Hoce li Kina imati avion V generacije, sopstvene proizvodnje, u roku I decenije?
-
- Hoce
-
81% [52]
-
- Nece
-
18% [12]
- Ukupno glasova : 64
|
|
Poslao: 29 Dec 2010 21:11
|
offline
- su47berkut
- Super građanin
- Pridružio: 02 Jan 2010
- Poruke: 1462
|
mean_machine ::su47berkut ::
Упоређивати WS 10A са АЛ31Ф је глупо и то подоста,са АЛ31 па и некако га поредити али са АЛ31Ф чије се језгро користи и код АЛ41Ф1А не да је глупо него је идиотизам.
Slicni su to motori samo je pitanje da li je WS-10 pouzdan. Ali ako Kinezi budu isti ugradjivale u svoje skupe lovce, to nesto govori u vezi pouzdanosti.
Inace oni vec neko vreme rade na WS-15
WS-15 ако буде био добар и по снази и по штедљивости и по поузданости моћи че се поредти са АЛ31Ф,али WS-10 А никако па само погледај како изгледа као мотор из 70-тих није ни 2Д а камоли нешто више,а чак и Југославија је требала у Н/А да угради боље моторе него што је овај Кинески.
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2010 22:13
|
offline
- vasiljevic

- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1519
- Gde živiš: Beograd
|
@su47berkut:
Mnogo ljudi ima malo pogrešnu informaciju o tom mortoru. Ovo je nešto malo drugo u odnosu na prvu verziju WS 10. Ovaj je rađen pod uticajem baš pomenutog Al 31F i na sebi primenio gomile stvari sa njega. A da je dosta blizu onome što treba mislim da govori podatak koji sam naveo oko isporuka neophodnih materijala za motore iz njihove fabrike. Ne isporučuješ materijala za izradu preko 100 motora ako to nije nešto što treba da ide u proizvodnju.
Iskreno, mene je iznenadila priča o opsegu povećanaj isporuka i to u roku od 3 godine. Krenuli su sa problemima i rešili šta je trebalo za dosta kratak rok. Oni sami kađu da i dalje rešavaju probleme na njemu. Koliko sam provalio, to je vezano za monokristalne lopatice motora i verovatno ceo sistem monoblok diska. Njihova izjava je da rade na rešenju problema velikoserijske proizvodnje u velikom broju. To u prevodu znači da su već napravili monokristalne strukture, da se verovatno ispituju na tim motorima, i da je pitanje ne tehnologije već organizacije proizvodnje na što ekonomičniji način.
Dalje, koliko sam video oni kažu da je vek danas nešto iznad Al 31F. E sad, koji model? To nije rečeno. Tu imamo cifre od 500 do 4000 sati u opticaju, najčešće je od 1500 sati. I tu je podatak da rade na povećanju te cifre, tako da sigurno nije gornja cifra do 4000 sati. Moja pretpostavka, poznavajući kako to ide sa mnogim avionima, da se startuje sa 500 sati i polako diže vreme kako su motori u upotrebi. Issto tako, pitanje je kolika će biti njegova cena. Jer ako cena bude povoljna, lako može da se desi da ti zameniš 2 motora u vremenskom periodu koji odradi jedan zapadni motor i da opet te izađe to kao dosta povoljnija solucija. Mislim da će tu i biti odlučivano na takav način koliki je radni vek motora. Pitanje da li ići na dalje skup razvoj materijala da bi dobili duže vreme rada ili dosta jeftinije uz manje vreme. Mada, opet, i to treba da se vidi.
Isto tako, istine radi, postoji podatak od pre jedno 2-3 godine da su imali nekih problema oko odziva motora. Tačnije da je bio nešto slabiji od očekivanog. Sad, pošto je zadnja verzija prikazana ove godine, i to sa sistemom vektorisanog potiska, što prethodne verzije nisu imale, pitanje je koliko su to sredili. Pretpostavljam da jesu. Same dimenzije i masa su nešto veće od dimenzija Al 31F ali je isto tako i potisak veći. Podatak je i da ima nešto veći odnos potisak/masa u odnosu na Al 31F. Sve u svemu, on je testiran u letu na Su 27, pa bi u krajnjem slučaju mogli reći da je spreman proizvod.
E sad, kolika mu je budućnost, to ne bih mogao da kažem. Zašto? Pa pomenut je malopre WS 15. Isto jezgro sa WS 10 A motora, dakle razvoj na bazi njega ali je cilja da se dobiju dosta veći potisci koji bi bili u rangu 180-200 KN, dakle, rang američkih motora F119 i predviđénog pogona za PAK-FA.To je motor koji treba da predstavlja vrh. Ako uzmemo izjavu da pomenute 2020te kina treba da bude vrh igrač u tom sektoru, to bi značilo da je u to vreme taj motor ne samo završen, već i da je u upotebi i da je pokazao zahtevanu pouzdanost i efikasnost. Pošto ga rade ne od nule već od postojećég motora, pretpostavka je da bi to moglo da se odradi.
Neki zaključak: mislim da kinezi vrlo ozbiljno rade posao. Kopirano ili ne, imaju motor u rukama, i rekao bi dosta dobro rešenje. Izvinjenje ako je predugo, ali dugovao objašnjenej pa ga ispisao .
Dopuna: 29 Dec 2010 22:13
Inače, jedna slika sve u kompletu:
Čisto da se zna koji je to avion [/img]
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2010 23:03
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12628
|
su47berkut ::
WS-15 ако буде био добар и по снази и по штедљивости и по поузданости моћи че се поредти са АЛ31Ф,али WS-10 А никако па само погледај како изгледа као мотор из 70-тих није ни 2Д а камоли нешто више,а чак и Југославија је требала у Н/А да угради боље моторе него што је овај Кинески.
Izgleda da ti si imao pristup i kineskim hangarima, fabrikama i institutima, cim znas kakav je WS-10.
Od motora vidimo mlaznice. Mlaznice nemaju mnogo veze sa samim motorom. Npr. GE-132 ima te "matore" mlaznice a isporucuje isti potisak kao 117s.
Kinezi mogu da naprave motor sa vecim potiskom na ustrb radnog veka. Tako da je sasvim moguce da od kopije AL-31F tj. WS-10 dobiju motor vece snage ali kraceg radnog veka i pouzdanosti. Sobzirom da isti planiraju trenutno samo za dvomotorne avione, pouzdanost mu definitivno nije jaca strana. Ali da ce biti slabiji od AL-31F cisto sumljam.
Dopuna: 29 Dec 2010 23:03
@salesam
Ne znam kako ces izmeriti stelt
Odokativno J-20 izgleda znatno bolje nego PAK-FA sto se tice stelta. Ali odokativna metoda nije bas pouzdana, zar ne?
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2010 23:12
|
offline
- salesam

- Elitni građanin
- Pridružio: 03 Sep 2009
- Poruke: 1725
- Gde živiš: Zemun
|
mean_machine ::@salesam
Ne znam kako ces izmeriti stelt
Odokativno J-20 izgleda znatno bolje nego PAK-FA sto se tice stelta. Ali odokativna metoda nije bas pouzdana, zar ne?
Stvarno sam se bezveze izrazio, nema sta. Prihvatam kritiku.
|
|
|
|
Poslao: 30 Dec 2010 01:16
|
offline
- su47berkut
- Super građanin
- Pridružio: 02 Jan 2010
- Poruke: 1462
|
Није пробелм да се развије и 300Кн али је пробелм сњима управљати какав је то мотор за авион 5 генерације кад није берем 2.5Д ето да није 3Д,а овај Кинески је није ни 2 Д много је лакши и боље управљати 2Д мотором неко оваквим као што су ови Кинески.АЛ41Ф1А(117с)може да скупи млазнице до пречника неге између 20-30цм што значи да му је у том сегменту ИЦ одраз мањи односно темература произведана него ону коју имају ИЦ мамци.
Кинески мотор WS-15 је сличан мотра са који МИГ31 Соловљев Д-30Ф6 велика снага али мотори за маневре очајни.Су47 је користу мотор са МИГ31 и у великој мери су му ускраћени доста захтевни маневри који пре свега зависе у великој мери од мотора.
Исто би било да на Болид Редбул тима убациш млазни мотор,јес да ће развијати велику брзину,али неће моћи ни у кривину лепо да скрене.
|
|
|
|
Poslao: 30 Dec 2010 14:06
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 31634
|
Jel Gripen nisu napravili Svedjani ? Po ovim kriterijumima nisu jer motor je americki. Ne priznajemo Gripen !
-Sad lici na MIG-1.44.
-Kad poleti bice, ali i dalje ima derivat ruskog motora.
-Onda stelt nece biti dovoljno dobar da bude peta generacija.
-Onda nosi 4 rakete unutra, a da bi bio peta generacija mora da nosi bar 5(jer jelte 5. generacija)
-Kad se ispostavi da nosi 6 raketa bice ali nema TVC
-Kad ugrade TVC nece imati super krstarenje
-Kad bude sposoban za super krstarenje nece biti dovoljno brzo
-Kad ugrade svoj motor, bice losiji od onog ruskog
-Ne priznajemo nista dok ne pocne proizvodnja !
-Kad naprave 50 bice, ma to su mozda jos uvek prototipovi
-Kad naprave 100, bice pa treba bar 150
-Kad naprave 150...jbg bice verovatno 2021. i jedan dan i nece se vise vaziti...
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Dec 2010 17:34
|
offline
- salesam

- Elitni građanin
- Pridružio: 03 Sep 2009
- Poruke: 1725
- Gde živiš: Zemun
|
TOP GUN ::Jel Gripen nisu napravili Svedjani ? Po ovim kriterijumima nisu jer motor je americki. Ne priznajemo Gripen !
-Sad lici na MIG-1.44.
-Kad poleti bice, ali i dalje ima derivat ruskog motora.
-Onda stelt nece biti dovoljno dobar da bude peta generacija.
-Onda nosi 4 rakete unutra, a da bi bio peta generacija mora da nosi bar 5(jer jelte 5. generacija)
-Kad se ispostavi da nosi 6 raketa bice ali nema TVC
-Kad ugrade TVC nece imati super krstarenje
-Kad bude sposoban za super krstarenje nece biti dovoljno brzo
-Kad ugrade svoj motor, bice losiji od onog ruskog
-Ne priznajemo nista dok ne pocne proizvodnja !
-Kad naprave 50 bice, ma to su mozda jos uvek prototipovi
-Kad naprave 100, bice pa treba bar 150
-Kad naprave 150...jbg bice verovatno 2021. i jedan dan i nece se vise vaziti...
Al si isakrikirao al nemam sta drugo nego . Kako si me slatko nasmejao.
Ako se odnosi na opkladu, sve je lepo postavljeno sta treba da ispuni, ako to ispuni, i po njemu pocne da se radi serija, dobijate opkladu svi koji ste na pocetku, na spisku. Mislim da je to skroz posteno, traziti da bude makar na nivou onoga gde je Amerika bila pre decenije i po. Da sam poslusao Besotteda, kako se onda izrazio, isaplo je kao da bi trebao biti u klasi sa tim buducim verzijama, blokovima (cime god hoces) Americkih aviona V gen. Ako ni nakon dve i po decenije to ne uspeju, o cemu mi onda imamo da diskutujemo. A ne znam sta je problem, vecina i ovako smatra da ce za pet godina Kina sve ostaviti u prasini.
Za ideju odozgo jos jednom .
|
|
|
|
|