Poslao: 28 Avg 2013 23:28
|
offline
- matke85
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 28 Avg 2013
- Poruke: 0
|
[quote="pru959"]Vlada78 ::Pa trebao je da bude i alat za zakucavanje eksera, zato i pitam.
Alat za zakucavanje stiže u 26-om broju sa još malo eksera i dve letvice za obodnu platicu.
No, nema baš puno mesta za radost. Moje iskustvo kao i iskustvo mnogih maketara na hrvatskom forumu je da taj alat baš i nije neki i da zadaje mnogo problema . O čemu pričam moći će svako da shvati, kada bude dobio alat i kada počne prve eksere da zabija ( samo grlo alata je previše široko, tako da se ekseri jako teško pravilno usmeravaju, pa se ne retko dešava da odu koso, izađu kroz rebro- probiju ga , pa onda popravljaj i sve ispočetka ) . Ja sam imao sreće pa sam nabavio alat sa užim grlom-cevčicom, čak ima i reducir pa cevčica bude još uža za sitnije eksere.
Pre nekoliko postova neko je postavio pitanje da li neko ima savet u vezi postavljanja prve oplate, ako i to da li da postavi već završene stepenice na svoja mesta .
Da odmah kažem , za stepenice nije kasno i po meni je bolje da se postave kasnije ( mislim na ove na gornjoj palubi) , kako bi kasnije komotnije radili na drugim detaljima kod čijeg rešavanja bi nam stepenice malo i smetale. Moj brod je u poodmakloj fazi, a stepenice još uvek nisam polepio na određena mesta. Strpljenje oko toga je potrebno, jer šta ako dođete na ideju da uradite po koji detalj na samim stepenicama? Mnogo je lakše dok još nisu montirane.
Što se tiče prve oplate evo nekoliko bitnih stvari:
-jako je važno da se korito dobro pripremi . Turpijom, šmirglom treba obraditi rebra tako da kada prislonimo daščicu koja se koristi za oplatu ona leži celom površinom na rebra , a ne samo da im dodiruje ivice. Znači rebra treba obraditi tako da kada savijemo daščicu ona dodiruje svako i po celoj površini njegove debljine. Ovo se najlakše dobija kada prilikom šmirglanja rebara pravimo duge poteze od krajeva prema sredini. Za ovu operaciju nije loše da imamo i jedan zaobljeni blok na koji je zalepljena šmirgla ( on posebno koristi pri obradi donjeg krmenog dela)
Ako nam se i desi da neko od rebara ne možemo da dovedemo na meru da na njega platica lepo leži, to jest da na susedna rebra leži , a to srednje rebro uopšte ne dodiruje platicu i , ako bi daljim šmirglanjem pokvarili geometriju korita, onda se može na to rebro nalepiti trakica furnira i na taj način dobiti potrebna visina za pravilno naleganje oplatnih daščica ( platica).
-vodite raćuna da su letvice koje se dobijaju sa brojem 26 ( osnovne platice) ustvari trake špera, koji je jako lošeg kvaliteta i vrlo lako puca, a rezervu nemate ( moraćete kod nekog stolara da iskukate druge, i ako imate gde najbolje je da to odmah pripremite i to od masiva - bukva ili jasen, dimenzije su
300x7x3 mm, potrebno je 4 komada ukupno.
- lepak koji se dobija ( ona malecka bočica) možete mačku o rep, moj je predlog Henkelov Moment Wood Express . Ima ga svuda, dobar je i dovoljno je pakovanje od 250 gr
- eksere možete kucati alatom ili malim čekićem tako što ćete ih zakucati delimično , pa ih kasnije iščupati, ili , ako se opredelite za potpuno zakucavanje, onda ih kasnije dokucajte da im glava utone u materijal, jer ćete , ako ostanu da vire , imati tantalove muke da sve to ošmirglate kako treba ( govorim iz ličnog iskustva)
-ja sam letvice kucao na ovaj način:
nanesem lepak na rebra na koja ću da je prikujem, prislonim letvicu i bušilicom sa tankom burgijom ( 1/2 mm ) zabušim letvicu, alatom za zakucavanje postavim ekser , a lakim čekićem ekser zakujem u rebro . Pipavo je , ali je rezultat onakav kakav nam treba.
-lepak se nanosi na rebra, a takođe i na brid prethodne već prikovanee letvice, tako da korito praktično kada bude završeno bude kompletno polepljeno i čvrsto
-podmetnite svuda gde je potrebno na rebro trakicu furnira kako korito na kraju ne bi bilo talasasto i neravno ( i ovo se može posle popraviti, ali bolje je da kasnije bude što manje korekcija)
-kada budete prikivali letvice preko linica posebno obratite pažnju da ekserom ne probijete linice ( to će se videti sa unutrašnje strane korita i teško će se popraviti). Ovo možete vrlo lako uraditi tako što ćete, prilikom ukucavanja eksera, s druge strane linice držati " kontru" to jest komad metala, koji neće dati da ekser probije s druge strane
Za sada ovoliko, ako se nečega još setim napisaću, a do tada stretan rad i svako dobro, Jovan.[/quote
Cao Pru,
Mozes li molim te da opises korak po korak postavljanje prve i druge oplate? Interesuje me kako si postavio dascice a da nisi imao potrebu za korekcijama i da su se sve lepo uklopile, da se nisu preklapale? Koju tehniku su koristio i da li je potreban poseban alat za to?
Hvala ti unapred.
Pozdrav
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2013 09:58
|
offline
- Torente
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Jul 2013
- Poruke: 0
|
pru959 ::Torente ::Jel mozete da mi date savet za lakiranje.Da li da kobilicu,rebra,i palubu lakiram pre lepljenja ili posle.Brinem se dal ce lepak da hvata preko laka
Sve te elemente prvo prebajcuj, potom ih lepi , pa tek na kraju lakiraj, jer PVA ( beli stolarski lepak ) slabije ili nikako ne vezuje preko laka.
Kasnije kada budeš elemente lepio kontaktnim lepilom ( druga oplata se lepi ovim lepkom- Sintelan, Tigar i dr), kao i elemente ( uglavnom sitne komade) , koji se lepe sekundnim lepkom ( cianoakrilati -" cianofiks" ), nije potrebno voditi računa o tome da li su ili nisu lakirane površine , pošto ovi lepkovi vezuje i tako tretirane površine.
Evo i drugi predlog, pošto se lakše lakira kada je sve u delovima ( pričamo o rebrima kobilici i palubama). Mogu i prvo da se lakiraju , pa tek onda da se sklapaju, ali je neophodno da se nalegajuće površine u budućim spojevima, one na kojima će kasnije biti nanešen lepak, zaštite trakicama krep trake ( ona žuta , što je koriste farbari, moleri - ima je u svakoj farbari).
Dakle , može i da se lakira pa tek onda da se sklapa.
Pozdrav, Jovan.
Hvala puno Jovane na savetu.Tako cu i da uradim.Drug mi je dao savet ,da lakiram sa lakom u spreju,kaze da je mnogo lakse,a super mu je ispalo.Samo sto je on koristio sjajni,a ja ću ipak mat lak
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2013 13:05
|
offline
- lima.dasilva
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 16 Jul 2013
- Poruke: 0
|
Pozdrav svima, ako moze samo jedno pitanje, neko je napisao da su pocetne letvice dimenzija 300x7x3, i da za to treba 4 komada, to su naravno one pocetne letvice, koje sluza kao vodjice i idu u zlebove koje se nalaze na rebrima , zar ne.Posto planiram da kod stolara narucim te i ostale platice, zanimam me kojih su debljina ostale 300mm je duzina to razumem, ali interesuje me debljina i sirina i priblizno ako neko zna koliko komada mi je potrebno, pa da sve lepo narucim na vreme, i odjednom
Unapred zahvalan na odgovoru...
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2013 17:30
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
Napisano: 29 Avg 2013 17:12
Cao Pru,
Mozes li molim te da opises korak po korak postavljanje prve i druge oplate? Interesuje me kako si postavio dascice a da nisi imao potrebu za korekcijama i da su se sve lepo uklopile, da se nisu preklapale? Koju tehniku su koristio i da li je potreban poseban alat za to?
Pozdrav. Pokušaću da dam objašnjenje onako kako sam ja to uradio ( i ja sam početnik u ovome ) .
Obećavam to za ovaj vikend, pošto ovako radnim danima nisam u ljubavi s vremenom.
Do tada sve najbolje, Jovan.
Dopuna: 29 Avg 2013 17:30
lima.dasilva ::Pozdrav svima, ako moze samo jedno pitanje, neko je napisao da su pocetne letvice dimenzija 300x7x3, i da za to treba 4 komada, to su naravno one pocetne letvice, koje sluza kao vodjice i idu u zlebove koje se nalaze na rebrima , zar ne.Posto planiram da kod stolara narucim te i ostale platice, zanimam me kojih su debljina ostale 300mm je duzina to razumem, ali interesuje me debljina i sirina i priblizno ako neko zna koliko komada mi je potrebno, pa da sve lepo narucim na vreme, i odjednom
Unapred zahvalan na odgovoru...
Osnovne platice su 300 x7x3 mm potrebno je 4 komada i idu u žljebove na rebrima ( protežu se po sredini trupa)
Ostale platice su 300x5x2 mm i treba ih oko 150 komada ( sa malom rezervom- da ti malo i ostane za svaki slučaj).
Rekao sam da se mogu raditi od jasena ili bukve ( oba drva su dosta elastična pa se mogu savijati).
Ako koristiš bukvu pojaviće ti se problem ( to sam zaboravio onda da kažem) , što nećeš dobiti kontrast između boje prve i druge oplate na onim mestima gde namerno druga oplata ne pokriva prvu u potpunosti.
Dakle bolja je varijanta ako stolar ima jasen. Čamovinu nemoj nikako da ti "uvali".
Bitno je da čovek može to fino i precizno da ti iseče. Nije problem ako su letvice duže ( recimo dupla mera od ove nazivne).
Pozdrav.
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2013 22:24
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
[quote="lima.dasilva"]Napisano: 29 Avg 2013 19:19
Pru hvala na odgovoru..
Pomenuo si da treba 150 letvica, jel to podrazumeva obe oplate, ili samo jednu...
Moj stolar ima lipove letvice, sta mislis o njima po pitanju kvaliteta...
Ovo su letvice samo za prvu oplatu. Druga se radi s furnirskim letvicama ( debljina im je 0,5 mm), koje DeAgostini isporučuje od mahagonija. Mislim da lipa može da posluži ( ipak ću da proverim, pa ti sutra javim)
Pozdrav, Jovan.
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2013 19:03
|
offline
- roby78
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 30 Avg 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Tu i tamo
|
Pozdrav.
Redovno pratim ovaj forum,samo dosad nisam pisao
mogu reći da nisam početnik u modelarstvu,mada prvi put radim brod od drveta,pre sam radio brodove,avione i tenkove,ali plastične.
imao bih jedno pitanje. da li je neko uradio onu donju palubu,preko onog nacrta sa ruskog foruma; nikako ne mogu da shvatim kako to izgleda.kako god uradim uvek ima prostora između rebara i palube,po meni to je potpuno nefunkcionalno,jedino ako se stavi oplata i sa unutrašnje strane rebara.
|
|
|
|
Poslao: 01 Sep 2013 18:22
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
Pozdrav svima.
Evo mali osvrt na pitanje vezano za izradu oplate makete.Moje je mišljenje da su instrukcije koje daje DeAgostini i ko ih se bude držao, sasvim korektne i dobija se sasvim zadovoljavajući rezultat. Takav način izrade oplate nije skroz profi, ali pošto ovu maketu uglavnom radimo mi , kojima je u najvećem broju slučajeva prva maketa i prvo iskustvo u ovom hobiju , tehnika je i prilagođena tako da je svako može uraditi.Ja sam , a i verovatno najveći broj ovde uključenih novopečenih maketara, video jako mnogo gotovih maketa po DeAgostiniju i na svim su uglavnom poštovane instrukcije vezane za izradu oplata.
Osnovni princip je da se platice postavljaju onakve kakve su , dakle, ne menja im se dimenzija širine i ne natežu se previše, a nepokriveni delovi se zatvaraju trouglastim umecima.Počinje se od središnje platice ( koja je deblja od svih ostalih jer se postavlja u za nju urezana mesta na rebrima). Odmah zatim se postavlja prva platica do kobilice i zatim redom na gore. Platice se lepe za rebra i kuju, a međuspbno se bridovima lepe jedna za drugu ( nanosi se lepak na kant svake prethodno postavljene platice) . Blago se natežu toliko da malte ne dozvoljavamo svakoj platici da sama " ide svojim putem" to jest da sama prati krivinu onako kako priroda drveta dozvoljava. Nepokrivene površine ( biće trouglastog oblika) popunjavama onako kako je to i prikazano na DVD-u. Ovaj princip se primenjuje i za prvu i za drugu oplatu, s tim što se druga lepi kontakt lepilom a ne Pva ( stolarskim belim).
Ko voli izazove i želi da bude profesionalniji u ovome, a i da sebe stavlja na velike muke ( ja sam to uradio i bilo je trenutaka kada sam zažalio zbog toga ) , a da na kraju bude zadovoljniji evo mu ovaj metod, za koji sam ja dobio objašnjenje od jednog iskusnog maketara iz Hrvatske, gospodin je Leonard Kvarantan. Ima po svim knjigama objašnjena tehnika postavljanja platica , ali ovo je otprilike , taj metod pa pojednostavljen. U ovom fajlu je poruka koju je on meni poslao i u kojoj je dao to objašnjenje.
mycity.rs/must-login.png
Ovom metodom sam ja odradio prvu oplatu i išlo je kako tako bez problema. Skoro svaku platicu je potrebno obrađivati da bi se dobio konusni oblik, a kod onih koje idu ka krmi , ko bude ovako radio videće da im se mera do jednog rebra smanjuje , pa se kasnije povećava i ja sam pravio upravo takve platice, umesto da sam ubacivao umetke i bilo bi deset puta lakše. Na celoj oplati ( prvoj) mislim da sam imao samo dve korekcije ( to jest dva umetka ) , a i to nije moralo da sam se još više potrudio. I sve bi to bilo ok da nema druge, to jest završne oplate. Ovde se pojavljuje još jedna dodatna otežavajuća okolnost, a to je pramčana ispuna, koja takođe mora da se pokrije furnirima. No sada kada ovo pričam , mnogima neće biti ni jasno ni interesantno da ovo čitaju i o ovome razmišljaju. Kada dođe vreme onda ćemo o tome.
Moj predlog ( iskreni) je da , ko ne želi da se pošteno namuči, neka radi po uputstvima koja nam stižu, a ko je spreman na bar sto posto više muka, i ko je spreman na dodatni trud , nek izvoli.
Za sada ovoliko, javiću se u vezi ovoga još, ai ja ću uskoro da počnem sa sklapanjem moje ( druge) makete , pa se čujemo.
Pozdrav, Jovan.
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Sep 2013 06:45
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
[quote="kuki 64"]Pozdrav svima na forumu,
Evo nekih detalja nakon više od 17 mjeseci rada ...
Svaka čast, vrlo lepo izgleda, mnogo interesantnih i perfektno urađenih detalja.
|
|
|
|