|
Poslao: 29 Maj 2013 18:57
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
Kapetan Badza ::znaci pru tebi je ispala gornja malo udubljena,ako sam te dobro razumio. pa kako ti izgleda to, jesi li zadovoljan?mogao bi poslati par fotografija,da vidimo kako je to ispalo,negdje kad budes imao vremena,ali da slikas tako da bas mogu da vidim tu krivinu gornje palube,da bude vodoravno postavljen brod,ili tako nekako,....i ja sam mislio da mi bude malo udubljena,logicno je da tako bude, kao donja,ali mi je problem ovaj otvor na kojem treba da se postave ona resetka i camac, bojim se da se nece uklapati ako je paluba udubljena a resetka prava,kako ce se to nalijepiti,i izgledati na kraju, ooooooo stotinu muka oko ovog broda
Pozdrav svima . Nisam u mogućnosti da pošaljem neku sliku gde se vidi zakrivljenost palube , jer moj je brod sada u fazi oko 50-te. Ja sam počeo da ga radim pre godinu dana i materijal dobijam iz Hrvatske, a ovaj novi koji ću da radim s ovim materijalom koji kupujem ovde kod nas još nisam počeo. No nezavisno od svega toga , verujte na reč, moja srednja gorja paluba je zakrivljena tako što je njen srednji deo za oko 1,5 mm niži od krajeva . To je po meni sasvim ok i dobro izgleda. Nije problem kako će se uklopiti grotlo ( ona rupa na njenoj sredini ) i kako će leći rešetka. Potencijalni i veći problem je položaj otvora za topovske cevi, koji se nalazi na bočnim oplatama i koja je po položaju iznad gornje palube. Na hrvatskom forumu su se javljali maketari sa problemom da su topovi, kada se postave na svoja kolica , u takvom položaju da cevi ne mogu da se stave u položaj na gore već su nagnuti na dole prema moru, što nije logično. Ovaj problem je napravio DeAgostini pošto je po planu dao dosta visoka kolica za topove, međutim ovaj problem može da se pojavi i ako se paluba podigne više nego što treba ( to jest ako se ostavi ravna ) , da bude jasno, u pitanju su milimetri 1-2. Svi otvori za odvođenje vode sa gornje palube, koji se takođe nalaze na bočnoj oplati , moraju biti iznad nivoa gornje palube, kako bi bili u funkciji. Sve to ispadne ok, ako se ništa ne dira ,to jest , ako dozvolite da paluba isprati gornje grede na rebrima ( pod uslovom da postoji blaga zakrivljenost, koju sam već pomenuo ) . Da potkrepim ovo što sam pričao daću jednu fotografiju bočne oplate ( koja se dobija , mislim , u 19 broju), na kojoj sam podvukao pozicije okna za topovske cevi. Lepo se vidi da su pozicionirani po blago zakrivljenoj liniji ( vidi se da levo i desno okno stoje malo iznad linije). Ta zakrivljena linija je paralelna sa linijom palube. Dakle i paluba je zakrivljena, kako bi svi topovo mogli da zauzmu isti ili gotovo isti položaj.
E sad ovo. Često kada nam je nešto nepoznato, od toga napravimo veći problem nego što jeste. Nepotrebno se zamaramo koje kakvim dilemama i stavlajamo akcent na pogrešno mesto. Ovo shvatite kao veliku zabavu, na čijem kraju ćete imati nešto na šta ćete biti ponosni, pogotovo se ovo odnosi na one kojima je ovo prvi model. Ja to tako vidim i na to tako gledam i znam da će uvek da se nađe neko ko će da pohvali i neko ko će nešto da zameri. Meni je dovoljno da iz ove gradnje izađem bogatiji za znanja , koja će mi poslužiti da mi sledeći model bude bolji. I da se razumemo , uvek može bolje. Dobro je postaviti hiljadu pitanja, ali je još bolje odvažiti se da nešto sam uradiš i rešiš , a ako ne bude baš sasvim ok, eto korist, bar znaš kako ne treba. Ovo možete shvatiti i kao takmičenje , ko će bolje , ko će lepše. I to je dobro za motivaciju. Ja sam svoj prvi jedrenjak namenio za poklon zetu i ćerci, za mene je to sasvim dovoljan motiv .
Dakle , kolege maketri, i ako stavite da vam paluba bude zakrivljena i ako stavite da bude ravna, pojaviće se , ako ne tu, onda na nekom drugom mestu neki problem i svaki može da se reši i svaki će nam koristiti, ako ni za šta drugo, ono bar za sticanje te neke snalažljivosti, probudiće ili pojačati kreativnost.
Svako dobro i sve najbolje.
I evo na kraju te slike koja potkrepljuje ono što sam rekao u vezi zakrivljenosti.
malo je lošija slika jer sam morao da je prvo slikam sa monitora pa da prebacim sa telefona na komp, pa sam tek tada uspeo da je podignem ( nemam pojma zašto nisam mogao, direktno sa kompa)
|
|
|
|
Poslao: 29 Maj 2013 21:22
|
offline
- Kapetan Badza
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 29 Maj 2013
- Poruke: 0
|
Napisano: 29 Maj 2013 21:02
jao pru, ti si moj lijek za muke
kako god,sve sto si rekao apsolutno si u pravu,i ja tako razmisljam, jer planiram da posle ovog jedrenjaka nastavim sa novim maketama. međutim, ima par ''stvarcica'' koje si izgubio iz vida, a to su da je ovaj hobi skup,pa nema bas mjesta tolikim greskama, a isto tako, nepravilno urađena paluba je greska koja se po meni NE MOZE ispravljati, jer jednom kada na nju nalijepis trakice palube, nikad ju vise ne mozes iskriviti u jednom ili drugom smjeru, jedino kad bi sad zamislili situaciju da skidas pazljivo sve te trakice sa palube,da osmirglas boju sa njene donje strane,potopis u vodi,presujes,pa opet ponnovo farbas i izlijepis trakicama. pod uslovom da si ju prije toga pazljivo odlijepio sa gredica....paluba je nesto sto se ne moze ispravljati, ja tako mislim,OSIM u slucaju dok se jos radi s njom ''na suvo''...al mi se svakako svidja tvoj nacin razmisljanja....ja da imam zeta,ja bih njemu dao ovaj probni model,neka malo on ispravlja i lijepi
Dopuna: 29 Maj 2013 21:16
RVGoran ::-Pozdrav čika Veljo.
-Inače,odradio sam dosadašnja merenja gredica gornje palube i rekao bih da su u odličnom položaju. Očito je da gornja paluba mora biti u ravni između rebara 7 i 15 zbog utovarnog otvora na palubi.
-Nadam se Jovane da nisam negde pogrešio. Jednom si rekao (Problem sam imao kod gornje ( glavne palube ) na krmenoj strani. Tu su mi se pojavile neke razlike u visinama gredica pa sam korekcije vršio tako što sam jednu gredicu tanjio dok paluba nije legla kako treba.) Dali se možda sećaš koja gredica je u pitanju,čisto da obratim pažnju kad iziđu krmena rebra?
Bojim se da ukoliko bilo šta izmenim na gornjim gredicama da ću poremetiti izradu utovarnog prostora.
to je to o cemu sam pricao. dobar si gorane,do-bar!
Dopuna: 29 Maj 2013 21:22
uzgred,slusate li 'mornarsku' muziku,ili 'gusarsku' kako god..? odlicna stvar dok pravite vas brod, da vas malo opusti
imam ih dosta,stvarno su ekstra.
|
|
|
|
Poslao: 29 Maj 2013 21:23
|
offline
- Stadalupim
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 22 Mar 2013
- Poruke: 0
|
Citam ove vase postove, nisam ni pazio na to da li leze donja paluba na svaku gredicu, ne znam kako mi je to promaklo a 100x sam uklapao palubu da vidim da li leze:/ na kraju sam odlepio sva rebra(los sam lepak kupio, sreca u nesreci) pazljivo i polako (2sata:)) Sad cu malo strucnije, taman cekam do 20. Broja jer stvarno se ne isplati biti nestrpljiv:) ne bih da budem fuser i zajafrknem stvar od 400€ Hvala ljudi sto ste ukazali na problem;)
|
|
|
|
Poslao: 29 Maj 2013 22:15
|
offline
- Kapetan Badza
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 29 Maj 2013
- Poruke: 0
|
Napisano: 29 Maj 2013 22:06
evo nesto korisno,drpio sam sa skroz drugog sajta i foruma,nemojte nikom reci xD
''...Bajc je u pravom smislu te reci samo boja. Ne pruza apsolutno nikakvu zasitu, vec samo sluzi da toniras drvo.
Lazura pored toga ima i zastitna svojstva. Odbija vodu recimo.
E sad, druga je prica sto trgovci to trpaju u jedan kos, pa za lazure koriste i termine bajc i sadolin (iako je sadolin samo jedna firma koja pravi lazure).
Bajc koristis umesto lazure, kada preko toga ide neki drugi premaz a hemija tog premaza se ne trpi sa hemijom lazure.
Bajc postoji i u gotovom, smuckanom obliku, ne samo u prahu.
Doduse i jedan i drugi ces tesko naci u farbari iza coska.
Pri tom i bajca imas dve sorte. Kako se kod nas zovu nikada nismo razjasnili, a engleski izrazi su dye i stain. Glavna razlika je sto je jedan od njih rastvor, dok je drugi suspenzija. Pigment iz rastvora prodire dublje u drvo, dok onaj iz suspenzije ostaje iskljucivo na povrsini.
Sadolin nije lak, odnosno trgovci ne zovu lak "sadolin".
Firma sadolin, pravi svasta, pa ismedju ostalog verovatno i lakove, ali ono sto kod nas zovu "sadolinom" u sustini je lazura, posto prve lazure koje su se ovde pojavile bile su sadolinove...''
Dopuna: 29 Maj 2013 22:07
zato pazite kad kupujete,nista ovdje nije jeftino,osim lijepka za drvo koji je dosao uz deagostinijev broj, u dovoljnim kolicinama da zalijepis par gredica za rebra
Dopuna: 29 Maj 2013 22:15
....''ZALIJEPIS''....
|
|
|
|
Poslao: 29 Maj 2013 22:55
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
Utovarni otvor ( grotlo na glavnoj palubi) , se radi po sistemu " blind rama" (osnovnog rama) , to je ovaj ram svetle boje i završnog rama, koji je za debljinu rešetki napušten u odnosu na blind ram. Ako je paluba zakrivljena , kao što je ovde situacija, završni ram ( ovaj tamni) je taj koji će da popije tu razliku u visinama na pojedinim tačkama, tako da se prilagođavanjem njegove debljine ( to jest visine) može dovesti do toga da se prepust za rešetku uradi tačno onako kako treba , to jest isto u svakom preseku. Na ovoj fotografiji se vidi da ja to nisam uradio, na krajevima mi je veća visina za rešetku nego na sredini jer mi se blind ram oslanja na krjnje tačke, a završni , kada sam lepio pritisnuo sam ga uz palubu umesto da sam ga napasovao, to jest da sam mu stanjio krajeve. Hoću da kažem da krivina palube nije nikakav problem za rešavanje grotla, to jest utovarnog otvora, samo se treba potruditi ( što ja u ovoj situaciji nisam , no i pored toga , kada postavim rešetku, ništa tu neće biti toliko nekorektno).
Još jednom ponavljam mnogo je važnije da paluba bude paralelna sa otvorima za prelivanje vode i oknima za topovske cevi, jer tu se može pojaviti problem .
|
|
|
|
Poslao: 30 Maj 2013 11:50
|
offline
- Kapetan Badza
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 29 Maj 2013
- Poruke: 0
|
odlican post jos jednom,hvala pru, rijesio si problem o kojem pricam,i sad se osjecam lagano, kao one djevojke sa reklame za uloske
nadam se da mi nece izbrisat ovaj post administratori
a najbolja mi je ova turpija za nokte sto dodje uz prvi broj
----------- [b]Dopuna 30 Maj 2013 006[/b] ---------
znaci cekamo 20 broj i krece polako farbanje sklapanje itd...
----------- [b]Dopuna 30 Maj 2013 1149[/b] ---------
interesantno je dosta ovo pitanje trupa, tj. kako najlakse postici da trup bude pravilnog i simetricnog oblika..s tim u vezi je i postavljanje oplate.ljudi, ovo je jako tezak posao,NAJTEZA FAZA u izradi jedrenjaka, iako mnogi misle da su to jarboli i jedra.
bas sam nesto cackao po netu, i niko ne nudi rjesenje, samo postavljaju pitanja kako kako kako...
ja sam nasao jedan sajt,na engleskom je,ali fino govori o ovome. dacu vam link, pa kome je sta nejasno,pitajte da zajedno prevodimo i tumacimo.ima i meni dosta stvari nejasnih.
malo sam pozurio sa ovom temom,ali bolje sad dok jos nismo poceli sa tom fazom izrade, da ne bi posle kupovali sve djelove ponovo,kao ja sto sam radio zbog ove srednje palube. a pretpostavljam da DeA nece dati prava uputstva koja nam trebaju. link o kome pricam je
http//www.building-model-boats.com/boat-hull-design.html
znaci,sad ja vas pitam kako da budemo sigurni da nam je trup pravilan i simetrican, (jer vec smo dobili skoro sva rebra,treba ih sad podesiti na pravi nacin),a ne kako se postavlja oplata, o tome cemo tek kasnije (ukucajte u google ''planking ship model hulls'',i izacice vam dosta korisnih linkova, za razliku od ovog problema o kojem nema skoro nista sem linka koji sam gore nasao)...jovane,(pru),mozda nam ti mozes pomoci, ti si taj dio zavrsio koliko sam mogao da vidim.ili mozda neko od drugih kolega iskusnijih modelara..
|
|
|
|
Poslao: 30 Maj 2013 14:49
|
offline
- mornar_
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 27 Mar 2013
- Poruke: 0
|
Pozdrav. Evo ja sam malo pretrazivao internet da vidim kako i sta su uradili sa ovim brodom modelari iz drugih zemalja, pa sam pronasao da je par ruskih modelara pravilo jos jednu palubu ispod donje palube. Tako prakticno teret koji se prevozi na brodu ne bi se ukrcavao i bacao (redjao) direktno na kobilicu broda (kao sto je slucaj kod nase makete), nego na tu najnizu palubu. Evo slike koja objasnjava o cemu se radi:
Moje pitanje za iskusne modelare i za one koji su dobro upoznati sa starim jedrenjacima: da li originalni jedrenjaci imaju ovu balubu na dnu? Takodje, ukoliko brodovi imaju tu palubu na koju se skladisti teret, gde se onda smesta balast, da li mozda ispod te palube direktno na kobilicu?
Ja jesam stvarno bio mornar, ali moj brod nije bio drveni jedrenjak nego moderna "metalna konzerva" pa otuda mi nije jasno to oko balasta na jedrenjacima i slicno
|
|
|
|
Poslao: 31 Maj 2013 19:38
|
offline
- pru959
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 17 Maj 2013
- Poruke: 0
- Gde živiš: Pančevo
|
Pozdrav, prijatelji maketari. Pre dva dana za vreme nekog nevremena ,udario je grom vrlo blizu moje kuċe i kao posledica toga, između ostalog, crkao mi je modem i ruter, tako da sam ostao bez neta,pa ću samo kratko ,a kada mi reše ovaj problem poslaću jedan opširniji post u vezi alata kojim bi se olakšalo sklapanje trupa.
Ja sam svoj prvi jedrenjak radio bez nekog specijalnog alata, uglavnom samse snalazio ,kako sam znao i umeo i ispalo je sve sasvim zadovoljavajuće, mogu reć da kasnije nisam imao nikakvih većih problema. I bez obzira na to rešio sam, pošto želim da se i dalje bavim ovim predivnim poslom, da napravim neki alat ,koji bi mi pomogao u radu i garantovao preciznost , koja kasnijee olakšava svaki dalji rad. Posle mnogo razmišljanja i pregledavanja nekih već postojećih rešenja, došao sam do nekog , koji ću za neki dan ,čim mi se popravi internet,predstaviti ovde na forumu i nadam se da će nekome koristiti
Do tada veliki pozdrav , čujemo se,Jovan.
|
|
|
|
|