^Malo se populistički diže halabuka oko toga. Rudnik Litijuma i to površinski treba da se otvori i u Portugalu, pa jesu i oni destinacija za prljave tehnologije? Jednostavno, krenulo se žestoko u priču oko el. vozila, tranzicija će biti brza i potrebne su poprilične količina Litijum-jonskih baterija za istu. Ne ulazim u temu koliko je to stvarno eko a koliko prilika da se uzmu pare, to ie tema za sebe. Sledeća generacija tzv. solid-state baterija još nije zrela za masovnu proizvodnju i neće biti još 15-20 godina. Evropa želi da maksimalno iskoristi evropske izvore sirovina jer se boje da mogu biti ucenjeni, a ako im propadne autoindustrija onda zbogom EU privreda. Skepsa i zahtevi za transparentnošću su apsolutno legitimni i na tome treba insistirati, ali a priori odbijanje rudnika i apokaliptične priče su glupost. Da li će rudnik uticati negativno na prirodu? Naravno da hoće, kao i svaki rudnik,ć. Da li ćemo svi pomreti od istog? Nećemo, kao što nismo umrli ni od 50 puta većih kopova Kolubare npr. ili mnogo gorih i većih rudnika u državi. Jedino da se svi lepo vratimo u šumu, odbacimo automobile, odbacimo struju, sve metalne predmete i mobilne sa Li-Ion baterijama i sve druge produkte rudarstva i metalurgije ako smo već dosledni. Narod koji već 6 godina pritiska državu da ne zahteva katalizatore na automobilu jer mu se ne daje 200 evra za zamenu istog odjednom toliko brine o ekologiji? U toj istoj Loznici u kojoj sam i sam živeo praktično u centru grada deponija šljake iz HI Viskoza stoji već 50 godina i niko je ne pominje, taj isti Jadar pun teških metala iz rudnika Stolice, divljih deponija more a sad odjednom će ovi da nam zagade savršenu prirodu koju toliko dobro čuvamo. Malo smo licemerni zar ne? Glavna politička predvodnica te ekipe na lokalu ćerka lokalnog bizMismens koji radnicima plaća minimalac a istoj toj ćerki i sinu kupuje doktorate i besna kola. Isto tako su pljuvali svaku fabriku koja je došla jer im "oduzima radnike" svojim "nerealno visokim" platama od čak neverovatnih 50-60000 dinara. Razni su tu interesi u pitanju. Da se razumemo, nije Rio Tinto cvećka, ali od rudarskih kompanija vrv. imaju najjaču tehnologiju i ako se dobro iskontrolišu mogu se rizici svesti na minimum. Naravno, to sve ima smisla samo ako u Srbiju dođe i proizvodnja baterija i minimum barem jedna ili dve fabrike EV. Bez toga, zarad same sirovine ne treba ulaziti u priču to se slažem.
Ono što je zanimljivo je da je u Loznici već sada otvorena kineska fabrika koja izrađuje kućišta za baterije za EV. Pretpostavljam da ih je mogući izvor sirovina doveo baš tu.
Sa kakvim smo mi prljavim tehnologijama i zagađivačem živeli 50 godina sa čuvenom HI Viskoza, ja mislim da 5 ovakvih rudnika i to najgore tehnologije ne mogu da joj priđu, i i dan danas bi radila da nije pukla finansijski a sad smo odjednom vazdušna banja.
Ekologija je izuzetno bitna, ali se njome mora baviti sistemski, sveobuhvatno, jačanjem propisa i institucija a ne odustajanjem od razvoja. Priče o razvoju samo kroz turizam i poljoprivredu su bajke. Pogledajte koliki procenat BDP turizam čini i državama sa najlepšim obalama u Evropi. To ne prelazi 20%. Čemu mi da se nadamo u tom sektoru? Jedna Francuska sa svim sirevima, vinima i čudima ispod 5% BDP ima od poljoprivrede. Od toga nikada nećemo imati plate ni blizu EU proseka a bez toga trend depopulacije može biti samo gori. Nama trebaju razvoj i privreda. Naravno, planski uz jake institucije, poštovanje standarda i sl. ali a priori odbijanje industrijalizacije je glupost. To vodi u dalje pustošenje države.
yrraf@ Све си у праву у теорији, али у пракси овде влада удри и бежи екипа којима је све сем личног џепа небитно. Када је прављена Вискоза сва технологија је била "прљава" а екологија као појам није ни постојала. Данас је ипак мало другачије. Довођење Рио Тинта је као када у вртићу треба запослити новог васпитача па запослиш локалног педофила. Нико не тврди да деци не треба васпитач, али не мора баш тај. Већ видим како ће ова старлета у покушају, која просто проширену реченицу не зна да састави да "исконтролише Рио Тинто".
E sad dolazimo do ključnog problema. Mi imamo problem sa ovom investicijom jer ne verujemo da će naše institucije da sprovode zakon. Onda jbg. Jedino rešenje je da ne otvorimo ni jednu fabriku, ni jedan rudnik, jer kod nas to nema ko da kontroliše. Radili smo i tako, al onda ta ista sela i gradovi koje štitimo ostaše pusta. Ja sam prvi koji je iz te Loznice otišao jer sam posle faksa dreždao godinu i po dana na birou uz "perspektivu" da radim za minimalac kod lokalnih kabadahija. Mnogo je takvih slučajeva i ima ih sve više sa svakom generacijom.
Problem snage institucija je ključ. Ali ja ne vidim da iko tu traži promene. To je ono što je problem. Druga stvar, ja ne vidim još uvek istinsku posvećenost ekologiji. Prst se upire u državu, ali ona je samo refleksija stanja svesti naroda. Nema nas vikendom da očistimo oko zgrade, da očistimo reke, da prijavimo one koji bacaju smeće, da sami ugradimo katalizator ili da ne ložimo gume u kotao a očekujemo da država misli na ekologiju. Sve se i ovde svodi na populizam i učestvovanje samo "dok mene ne diraju". Mrka kapa od takvog eko-aktivizma. Daj bože da se nešto promeni, makar se doduše mrdnulo sa mrtve tačke sa mini-hidro elektranama, Borom i Smederevom. I opet je problem isti, nemamo jake institucije i ne zahtevamo iste na izborima. Mi hoćemo novog Tita, a ne jasne zakone i njihovo sprovođenje, i hoćemo da neko odozgo menja nas a ne da mi menjamo svoje navike pa onda da kritična masa menja sistem. Posle rudnika doći će neka fabrika, doći će nove regionalne deponije i njihove lokacije, spalionice, reciklažni centri, sve su to škakljivi projekti koji mogu otići u lošem smeru. Hoćemo od svih njih odustati zato što ne verujemo da ih država može kontrolisati? Takav stav ne vodi nikuda.
Kad smo kod kulture i ekologije dovoljno je pogledati reke pune smeća evo ovde gde živim ima jedna slepa ulica koja vodi ka Dunavu pred kraj ulice ima nezavršena kuća samo temelj odrađen. Svako veče se tu klinci iz kraja okupljaju ima bar preko 100 plastičnih flaša Lav piva kojekakvih sokova, pobacano po travi pored puta, smeće od kojekakvih grickalica, vlažnih maramica sve to stoji i skuplja se već mesecima. Onda kod spomenika žrtvama racije u NS tu gde sede jedu i piju ostave smeće bože moj pa što bi prošetao 20 koraka do kontejnera daleko je to. Juče sa komšom komentarišemo to što EU do 2035 hoće da zameni sva vozila sa unutrašnjim sagorevanjem vozilima na struju. Prvo koja će električna mreža da izdrži toliku potrošnju pogotovo naša u Srbiji fa se napuni tolika količina auta. Za sad je super mali ih je broj pa se pune za džaba i to opet treba sat vremena da bude pun a drugi koji dođe da se puni puni se sa 60% kapaciteta punjača za razliku od prvog. Drugo video sam gomilu snimaka Tesla automobila već posle prvoga mi se nije svideo sva ta tehnologija unutra deluje fensi al bar za mene lično nepotrebno još je rano za EV iža tu još dosta da se dela.
Teorijski Na-jon baterije ne mogu dostići Li-jon ske po kapacitetu, ali ne može se odbaciti da razvoj Li-jonskih baterija uspori.
Sa druge strane, motiv CATL da lansira Na -jon baterije leži u mogućnosti da cena bude vrlo povoljna ( jer je natrijum dostupniji ), a pritom manji specifični kapacitet ne bude važan u pojedinim aplikacijama - na primer E autobusi za gradski saobraćaj.
Ovo kažem zato što BYD ( najveći svetski proizvođač EV - pogotovo E autobusa) proizvodi Li/FePO4 baterije koje su manjeg specifičnog kapaciteta od Li/Ni/Co/Mn , ali dosta jeftinije, tako da Na-jon možda treba da konkurišu u ovom segmentu.
Dakle, teško da će se izbeći litijum, barem u lakim EV, bar još neko vreme.
та француска са сиревима заради цео наш буџет 40 милијарди ...
Ми смо пољопривредна земља и то треба максимално експлоатисати, улагати ту у готове производе, а не само сировине и њих продавати...да треба ићи и на индустријализацију, али пид другим условима...
Рио Тинто, ако нам буде плаћао рудну ренту од 2% колико је нормално, ми од тога ништа немамо, као ни са том фабриком коју су кинези направили....запослићемо неколико десетина радника и то је то...минималан прилив у буџет, максималан у њихове џепове....
Да је држава нормална ишла би пола пола са Рио Тинтом па нека ваде и ми би од тога имали огромне користи исто тако и са кинезима ....
Ово је пљачка европе на брзину, узму ти руде одраде то и оду...зараде на десетине милијарди а нама остане отпад и рупа...
Онда је боље не вадити ништа и ћао, а они мек се сналазе на другом месту...
Šta nam tek rade sa eksploatacijom nafte i GASa.
Nekada do prodaje NISa recimo u opštini Žitište je 2001/2 godišnje uplaćivali do 20 mil.din a posle prodaje samo par mil.
Stopa od Nisa je išla do 14% a kod Rusa sića...
Никакве разлике онда и сада, у ствари има НИС је и даље 50% власништво дражве, па држава ту убира преко наших леђа новац..код Рио Тинта и братије коај је дошла, нема тога...сем тог усраног процента...
Ми никада нећемо бити индустријска земља, јер прво нама нико неће продати високу технологију, друго њима то није у интересу док год имамо силне ресурсе на изволте...То треба да Вам буде јасно...а оно што имамо и што нам не бране то не корситимо максимално....уместо 4 милиајрде ми би могли од пољопривреде да имамо и близу 10 зараде...што би било довољно да се више не задужујемо и да улажемо новац, наш новац у нашу привреду...
Даље, ИТ сектор, писао сам о овоме ми смо фриленсери и радимо за компаније...ту ћемо и остати, јер као што сам горе написао, неће нам нико продати технологију, за било шта, сем мотања каблова и прљаве индустрије...Све остало је утопија мислити да можем...исто тако као и остатак источне европе који је постао као и ми робови ових из западне европе, у потрошачком смислу...индустрија нам је нула и тако ће и остати....
sremac983 ::
Ми никада нећемо бити индустријска земља, јер прво нама нико неће продати високу технологију, друго њима то није у интересу док год имамо силне ресурсе на изволте...То треба да Вам буде јасно...а оно што имамо и што нам не бране то не корситимо максимално....уместо 4 милиајрде ми би могли од пољопривреде да имамо и близу 10 зараде...што би било довољно да се више не задужујемо и да улажемо новац, наш новац у нашу привреду...
Једна Холандија има 10х мање обрадивих површина (шњ квалитета у односу на нашу земљу)
а "туче" 20х више лове него ми тренутно!
Рачунам да би ми могли кроз пар година бар 40 милијарди зарадити од пољопривреде,али бајо,треба неко да шљака,а не да пола БГ-а зврнда по клаџама са ајфоном у руци и изиграва "елиту" жицкајући за кафу док баби не легне пензија...