offline
- The Joker
- Ugledni građanin
- Pridružio: 05 Maj 2009
- Poruke: 363
- Gde živiš: Nemacka
|
Све већи раст светске продаје борбених авиона
СТОКХОЛМ - Борбени авиони учествују са трећином у глобалном трансферу наоружања, у коме САД предводе листу највећих лифераната, док Индија, Уједињени Арапски Емирати и Израел спадају у највеће купце ловаца, објавио је данас Стокхолмски међународни институт за мировна истраживања (СИПРИ).
СИПРИ је упозорио у извештају да би повећање продаје борбених авиона могло да има негативне последице у многим деловима света и да утиче на дестабилизацију прилика у већ уздрманим регионима.
Између 2005. и 2009. године, према налазима међународног института, САД су продале 341 борбени авион, у односу на 286 испоручених летелица током претходног петогодишњег периода, док је Русија продала 219 ловаца, у односу на 331 у ранијем петогодишту, а Француска 75 летелица, у поређењу са раније испоручених 58 борбених авиона.
Свега 11 земаља налази се листи произвођача борбених авиона - САД, Русија, Кина, Француска, Шведска, Индија и Јапан, док су Немачка, Италија, Шпанија и Британија део конзорцијума „Јурофајтер.„
У петогодишњем периоду до 2009. године, више од 50 земља купило је укупно 995 нових или коришћених борбених авиона. Међу купцима се налазе - Алжир (32 ловца), Бангладеш (16), Израел (82), Јордан (36), Пакистан (23), Сирија (33), Венецуела (24), Чиле (28 ), Пољска (48 ), Кина (45) и Јемен (37).
Индија је у том периоду купила 115 ловаца, а САД 33, иако спадају у производаче ловаца, док удео Индије, Уједињених Арапских Емирата и Израела у укупним набавкама ловаца износи готово трећину.
Израда борбених авиона је уносан посао, јер један ловац са најсавременијом технологијом коста више од 40 милиона долара (29 милиона евра), наводи СИПРИ, истичући да је тешко проценити колика је стварна цена таквих летелица.
Према извештају СИПРИ из септембра 2009, Норвешка је објавила да је платила 54 милиона долара за један ловац америчке израде Ф35, док је Пентагон рачунао да исти авион вреди 97 милиона долара.
Конзорцијум „Јурофајтер” зарадио је између шест и седам милијарди долара продајом 72 авиона Саудијској Арабији, а Аустралија је платила Америци 4,8 милијарди долара за 24 модела Ф/А- 18Е, а Индија 1,5 до 1,6 милијарди долара за 40 руских авиона Су- 30МКИ.
Астрономске суме могу да помогну приликом објашњења зашто је тако жестока конкуренција и зашто тако дуго траје тендер за добијање послова као што је онај у Бразилу, где влада жели да купи 36 нових ловаца. У надметању за тај уносан посао који вреди седам милијарди долара, учествују француски „Дасо” са ловцем „рафал”, амерички „Боинг” који нуди Ф/А-18 „супер хорнет” и шведски СААБ са моделом „грипен.„
У 2008. години, само за набавку конвенционалног оружја, у свету је потрошено више од билион долара, а 2007. године, вредност продатог конвенционалног наоружања прешла је 1,3 билиона долара.
Према подацима СИПРИ, промет конвенционалног оружја повећао се за 20 одсто у последњих пет година. Пет највећих извозника су САД, Русија, Немачка, Француска и Велика Британија, а водећи купци су Кина, Индија, Уједињени Арапски Емирати, Јужна Кореја и Грчка. Сукоби у Авганистану, Ираку, ситуација у Ирану, узаврела ситуација у региону Блиског истока и указивање на могућу војну ескалацију између две Кореје, утицали су на повећану продају конвенционалног наоружања, оценио је СИПРИ.
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Sve-veci-rast-.....na.sr.html
Da smo u mogucnosti da se dogovorimo sa francuzima oko proizvodnje NA i da ucestvujemo u svim ovim tenderima bilo bi velike zarade.
|