Poslao: 10 Sep 2015 18:43
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
Teški lansirni most mi je bio i ostao veoma simpatična inžinjerijska mašina sredstvo.
Na njoj ili njemu sam izveo obuku za desetine generacija u lepa vremena.
Imao sam i u ratu 91-2-3 krštenje sa njegovom praktičnom upotrebom.
Da bi na jednom predavanju za inžinjerijske starešine u upravi inžinjerije istrčao da mi je žena oprala staru vojnu dozvolu za rukovaoce iz 1984(čisto da nebi izvodio više ovu obuku) oni me lepo poslali na novo polaganje.
Pa tako imam i sačuvanu ovu dopunu u staroj knjižici iz 84.g gde sam polagao za grejdere i za sve tipove TMM.
U JNA je bilo ukupno 5 različitih a na oko sličnih Lansirnih kompleta(Komplet jer se u njemu nalaze četiri vozila) pa čak i istovetnih modela.
Samo se osnovno vozilo malčice razlikovalo dok je mosni blok vazda kao i komande za rad svugde bivale iste.
Neki dan sam na ulazu u Novi Sad video desetak mosnih blokova pored puta gde se ukršta autoput za Suboticu iz pravca Zrenjanina pored nadvožnjaka blizu Kaća.
Mora da ih je neki promućurni inžinjerac kupio za siću i zna njihove mogućnosti i svu suštinu lansiranja preko raznih prepreka.
Očito da su ih koristili kao pomoćnicu za obilaznicu dok se radio remont nadvožnjaka na jednorasponoj konstrukciji ispod 10m.
Nosivost mosnih blokova je do 60t a bez problema se mogu prilagođavati i širem i užem kolotragu sa podešavanjem dužine rasponih makaza..
Sad odo malo da se vozam na kiši do Pančeva i nazad pa kad se vrnem sledi nastavak ako koga još i interesuje.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 10 Sep 2015 19:29
|
offline
- dobri covek
- Legendarni građanin
- Pridružio: 06 Nov 2010
- Poruke: 11645
- Gde živiš: Vranje
|
zumzum ::E dobro me nasmeja sa ovom anegdotom o dozvoli.
Samo ti pisi,naravno ako ti nije problem. Uvek nekog interesuje. Steta sto nemamo neke snimke.
Evo da ne lezim samo ko Dembel beg i cekam sve na gotovo,da probam da doprinesem malo temi.
https://www.youtube.com/watch?v=p0DiLVouY-M
Jedna od boljki svih vojski je da, kad otkriju da neko nešto zna, to neprekidno koriste... Jednostavno, zašto bi izmišljali toplu vodu, kad stariji vodnik Voja, Pera, Laza... dobro zna lansirne mostove, novi uredjaj...prepiši naredbu od prošle godine, pa neka Voja ponovo priča isto. Možda neko nešto i nauči ....
Dobro je dok je u pitanju nastava, ali kad počne zastavni vod, počasni vod ili nošenje jastučeta sa ordenjem za upokojivšim se...,
Način na koji smo se spasavali od tih i takvih stvari su za priču...
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2015 00:38
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
zumzum
Dobri snimci a posebno ovaj prvi gde se sve mnogo realnije vidi od rada posluge na stabilizaciji koja je jedna od najvažnijih radnji da se vozilo pre početka podizanja mosnog bloka i pre bilo koje radnej sa njim dobro osloni na obe zadnje stope .To se oslanjanje delom izvodi gravitaciono tako što stope slobodnim padom kada siđu kroz vođicu do tla njihove ovojnice se zaokrenu i uzube ih za pola kruga a onda se iz njihovog jezgra okretanjem onog ručnog okretača teleskopski izdužuje potporna noga sistemom redukcije broja obrtaja sa te ručke na izduživanje stopa poput rada na krokodilki dizalici.
Dok to rade dva vojnika i ako ste uočili imali su brojeve na rukavima pa su sa jedne strane parni 2 i 4 a sa druge neparni 1 i 3.Obično bi se izvodili takozvani par nepar ciklusi.Dok parni rade ovu vrstu rada neparni obavljaju obeležavanje ose mosta koja služi da se vozači narednih vozila lakše navedu na prvi mosni blok a sastoji se od pobadanja piketa uzduž tog prvog vozila na kopnenom delu i to obično na trećinama dužine tog prvog vozila i potom se spremaju da izvedu sledeću radnju a to im je postavljanje spoljnjih gabaritera na položenom mosnom bloku.Parni vojnici nakon stabilizacije vozila staju kraj bokova šasije levo i desno odmah iza kabine a ispod mosnog bloka se nalaze po dva ventila i na njima su takoće brojčane oznake pa su sa jedne strane takođe parni a sa druge strane neparni..
Elem prvo se svi ventili zavrću.Ovim se zatvara povratni tok hidrauličnog ulja sa čime se postiže da se na zadatu komandu vozača - poslužioca iz kabine izvrši prvo razmicanje kompletnog mosnog bloka koi je u transportu sastavljen pa se fakat tako prevodi iz marševskog u radni.
Po završetku ovog razmicanja ta dva vojnika odvrću ventile 1 i 2 sa čime otvaraju prolaz ulju ka klizačima gornjih kolica..Ovim se njihov rad privremeno prekida i sve dalje radnje na dizanju mosnog bloka do vertikale i izvođenja iz iste obavlja sa hidraulikom na donjim kolicima i hidrocilindrom koi obavlja ovu vitalnu radnju .Da ne zaboravim prva se radnja izvodi na sajlama i to tako da se iz marševskog položaja otpuste za potrebnu dužinu koja ne opterećuje zatezanje mosnog bloka kada dostigne kritičnu tačku u vertikali i dozvoli mosnom blku da izađe iz vertikale .Tu sad važnu ulogu imaju ona gornja kolica koja su sakupljena i pratila su mosni blok u prvom širenju ali se nisu razmakla van tog gabarita.Njihovim čvrstim držanjem donjeg dela mosnog bloka za elemente mostopolagača omogućuje se da sa zatezanjem sajli otpočne proces sklapanja-istezanja ili ispravljanja mosong bloka do pune dužine .Kada se mosni blok istegne a izveden je iz vertikale zatežu se one dve spreg poluge tada se iz kabine vrši dodatno širenje tih gornjih kolica sa čime se razdvaja kompletan mosni blok u gornjoj tački od mostopolagača i ostaje zadržan samo na donjim ključevima i na sajlama.Sledi dalje odmotavanje sajli komandom čekrka iz kabine a kada se postigne ugao mosnog bloka manjeg od 40 stepeni neparni vojnici istrčavaju na mosne blokove i odblokiraju hvatače potpra koi se tom prilikom gravitaciono istežu od 1,6-3m.za to vreme parni vojnici takođe dolaze na mosni blok i postavljaju one ranije pripremljene gabaritere i istovremeno preklapaju vođice sajli koje su služile da se sajla kod preklapanja mosnog bloka ne useca u blok.
Po otpuštanju sajli do horizontalnog položaja daje se signal i vozač prestaje sa daljim odmotavanjem sajli gde su ona prva dva vojnika koja su otpustila potpore sada u obavezi da ih blokiraju da se ne skupe i da ih poput onih stabilizatora takođe još koliko god je to moguće istegnu vodeći računa da su simetrični i oba da su ih jednako nategli za šta se koristi jednostavan štos kada se ručno dotegne koliko to sam mehanizam dozvoljava oba uključe reduktor i ravnomerno dodaju jedan po jedan krug.Čime se završava najkritičnija faza stabilizacije i zabravljivanja potpora od eventualnog popuštanja kod nailaska sledećeg vozila za dalje polaganje narednog mosnog bloka što je jedan od najkritičnijih trenutaka.Pošto su prethodna dva vojnika postavila gabaritere oni silaze sa bloka i staju levo i desno kod zadnjeg kraja gde prvo otvaraju i ona dva preostala ventila sa koima se dozvoljava da se iz kabine izvede i poslednje otkačivanje donjih hvataljki kolica i defakto mosni blok odvoji od polagača.Dok su oni vršili te pripreme vozač je odmotao još malo sajlu da se otkači sa blokova i tada je ona dva vojnika gore zatežu i drže za trenutak tako da se malo namota da se ti krajnji elementi sajli ne vuku po zemlji.Ovim je sve fakat završeno i vozilo može da ode napred i uvede sledeći polagač..
Moje iskustvo je da u nuždi sve izvedu samo dva vojnika i vozač-najčešće ja jer je to kritična funkcija stim da je sve kao sex sa žirafom i gore ljubi i dole hebi..Malo se gubi u vremenu ali ako si u stisku sa ljudima IDE. Tako sam najčešće i radio u ratnim uslovima i izveo desetak takvih lansiranja sa dva desetara i moja niskost.E sad evo šta se desi kada jedan od vojnika ne zabravi i zategne dobro potporu pa se ona pod teretom uvije i načini ovakav pičvajz.
Gledao sam svojim očima kada je slično popustio treći članak od kompleta pri nailasku četvrtog vozila i to u trenutku kada je rasklapao-istezao mosni blok do vertikale i kompletan se uvio na jedan bok na sreću suprotno od vozača a u trenutku dok oni vojnici nisu pored već ispred vozila pa niko nije nastradao osim malo oštećenog kamiona koi je zahvaljujući genijalcima kod vađenja iz reke Lepenica li se vikaše a pored je same Batočine i odmah ispod one Živčare na putu za Kragujevac.Kasnije je taj komplet sa -1 vozilom rasformiranjem bataljona iz S.Palanke došao kod mene i sa njim sam prošao sito i rešeto.Još samo da dodam da se u TK vodi svaki rad da bi se znalo kada se menjaju sajle..Rusi su propisali kao za sva sredstva istek resursa sajlama je bio nakon 100 STO lansiranja..Zbog ovoga sam jasvako malo morao da menjam mesta vozilima u auto parku da mi nebi vazda obuka išla samo na jednom mostopolagaču i tako ga izbacila iz upotrebe pre isteka resursa kad i ostalima..
PS.
Ja nisam dočekao da vidim zamenu sajli jer ih nije ni bilo .
Ostale u TRZ HADŽIĆI zauvek pa ih u JNA i VJ a verujem ni u VS nisu menjali .....
Laku noć ujutro se radi..
dobri-ce
Ja sam takođe bio sve od pobrojanog pa nažalost i nosač jastučeta poginulom oficiru Panteru sa Majevice(Branku Panteliću) po kome su i panteri dobili ime a iz okoline je Obrenovca:Moj vod koi sam ja uvežbao a komandir čete komandovao (oficir odaje počast oficiru a podoficir nosa jastuče)ispucao ona tri plotuna za počast..
|
|
|
|
|
Poslao: 14 Sep 2015 14:02
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 20135
|
Jedna stcar koja je potpuno zapostavljena kada se prica o oklopu 2.s.r. su razne inzenjerijske kreacije i TZI-evi. A oni su isto znacajni za borbenu sposobnost jedinice kao i standardni tenkovi.
|
|
|
|
Poslao: 14 Sep 2015 15:51
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
Dobri - Ovo sokoćalo od preskarabudženog T-34 me podseti na kraljevića Marka i njegovog Šarca.
Kako oru ralom careve drumove.
To bi se pre moglo nazvati razgrtač nego li rovokopač.
bojank
Apsolutno si u pravu oko DSR i raznih inžinjerijskih kreacija ali se ja lično naježim kad neko tura TENK za izvlačenje u našu inžinjerijsku opremu jer NIKADA tako šta nije bilo u našoj formaciji...
Razne inžinjerijske mašine na šasiji tenka i art-tegljača da ali TZI je u opremi OMJ i služili su za njihove opravke i nedaj bože izvlačenja kada su oštećeni u i pod borbom a od inžinjerijskih dejstava su im uskakali na ispomoć jedino kod njihovog ukopavanja i izrade zaklona a što se na nivou OMJ i izvodi sa onim tenkovima sa dozerskim daskama i TZIma a noviji imaju i sopstvene dozerske daske poput našeg M-84 i familije T72-80-90.
|
|
|
|
Poslao: 14 Sep 2015 16:40
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 20135
|
Znam da TZI nije u inzenjeriji, zato napisah inzenjerijske kreacije i TZI-jevi.
|
|
|
|
|
|