Napisano: 11 Dec 2020 16:34
Поступак израде ЗЕМУНИЦЕ у неколико фаза...
Земуница је врста грађевине делимично под земљом и маскирана у општу шему боја шуме или поља. Такве структуре и даље налазе своје место у борбеним условима.
Изградњу треба почети од јаме(ископ или насипање зависи од позиције-нагиба).
Као што и само име говори, она је под земљом, али не у потпуности.
Јама би требала бити дубока око један и по метар.
Димензије земунице морају се одредити из практичности, а затим (последње) из разлога удобности).
Приближне димензије су 4к3 метра. Али прво, препоручујемо да га направите мало већим, јер ће се зидови земунице састојати од трупаца.
За разлику од брвнаре, можете користити тање трупце, јер је земуница у земљи, па ће чак и зими бити прилично топло.
Унапред одлучите где ће се пећ налазити како због ергономије тако и због маскирања дима. Помоћи ће вам у било које доба године, јер неће само загрејати зграду, већ и припремити храну. Под је две врсте: земљани и дрвени. Први тип - тло се једноставно изгази, а други - најбоља опција би била да се трупци преполове, положе и пуне даске на врх.
Ово ће бити једна од удобнијих опција за подове ако можете приуштити даске.
Настављајући говор о овој врсти структуре, вреди напоменути да је боље поставити пећ у један од углова. На истом месту вреди напустити место које није покривено трупцима. На истом месту мора бити постављен и димњак. Може се направити од гвоздене цеви или од опеке. Поред тога, постоји огроман број других материјала и начина уклањања дима из рерне.
Прилично је једноставно направити кров у структури као што је земуница. Једина потешкоћа је што мора да има туп угао од око 150 степени. Поставите греде решетком тако да кров може бити погодно постављен на њих. Као кровни материјал могу се користити даске или гвоздени лимови. Такође је могуће користити снопове сена или стабљике трске, као у случају изградње куће са сламнатим кровом. За добру хидроизолацију ПВЦ фолија или паропропусне мембране.
Било који кров морате поставити врло чврсто.
Основни принцип изградње земунице је накнадно полагање слоја глине и земље на кров.
Глина се може заменити обичном земљом. Такође, можете положити слој травњака на врх како бисте организовали још брже маскирање вашег дома. С обзиром да је улаз у кућу делимично под земљом, степенице морају водити до ње. Да их не би опрала прва киша, боље је направити их од дасака или прекрити каменчићима.
Понекад се прозори праве у земуницама, али за то, сходно томе, морате имати стакло. Обично се прозор прави на вратима или на задњем зиду зграде.
Међутим, увек је вредно запамтити да стакло, заједно са камењем ако нешто експлодира у близини, даје резне фрагменте и као резултат - повреде.
Најчешће, задњи зид није прекривен земљом, јер је земуница забатна конструкција. Понекад се земуница потпуно затвори како би се у потпуности прикрила структура на позадини читавог подручја, остављајући само врата.
Ова врста структуре је зими врло топла, а лети хладна, а то је због чињенице да се налази делимично под земљом. Поред тога, врло је згодан и невидљив на позадини шуме или поља.
https://vk.com/unfair_advantage
https://vk.com/@unfair_advantage-stroitelstvo-zemlyanki
Dopuna: 11 Dec 2020 18:01
Руски приказ Немачког правила о изради фортификација из 1942.г.препис
Оборона и полевые фортификационные сооружения немецкой армии 1942.pdf
https://vk.com/doc578708034_565535628?hash=7f76a29.....427f106e77
Dopuna: 11 Dec 2020 18:03
Ту је и Руска верзија о Теорији и пракси израде објеката на зељји и од земље.
https://vk.com/doc578708034_565535629?hash=116be46.....9c57c1b555
|