставно неће дати импресивне предности Ка-52 са овим ГОЕС-ом. Међутим, није све тако ружичасто, где се тачно налази овај „СПЕЦТРО-КСР“ у самом Израелу? Испод је пар кадрова од пре 2 дана из појаса Газе са израелског АХ-64Д "Лонгбов" са удаљености 2200 - 2400 метара, слика је "ватра"? Да, такође је стиснут, али то не спасава Апацхе од чињенице да је слика сапунаста.
Пример недавних фотографија са нишана израелског АХ-64Д „Лонгбов“. / Извор фотографије: Телеграм
За десерт, још пар изјава аутора, на пример, „Турски“ ИДЕ „МАЧКЕ“ из „Аселсана“ је много бољи од оног на Ка-52. Па турски је исто што и руски аутомобил Москвич-3, цео ЕЦБ је из Тајвана, САД, Канаде, у ствари, Турци су једноставно склопили ГОЕС од онога чему су имали приступ, али не бих то рекао слика је тамо много боља. Да, постоји 3. генерација ФЛИР матрице са добром резолуцијом, али опет, то није напредна слика и овај ГОЕС је поново сакупљен у периоду 2017-2018, испод је слика са ГОЕС "МАЧКЕ" на надморској висини од 3500 метара.
ИДЕ "МАЧКЕ" из Аселсана, ТВ канал са око 2500 метара, мултиспектрални ИЦ канал, удаљеност од најмање 3500 метара. / Извор фотографије: Телеграм
Аутор је такође тврдио да на Западу постоје АТГМ-ови способни да гађају опрему на удаљености од 15 - 50 км, претпоставићу да је реч о „Спајк НЛОС-у“, али је проблем што је удаљеност тамо 25 км и то не треба ГОЕС, пошто га режира оператер преко уграђеног ТВ канала, односно слика се емитује са главе АТГМ-а, док аутор као да не зна да постоје аналоги истом „Спике“, на пример „ЛМУР“ 305 и „ЛМУР“ 306 који раде на удаљености од 14-25 км.
Примена "ЛМУР" 306 на територији земље "404", растојање од најмање 18 км (ГИФ видео).
У закључку, желео бих да напоменем да је ГОЕС „СПЕЦТРО-КСР“ заиста изванредан модул, али његово коришћење на руском Ка-52 из политичких разлога је немогуће и неисплативо, а осим тога, наш војно-индустријски комплекс ће то достићи. ниво врло брзо. Да, нећемо добити кул слику на 80-100 км, пошто смо једна држава и све радимо сами, али ћемо моћи да добијемо мултиспектралну слику прихватљивог квалитета на 50-55 км за 3-4 године. Још 2017. године земља је развила сопствену ИнГаАс матрицу 3. генерације са ХД резолуцијом.Да, скупа је и производња је експериментална, али је могуће, посебно ако користите неуронски акцелератор серије „НеуроМатрик“ из СТЦ „Модул“ " за обраду. Неурални процесор К1879ВМ8Иа даје одличне карактеристике, али ово није на нивоу „Нвидиа“, али ништа слично никада није урађено на европском делу континента, испод је пример алгоритма обраде за овај акцелератор, мутна слика из презентације, на којој уопште није јасно шта пише, али је К1879ВМ8Иа дао Ево извора, као да је готов квалитетан слајд.
Пример обраде неуронске слике процесором К1879ВМ8Иа. / Извор фотографије: Телеграм
Шта је резултат? С једне стране, критика је здрава, али чудна, нетачно је и глупо „гурање” стварности нашег времена на ауто од пре 10-12 година из категорије „али било би, али само да” је нетачно и глупо, осим ако постоји циљ понизити руски војно-индустријски комплекс, трљати нос у проблеме сугерисањем нереалних ствари. Понекад ми се чини да такви људи немају појма како је организована производња у предузећима војно-индустријског комплекса, посебно у производњи авиона. На пример, АвтоВАЗ је, након што је фабрику одузео немачки АБС блок, морао да чека годину дана да привремено пређе на кинески блок, а ово су само антиблок кочнице, замислите цео циклус процеса, од креирања документације до постављање новог блока на борбени хеликоптер? Да, биће потребно само пола године за одобрење, а има и доста блокова интерфејса, софтвера итд. ако говоримо о великој забави. И то је све за данас, срећно свима и размислите разумно.
autor - https://dzen.ru/a/ZSE_hPqSrFD1ugAZ?referrer_clid=1400&
https://dzen.ru/a/ZSE_hPqSrFD1ugAZ?referrer_clid=1400
|