Da to je jednorasponi Bejli koga su postavili kao stacionarni objekat ali me čudi da ga nisu ojačali sa drugim redom rešetki i time mu digli nosivost na minimalnih 15-18t.
Ovako je imao popriličan hendikep na toj dužini (ja sam prebrojao 11-12 rešetkix 3.05m je jedna)te je i sebe nosao sa mukom i ako je hajvan naišao sa većim teretom od dozvoljenog a piše da je nosivost 9t sve je jasno..
Pukao je školski na sredini raspona na mestu gde je najslabiji a to je ukrsno mesto srednje rešetke.
Da su mu dodali red rešetki to se nebi desilo.
Sva ostala konstrukcija je sa većom nosivošću osim rešetki koje su sigurno bile najslabija karika.
Pa je i most onoliko jak koliko mu je jaka i najslabija karika(rešetka na sredini mosta).
Na reci Savi kod S.Broda je tokom ratnih zbivanja srušen deo ovog mosta.
Slika tek srušenog dela mosta sa Slavonske strane.
Slika istog mosta nakon uklanjanja ostataka.
Isečak iz novina.
Na delu spoja starog je Bejli most sa dvozidnom dvospratnom konstrukcijom a na manjem rasponu je jednospratna dvozidna konstrukcija bila do nedavno.
Slike mi je poslao drugar iz SVŠ koi je ostao da živi u svom rodnom kraju.
Ostaci skele od Bejli materijala. Skela je služila za prelaz preko r. Velike Morave u s. Trnovče. Oštećena je u poplavama 2006., a definitivno nestala u poplavama 2010. godine. Fotografija iz 2007. godine
dm24
Znaš li koje je pontone koristila ta skela?
Dali su bili ovi Bejlijevi trodelni metalni?
Ili je moguće i da ste tamo imali na zalihama čak i one stare drvene pošto znam iz moih navraćanja u Sm.Palanku da su imali jedan od prvopristiglih kompleta Bejli sa tim pontonima.
Ili je možda neko improvizovao pontone od neke dereglije-barže ili čega sličnog .
Ovo stoga jer se sa slike ništa neda naslutiti.
Vojo, skelu sam zatekao u ovakvom stanju 2006/07, slikao i tek sada, tražeći neke druge, nađoh i ove fotografije. Nažalost za ovu konkretnu skelu nisam pitao nekoga ko bi to sigurno znao mada sa dosta sigurnosti pretpostavljam da su bili trodelni metalni pontoni jer sam ih viđao baš dosta rashodovanih na ovom delu V. Morave koji su služili u razne svrhe. Negde mi se po glavi mota podatak da je postavljena 1999. da bi zamenila staru skelu na tom mestu. Nisam siguran da ju je postavila vojska?!?
Tako sam i ja pretpostavio, a te sam drvene pontone video dole još negde 85-6 kada sam zadnji put bio u toj kasarni.U magacinu njihovog RR su tada još ležali drvenjaci koje su uglavnom svugde pre devedesete zamenili sa metalnim.Posle tog vremena nismo imali susrete ni druženja sem što su neki poput tvog starog dolazili ka nama u Obren Siti .
Još malo slika iz DSR od legendarnog Bejli mosta
Italija 44-5
Ovde su čak dva mosta postavljena i to levo Bejli pontonski za teške terete i laki most kompleta M2 za laki i kamonski transport a lokacija mi je nepoznata.
Jedna lepa sličica gde se vidi pravilan rad sa 6 vojnika u prenošenju-manipulaciji sa osnovnim Bejli elementom koi ima ključnu ulogu a to je REŠETKA sa provlačenjem palije i na komandu Po diži svi šest jednovremeno kreću na komandu NA pred do mesta sklapanja gde je sve obratno..
Prelaz tenka M4A3 preko tek sklopljenog lansirnog Bejli mosta od trozidne jednospratne konstrukcije.
Početni radovi na izradi pontonskog mosta od Bejli materijala ili skel su da se prvo odradi sklapanje nekoliko početnih pontona i sa njih se kreće u sklapanje vođice i glavne konstrukcije mosta .
Inženjerska četa 1. brigade SV postavila dva privremena mosta Bejli, proizvođaća Mabey & Johnson, model Compact 200 (C-200) dok se ne izgradi novi za regionalni promet. Zanimljivo da današnji i onaj u 2SR nemaju gotovo nikakvih večih razlika u konstrukciji. Neznam jesmo mi to kupili posle 1991 ili je to ostalo od JNA?