Kao prvo, svaka cast Misirac na otvorenoj temi (kad ja nikako da krenem onda je bio red neko da i to pitanje pomeri sa mrtve tacke).
TMM-3 i slicni lansirni mostovi kod nas ne spadaju u pontonirsku inzinjeriju vec u putnu posto je raspon jednog kompleta ukupno 44 metra, dakle sluze za manje prepreke (jaruge, poneki kanal, manju recicu, potok). Sa ovim kompletima se nikako ne moze savladati prepreka kao sto je Morava, Sava, Drina...
Da ne idemo bas u sitna crevca ali pored pontonirskih postoje i amfibijske jedinice kojima pripadaju amfibijski transporteri PTS-M i amfibijske skele GSP. Posto su amfibijske jedinice u sastavu pontonirske (1 pontb ima dve pontc i jednu amfic, samostalna ceta ima 2 pontv i jedan amfiv, a ja sam svojevremno imao pontv sastavljen od 2 ponto, 1 odelenja remorkera i VBM i 1 amfio) onda mozemo i njih pominjati, ali bi onda trebalo izmeniti naslov.
Odgovori na pitanje ``sta je ovo``:
Ovo sigurno ne pripada kompletu pontonskog mosta PMP, ali ni drugim pontonskim mostovima nastalim iz njega (svi mostovi ovog tipa su nastali od originalnog kompleta PMP - i americki, i engleski, i kineski i nas domaci PM M71....). Pretpostavljam da bi mogao biti neki poprecni nosaca neku drugu vrstu mosta (mozda neka prilazna rampa ili slicno).
Kod ove americke operacije vodostaj reke Save koju su forsirali je bio izuzetno visok pa im je trebalo oko 1000 radnih sati kako bi sklopili most kojim bi pred Novu godinu presli preko Save i usli u Bosnu. Posledica visokog vodostaja moze biti da su morali nesto improvizovati, pretpostavljam na pocetku mosta na levoj obali.
Ovo je otac pontonskog mosta PMP
Dopuna: 10 Dec 2010 23:58
E da,ako se pitanje odnosi na cemu stoje ona dvojica onda je odgovor na remorkeru , mislim da mu je oznaka MkII (ne mogu sada da trazim, ali cu pronaci svakako)
Dopuna: 11 Dec 2010 0:08
A ovo je situacija na Savi kod Zupanje
Nadosla Sava potopila i vozila
Sklapanje mosta
Sklopljen most
|