Malo ću skrenuti s teme, nadam se da mi nećete zamjeriti a mislim da će biti korisno.
Tražio sam sinoć po internetu malo bolje slike unutrašnjosti Kranwagena Magirus, zanimali su me instrumenti o kojima smo govorili.
Pogledajte ove dvije slike:
Kranwagen Magirus Jupiter s prethodnih strana ima mehaničku ručnu kočnicu kao naš Dajc 4500/5500.
Ovo su slike od modela Uranus. Najprije sam pomislio da ima pneumatsku ručnu kočnicu kad sam vidio ručicu s desne strane volana i njen cilindar. Onda sam dolje niže vidio da je ručna kočnica i dalje mehanička. Onda preostaje samo da je ova ručica desno pneumatska komanda motorne kočnice. I pokraj njega mali cilindar (piše Bosch na njemu) iz kojeg izlazi limeno pero-zastavica koje smo spominjali oko Saurera 2DM, pa pretpostavljali da se radi o signalizatoru nedostatka pritiska zraka u sistemu.
Sad sam siguran da je to-to.
Evo još jedne:
Za razliku od prethodne slike na kojoj je zastavica zelena, ovdje je crvena.
I ovaj drugi je vjerojatno Švicarac, barem po oznakama na šoferšajbi i desnom volanu.
Nedostaju samo dvojezični natpisi na pločicama njemački/francuski.
U nedostatku fotografija vojne verzije ove masine , postavio sam nekoliko fotografija civilne verzije cisto da se vidi prncip rada.
Firma Gradall je prve masine proizvela u prolece 1944. Njih je karakterisala teleskopska ruka na cijem su se kraju mogli prikaciti alati razlicitih namena. U jesen 1945. braca Ferwerda su postigla dogovor o ustupanju patentih prava, imena i trzista za svoje masine kompaniji sa Warner & Swasey Co.
Model G600A je predstavljen 1962. i imao je nekoliko prednosti u odnosu na svoje prethodnike , koje su se pre svega ogledale u vecoj efikasnosti i udobnosti operatera. Jedna od novina je bila i hidraulicna kontrola.
Dimenzije vozila D/S/V: 7600/2440/3350mm
Klirens: 240mm napred i 180mm nazad
Ukupna masa vozila: 19100kg
Max. osovinsko opterecenje: 4400kg napred i 14700kg nazad
Motor: sestocilindarski, vodom hladjeni, dizel sa 2 ventila po cilindru, AEC Typ AV 505, zapremine 8226ccm, snage 154ks pri 2400 o/min.
Menjac: 5 stepeni+R
Kvacilo: suvo, jednolamelasto
Pogon: na obe zadnje osovine (6X4)
Kocnice: jednokrizni sistem, pneumatske
Parkirna kocnica: dejstvo na zadnje osovine
Pomocne kocnice: klapna na izduvnom sistemu, pokretana komprimovanim vazduhom (frena)
Rezervoar: 182l
Max. brzina: 60km/h za vojna vozila ili 70km/h za civilne verzije
El. instalacija: 24V
Posada: 1 clan
Standardna oprema koja je isla uz vozilo:
Korpa zapremine 150l
Korpa zapremine 380l
Kuka
Opciono su se mogli naruciti i produzeci za teleskopsku ruku od 120 i 240cm, dozerski noz sirine 244cm, kasika zapremine 110l, utovarna kasika zapremine 380l.
Lepa mašina i impozantni radni učinci ali je na našu žalost ovaj tip mašina nepoznat i ja sam jedino od ove kompanije video jedan hidraulični čekić pre par godina na jednom bageru montiran i sa njim su razbijane AB ploče u starom pogonu.
I meni se ucinila zanimljivom i cini mi se da sam negde video nesto slicno ali se ne secam ni kad ni gde.
O&K MH6
Ovaj bager je razvijen i proizveden od strane nemacke firme Orenstein & Koppel poznatije kao O&K.
Kompanija duge tradicije (osnovana 1876. u Berlinu) se prvobitno bavila proizvodnjom zeleznickih vozila i teskih masina. Od 1996. kompanija se okrece proizvodnji gradjevinskih masina i prelazi u vlasnistvo New Holland Construction koja je u to vreme bila deo Fiat grupe. Danas je ova kompanija jedna od vodecih proizvodjaca planetarnih pogona.
Sam bager ima pogon na obe osovine (4X4). Bager ima mogucnost upotrebe vise vrsta alata koji se lako mogu montirati.
Pokretao ga je cetvorotaktni petocilindarski, vodom hladjeni dizel motor Deutz Typ F 5 L912 sa 2 ventila po cilindru. Zapremina motora je 4712ccm iz koje izvlaci 79ks pri 2500 o/min uz obrtni moment od 230Nm pri 1600 o/min. Uz ovaj motor se ugradjivao dvobrzinsk menjac i hidrostaticko kvaclo. Sve ovo mu je omogucavalo da postigne max. brzinu od 20 km/h.
Kocnice su hidraulicne , dobos sa dvokruznim sistemom sa servo pojacivacem. Kao parkirna kocnica se koristio menjac. Vozilo je opremljeno jednim rezervoarom zapremine 180l.
Ova masina je u upotrebi u mnogim vojskama sveta.
Ovo sredstvo na tockaskoj platformi je razvijeno u nekadasnjoj Cehoslovackoj za potrebe inzinjerijskih jedinica. Ima mogucnost premoscavanja raspona od 10 - 12.5m i preko njega mogu preci vozila mase do 50t. Za premoscavanje prepreka vecih od 12.5m moze se spojiti do 8 ovakvih kompleta. Dubina prepreke koja se premoscava moze biti od 2-6m dubine.
Sam most je postavljen na cetvoroosovinski kamion Tatra- 815 (813- starije verzije) sa pogonom na sve tockove (8X8). Kamion poseduje i uredjaj za centralnu regulaciju pritiska u pneumaticima, kao i ABHO zastitu.
Dimenzije vozila- D/S/V: 12000/3150/3800 mm
Masa : 25900kg
Duzina mosta: 13500mm
Sirina mosta: 4000mm
Max. nosivost: 50000kg
Interesantna konstrukcija koja u sebi ima dosta elemenata i od serije TMM na kamionskoj šasiji od načina lansiranja do načina spajanja a i od sistema TM sa tenkova gde se koristi oblik mosnih blokova stim da je ovde isti sa potpunim a ne s akolotražnim sklopom a ima i pride one pešačke staze sa strane.
Sve u svemu nešto između Ruskog TMM i TMM6 o kome sam ja već pisao pa da se ne ponavljam.
Ovo sredstvo je namenjeno za savladavanje prepreka raspona od 15-20m i bazirano je na cetvoroosovinskom kamionu Tatra 815. Lansirni most je razvijen od strane kompanija L&T i DRDO, ali je most proizvodila firma BEML.
Sistem se sastoji iz vozila - platforme, mosne konstrukcije, hidraulicnog sistema, lansirnog mehanizma i vitla koji su montirani na samom vozilu.
Vozilo poseduje dve kabine, glavnu napred i manju, na zadnjem delu vozila koja sluzi za upravljanje procesom lansiranja. Postoji mogucnost povezivanja vise mostova u jedan veliki, tako da se 5 kompleta mostova moze povezati u jedan za oko 150 min. Moze se napraviti most duzine do 75m.
Isti tip mosta je napravljen i na tenkovskoj sasiji. Za potrebe Indijske vojske razvijen je i simulator za ovo sredstvo.