offline
- blake
- Počasni građanin
- Pridružio: 27 Nov 2006
- Poruke: 976
- Gde živiš: HR
|
Poslovno udruženje ITV je interesna organizacija proizvodjača motora i motornih vozila i u svom programu
ima objedinjavanje aktivnosti udruženih preduzeća na projektiranju, proizvodnji i prodaji kamiona, autobusa i specijalnih vozila.
Ova organizacija ima u svom sastavu i centralnu servisnu službu, koja se bavi orgniziranjem servisno-prodajne službe za vozila i motore iz programa proizvodnje udruženih preduzeća.
Suradnja udruženih preduzeća zasnovana je na odgovarajućoj specifikaciji i podjeli rada iz koje proizlazi
da se svako od udruženih preduzeća bavi proizvodnjom odredjenih proizvoda, bilo da su u pitanju gotova vozila, ili da su u pitanju njihovi pojedini sastavni dijelovi (npr. Fabrika motora u Sarajevu proizvodi motore i mjenjače za srednja i teška vozila).
Kod proizvodnje teških motora došlo je do dalje potrebe podjele rada izmedju Fabrike motora u Sarajevu
i Industrije motora u Rakovici, a na principima tehnološke podjele rada, kod čega se odredjeni broj elemenata za jednu i drugu fabriku proizvodi u Industriji motora u Rakovici, a drugi broj elemeneata u Fabrici motora u Sarajevu. Industrija motora u Rakovici proizvodi motore za laka vozila, za koja se mjenjači proizvode u u fabrici "21. maj" Rakovica.
Fabrika automobila u Priboju proizvodi kamione od 5,5 do 11 tona nosivosti, sposobnih za vuču i odgovarajućih prikolica. U ovoj fabrici se takodjer proizvode i šasije za sve vrste odgovarajućih autobusa, kao i šasije za razna specijalna vozila. Kod fabrika za proizvodnju automobilskih karoserija izvršena je specijalizacija na taj način, što se u "Autokaroseriji 11. oktomvri" u Skoplju proizvode medjugradski autobusi na šasiji i sa samonosećom konstrukcijom, ali u većini slučajeva standardnog tipa; u "Autokaroseriji Zagreb" se proizvode medjugradski, ali u većini slučajeva turistički autobusi i to isključivo na šasiji; i u IKARUS-u gdje se prozvode isključivo gradski autobusi.
Pored ovoga u IKARUS-u se proizvodi i drugo: hladnjače, oprema kao što su hladnjaci za ulje i vodu, spojnice, pročistači za zrak, itd.
U UTVI u Pančevu proizvode se specijalna vozila za razne potrebe privrede, kao što su vozila za gradjevinarstvo, za rudarstvo, za petrokemijsku industriju, za poljoprivredu itd. U ovoj fabrici počinje ove godine proizvodnja i mulden-kipera, specijalnih teških kamiona za potrebe gradjevinarstva i rudarstva.
ZMAJ - fabrika koja se pored proizvodnje poljoprivrednih mašina i opreme bavi i proizvodnjom lakših vozila, proizvodi i kamione od 2,5 do 3,5 tone nosivosti, kao i šasije za odgovarajuće autobuse i specijalna vozila. U ovoj fabrici se takodjer proizvode i točkovi za vozila iz grupacije ITV, kao i putnička vozila iz programa Zavoda "Crvena Zastava".
"Kompresor Beograd" u svom programu ima servisiranje, velike i male opravke vozila iz programa ovog interesnog Poslovnog udruženja.
Udružena preduzeća u ITV-u razvijaju suradnju i sa nizom drugih preduzeća iz oblasti motora i motornih vozila na proizvodnji pojedinih sastavnih dijelova i agregata, a proces specijalizacije unutar ITV-a je samo dio procesa u razvoju tehničko-tehnološke podjele rada u našoj zemlji, koja stalno teče i iz godine u godinu dobiva sve razvijenije oblike, s tendencijom da u odredjeno vrijeme dostigne stupanj koji je u skladu sa zakonitostima koje proizlaze iz naučne organizacije rada u ovoj proizvodnji.
Prve serije teških kamiona FAP koji su ovih dana predani našem saobraćaju, predstavljaju početak realizacije u ovoj proizvodnji po licenci firme LEYLAND iz Engleske. Ova vozila su konstruirana u razvojnim službama i biroima ovog Poslovnog udruženja i FAP-a, a u njih su ugradjeni Leylandovi motori sa snagom od 200 KS i odgovarajući mjenjači.
Na osnovu rezultata koje smo dobili ispitivanjem ove konstrukcije u trajanju od oko dvije godine,
možemo da kažemo da oni predstavljaju potpuno zadovoljavajuće rješenje u ovoj oblasti proizvodnje,
te da su u skladu s razvojem teških kamiona i ostalim savremenim industrijama motornih vozila.
Kao što se iz tehničkih karakteristika ovih motornih vozila vidi, ona imaju nosivost 11 tona i osposobljena
su za vuču prikolice od 18 do 22 tona neto nosivosti. Što se tiče novih tipova autobusa SANOS A-9, A-11 i A-13, u kojima je ugradjen motor pozadi, oni predstavljaju plod vrlo intenzivne aktivnosti razvojne službe udruženih preduzeća. Ova vozila takodjer, po svojim tehničkim performansama, predstavljaju sasvim savremena rješenja i u skladu su sa dostignućima koja su na ovom polju postignuta i u drugim razvijenim industrijama ove vrste.
Naročito je interesantno podvući pojavu autobusa SANOS A-13 u koji je ugradjen motor od 160 KS i koji po svojim drugim obilježjima predstavlja jedno novo savremeno rješenje, koje se, pored ostalog, karakterizira i izuzetno velikim komforom, velikim brojem sjedišta i, s komercijalne tačke gledišta vrlo je interesantno
za medjunarodni i medjugradski putnički saobraćaj na dugim linijama.
Ovaj autobus ima kapacitet od 52 sjedišta.
Obzirom na to da je u udruženim preduzećima svladan proces osvajanja vozila po licenci "Suerer-Werke" na kojoj se dosadašnji program razvijao, to se posljednjih godina u istraživačko-razvojnim službama udruženih preduzeća najviše radi na definiranju perspektivnog programa proizvodnje, a u skladu s rastućim potrebama tržišta na modernizaciji postojećih vozila i konstruiranju novih. Kod ovoga su dosada postignuti najodredjeniji rezultati na osavremenjivanju proizvodnje autobusa, i u konstrukciji i proizvodnji prilično velikog asortimana specijalnih vozila, tako da danas udružena preduzeća mogu u ovom pogledu zadovoljiti gotovo sve savremene zahtjeve naše privrede. To se najbolje vidi iz činjenice da naši proizvodi nalaze svoju primjenu gotovo u svim oblastima našeg privrednog života. Gradjevinarstvo gotovo ne može da se danas zamisli bez naših kipera, auto-cisterni i drugih. U industriji nafte takodjer imamo veliki broj auto-cisterni. Isti je slučaj i s kemijskom industrijom.
U rudarstvu takodjer nalaze naša vozila veliku primjenu. U poljoprivredi isto. Zahtjevi savremenog tržišta
pred industriju motora i motornih vozila postavljaju sve složenije zadatke.
Intenzifikacijom privrede danas, automobilski saobraćaj sve više dobiva u značenju. Konkurencija soabraćajnih organizacija postavlja pred automobilski saobraćaj, a samim time i pred proizvodjača motornih vozila, vrlo krupne zadatke na rješavanju problema vezanih za povećanje komercijalnoh brzina vozila, za većom udobnošću vozača, za većom udobnošću putnika u autobusima, izgradnjom uredjaja za brži utovar i istovar roba itd.
Vozilo sve više postaje sastavni dio tehnološkog procesa u nizu privrednih djelatnosti, u poljoprivredi, u
gradjevinarstvu, u rudarstvu, itd.
Saradnja s inostranim prozvodjačima teških vozila je prilično intenzivna. Mi smo upravo ovu proizvodnju i razvili saradjujući sa inostranim proizvodjačima. To je potrebno kad se zna da mi nismo imali razvijenu ovu industriju prije rata, pa samim tim i odgovarajućih iskustava. Ono što je karakteristično kod ovoga je da danas ta saradnja ima sasvim drugačiji karakter nego što je to bilo u početku. Mi smo danas u položaju da možemo, negdje u manjoj, a negdje u većoj mjeri, da tim našim inostranim partnerima isporučujemo pojedine dijelove i agregate za ugradnju u njihova vozila.
To predstavlja jedan novi kvalitet u našim odnosima i istovremeno dokaz da je naša industrija motornih vozila u svom relativno kratkom razvitku došla do tog stupnja da kvalitet njene proizvodnje dobije priznanje
i na medjunarodnom tržištu. Industrija motornih vozila je uopće karakteristična razvijenom kooperacijom,
koja na tom širokom planu prelazi granice zemalja koje ovu proizvodnju ostvaruju. U skladu s tim i koncepcijski razvoj naše motorne industrije slijedi te zakonitosti. U pogledu korištenja iskustava naših licenci na izvjesnim područjima, mi do sada tu nismo zabilježili neke krupnije rezultate, mada dostignuća koja smo ostvarili u zemlji stvaraju interes kod mnogih zemalja u razvoju za ovakvom saradnjom, što se vidi iz velikog broja zahtjeva za našim učešćem u razvoju automobilske industrije u nekima od ovih zemalja. Ti kontakti su već vrlo intenzivni sa nekoliko zemalja, i prema informacijama koje imamo, postoje veoma realni izgledi da do ovakvih poslovnih aranžmana dodje.
Oblici saradnje s inostranim partnerima u oblasti industrije motora i motornih vozila su prilično raznovrsni.
U početku, naša industrija je uglavnom kupovala licence i na bazi dobivene dokumentacije po tom osnovu
organizirala proizvodnju, kod čega je za jedan realtivno dugi period uvozila pojedine dijelove i agregate,
sve dotle dok iste nije u zemlji osvojila. Danas ta saradnja sve više poprima karakter medjusobne razmjene.
Udružena preduzeća u ITV-u ostvaruju saradnju sa vrlo velikim broje inostranih partnera, kako na bazi licenci, tako i po drugim osnovama. Ova se saradnja ostvaruje i s gledišta područja na vrlo širokom planu, i to kako sa zapadnoeuropskim, isto tako i sa istočnoeuropskim zemljama. Mada ne sa programom proizvodnje vozila, nego konkretno, Industrija motora i traktora su proizvodnjom motora i traktora ostvarili suradnju i sa UAR-om, suradjujući sa istom na organizaciji proizvodnje traktora i u pružanju tehničke pomoći kod ove prozvodnje.
Članovi ITV-a po različitim osnovama ostvaruju licencnu suradnju s firmom Saurer iz Beča, odnosno koncernom Steyer, s Perkinsom iz Engleske, sa Leylandom, s firmom FAUN iz Zapadne Njemačke i još nekim drugim.
Medjutim, ponovno da podvučemo, to više nije klasičan oblik prodavanja odnosno kupovanja licence, već sve više ima oblik industrijske suradnje - industrijske kooperacije.
U ovoj suradnji se koriste medjusobni, kako kratkoročni, tako i dugoročni krediti, sve u zavisnosti od
niza momenata koji karakteriziraju odnose izmedju naše zemlje i odnosnih zemalja s kojima radimo,
kao što je pitanje platnog bilansa, stanja kliringa, stanja robnih lista itd. Isto tako smo u stalnim veoma
živim poslovnim odnosima s ugovornim bankama, pomoću kojih rješavamo probleme kreditiranja plasmana
naše proizvodnje. U proizvodnju teških drumskih vozila spadaju kamioni od 7 tona nosivosti pa naviše,
i oni se sada proizvode isključivo u FAP-u. Kao što je poznato, ove godine se počelo s proizvodnjom
i kamiona od 11 tona neto nosivosti, što predstavlja dopunu asortimana po tonaži, jer su se do sada
u FAP-u proizvodila vozila od 5 i 7 tona nosivosti, a sada još kao što rekosmo i od 11 tona.
Ova se vozila proizvode u raznim varijantama, kao što su obični kamioni, kamioni kiperi, vozila sa prednjom i sa zadnjom vučom, i raznim varijantama specijalnih vozila za namjenu u razne privredne grane, kao što su poljoprivreda, gradjevinarstvo, rudarstvo i tome slično.
Plasman naše proizvodnje na inostrana tržišta iz godine u godinu raste, i to po jednoj znatno velikoj stopi,
tako da je izvoz u 1965. godini bio duplo veći nego u 1964. godini. Izgledi za plasman naše proizvodnje u
inostranstvo u 1966. godini su takodjer veoma povoljni. Broj tržišta se iz godine u godinu širi. Dok smo u prvo vrijeme izvozili samo u dvije do tri zemlje, sad izvozimo u sedam do osam zemalja. Ove rezultate treba posebno istaći i zbog toga što se zna da je konkurencija na tom području vrlo velika.
Jedan od osnovnih elemenata koji obezbjedjuju uspjeh u plasmanu naše proizvodnje na inostrana tržišta jeste obezbjedjenje servisnih usluga i odgovarajućih rezervnih dijelova, obučavanje kadrova za rukovanje s našim vozilima i za njihovo održavanje.
|