Borbeni avioni kolekcija (časopis i model)

1914

Borbeni avioni kolekcija (časopis i model)

offline
  • Pridružio: 15 Apr 2013
  • Poruke: 123

Ето опет нешто занимљиво за научити. Ziveli

Одмах сам утефтерио и fobbit Mr. Green



offline
  • Pridružio: 04 Apr 2012
  • Poruke: 6


Veeeliki pozdrav za sve drugare sa Bloga Borbenih 😀 Orman je dubok i tu su makete aviona, vojnih vozila i helikoptera. Ima toliko da je i drugi deo plakara ispunjen maketicama. I dan danas kupujem makete ali ne s tolikim intenzitetom kao ranije 😉

Kupljeno danas 😊



offline
  • Pridružio: 15 Apr 2013
  • Poruke: 123

Де си бре Фалк, баш сам се питао неки дан жив ли си.
Ја се бојим да фотографишем своје складиште, а нарасло је опасно.
Без витрине овај хоби нема пуно смисла.

offline
  • Pridružio: 04 Apr 2012
  • Poruke: 6

Tako je Duk druže stari 😀 Vidim da si u žešćoj aktivi sa aviončićima 😉 Ovo je mnogo zarazno a u novom stanu mi žena ne dozvoljava da unesem ništa od maketa, pa ih stoga, držim u starom stanu u plakaru.
Mislim da bi mi trebala biti cela soba u vitrinama jer je jedan zid mali za to, a vidim i tebi 😊 Inače, u martu se napunilo 9 godina od formiranja ovog Bloga 🎉🎊🍾

offline
  • Pridružio: 15 Apr 2013
  • Poruke: 123

Пре пар дана у Калифорнији:



Успео је да убоде место на ком нема купача.

offline
  • Pridružio: 29 Mar 2015
  • Poruke: 0

Ove nedelje je stigao novitet u moju kolekciju - Mitsubishi F-1, Japan, iz kolekcije Salvat.
Model je urađen u srazmeri 1:100, a težak je 98 gr.

Mitsubishi F-1 je prvi japanski mlazni lovac koji je ušao u proizvodnju nakon Drugog svetskog rata u Japanu. To je u potpunosti japanski avion, proizveden zajedno od Mitsubishi Heavy Industries i Fuji Heavy Industries. F-1 je vizuelno sličan anglo-francuskom SEPECAT Jaguaru, a po ulozi je sličan našem avionu Orao. U periodu od 1975. Do 1987. proizvedeno je ukupno 77 komada ovog aviona.
U upotrebu Japan Air Self Defense Force je uveden aprila 1978, a poslednji primerci su povučeni iz upotrebe u martu 2006.
F-1 je razvijen od ranijeg nadzvučnog trenažera Mitsubishi T-2. Lovačka verzija je napravljena veoma jednostavno: inženjeri su izvadili zadnje sedište i novi prostor iskoristili za dodatnu elektroniku. Osim promene avionike, uklanjanja zadnjeg sedišta i ugradnje novog jednodelnog vetrobrana, jedina velika promena je bilo omogućavanje nošenja veće količine ubojnog tereta. Ugrađen je 20mm top M61A1 Vulcan i postavljeno je sedam podvesnih tačaka. Podvesne tačke pod trupom i s unutrašnje strane krila mogle su biti korišćene za nošenje dodatnih rezervoara goriva. Osnovno oružje F-1 su protivbrodske rakete ASM-1 i ASM-2 velikog dometa. Za samoodbranu F-1 je koristio AIM-9 Sidewinder i obično je nosio jedan par, ali je mogao poneti i više. Uz to je mogao nositi i bombe za napade na zemlji i pomorske ciljeve. Na bombe se mogao ugraditi sistem laserskog navođenja.
F-1 je postepeno zamenjen novijim Mitsubishi F-2 kao i poboljšanim F-4EJ 'Kai' Phantom II.
Verzije
FS-T2-Kai - prva dva prototipa
Mitsubishi F-1 - standardni jednosedni lovac za protivbrodsku borbu i blisku vazdušnu podršku

Tehničke karakteristike (F-1):
posada: 1, dužina: 17,86 m, raspon krila: 7,88 m, visina: 4,48 m, težina praznog aviona: 6.358 kg
maksimalna težina na uzletanju: 13.674 kg
najveća brzina: 1.700 km/h na 11.000 m
dolet: 2.870 km
borbeni dolet: 556 km
brzina penjanja: 118 m/s
najveća visina leta: 15.240 m
motori: 2× Ishikawa-Harima TF40-801A turbomlazna motora s naknadnim sagorevanjem





































































































offline
  • Pridružio: 29 Mar 2015
  • Poruke: 0

24. aprila 2021.u 101. godini preminuo je Zlatko Rendulić, čovek koji je o avionima znao najviše od svih na ovim prostorima. Slava mu!

Prof. dr Zlatko Rendulić, general pukovnik avijacije u penziji, pilot, inženjer i doktor tehničkih nauka i poslednji živi pilot Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva i učesnik Aprilskog rata 1941.

Rođen je 29. septembra 1920. godine, u Jastrebarskom, u Hrvatskoj. Već sa 14 godina Zlatko završava jedriličarski kurs u Vršcu da bi se 1940. godine upisao i završio pilotsku školu Jugoslovenskog kraljevskog vojnog vazduhoplovstva. Učestvovao je u Aprilskom ratu, a posle kapitulacije živi i radi u Zagrebu sve do 1943. kad odlazi u partizane.
Po dolasku u partizane poslat je u Italiju u RAF-ovu školu za obuku za pilota lovca na Spitfajerima. Kada je postignut sporazum sa SSSR-om on je sa grupom pilota poslat u Grozni na obuku za pilota jurišnih bombardera Il 2.
Po završetku rata Zlatko Rendulić je prešao put od pilota u operativnoj jedinici vazduhoplovstva (jurišni puk Il 2), komesara eskadrile, zatim probnog pilota i pilota-inženjera za ispitivanje aviona u letu u Vazduhoplovnom opitnom centru (VOC), glavnog aerodinamičara projekta aviona „Galeb” u Vazduhoplovnotehničkom institutu, zatim načelnika aerodinamike i konačno Direktora Instituta.
Diplomirao je na Mašinskom fakultetu u Beogradu 1948. godine, sovjetskoj Vojno-vazduhoplovnoj inženjerskoj akademiji Žukovski, magistrirao je 1954. na univerzitetu Kornel i univerzitetu Mičigen. Doktorirao je 1964. na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Kao redovni profesor radio je u Centru za strateške studije Generalštaba JNA.
Bio je odgovoran za projekte aviona G-2 galeb, J-21 jastreb i J-20 kraguj. Zatim je postavljen u KRV i PVO na mesto načelnika vazduhoplovno tehničke službe, a od 1972. prelazi u Generalštab JNA.
Vojnu karijeru završio je u činu general-pukovnika, kao pomoćnik načelnika Generalštaba za naučno istraživački rad. U penziji je od 1. januara 1981. godine. Aktivno je leteo do 1959. godine, uz kraće prekide. U karijeri je leteo na 47 tipova aviona.
Bio je predavač Aerodinamike na jugoslovenskim vojnim školama i dugogodišnji predavač u Centru za strategijske studije Generalštaba JNA. Smatra se najvećim doprinosom Zlarka Rendulića što je „pobedio“ konzervativnu struju u JNA koja je zastupala tezu „…potreban je poslušan a ne pametan oficir…“.
General Rendulić je zaslužan što je sa profesorima Mašinskog i Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu formirao Višu vojno vazduhoplovnu tehničku akademiju u Žarkovu 1966. godine u kojoj su školovani visoko obrazovani stručnjaci za potrebe ratnog vazduhoplovstva. Iz ovog kadra, pored tehničkih oficira inženjera koji su radili u operativnim jedinicama RV i remontnim zavodima, regrutovani su naučno stručni kadrovi koji su se u Vazduhoplovno tehničkom institutu kasnije bavili projektovanjem i modernizacijom naših vazduhoplova.
Objavio je više od 20 knjiga iz oblasti vazduhoplovne tehnike i ispitivanja vazduhoplova, a njegovi udžbenici iz aerodinamike i teorije letenja su i danas među najboljim delima iz te oblasti.
Nosilac je mnogih ratnih i mirnodopskih odlikovanja.














offline
  • Pridružio: 15 Apr 2013
  • Poruke: 123

Ново код мене:

Два британска тренера.

1. Aviation 72 DH Tiger Moth - у преводу на српски то је мољац по имену Велика Медоњица Mr. Green






Други је недавно помињан, не много већи авион:

2. Avitation 72 - Folland Gnat, још једна буба тј. подред буба у које спадају и комарци





Ђутуре

offline
  • Pridružio: 15 Apr 2013
  • Poruke: 123

Још једна новост, авион из друге приче па заслужује и свој пост.

Ченгду J-10 - кинески вишенаменски ловац.
О конкретном авиону нисам нашао ништа. Пошто је произвођач Air Force 1, као и код Сухоја ког сам раније набавио, претпостављам да ова комбинација камуфлаже и ознака заправо не постоји.

Елем, модел је пристојан, с тим што му је страдала пито-цев (уопште је нема у кутији) па ће морати да добије заменску.







offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 6033
  • Gde živiš: Esgaroth

Moguće je da je oznaka fiktivna, ali u ranoj fazi bilo je tih kamuflažnih, pa su i te oznake možda naknadno date... Najprostije, 10001 moglo bi se odnositi na prototip J-10 001




E, sad... po toj kamuflaži reklo bi se da i tvoj J-10 pripada ranijoj fazi, mada novije verzije J-10B i J-10C nemaju tu pito-cev, već je ona, vizuelno, bila jedna od karakteristika prvobitnih J-10A i dvosedih J-10S...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1204 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 3 sakrivenih i 1160 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 5.56, bavar357, bobomicek, boxbole, Cigi, cole77, dAre1988, Djokislav, Dorcolac, Feller, gale48, galerija, Igor Antonic, Jakonjveliki, kutija11, larix, ljuba.b, lord sir giga, markomacii9, Marky, Milan A. Nikolic, Mineral, mrkanidja, Najax, Oscar, Panter, pceklic, perunnurep, PMsnow, Primus17, raptorsi, sekretar, synergia, tajvankanasta, Tvrtko I, ujke, vaci, Vatreni Zmaj, vdeki, vensla, vidra1