Citat:"cinoeye::
Sudeci po slikama sa "Partnera", vozila VTi su standardno ofarbana u trobojni premaz i manje vise su iste sare za ista vozila. Mada, sudeci po nekim slikama, postoje odstupanja u pojedinim detaljima.
Prvi i drugo sa leva su iste sare, varijacije trece i cetvrto vozilo- Ista vozila spreda, prvi i crugi sa leva i napred imaju varijacije, a trece i cetvrto vozilo su skoro ista uz manje varijacije i kreativnost farbara-FAPovi su svi isit, osimonog sa osam osovina i radionice. I ovde se vidi da su dva farbara radila na ova dva kontejnera, jer se linije, posebno pozadi razlikuju.
"celik::
Ja sam uvek mislio da postoje izradjeni sabloni od nekog materijala, koji se jednostavno postavljaju i skidaju prilikom farbanja? Taj nacin rada bi ubrzao posao i sva vozila bi bila ista. Ovako izgleda da je cinoeye u pravu. Izgleda da imaju neku opstu semu na papiru, a da je farbari odokativno prate?!
"cinoeye::
izgleda da postoji skica, a ne sablon, pa se vozila razlikuju od serije do serije. Neke se razlikuju u detaljima, a neke imaju promenjen odnos boja,poziciju sara iki se neke boje povezane kao na primer crna na desnom tamu gledano od pozadi.
"mareCar::
To su varijacije od +- 5%, to je obicna tolerancija za rucni rad, to uopste nije vazno niti utice na maskirne karakteristike.
Inace meni samo smeta so boje nisu skroz mat nego izgledaju mokre. Ka ivicama su mat ali izgleda kao pre-tanak sloj farbe, a u sredini se sijaju, lepo se vidi po crnoj.
"Sousuke::
Koliko ja znam, dobro je da ima sitnijih varijacija zbog naprednih optickih senzora.
SVI STE U PRAVU!
Prenosenje seme sa crteza uvek predstavlja problem.
Kada su u pitanju velike serije i raspolaganje sa savremenom tehnoloskom opremom resava se tako sto kompletno bojenje vrsi robotska ruka isprogramirana da prenese semu, odnosno izvrsi bojenje svih pega u jednoj fazI; u uslovima nase tehnoloske opremljenosti-neizvodljivo!
Kod sredstava sa jednostavnijom geometrijom i manjim gabaritima mogu da se prethodno pripreme odgovarajuci sabloni,ali uvek je problem njihova izrada, cuvanje, obelezavanje, postovanje repernih tacki itd.; u uslovima nase organizacije i tehnoloske discipline-tesko izvodljivo.
Davno mi je pao napamet i nacin prenosenja putem obicnog slajd-projektora; potrebno je izvrsiti bojenje jednog komada, izvrsiti fotografisanje (u svim projekcijama) objektivom odgovarajuce zizne daljine, onda snimljeni slajd staviti u projekcioni aparat sa objektivom iste zizne daljine na ista mesta sa kojih je vrseno snimanje i pola posla je gotovo. Ovaj nacin bi bio podesan za sredstva komplikovane geometrije sa puno zakrivljenih povrsina. Problem je potreba za zamracivanjem prostora, potrebna rastojanja, adaptacija odgovarajuce aparuture itd. Nisam probao jer mislim da je u nasim uslovima neizvodljivo.
Dakle, ostalo je jedino moguce resenje: izraditi semu bojenja u svim projekcijama; na semi se moze ucrtati koordinatna mreza (recimo 0,5x0,5 m) radi bolje orijentacije u prenosenju. Onda, kod izvrsioca bojenja treba naci pogodno tehnicko lice koje je u stanju da skolskom kredom prenese priblizno tacno raspored pega (verovali ili ne to je ponekad tezi deo posla). Poseno je problematicno obelezavati plovne objekte velikih gabarita (IZ CAMCA!). Kao sto ste primetili-masta farbara cesto dolazi do izrazaja. A kao sto je Sousuke primetio male varijacije su u maskiranju pozeljne; ponekad farbarska masta ucini da sema bude nepreznatljiva!
|