Borbeni avioni kolekcija (časopis i model)

957

Borbeni avioni kolekcija (časopis i model)

offline
  • Pridružio: 12 Mar 2013
  • Poruke: 92

Bilo kako bilo Amerkom nam je dao nekoliko dobrih modela koji bi trebalo biti skuplji od 500 dinara i nekoliko losih koji bi trebalo biti jeftiniji,tako da sam im zahvalan bar za ove sto su dobro odradjeni!Inace Deagostini ima odlicne stalaze za avione,ali ne verujem da su jeftini! ! !

offline
  • Pridružio: 13 Apr 2012
  • Poruke: 0

Pozdrav ljudi, ja sve redje dolazim na forum ali ne zato sto ne zelim vec zbog obaveza... U zadnje vreme mi se bas sve poklopilo, te obaveze na fakultetu, na Mikser festivalu, gosti, rodbina i ostalo... Nisam jos ni P-26 stigao da kupim,a vidim na slikama da ne izgleda lose... Nadam se da cu danas ugrabiti vremena da ga kupim... Smile

Evo da vam napisem kratak text o operaciji Chastice o kojoj sam citao jos dok sam isao u osnovnu skolu... Tacnije prekucacu vam tekst iz te knjige... Smile

Citat:Napad na brane

Cilj: Rurska oblast

B. Van Der Klaauw

Marsal vazduhoplovstva Artur Haris, zapovednik britanske bombarderske komande, dobio je, napokon, ono sto mu je bilo potrebno. Na njegovom radnom stolu stajala je odluka Ruzvelta i Cercila s konferencije u Kazablanki iz januara 1943. godine, koju je oduvek zeleo. "Vas najvazniji zadatak" - pisalo je - "jeste da sistematski unustavate, neutralizujete i paralizujete nemacke oruzane snage, nemacki ekonomski sistem i oslabite moral nemackog naroda, sve dok vise ne bude kadar pruziti oruzani otpor".

To je Harisu islo na ruku. Poceo je odmah sa unistavajucom vazdusnom ofanzivom protiv nemacke industrije. Smatrao je da je najvazniji cilj Rurska oblast, glavno srediste rudarstva i teske industrije u Evropi otkako je Krup u XIX veku ovde izgradio svoju prvu fabriku. Jos od pocetka, bombarderska komanda je posvetila tom podrucju potrebnu paznju, izvodeci nekoliko unistavajucih napada jedan za drugim.

U medjuvremenu su Britanci Nemcima pripremali jos jedno neugodno iznenadjenje. Britanskoj obavestajnoj sluzbi bilo je poznato da Rurska oblast veliki deo svoje elektricne energije crpi iz nekoliko hidrocentrala. Iza tih brana formirana su velika akumulaciona jezera, koja su funkcionisala i kao regulator vodostaja u okolnim podrucjima. Tri brane su bile posebno znacajne: Möhne, Eder i Sorpe. Brana Möhne regulisala je vodostaj reke Rur. Iza te brane stvoreno je jezero vece od 10km kvadratnih, dubine otprilike 30 metara i zapremine vece od 300 miliona kubika vode. Brana Eder, koja regulise vodostaj reke Vezer, imala je cak i veci kapacitet. Obe brane su sagradjene iz betoniranih blokova krecnjaka. Brana Möhne je odozgo bila siroka 7,5 metara, a odozdo 33,5 metara; Eder je bila jos sira. Brana Sorpe je bila drugacije konstrukcije.

Imajuci na umu znacenje tih brana, Britanci su pokusali da ih uniste. Ogromna kolicina vode koja bi se tada oslobodila ne bi samo nosila smrt i pustos nego ni nanele i znatnu stetu tskoj industriji. Pri izradi plana napada saveznici su znali da ce to biti tezak zadatak. Za izvrsenje tog napada osnovan je u martu 1943. specijalni skvadron broj 617, na celu sa iskusnim pilotom Gajem Gibsonom. On je iz celog sastava bombarderske komande izabrao 21 avijaticara i podvrgao ih specijalnoj obuci napada na brane.

Jedan od najsjajnijih umova Velike Britanije, Barns Volis iz fabrike "Vickers-Armstrong", konstruisao je za tu operaciju specijalnu bombu, koja je pomalo podsecala na parni valjak i tezila 4200kg. Tom bombom bilo potrebno pogoditi cilj veoma precizno. Da bi se sto uspesnije obavio taj zadatak, avioni su morali da prelete jezero najvise 18m iznad povrsine vode. Ispod prednjeg dela i repa aviona tipa "Lancaster" postavljeni su reflektori, i to tako da su se snopovi svetla spajali na povrsini vode cim bi avion dosao na zaljenu visinu. Osim toga, svaki avion je dobio specijalni uredjaj kojim je mogao precizno da odredi trenutak bacanja bombe.

Najpogodnije vreme za izvodjenje napada bilo je razdoblje najviseg vodostaja u jezerima. Takav se vodostaj ocekivao u noci izmedju 16. i 17. maja 1943., pa je to vreme i izabrano za napad. Gibson i njegovi saradnici su pre toga dobro uvezbali izuzetno nisko letenje u velikim Lankasterima, sluzeci se prilikom vezbe britanskim akumulacionim jezerima. Uz pomoc fotografija iz vazduha i maketa temeljno se pripremalo celokupno osoblje, kako bi sto uspesnije izvrsio taj spektakularan i izvanredno tezak zadatak. S aerodroma Scampton poletelo je 16. maja 19 Lankastera i uputilo se prema branama. Prva grupa koju je predvodio sam Gibson, letela je na Möhne. Avioni su prvo neko vreme kruzili, a zatim se Gibson prvi spustio. S dva tornja brane otvorena je vatra na Britance. Mitraljesci Lankastera su uzvratili paljbom. Tacno na vreme bacena je bomba, i Lankaster se vinuo u visinu. Malo kasnije uz zid brane stvorio se veliki vodoskok. Gibson je nastavio da kruzi da bi odvratio paznju Nemcima, dok su ostali avioni napadali branu. Ucinilo se , nacas, da je brana izdrzala. Tada je jedan iz Gibsonove grupe uzviknuo: "Deco, nestala je!". Svi su pogledali dole. Brana se jednostavno prelomila i voda je razornom snagom prokuljala prema dolini. Brana Eder napadnuta je na isti nacin; i ona je popustila. Brana Sorpe se odrzala, premda je bila ostecena.

Time su Britanci napravili celu zbrku u Nemackoj. Nadiruci munjevitom brzinom kroz doline, voda je nosila sve pred sobom: ceste, mostove, telefonske stubove, pa je saobracaj bio potpuno paralizovan. Elektricne centrale pored brana bile su unistene, i nigde nije bilo svetla. Neke posade britanskih aviona javile su da su pri povratku pod sobom, po svetlu farova, videle automobile s ljudima koji su bezali kako nestaju u nadolazecoj bujici. Preplavljena je velika oblast, a zivote je izgubilo 499 Nemaca i 718 stranih radnika; uginulo je i vise od 1000 grla stoke.

Obnova brana iziskivala je mnogo vremena. Uprkos intenzivnim radovima, brane nisu bile potpuno osposobljene sve do septembra 1944. Snabdevanje industrije strujom i vodom bilo je otezano. Ipak se, naknadno, ustanovilo da steta nije bila od presudnog znacenja. Da bi se to postiglo, trebalo je srusiti sve ostale brane u okolini - a njih je bilo mnogo - koje su nakon prvog napada svaka za sebe imale vrlo jaku protivvazdusnu odbranu. Komandant Gibson je za svoju smelu i uspsnu akciju dobio najvece britansko odlikovanje: Viktorijin krst. No nije preziveo rat. U noci izmedju 19. i 20. septembra 1944. poginuo je nakon napada na Mönchen-Gladbach kod Steinbergena u severnom Brabantu.

offline
  • Pridružio: 11 Apr 2013
  • Poruke: 0

Brat Srbin ::Једна информација за све љубитеље руских авиона и проблем Амеркома око њихове израде и продаје. Сви модели авиона, па и других модела из различитих серија, израђују се, искључиво по моделу већ постојећих и оригиналних примерака правих авиона, са свим њиховим ознакама и другим натписима и шарама. Амерком нема дозволу за израду руских модела, а из разлога система заштите интелектуалне својине и осталих власничких права. Због тога су сви модели руских авиона, са ознакама земаља које их у стварности поседују и које су дале Амеркому право на израду тих модела. Према томе, није кривица у Амеркому, него је то њихова немогућност израде руских модела због тога што немају дозволу од стране Руса, да их израђују. Израду руских авиона ради Де Агостини, који и једини има сва права и овлашћења надлежних органа Русије за њихову производњу.
planes.deagostini.ru/ Ово је њихова страница, па ко није знао, може овде да погледа руске моделе.

Ja mislim da to nije tačno jer u svetu ima bar 10 proizvođača maketa i diecast modela koji imaju skoro sve ruske i sovjetske avione, pa ispada da samo Poljacima ne daju dozvolu. Tačno je da se Poljaci i Rusi ne vole, ali u časopisu stoji da je redakcija u Engleskoj ''Key Publishing,Stamford UK''. Mislim da se to pravi u Poljskoj zbog jeftine radne snage, a da su gazde Englezi. A uostalom Jak-3 A-50 i MiG-29 imaju sovjetske oznake. Kako im to Rusi dozvoliše, da nisu to piratski modeli? U pitanju je verovatno ipak netrpeljivost Poljaka prema Rusima.

offline
  • Pridružio: 04 Jun 2013
  • Poruke: 53
  • Gde živiš: Svrljig

Pa nisu losi ovi avioni koje izdaje Deagostini Smile Ima dosta zanimljivih Smile

offline
  • Pridružio: 12 Mar 2012
  • Poruke: 0

Ako nekoga zanima prodajem sve od prvog do 32-gog broja, sve u paketu za 15 000.

offline
  • Pridružio: 12 Mar 2013
  • Poruke: 92

Hocemo li dobiti ovako nesto?Very Happy

offline
  • nelson  Male
  • Novi MyCity građanin
  • sasa
  • strucni saradnik
  • Pridružio: 21 Feb 2013
  • Poruke: 0
  • Gde živiš: Grdelica

Nenad Mitrovic 2 ::Ako nekoga zanima prodajem sve od prvog do 32-gog broja, sve u paketu za 15 000. На једној табли поред пута писало је "Продајем кућу са гаражом и плацем", неко је додао испод на табли "јбм те домаћине" Wink

offline
  • Pridružio: 11 Apr 2013
  • Poruke: 0

Horten229 :: Hocemo li dobiti ovako nesto?Very Happy
Da baš taj iz akro grupe ''Striži'' ćemo dobiti. Moraćemo samo da ga prefarbamo, al' to je taj. Smile Smile Smile

offline
  • Pridružio: 14 Feb 2012
  • Poruke: 887
  • Gde živiš: Beograd

a da li je neko primetio da su smanjili broj strana casopisa?

offline
  • Aleksandar Milicevic
  • Pridružio: 17 Mar 2013
  • Poruke: 731
  • Gde živiš: Beograd

Ovaj MiG29 akrogrupe strizi sa brojem 05 je prosle godine gostovao kod nas na batajnici,posle grupnog letenja se izdvojio u solo nastup a pilot je bio major Dmitri Selimani,pokidao je nebo nad batajom Very Happy

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1135 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 6 sakrivenih i 1091 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: alkatraz080, Apok, ArmyBoss, Bobrock1, BORUTUS, Brana01, BRATORIII, comi_pfc, Dzoni90, Haris, hyla, ikan, ILGromovnik, ivicasimo, Jakov01, Lieutenant, Marko Marković, marsovac 2, mean_machine, mercedesamg, milimoj, MiroslavD, nemkea71, nenooo, Panter, pedjolino76, pein, rovac, ruger357, sap, sasa87, Sir Budimir, theNedjeljko, tubular, uruk, vathra, wizzardone, yufighter