Evo kako to rade Rusi. Kako ruski motorizovani bataljon izvodi forsiranje vodene prepreke iz marsa
Imaju i norme za prelazak cete tenkova gazom i skelom.
Izvor je FOREIGN MILITARY STUDIES OFFICE, US Army
Citat:Execution of the Hasty River-Crossing Assault
The hasty river-crossing assault begins when units of the first echelon shove off from the friendly bank. Tanks and antitank units not crossing take firing positions and engage enemy targets on the opposite bank to provide cover to crossing units. Under cover of friendly fire and smoke, motorized rifle units cross the river in infantry fighting vehicles/armored personnel carriers and engage the enemy while afloat. Nonamphibious units in the first echelon cross with the assistance of amphibious transports or ferries. Tank units use bridges, fords, or ferries, as available. Typically, a tank company of 10 tanks can ford a 250–300-meter river in 8–10 minutes or be transported across the river by a pair of GSP-55s or a PMM-2M in 50–60 minutes.
After crossing the river, the first echelon is intended to rout the remaining defending forces in the area and begin to assault throughout the depth of the enemy defense. Artillery, air defense, and antitank units attached to the battalion, as well as the mortar battery, usually cross later by amphibious transport so that they may provide continuity of support and cover for the battalion assets on the opposite bank.
Since an enemy counterattack to repel the landing force can be expected, it is essential that antitank weapons, tanks, and artillery be available to repel the counterattack. The battalion rear logistic support units cross on amphibious transports and ferries after the artillery and air defense subunits have crossed. Aid stations and ammunition vehicles are the first rear services elements to cross.
Podvodno vozenje tenka kod nas se ne izvodi jos od vremena JNA, svedocili o tome mnogi ovde i na Palubi, a isto se smatra kao vrlo zajebano i rizicno za izvesti i generalno se u svetu svi trude sto manje da takve vezbe izvode
Dakle inzinjerija, амфибије, specijalna amfibijska vozila za prevov neafibijskih vozila, skela, pontonac i sl. Dakle imati Lazanskog koji pliva pa makar i imao ovaj i jaci oklop ne moze da uradi nista sam... i ma kakv to juris bio mora se isplanirati.. ovde rusi prelaze sa uredjene na uredjenu obalu sto u ratu nije lako da se desi. Нато има и чамце тако да то мора бити организовано и кординисано са више јединица и родова тако да кажем што у тексту горе и пише малтене..
mushroom ::Podvodno vozenje tenka kod nas se ne izvodi jos od vremena JNA, svedocili o tome mnogi ovde i na Palubi, a isto se smatra kao vrlo zajebano i rizicno za izvesti i generalno se u svetu svi trude sto manje da takve vezbe izvode
Kad je zadnji put VS izvodila tako nesto i da li uopste sposobna za to?
boksi ::
Kad je zadnji put VS izvodila tako nesto i da li uopste sposobna za to?
Ima kolega na forumu koji su bivsi tenkisti, ne znam da li svracaju u kantinu. Ja koliko vidim VS nikad nije izvodila prelaz gazom tenkovima ispod dubine koja potapa otvore i periskop vozaca.
Tenkovi JNA su svi imali dodatnu opremu za prelaz gazom. Da li je ta oprema sacuvana, i u kojem je stanju, tj koliko tenkova je opremljeno za to, je veliko pitanje. Mada oprema ne bi trebalo da je problem ako je nema jer to se lako napravi ili kupi i namontira na tenk.
Mislim da je mnogo veci problem od opreme nedostatak pravog poligona za nesto ovakvo u VS. JNA je imala namjenski poligon za podvodnu voznju (i za amfibijsku nadvodnu voznju) koji se nalazio u Zaluzanima kod Banjaluke, u sklopu skolskog centra OMJ. To jezero je jos u ratu pretvoreno u izletiste sa patkicama i labudovima i sa kafanama na obali.
Raspravljali smo na temi o T-72 da li su ove nove ruske 72 ke koje su stigle opremljene za tako nesto. Nije bilo potvrde, ali ja sam siguran da jesu, jer je ta oprema standard na svakom ruskom MBT.
Da se razumijemo, amfibijska sposobnost jurisnih jedinica je ne samo pozeljna nego i esencijalno potrebna na vojistu kakvo je recimo 40% teritorije Srbije. A ta sposobnost se ne postize samo uvodjenjem amfibijskih sredstava u naoruzanje nego prevashodno stalnom obukom u uslovima koji su sto je moguce vise slicni stvarnim uslovima. Mi tu obuku ne izvodimo (bar da ja znam), iako bi dobar dio nasih sredstava trebalo da ima amfibijske sposobnosti.