Poslao: 16 Apr 2016 18:41
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
I pored više pokušaja u raznim svetlosnim uslovima nisam uspeo da dobijem bolje snimke druge strane metra inžinjerijskog.
Slova su toliko sitna da je na jednom članku odštampano čak četiri tabele sa poprilično detalja a na nekim člancima ima i više.
Pa idem redom sa nabrajanjem:
Na prvom članku je početno mesto popunila tabela sa podacima Minerskih sredstava
Ona obrađuje tri osnovna sredstva i to sporogoreći štapin ,detonujući štapin i detonatorsku kapislu br.8.Sa njihovim osnovnim podacima :debljina,,kotur,i brzina sagorevanja za štapine a za dk-8 dužina kapisle,težina ep i prečnik.
Na drugom mestu su u tabeli obrađeni minerski sprovodnici sa svim njihovim TT podacima,vrsta;broj žila,el.otpor i težina po metru dužnom.
Treća je tabela posvećena izradi mreža za električno paljenje i u njoj su dati svi računski potrebni podaci za razne vrste mreža;Serijska,Paralelna i kombinovana i u njima podaci Za minimalnu,normalnu i maksimalnu amperažu paljenja.
Pošto je ovo sve sitnije i teže za uočavanje okačiću đuture sve sličice na kraju a ovde taksativno pobrojati šta koja tabela-skica ili šema sadrži.
U četvrtoj tabeli a zadnjoj na prvom segmentu su dati svi podaci za mašine za paljenje mina.
Ceo drugi članak-segmen su popunile tabele za proračun u rušenju:
Željeza,Rušenje drveta
Izrada levaka u rušenju puteva.
Rušenje zgrada:
Rušenje zidova od cigle je zadnje obrađeno na kraju drugog segmenta-članka ovog zanimljivog metra.
Treći segment je popunjen sa tabelama-proračunima za rušenje(onesposobljavanje i li uništavanje) Topova
Rušenje (onesposobljavanje i li uništavanje) Tenkova
Rušenje propusnih cevi
Zadnja tabela u trećem segmentu je posvećena rušenju mostova sa blagovremenim pripremam,zatim sa ubrzanim rušenjem i na kraju je dat i brzi način rušenja .
Četvrti od 12 članaka započinej izradom pokrivke za zaštitu od direktnog pogotka MB81-82mm.
Dati su svi elementi na poprečnom preseku i njihove mnimalne debljine za gore traženu otpornost.
Sledeća je prikazana minimalna debljina pokrivke za direktni pogodak od haubice 105mm
Na trećoj tabeli u četvrtom segmentu su date minimalne debljine zidova za zaštitu PT topa 75-76mm
od različitih materijala gde su obrađeni:Kamen složeni i nabacani,složeni ili nabacani AB blokovi i na kraju beton AB marke 400.
Peti članak počinje tabelom debljina raznih prepreka koje štite od puščanih običnih i pancirnih zrna a obrađeni su eščana i nabijena zemlja,sneg,kamen složen,beton marke250,liveno železo,oklopna ploča,
Na drugom mestu su svi ti podatci dati za zaštitu od PT puške a na dnu dole su u tabeli dati težinski podaci za balvane raznih prečnika.Tako da je ovde u jednoj šlajfni smešteno dve tabele koje smaraju oči koliko su sitno uspeli da ih udenu.
Sledi tabela sa TT podacima za kotur bodljikave žice i to za dvopredenu i za jednopredenu i dužina u gornjem a u donjem za težinu kod pobrojanih vrsta koturova BŽ.
Na poslednjem delu petog segmenta su uslovni znaci koji se koriste na topografskim kartama
Na šestom segmentu je u prvom prikazu dat poprečni presek trupa kolonskog puta.
Sledi tabela za izradu kolotražnog kosog patosa od oblica sa porečnim presekom.
Na kraju šestog dela je skica poprečnog preseka ojačanog zemljanog kolovoza.
Ovde ću napraviti malu pauzu za odmor i očiju a i otklon od smaranja sa uparivanjem slike i samog metra jer mi dođe ko sex sa žirafom i gore ljubi i dole hebi..
Ovim sam tek pola obradio zadnje strane metra pa nastavak ako nekoga interesuje sledi...
I da još se jedared izvinjavam jer iako se na metru odlično vidi ja nisam mogao bolje da slikam...
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 18 Apr 2016 19:41
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
Na sedmom se segmentu prva nalazi formula za izračunavanje širine reke D=A*1000/p
gde je A visina nekog predmeta preko reke a p =broj hiljaditih koji pokriva taj predmet u hiljaditima na skali dvogleda.
Sledeća je tabela za određivanje debljina mosnica,patosnica kod gredičnih mostova za razne terete pa je tako dato u jednoj koloni za guseničare do 16T ili osovinski 7.5T ;gusenični 30T ili osovinski 11 i za gusenični od 60T a osovinski 15T-
Sledeća tabela na sedmom člansku se odnosi na nosivosti pontonskih mostova od Drvenih lakih pontona;Drveno metalnih pontona M42(tako su označavani oni stari Švapski koje smo obrađivali na adekvatnoj temi) i na kraju Bejli pontonski most sa mogućnostima istovremenih skela od istih materijala.
Četvrta tabela i zadnja na sedmom segmentu je posvećena nekim tada najčešće korištenim sredstvima od tenkova do svih topova koji su korišteni.
Na početku osmog članka je u prvoj tabeli data dubina gaza za:
Pešadiju 1.0m.
Za konjicu 1.2m.
Za artiljeriju 0.5m.
Za automobile 0.7m.
Za laka oklopna vozila i srednje tenkove 0.7-0.9m.
Za teške tenkove 1.2m.
Sledeća tabela predstavlja dubinu suvog snega koju može savladati
Tenk T-34 -do 60 cm.
Tenk T-26 do 60 cm.
Automobili do 30cm a ispod je takođe slična tabela ali za prolaz na najmanjoj debljini smrznute močvare za prolaz tenkova30-55cm a za automobile min.20cm.
Sledeća tabela je posvećena minimalnim debljinama leda za prelaz Pešadije u koloni po jedan,dva i četiri kao i za Konjicu takođe po jedan ,u paru i za guseničare do 10.t,16t,30t i 60t a za osivinski pritisak od 6.8 i 10t.
Deveti članak je započeta sa nosivostima-plovnosću raznih materijala izražena za 1kg pa tako stoji da kila slame ima nosivost od 9kg korisnog tereta a za vojnika od 90kg sa opremom bi po tome u šatorsko krilo trebalo minimalno 10-11 kg slame da ga preveze preko reke a obrađeni su i seno od ševara,suvo granje i presovano seno..
Sledeća je tabela data za nosivosti 1m3 u suvom ili sirovom stanju a obrađeni su 1. Bor jela,vrba;
2.Kedar i topola;
3.Breza
4.Hrast,jasen,bukva, grab i klen
Poslednja tabela na devetom je članku posvećena nosivostima lakih plovnih sredstava
Obrađeni su razni plovci ,pontoni ,mali i veliki gumeni čamci i drveni čamci tog doba.
Na desetoj su sve same formule za određivanje površine,obima za kvadrat,pravougaonik.
U sledećoj je tabeli obrađenTrougao,romb i paralelogram.
Naredna tabla je posvećena trapezu.
U zadnjoj na ovom segmentu je obrađrn poligonalni predmet sa njegovim specifičnostima u izračunavanju.
Jedanaesti segment počinje sa Pitagorinom teoremom i njegovim formulama za izračunavanja .
Sledeći je Krug sa obimom,poluprečnikom i prečnikom
Sledi izračunavanje kružnog prstena pa potom ravnostrani trougao
U sledećoj je tabeli dat prikaz kako se izračunava među tačka ili visina na terenu ako se ima neki od elemenata.
I na kraju jedanaestog dela je još jedan pristup u određivanju širine reke mernim putem uz primenu pravila iz pitagorine teoreme ali na praktičan način je sve slikom lepo dočarano.
Zadnj dvanaesti segment obrađuje sve predmete koji osim obima i površine imaju i zapreminu pa je tako prvi Kocka,Prizma,piramida,Kupa,zarubljena kupa i piramida.valjak i na kraju lopta a poslednji u nizu je dat uglomer sa podelom od 0-180 stepeni..
Slike su još teže bile da ih islikam ali evo pa ako se i koliko vied:
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Apr 2016 20:03
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
Ove sa zavrtnjevima se uvrću u cev pa su 100% od Naftaških garnitura a kod garniture za bušenje kamena se pričvršćuju sa cevastim osiguračem i veza je najsličnija kao kod pričvršćivanja kardanske osovine za traktor.Kao na mojoj slici.
Ovu sliku sam i malo pojasnio sa oznakama...
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Apr 2016 20:37
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
Napisano: 20 Apr 2016 20:28
Evo rasčlanjen tvoj video u slikama šta koja predstavlja:
Na prvoj slici u nizu su krune za najtvrđe stene,Na drugoj su alatke za vađenje otkinute dubinske cevi iza spojnice,i na trećoj su slici takođe štapovi za vađenje zakinute cevi ali na navojnom delu gde su najuže a u krugu su takođe krune za mekše stene sa više otvora za izduvavanje ..
Četvrta slika je specijalni alat za vađenje najskuplje opreme a to je sam čekić za razbijanje i poznaje se u izgledu gde je u centru trn a okolo ima kao dva krilca za obuhvatanje mesta zaloma.
Ponovo slede razne krune za stene sve do 0.21 gde je takođe alat za vađenje zalomljenih cevi od garniture za bušenje i pozna se po ovom blago spiralnom završetku koji treba da se uvuče u otkinutu cev i uvije se iznutra da bi je mogao vaditi napolje.A na 0.23 su alati za plitka vađenja kada se lom desi na maloj dubini a stena je tvrda pa se on jednostavno na brzinu nabije poput klina i tako je vadi..
Na0.24 su već razni štapovi od pneumatskih čekića za bušenja za osnovne lake čekiće u površinskom radu ili za minske bušotine u rudnicima...čuveni OK24/32 jer je 24 šestougaoni deo štapa a vršna kruna sa vidijom je sečivo prečnika 32mm i može biti ravno ili krstasto..kod bušećih alata.
Dopuna: 20 Apr 2016 20:37
https://www.youtube.com/watch?v=Sbn7rgUvFuI
Prilično veran snimak radu sa kompletom KBB i sa SVG bušilicom Ravne kakve smo imali u Obrenovcu dok sam ja radio a na kraju se snimka vidi i sam kraj krune na čekiću kada izađe iz stene...na 3.12 Hammer sistem za bušenje je u pitanju..
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Apr 2016 21:53
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25779
|
Nešto se nesećam da smo uopšte imali let lampe u ijednom inžinjerijskom kompletu a ni obuku sa njom samim tim nismo imali..
Mislim da sam jednu video u kompletu na nadgradnji jednog TAMa150 u pokretnoj radionici ali tačnog se naziva tog kompleta baš i nesećam jer sam ga odavno video negde još 1989.g na terenu u prolazu kada su nam dolazili majstori iz TRZ Kragujevac na ispomoć u održavanju tehnike..
|
|
|
|