Ирачани су фурали асиметричну комбинацију нрз и ракете на неким видео снимцима. Нормално без људи унутра ал ето можда може и тако онда да се комбинује.
Како су Американци видели Ми24. Има ретких снимака са лебдењем и гађање вођеном ракетом из лебдења.
ltcolonel ::Може да носи 8 војника и 2 лансера НРЗ али му је у том случају практични долет за око 40% мањи. У том случају се план лета врши по њиховим карактеристикама. Руси то у начелу не раде него праве комбинацију хеликоптера само са наоружањем и само са десантом. Међутим, ситна боранија као што смо ми увежбава и овакву тактичку комбинацију поготово ако долет тј тактички радијус не игра битну улогу.
Mislim da ste permutovali ili sam ipak mozda ja permutovao, dolet mu je za 60% manji, pa su Rusi izmedju ostalog pribegli konstrukciji kaseta sa NRZ-a od 80mm, oni su to na sajmu prikazali na Mi-171Š, a mogu se pakovati i na Mi-28NM, dok se u nekom tekstu pominje i Mi-35M. Lagano mogu svi da prevedu ovaj ruski tekst koji sam sada nasao. Kada pogledate ovu fotografiju sa Mi-171, ja moram opet da se zapitam cemu nama Mi-35, kada smo mogli ovo da uradimo jos bolje sa kombinacijom Mi-17 + Mi-28. Ovaj transportni prostor u Mi-35 je bas mali, a kada ga poredimo sa Mi-17 smesan.
Citat:Питерское предприятие АО «ЗАСЛОН» (бывший Завод «Ленинец») в последнее время расширяет направления работ, среди которых есть совсем не свойственные его прежней специфике (радиоэлектроника).
В ходе форума «Армия-2018» был впервые показан блок орудий (БО) с кассетами 9-А-5013 под неуправляемые ракеты типа С-8 калибра 80 мм.
Возможна подвеска нескольких блоков в зависимости от задачи и нагрузки. Модуль Б8В10-УВ имеет 10 орудий и узел подвески на носитель, а К8В10-УВ на 10 и К8В5-УВ на 5 орудий являются «модулями расширения» и крепятся к основному модулю. По словам представителей компании, отличительными особенностями предлагаемого изделия является его модульность и универсальность применения. Из модулей можно компоновать наборы блоков с общим числом стволов от 10 до 25 (10+10+5, 10+10, 10+5 и 10). «Универсальность изделия подразумевает возможность быстрой смены носителя в реальных условиях применения — от вертолета, до автомобиля», — пояснили представители «Заслона». БО размещаются на балочных держателях III группы в том числе в составе вооружения вертолета Ми-28НМ (согласно данным проспекта). Пуск может осуществляться одиночно и серией (интервал от 0,1 с). Массы пустых/снаряженных блоков составляют 82/252, 117/372 и 133/473 кг для 10-, 15- и 20-ствольных вариантов соответственно.
Блоки представлены на стенде компании, а также в экспозиции форума. В частности, два блока на 10 ракет и один на 5 были подвешены на правом пилоне вертолета Ми-171Ш, представленного министру обороны Сергею Шойгу в дембазе аэродрома «Кубинка» (тут) и с 22 августа всем желающим.
В настоящее время проводятся испытания блоков.
На статической экспозиции форума демонстрировался автомобиль УАЗ «Карго» с универсальным комплексом неуправляемого ракетного оружия «Сель». Представленный вариант имел две пары пакетов ПУ по 10 ракет (всего 40 орудий). Согласно рекламным данным комплекс позволяет вести огонь на дальностях 800…4000 м. Оборудован оптическим прицельным прибором.
https://missiles2go.ru/2018/08/24/9-a-5013/
Dopuna: 10 Avg 2019 1:43
Pogledajte koliki je to prostor u Mi-35, tu osmorica jedva sede bez opreme, a ne kada brzo treba da se udje i izadje.
Skoro nikada Mi-24 nije u realnim uslovima korišćen i za transport trupe i za podršku, iako ga svi tako zamišljaju. Mi-24 je od uvek vukao teret "letećeg BVP-a", zbog toga imao neka realno ozbiljna ograničenja, a vrlo malu korist. Bilo kako bilo, proizvedeno ih je mnogo, prodato ih je mnogo, pokazali su se kao jako žilavi i radili su posao jako dobro, i eto ih i danas sa sve prostorom koji je predimenzionisao helikopter i gotovo ničemu ne služi
Iako sam mnogo više voleo da vidim mi-28n ili ka-52 na našem nebu, i mi35 će raditi posao, samo se nadam da će desant/transport trupa prepustiti 17icama, a mi35 koristiti kao čisti helikopter za podršku. Ovaj tovarni protor bi mogao da bude od velike koristi u mirnodopskim uslovima, ako zafale 17ce, a ljude treba evakuisati sa neke lokacije (nepogode i sl...)
цитат
* Међутим, ситна боранија као што смо ми увежбава и овакву тактичку комбинацију поготово ако долет тј тактички радијус не игра битну улогу.*
Врло добро запажање.Даклем сигурно је погрешно поредити нас са силом попут Русије.Они имају од свих фела по стотинак и више хеликоптера.Ми практично почињемо опремање.Можда је Ми35М најпогоднији да рецимо извуче пилота или неколико рањеника.Неће ићи сам,али ако мора онда је најпогоднији.По мени је након набавке ових 4,приоритет на Ми17,као вишенаменском,оклопљеном композитом.Не знам какви су планови по питању борбених хеликоптера,ја сам лично пре за Јак 130.Ових 4 је по мени било неопходно набавити.Уопште не мислим да је комбинација Ми28/Ми17 лоша.То су врх хеликоптери.Имам утисак да се у овој фази опремања ишло на неку врсту компромиса вероватно је приоритетно опремана конкретна јединица.
Ako se u narednih nekoliko godina ne kupi još bar 4 komada Mi-35 (kada smo već krenuli u tu priču), a idealno 8, onda komotno možemo da dodamo i jednu bananu na grb voljene nam države.
Taj prostor ima smisla, ima I na mi28, zamisli situaciju u kojoj treba izvuci ranjenika a samo su jurisni helikopteri blizu, dopremiti municiju, ljude, opremu,...
Koliko god taj prostor bio mali upravo on cini ovu letelicu visenamenskom, devojka za sve.
Koliko nas voli formulu ali vozi nekog dizel karavana.
Doleti, ispali sta ima, pokupi sta treba I bezi.
vladetije ::Taj prostor ima smisla, ima I na mi28, zamisli situaciju u kojoj treba izvuci ranjenika a samo su jurisni helikopteri blizu, dopremiti municiju, ljude, opremu,...
Koliko god taj prostor bio mali upravo on cini ovu letelicu visenamenskom, devojka za sve.
Koliko nas voli formulu ali vozi nekog dizel karavana.
Doleti, ispali sta ima, pokupi sta treba I bezi.
Znaš kako to ide, mogao bih a nađem hiljadu hipotetičkih situacija gde taj prostor ima smisla, ali to su sve neki "edge" slučajevi primene, koji nisu ni 5% onoga za šta će se ovaj helikopter stvarno koristiti. Iz ugla inženjera "devojka za sve" je jednako "devojka koja zna sve da radi, ali niučemu nij dobra". I vezano za ovu tvoju analogiju, nije baš skroz na mestu. U kontekstu vozila koje porediš, Mi24 bi bio formula sa tovornim prostorom pozadi.
Daleko od toga da je mi24/35 loš helikopter, jednostavno je zalutali koncept koji se odomaćio i nastavio da živi. Da "radi posao" imamo dovoljno iskustva iz istorije.
Taj prostor ima smisla jer se može iskoristi za smeštaj mitraljesca sto se kažu pokazalo toliko korisnim da su na pojedine helikoptere umesto jednog ugrađivali dva boćna mitraljeza. Uostalom ukoliko ga ikada budemo korististili za izvalačenja ranjenika ili spasavanja pilota upravo bi boćni mitraljez prilikom sletanja mogao efikasno i korisno da se upotrebi.
It proved useful to carry a technician in the Mi-24's crew compartment to handle a light machine gun in a window port. This gave the Mi-24 some ability to "watch its back" while leaving a target area. In some cases, a light machine gun was fitted on both sides to allow the technician to move from one side to the other without having to take the machine gun with him.
Postoji još jedan faktor oko nabavke MI 24 a to je što smo ga "upoznali" i kako-tako koristili i još bitnije deli dobar deo sklopova i podsklopova sa MI-17 koji se takodje nabavljaju...samim tim ne zahteva preveliko naprezanje oko obuke letnog i teh. sastava...
E sad da li je su ovakve nabavke tipa "od svega po malo" i "za svakog po nešto" prava stvar...moglo bi se diskutovati...takodje imate kuriozitet da se ruska tehnika dodeljuje jedinici koja je koristila preko 30 god. Gazele a H-145 ide...gde...??
Možemo i da se sad postavimo u situaciju da je danas 2021. i da je sve poručeno stiglo...šta imamo, kakva je slika...:
Mi-8 na izdisaju završili karijeru , ostalo 5 Mi-17
Gazele - brojnost i da li je počela modernizacija i u kom obimu, to mislim da ni Miloradović ne zna...
H-145 - 5 komada
Mi-24 - 4 komada
Kada se ovako pogleda , mi praktično nećemo postići ni u jednoj H.E. ni brojnost a samim tim ni sposobnost da kažemo da su osposobljene da u punom obimu obave svaka svoj zadatak...
I da zaključim ovaj poduži post , nemojte molim vas da mislite da sam protiv bilo koje od gore navedenih nabavki, naprotiv ...pozdravljam da se nešto dešava posle 25+ godina, samo razmišljam naglas , da li je način da se odjednom za sve namene i jedinice nabavljaju letilice dobar ili da se gradi i zaokruži sposobnost i popunjenost odredjene jedinice pa da se ide dalje...
Naravno tu i je i pitanje svih pitanja...KADAR....
Svi smo svesni , da ova naša voljena zemljica nema dovoljno love da nabavi odjednom sve što treba. Jedino se nadam da "tamo neko" ima neki plan i da će se nastaviti i odrzati neki kontinuitet nabavki u narednim godinama....
Izvinjavam se zbog dužine posta...
Pozdrav.
Dicus ::Skoro nikada Mi-24 nije u realnim uslovima korišćen i za transport trupe i za podršku, iako ga svi tako zamišljaju. Mi-24 je od uvek vukao teret "letećeg BVP-a", zbog toga imao neka realno ozbiljna ograničenja, a vrlo malu korist. Bilo kako bilo, proizvedeno ih je mnogo, prodato ih je mnogo, pokazali su se kao jako žilavi i radili su posao jako dobro, i eto ih i danas sa sve prostorom koji je predimenzionisao helikopter i gotovo ničemu ne služi
Iako sam mnogo više voleo da vidim mi-28n ili ka-52 na našem nebu, i mi35 će raditi posao, samo se nadam da će desant/transport trupa prepustiti 17icama, a mi35 koristiti kao čisti helikopter za podršku. Ovaj tovarni protor bi mogao da bude od velike koristi u mirnodopskim uslovima, ako zafale 17ce, a ljude treba evakuisati sa neke lokacije (nepogode i sl...)
Recimo da tokom izvlacenja povredjenog pilota na nosilima jedino Mi -24 moze da izvrsi zadatak ! Podatak da je u BiH u vreme traganja i spasavanja oborenih pilota,helikopteri nisu bili oklopljeni sto je dovelo do otkazivanja misije( cestim pogodcima iz pesadiskog oruzja dolazilo je do ranjavnja clanova posade) Desavalo se da AH-64( zbog svoje zilavosti i oklopa) izvlaci i na krilima prevozi vojnike! Tu je cak Mi-28 bolji od zapadnih jer ima mogucnost da dve osbe udju u sam helikopter( znaci da nisu na nosilima jer je prostor jako ogranicen) dok u MI-24 pored povredjenih moze da preveze i medicinsko osoblje!
I jedna od kljucnih prednosti zato sto moze jako brzo popravi u poljskim uslovima( dokazao u Avganistanu)!