Auto-moto industrija ex-juge

5

Auto-moto industrija ex-juge

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2290
  • Gde živiš: Rijeka

wulfy ::
- Amortizeri Priština, automobili Pežo (skoro gotovi stizali iz Francuske)


pa nije onda ni čudno da su kosovari imali bolje aute od Slavonaca ili Istrijana, Mr. Green
koji pričaju sa vozačima i imaju sve automatsko, (kao reno npr.)
nego koji je to peugeot bio ? 305?



offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 80
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

Da, Pežo 305, a kako je taj uvozni automobil bio domaći? Naime, u SFRJ se vodilo računa da je uvoz pokriven izvozom. Zbog toga su postojale kvote na uvoz (npr. imam podatak da je 1985 godine uvozna kvota bila 15.000 automobila, koja je mogla tokom godine biti smanjena ukoliko se ne bi realizovao planirani izvoz). E, sad, postojala je caka kako da se izbjegne zadata kvota, tj. kako da se automobil tretira kao domaći (da li sam rekao da su dažbine za uvozne automobile bile do 150%). Naravno, i ova caka nije mogla da se koristi unedogled jer se na kraju provjeravao priliv deviza, i odliv istih. Pa ako nema pokrivenosti, nema više ni ,,domaćeg'' proizvoda. Amortizeri Priština su izvozili ogroman broj amortizera, a bili su i prva ugradnja u nekim modelima Pežo. Dakle priliva deviza nije falilo, a za iste se uveze Pežo 305 bez amortizera, guma, mislim i točkova, akumulatora i još po kojom satnicom koja se doda u Prištini, a svi ti dodaci su bili domaće izrade i... Eto ga Pežo za dinare, a njihov broj nije u kvotu uvoza.



offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 6034
  • Gde živiš: Esgaroth

... а сад - рекламица... Mr. Green

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2290
  • Gde živiš: Rijeka

u potrazi koji bi chevy mogao biti pravljen u kraguljevcu našao sam jedino ovaj model
sa stranice kfzderwehrmacht navodi se čak da je slikano na Balkanu



Citat:Dieser Chevrolet Lastkraftwagen des Baujahrs 1939/40 wurde auf dem Balkan fotografiert. Er gehörte zu einer Luftwaffeneinheit.
prevod
Citat:Ovaj Chevrolet kamion proizved 1939-1940 je fotografiran je na Balkanu. On je pripadao Luftwaffe jedinicu.

jedan od obnovljenih modela

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 80
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

Prva montaža vozila u Kragujevcu
Chevrolet 1 1/2

U postu o Zastavi 1400 BJ sam opisao kakvo je stanje u Jugoslaviji i Vojno Tehničkom Zavodu (tako se tada zvala Zastava) u predratnom (mislim na drugi svjetski rat) periodu. Elem, već je 1939 godine po Evropi počelo da se ,,zvecka oružjem'', te vojska Kraljevine Jugoslavije odlučuje da kupi Ševroletove kamione, nekih 400 komada. Da bi kamioni bili jeftiniji dogovoreno je da se šalju u dijelovima, a u Vojno Tehničkom Zavodu bi ih montirali. Po šturim informacijama radi se o kamionu nosivosti 1,5 tona (Chevrolet 1 1/2) sa dužim međuosovinskim razmakom i duplim točkovima nazad. Za pogon je bio zadužen benzinski motor sa šest cilindara u liniji radne zapremine 3,5 litara (88,6 mm prečnik cilindra i 95,25 mm hod klipa) iz kojih je izvlačio 85 KS (63 KW). Prvo je poslato 20 kamiona u potpunosti rastavljenih kako bi se mehaničari i ostalo potrebno osoblje naučilo da radi sa kamionima. Onda su slani djelomično sastavljeni, pa bi se u Kragujevcu dovršavali. Vjeruje se da je naručeno oko 400 ovih kamiona, no to je ostalo pokriveno velom vojne tajne. Takođe se ne zna ni koliko ih je sastavljeno do aprilskog rata 1941 godine zbog, pogađate, vojne tajne. Zbog vojne tajne ne postoje ni fotografije ovog kamiona, a kako su u ratu uništeni svi ne postoji ni poslijeratna fotografija (bar do sada nije ,,iskopana'' i javno prikazana). U ratu je uništena i sva dokumentacija pa se na osnovu sačuvanog kataloga koji je poslat u Kragujevac vidi o kojem se modelu radilo.



katalog za Ševroletov kamion

Eto, da dopunimo ovaj tekst i tim fotografijama jer to jeste taj model. A da bi tekst bio potpun stavljam sada i tekst o Zastavi 1400 BJ.

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 80
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

Zastava 1400 BJ
prvi automobil iz Jugoslavije

Hm, moram, jednostavno politika je neizbježna u tim začecima auto-industrije u Jugoslaviji. Politika, eh, da bi se bolje sagledala geopolitička situacija u kojoj se rađa auto-industrija da prvo, ukratko, pomenem i prilike u predratnoj Jugoslaviji. U toj Jugoslaviji industrija uopšte nije postojala osim par izuzetaka. Statistički, bilo je industrije, ali se po tadašnjim mjerilima Kraljevine Jugoslavije za industrijsku kompaniju smatrala svaka kompanija koja u proizvodnom procesu ima mašine i više od petnaest radnika, odnosno više od dvadeset i pet ako nema mašina. Poenta, ono što se svuda smatra prostom manufakturom u predratnoj Jugoslaviji je spadalo u industriju. Ipak, u Kragujevcu je postojao Vojno-tehnički institut koji je upošljavao oko 12.000 radnika. Postojala je i tehnička škola pa je i kadar instituta bio obučen. Poslije drugog svjetskog rata nastavljaju sa poslom kao strateška industrija. No, ne zadugo...

Po oslobođenju počela je rigidna primjena komunističke doktrine, tako je već 1947 godine prestavljen prvi petogodišnji plan koji je između ostalog podrazumijevao proizvodnju kamiona i traktora. Automobil? Nebitno, što će to radnicima? Trebala je da se pribavi licenca za traktor iz Sovjetskog Saveza, no ta licenca je izgubljena i prije no je realizovana. Zašto? Pa, iste godine se i pojavljuje prvo ,,sevanje varnica'' između Beograda i Moskve koje sam pomenuo u tekstu o FAP-u ,,trinaestici''. Strateška industrija se seli na sigurniju lokaciju te je iz Kragujevca dio za proizvodnju topova preseljen u Travnik, a dio za optiku u Sarajevo. Osim fizičkog preseljenja pogona odlazio je i stručni kadar, dio u nove fabrike, dio u pomenute institucije koje sam opisao u postu o kamionu Pionir.

Jugoslavija, izolovana od ostatka komunističkih država, sa privredom koja se jedva mogla održati, opterećena i poratnom obnovom, spas su joj mogle pružiti zapadne zemlje, ali ,,Trst je naš''. Zvanično su između Jugoslavije i Italije bili hladni odnosi zbog teritorijalnih pretenzija na oblast Trsta. Izbijanjem sukoba sa Moskvom odgovoreno je kompromisom sa zapada, pa se stvara ,,slobodna zona Trst'' sa zonama ,,A'' i ,,B'' što je bio dovoljan formalni razlog da krene pojačana privredna saradnja između dvije države. Prva konkretna saradnja je otkupljenja licenca za traktor. Osim toga, pomažu i svi ostali zapadni saveznici, pa se tako 1953 godine u Kragujevcu počeo sklapati Đip Vilis (Jeep Willys), no ubrzo je matični proizvođač (Willys-Overland) tražio da im se plaća naknada za svako sklopljeno vozilo. Kako su iz Jugoslavije smatrali da je to pomoć, pa samim time nije potrebno plaćati naknadu taj posao je morao biti brzo prekinut (sklopljeno je 162 vozila).

Pomenuo sam u tekstu o FAP ,,trinaestici'' da je te 1952 godine na testiranje bio i Fiat 460 N sa ekipom inženjera i mehaničara. Isti čovjek iz tog kamiona pojavio se godinu dana kasnije u Kragujevcu. Testirala su se vozila za buduću saradnju: jedno iz SAD (Willys), dva iz Velike Britanije (Rover i Austin), dva iz Francuske (Renault i Delahaye) i dva iz Italije (Alfa Romeo i Fiat). Osim konkretnog testnog vozila tim iz Jugoslavije (osim osoblja Crvene Zastave tu su bili i predstavnici ministarstava jer je auto-industrija bila organizovana na način kako sam opisao u prvom postu) je tražio da tri vrste vozila (putničko, teretno i vojno-terensko) budu progonjena istim motorima kako bi se lakše osvojila proizvodnja. Na osnovu ponuđenog komisija je ovako rangirala:
1. Fiat - 100 bodova
2. Renault - 99,5 bodova
3. Alfa Romeo - 97 bodova
4. Austin - 96,9 bodova
5. Delahaye - 96 bodova
6. Willis - 95,4 bodova
7. Rover - 93,2 bodova
Ugovor o licenci potpisan je u augustu (da tada je feragosta u Italiji, al' tako bi), a konačno rješenje za Trščansku krizu dva mjeseca kasnije (zona ,,A'' i Trst pripale su Italiji, a zona ,,B'' Jugoslaviji). Odmah se krenulo u realizaciju potpisane licence koja je podrazumijevala proizvodnju 1.500 terenskih vozila, 1.500 lakih kamiona i 7.000 putničkih automobila. Taj sporazum nije primljen bez trzavica od strane vlasti oličene u KPJ (Komunistička Partija Jugoslavije) i to zbog automobila. Šta je bio problem? Jednostavno, iako su raskinute veze sa Moskvom, doktrina razvoja planske privrede je kod mnogih ostala u upravo u tim okvirima koje je zacrtala Moskva, a to je značilo razvoj traktorske industrije radi pospješivanja poljoprivrede i kamiona za privredu, dok radničkoj klasi bi prevoz bio organizovan javnim prevozom. Prosto, privatni automobil je tekovina kapitalizma i potrošačkog društva, a Jugoslavija treba da teži idealu socijalizma i posvećenog radnika (srećom, to nisu bili većinski glasovi). Ipak, ,,točak proizvodnje'' je krenuo i nije ga bilo moguće zaustaviti. Fiat 1400 BJ je bio i veliki izazov jer je to bio prvi civilni proizvod iz pogona u Kragujevcu.

Prije nego napišem nešto o Zastavi red je da nešto napišem o originalu. Naravno, posloženo hronološki.

1950 god. - na ženevskom sajmu automobila predstavljen je Fiat 1400 kojega pogoni 1,4 litarski motor. Bio je to prvi Fiat sa samonosećom šasijom. Taj je išao u Kragujevac.

1952 god. - predstavljen Fiat 1900 sa istom karoserijom, ali sa motorom od 1,9 litara, te luksuznijom opremom. Bio je to, tada, najluksuzniji Fiat.

1953 god. - opet je prvi, pojavljuje se verzija sa dizel motorom zapremine 1,9 litara. Iste godine počinje montaža/proizvodnja u Španiji (Seat 1400 - prvi Seat) i Austriji (Steyr 2000 sa njihovim motorom).

1954 god. - predstavljen Fiat 1900 A sa još više opreme i sa pojačanim 1,9 litarskim motorom koji razvija 80 KS. Počela montaža u Jugoslaviji (Zastava 1400 BJ).

1958 god. - prestala proizvodnja Fiata poslije oko 199.000 proizvedenih u svim verzijama.

1959 god. - prestala proizvodnja Štajera.

1961 god. - prestaje proizvodnja Zastave.

1963 god. - prestaje proizvodnja Seata poslije 82.894 proizvedena primjerka (uključujući i Seat 1400 C koji ima drugačiji oblik karoserije).

Šta je sa Zastavom? Da, to je bio izazov, od 1851 godine kada je formiran Vojno-Tehnički Zavod, a već od 1853 godine proizvode prvi top, 100 godina kasnije treba da proizvedu nešto što nije za vojsku. Jeste, pred drugi svjetski rat je sklopljeno oko 400 kompletnih kamiona marke Ševrolet, te pomenuti Vilisi tokom 1953 god. no to je sve bilo za potrebe vojske te su bile neke sasvim druge prilike što se plasmana robe na tržište tiče. Dakle, potpuno nova stranica u istoriji Zavoda Crvena Zastava (tako se tada zvala kompanija). Automobili su tada bili nepoznanica.

1954 god. - počela montaža Fiata 1400 BJ, koji sa traka u Kragujevcu izlazi sa imenom Zastava 1400 BJ. Tehničke karakteristike su indetične Fiatovim, a to znači da limuzinu dugačku 4,24 m, široku 1,66 m, visoku 1,53 m, tešku nešto manje od 1,2 t pogoni četvorocilindrični redni motor radne zapremine 1.395 kubika koji je razvijao 44 KS pri 4.400 o/min. te je mogao da počera auto do nekih 115 km/h. Ubrzanje do 100 km/h trajalo je oko 36 sekundi, a prosječna potrošnja je bila oko 12 litara na pređenih 100 km. Za to vrijeme to su bili impresivni podaci. Montaža je počela u oktobru (dva mjeseca po potpisivanju licencnog ugovora) te je do kraja godine montirano oko 50 ovih vozila.

1955 god. - postaje jasno da se sa ovim modelom neće postići zacrtanih 7.000 automobila godišnje. Jednostavno, automobil je bio preskup za radničku klasu, a među rukovodećim kadrom i visokopozicionirani čelnicima, prosto, nema dovoljno kupaca. Da li je greška to što su se upustili u proizvodnju/montažu automobila? Ne, samo su krenuli sa pogrešnim modelom, te godine uzeta licenca za Fiat 600 je motorizovala Jugoslaviju (o tom automobilu drugom prilikom). Montaža Zastave 1400 BJ se nastavlja.

1961 god. - prestaje iz Zavoda Crvena Zastava da izlazi Zastava 1400 BJ poslije 1.852 primjerka. Ovaj model je dosta rijedak, no, značio je dosta za Zastavu, Kragujevac, pa i Jugoslaviju jer je bio prvi. Prvi serijski automobil u Jugoslaviji koji je označio i prekretnicu auto-industrije koja je brzo izmijenila Jugoslaviju.


offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2290
  • Gde živiš: Rijeka

prvo ide vojno tehnički zavod kraguljevac sa chevrolet 1 1/2 tonski
zatim zavod crvena zastava sa jeep-om vjerojatno CJ-3 (pošto se radilo bez licence, a pod tužbom Jeep-a, odustalo se nakon 150-tak modela)

u međuvremenu crvena armija je radila popravak svojih zilova i gazova

iza ide fiat kampanjola, 1400, 620, fićo, 1300, stojadin, jugo, florida, 10-tka i ide kraj zastave te počinje FAS fiat automobili srbija sa modelima 500l, i najavljeni toro

izvor njemačka wikipedija

ps. taman sam htio napisati neki redoslijed, pretekao si me Mr. Green

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 80
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

Pa, evo ga redoslijed modela u Zavodima Crvena Zastava (u zagradi model na osnovu kojeg je pravljen):

1954 - 1961 - Zastava 1400 BJ (Fiat 1400 BJ) - 1.852 kom.

1955 - 1962 - Zastava AR-51 / AR-55 (Fiat AR-55 Campangnola) - 9.089 kom.

1955 - 1981 - Zastava 615 / 620 / 616 (Fiat 615) - 36.000 kom.

1955 - 1985 - Zastava 600 / 750 / 850 (Fiat 600) - 923.487 kom.

1959 - 1981 - Zastava 1100 T /1300 T / 1500 T / 412 (Fiat 1100 T)

1960 - 1963 - Zastava 1100 E (Fiat 1100)

1962 - 1979 - Zastava 1300/1500 (Fiat 1300/1500) - 202.160 kom.

1970 - 1990 - Zastava 430 / 435 / 850 A / 900 A (Fiat 600 T) - 57.000 kom.

1971 - 2008 - Zastava 101 / Yugo Skala / Zastava Skala (Fiat 128) - 1.045.458

1980 - 2003 - Zastava 128 (Fiat 128) - 228.274 kom.

1978 - 2008 - Zastava Yugo / Yugo Koral / Yugo Tempo / Zastava Koral - 794.428 kom.

1988 - 2008 - - Yugo Florida / Zastava Florida - 30.150 kom.

Evo i koliko je vozila izašlo iz Zastave od 1955 do 1990:
1955 god. - 445 kom.
1956 god. - 424 kom.
1957 god. - 1.935 kom.
1958 god. - 1.686 kom.
1959 god. - 3.428 kom.
1960 god. - 8.191 kom.
1961 god. - 10.955 kom.
1962 god. - 10.561 kom.
1963 god. - 18.912 kom.
1964 god. - 25.960 kom.
1965 god. - 26.748 kom.
1966 god. - 29.022 kom.
1967 god. - 34.466 kom.
1968 god. - 49.920 kom.
1969 god. - 64.346 kom.
1970 god. - 67.207 kom.
1971 god. - 79.334 kom.
1972 god. - 80.069 kom.
1973 god. - 96.434 kom.
1974 god. - 111.553 kom.
1975 god. - 119.559 kom.
1976 god. - 128.543 kom.
1977 god. - 141.904 kom.
1978 god. - 151.989 kom.
1979 god. - 157.118 kom.
1980 god. - 144.466 kom.
1981 god. - 149.110 kom.
1982 god. - 126.256 kom.
1983 god. - 127.306 kom.
1984 god. - 138.112 kom.
1985 god. - 136.383 kom.
1986 god. - 139.891 kom.
1987 god. - 168.495 kom.
1988 god. - 176.362 kom.
1989 god. - 177.359 kom.
1990 god. - 153.017 kom.

Da napomenem da je ova ukupna brojka proizvedenih u periodu od 1976 do 1990 zapravo manja, jer su u tu brojku ušli Sovjetski (Lada) i Poljski (FSO) automobili koji su zajedno imali najveću brojku od 35.275 vozila za godinu.

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2290
  • Gde živiš: Rijeka

wulfy ::Napisano: 30 Mar 2017 16:52
Stanko Bloudek ... Na osnovu DKW-a konstruiše automobil kojem daje ime Triglav. ... U svakom slučaju ovo je prvi automobil iz Jugoslavije.


još zanimljivosti za svestranog janeza Stanka Bloudeka
izvor: ztk rijeka

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2017
  • Poruke: 80
  • Gde živiš: Budva - Crna Gora

robertino ::prvo ide vojno tehnički zavod kraguljevac sa chevrolet 1 1/2 tonski
zatim zavod crvena zastava sa jeep-om vjerojatno CJ-3 (pošto se radilo bez licence, a pod tužbom Jeep-a, odustalo se nakon 150-tak modela)

u međuvremenu crvena armija je radila popravak svojih zilova i gazova

iza ide fiat kampanjola, 1400, 620, fićo, 1300, stojadin, jugo, florida, 10-tka i ide kraj zastave te počinje FAS fiat automobili srbija sa modelima 500l, i najavljeni toro

izvor njemačka wikipedija

ps. taman sam htio napisati neki redoslijed, pretekao si me Mr. Green


Ja sam u postu poređao dio modela koji su izlazili iz Zastave, no ako ćemo tako spisak je mnogo širi, u onim brojevima koje sam napisao nije ušao teretni i autobusni program. Recimo, od 1969 godine Zastava se dijeli na dvije kompanije: Zastava automobili i Zastava privredna vozila, đe ova druga otvara fabriku i u Somboru. Zato se ovom mom spisku može dodati i Chevrolet 4400 u periodu od 1940 do 1941 god., Willys M38A1 iz 1953 god., kamioni po licenci OM X serije od 1978 god., pa kasnije Iveco Daily i Iveco Zeta (Zastava 635 i 640; Zastava Zeta 635, 640, 645 i 650; od 1982 god. mijenja se način označavanja tako da gamu kamiona čine: 35.8, 50.8, Zeta 70.10, Zeta 80.10, Zeta 83.10; a od 1988 god. Turbozeta 70.12, Turbozeta 80.12, Turbozeta 83.12; Zastava Rival; Iveco Daily za pojedina tržišta...), Yugo Uno 45 R koji se montirao od 1988 do 1992 god. (2.620 kom.), pa Fiat 132 koji se montirao u Zagrebu od 1974 do 1984 (montirano 13.555 kom.), autobusi Zastava Neretva 16, Neretva 23 i Neretva 26 proizvedeni u Mostaru (AutoHercegovina), te Zastava Sanos 7T proizveden u Skoplju. Somborski kombi I razni Poly modeli te furgoni na bazi 101, Floride i Korala). Ostaju još pojedini modeli koji su dolazili iz FSO (Poljska) i VAZ-a (Sovjetski Savez). Da, paleta Zastavinih vozila je dosta raznolika...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 760 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 0 sakrivenih i 753 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALFASPORTIVO, amadeus, AMCXXL, Citalac, Coabelgrade, havoc995, N.e.m.a.nj.a.