Naranvno da se moze upotrebiti. Pa VS je od maja prosle godine ovakvih mostova postavila ko zna koliko i jos ih postavlja bas na mestima gde je bujica odnela most.
Samo sto ovo nije pontonirsko sredstvo vec lansirni most. Mozda bi neko od moderatora mogao da prebaci u odgovarajucu temu.
Lansirni mostovi nemogu da plivaju i samim tim nisu za ovu temu .
Trebalo bi da se naleze u temi inžinjerijske mašine gde spada i lansirni most..
Pozz .
Da malo osvežim i ovu tematiku i skrenem sa onog dela o pontonima za Bejli mostove.
Te da uokvirim širu lepezu pontona kao i njihov prevoz ,upravljanje i ostale aspekte..
Za početak malo slika o prevozu pontona iz parka Bejli i Bejli M1.
Na kamionima po tri komada u nizu kao na slici.Utovar i istovar se uglavnom obavljaju dizalicama ili ručno uz korištenje pogodnih utovarnih rampi.
Ručni prenos je na kraćim distancama i prema ovoj slici gde je ponton za park M2- ili M4 .
PS.Isto se ovako prenosi i oba dva tipa pontona iz parka Bejli i za to postoji i ručka za nošenje koja je pozicionirana iznad vodne linije.
Kod nas se za prevoz pontona izgradila još sredinom sedamdesetih u kompaniji Zmaj ova poluprikolica i sa nje se mogao vršiti istovar kako dizalicom tako i sa uvoženjem iste u vodu i sa razdvajanjem pontona od sredstva voda je obavljala ostale aktivnosti..
Evo i izgleda te ručke za nosšenje a vide se i oznake za dubinu gaza.
Po istovaru je obično sledilo spajanje ili venčanje kako su u žargonu taj proces nazivali pontonirci nekada poseban soj i čast u Inžinjeriji..
Na pontonima postoje gornje spojničke veze i to na jednom kraju se nalazi bit a na drugom polukružna spojnica..
Na istovetan se način vrši i bočno učvršćivanje vertikalnih spojki.
Detalj spoja.
Jedna mala kroki sličica iz amerikenjskog pravila izvučena o ovim pontonima.
Za kraj pre povezivanja za most se ovako kompletno spojen trodelni ponton oprema opremom za plovidbu...
Prvo se svaki ponton povezuje rasponim konopcem za obalu da ne otpluta dalje a potom se na svaki dodaje prema daljem angažovanju i potreban broj pojaseva za spašavanje,ako se prevozi ručno-veslanjem na njega se postavljaju u odgovarajuće ispuste veslokraci i vesla.
Da bi vam dočarao taj detalj upotrebe vesala evo i slike sa uvoženja Bejli elemenata veslanjem sa dva uparena pontona kao skela pomoćnica..
A evo i jednog solo pontona u plovidbi..
Sličan je postupak i u sklapanju ,prevozu drugih pontona poput onih za amerikenjski park M2 i M4 stim da se oni sastoje iz dva članka koi nalikuju AL desantnim čamcima M70 i spajaju se međusonbno klinovima na za to predviđena mesta i zavrtnjevima za međusobnu vezu..
Da bi dočarao slikom da se pontoni do mesta uvezivanja mogu prevoziti i sa dodatim vanbrodskim motorom na netu nisam trenutno našao adekvatnu sliku ali će biti i toga i zato ovde sad kačim sliku remorkera koi potiskuje poluskelu ili skelu od M2-4 materijala iz DSR.
Za večeras toliko i sutra je dan ..
Погледајте како руска армија преко реке пребацује балистичке ракете „Топољ-М” и „Јарс”
МИНИСТАРСТВО одбране Русије објавило је снимак који показује како његови инжењерци преко реке – користећи скелу-понтон – пребацују мобилне интерконтиненталне ракете „Топољ-М” и „Јарс”.
Једноставно и сигурно као да је у питању трајект који треба да превезе неколико путничких аутомобила.
„Топољ-М” је стратешка балистичка ракета, а њена маса заједно са мобилном лансирном рампом је – 47.100 килограма.
А „Јарс” је модернизована верзија ракете „Тпопољ-М”. Може да носи више нуклеарних бомби јер има дељиву бојеву главу. Зато је сличне тонаже.[/quote]
http://fakti.org/oruzje/ruski-kalibar/pogledajte-k.....ljm-i-jars
Lepo, sam sto u principu tu nema nista spektakularno. Isto kao da je u pitanju bilo koje drugo vozilo. Jedino sto je atraktivno je to da je u pitanju balisticka raketa.
Isto ovo moze da uradi bilo koja pontonirska jedinica na svetu.
Skela nosivosti 60 tona je po masi vozila dovoljna ali zbog duzine mislim da je ovde dodat najmanje jos jedna clanak pa je nosivost povecana za nesto vise od 20 tona, Osim toga radi ulaska i izlaska sa skele samoj skeli su dodata dva krajnja plovna clanaka. Po nekoj mojoj racunici na ovoj skeli je bilo moguce istovemeno prevesti dva ovakva vozila.
Inace rec je o kompletu pontonskog mosta PPS-84 (savremenija verzija dobro poznatog kompleta PMP).
Ja to nebi ni prebacivo preko reke kad se vidi pored skelskog mesta prelaska prelepi most a i raketla ima domet i sa ove ko i s one strane reke...
Šalu na stranu Kuzma je sve već kazo i ja ništa nebi dodavo po pitanju ovog prevoženja skelom..