Odakle ti ova slika VJ.
Meni mi zdravo poznata i trebalo bi da sam JA negde okačio svoju skeniranu sa jednog gradilišta.
Slika je verovatno jedinstvena zato što vojska gotovo nikada za svoje potrebe nije zemlju iz rova bacala sa OBE strane kao na slici.
Ovaj razdeljivač za levo ili desno se ovako postavljao SAMO kod iskopa kanala za polaganje kablova/cevovoda i drugih instalacija kakve smo mi radili poprilično tokom mog rada sa BTM-3 a koji je i na slici.
Kopajući po netu naleteo sam na interesantan podatak o nekim klasama VA u smeru Inžinjerije.
Tako sam došao do podatka da je u toj klasi oficira iz inžinjerije postalo ČAK dva generala a radi se o 24.klasi.
Iz monografije te klase sam izdvojio par interesantnih slika .
Prva slika mi je ostala u sećanju jer sam i ja prvi utisak o gradu Karlovcu imao baš ovde na ulazu u Železničku stanicu a potom i na ulaznu kapiju kasarne NH"Bogdan Oreščanin-vp 5002 u Mekušju.
Evo i slike pitomaca 24 i dole sa starijima iz 23 klase.
U monografiji sam izdvojio i ovu koktel sliku sa raznim temama koji su se izučavali na predmetima vojni putevi je u vrhu levo deo sa projektovanja vojnog puta sa svim elementima.
Ispod dole je montiranje Lansirnog mosta Bejli i ispod TMM na vodenoj prepreci.
Inače grad Karlovac obiluje rekama i okružuju ga čak 4 reke:
Pored Kupe na kojoj je bio i istoimeni poligon sa pontonima kako Bejli mosta na slici dole desno tako i sa skelom pomoćnicom od elemenata pontonskog parka <M-4 o kome sam i temu otvorio .Šlag na torti su veštine u postavljanju /izradi grupa mina ili minskih polja od PP ili PT mina a u sredini desno je naša naj zahebanija PT mina TMPR-6 koja je izašla iz proizvodnje u samom završetku školovanja moje klase.
Nakon povlačenja iz dela JNA a kasnije u celosti i iz VJ motorni bušar Cobra je zamenio Pionjar 120 .
Pionjar je pakovan u dva različita tipa-
U jednom prostijem se nalazio sam motor u jednom sanduku kao i sav potreban pripadajući alat za bušenje,razbijanje,sečenje asfalta kao i za otkop u zemljama 1-4 kategorije i leđni ram za nošenje.
Veći komplet je pakovan u dva sanduka u kome se pored svih pobrojanih elemenata u drugom nalazio komplet ručne brusilice sa kojom se uz pogon samog motornog bušara vršilo oštrenje alatki za rad.
I da ne zaboravim uz komplet bušara je išla i torbica sa alatom za zamenu svećica kao i set kontrolnih šablona za kontrolu naoštrenosti alatljikouuu.
Zgodna stvarčica sa kojom sam u među sezonama išao na ispomoć elektro privredi u bušenje otvora za montažu dalekovoda i druge rabote na kojima nije bilo moguće vući veću mekanizaciju...
Slike su verovatno iz sredine 50ih dok je u arsenalu još bilo Nemačkih elemenata njiovog Brukengerata iz ratnog plena ili reparacije a ima na jednom snimku i rešetki od Bejlija dok su drveni pontoni od starog Sovjetskog kompleta koji je verovatno u nas zaostao posle DSR jer isti zvanično nije ni zaživeo u nekom većem broju a kod nabavke posle otopljavanja sa SSSRom je i kod njih već bio zastareo...