offline
- s.solajic
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 13 Mar 2013
- Poruke: 1
- Gde živiš: Beograd
|
Rade Knezevic 2 ::Cini mi se momci da ste pozurili sa sklapanjem, boje ce vam biti razlicite jer se farbaju u vise navrata i pod razlicitim vremenskim uslovima, misljenja sam da treba sacekati bar dok se kostur ne sakupi.
I jedno pitanje za majstore koji su vec nesto slicno radili. gdje ima da se kupi oplata od hrastovine jer ona mahagonija koju cemo dobiti izgleda vjestacki i jos kad se predje sa lakom nece liciti na brod iz proslosti?
Oplata od hrastovine.... može da se kupi na stovarištima koja prodaju drvnu građu, šper, furnire i slično. Koliko se sećam na jednom od prodajnih stovarišta drvne građe u Beogradu u Ul. Gospodara Vučića sam kupovao sve moguće vrste furnira. Nisam siguran da li sada to trenutno imaju jer nisam dugo bio tamo.
Naravno ako kupujete furnir po svom izboru, oplatu morate sami da pravite pedantim sečenjem furnira na trakice širine kao priložene uz delove broda. Furnir koji se kupuje u radnjama je obično u trakama širine između 25-40cm.
Slažem se sa Radetom, spoljna oplata od mahagonija pretvara ovaj model u sjajnu igračku koja treba da bude dopadljiva na oko, ali nema veze sa verodostonošću replike starog broda.
Naravno, i priloženi mahagoni može da se korisiti i ne mora da se baca, ako uzmete u obzir moje napomene date prethodno o tome kako su se u 15-16 veku izrađivali i štitili brodovi.
Smola, kučina, katran, biljna ulja (lanena ulja, terpentin, firnis), ili kitovo ulje.... to su buli premazi za oplatu spolja ili za drvene delove na ostatku broda. Kad to znate, lako vam je zamisliti i odrediti kakve su boje bile pravih galija, galeona, karaka, karavela.....
Ako sa modernim sredstvima simulirate stare originalne premaze, gotovo da je svejedno koji furnir ćete koristiti ili kojim redosledom sklapate i farbate brodove. Bajc, firnis, laneno ulje su i danas dostupni, akrilne ili uljane lazure tiba Bori, Irkulin, Sadolin i slične mogu da posluće u kombinaciji sa ostalim.... Pustite malo mašti na volju, zamislite gornji opis jedrenjaka pre 5 vekova, uzmite premaze bajceve i ostalo što možete da nadjete, eksperimentišite malo na otpadnom ili nekom drugom drvetu furniru.... Često ćete biti iznenađeni dobrim rezultatima koje dobijete.
NIKADA nemojte odmah pristupiti bojenju originalnih delova a da pre toga ne isprobate kako će to izgledati na nekom otpadnom materijalu ili namenski odvojenom drvetu i furniru na kome možete da eksperimentišete.
Ako se odlučite za šljašteću maketu (napominjem maketu a ne model- repliku) onda su mahagoni, bezbojni lak, žive uljane boje, zlatnožuti mesing topova i okova broda umesto crno sive bronzane boje od primarnog značaja. Izgled vašeg broda zavisiće od vaše želje, ukusa i stava prema brodomodelarstvu.
Moj je stav da - izgled broda bude je verna replika starih jedrenjaka, želim da kada sednem pored svog modela i posmatram ga dugo i sa pažnjom osetim život i duh starih vremena, da u mislima otputujem na palubu broda iz 16 veka, da zamislim ukus mora, fijuk vetra, mirise drveta, smole, baruta, ruma, njihanje talasa, glasove mornara kad ugledaju kopno posle meseci provedenih na moru, krike galebova, jata delfina.... Pravljenje modela starog jedrenjaka je svojevrsno virtualno putovanje u prošlost, to je mentalni vremeplov.
|