offline
- Phoenix
- Ugledni građanin
- Pridružio: 01 Mar 2009
- Poruke: 396
- Gde živiš: Beograd
|
Ma koliko ja voleo NA i mislio da je on, uprkos svojoj pomalo megalomanskoj zamisli (cak i za jednu SFRJ, o Srbiji odbijam i da pricam, tesko da bi smo mu rep napravili, a ne ceo) mogao biti strahovito uspesan projekat (postojali su svi uslovi za to, osim stabilne drzave kao sto videsmo). Kljucne reci ovde su "MOGAO BITI", dakle proslo vreme. Sada bi ozivljavanje NA bilo plivanje kroz uzburkan okean, pokusavajuci da vuces tanker sa sobom, apsolutna ludost. Nemojte me pogresno razumeti, dao bih mnogo toga da mi sada ili za koju godinu imamo operativan NA, ali to jednostavno nije moguce.
Nije moguce jer inzenjera koji bi ga uradili NEMA (30% otislo, 30% penzionisano, 30% promenilo profesiju, 10% ostalo, otprilike tako), nije moguce jer ne bi kostalo 300 miliona, vec minimum milijardu, verovatno i dve. Zasto toliko kad npr JF-17 je ceo kostao 500 miliona? Zato sto prototip kosta ko Svetog Petra kajgana, zato sto uspostavljanje serijske proizvodnje kosta ko Svetog Petra rostilj, zato sto proizvodne tehnologije koje su za to potrebne (a koje je Chengdu vecim delom vec imao i to uglavnom ne ulazi u datu cenu projekta) kostaju ko Svetog Petra ajvar, pa sarma, pa jos kolaci posle toga za celu inzenjersku ekipu.
Mi i da se nategnemo nekako i da izguramo milijardu (ih, kako se bacamo parama reda velicine Telekoma, kao da je sitni kusur) i zavrsimo avion (pod pretpostavkom da nam dovoljan broj inzenjera padne s Marsa) dobijamo proizvod koji ce da kupi KO? Da se unapred nadje kupac za jedno 100-200 aviona onda ok, moze da se razmislja, ali ovako sta smo uradili? O koriscenju stranog motora, radara i avionike da ne pricam, ako bi nam dali (Srbija NIJE Jugoslavija i sada nisu 80te) koliko bi to kostalo? Koliko bi ogranicilo prodaju na nasim tradicionalnim trzistima (Afrika, Azija) ? Odgovori se sami namecu.
@Besotted: Licenca za J-10B bi bila super stvar, kad ne bi kostala nista, a opet ponavljam, sve da nam daju licencu za dzabe (ili za sicu, tipa 50 miliona, sto je stravicno nerealno) sama postrojenja za proizvodnju bi kostala par stotina miliona evra, pa tek onda cena po avionu. Realno, to bi se isplatilo za stotinak aviona (opet poznata prica, zapamtiti da ovde nemas pravo da izvozis, jer to je njihov avion), osim ako bi nam braca Kinezi dali licencu za dzabe. Ponovo, kao i u prethodnom slucaju, necu da ulazim u detalje oko ljudi koji bi to radili, pa Utva je imala problema da nadje dovoljan broj avio limara za proizvodnju Laste, sta da pricamo o ovakvim stvarima.
Lasta, eventualno Turbo Lasta, G-4MD, bespilotne (Vrabac i jedna veca), poljoprivredni turbo-prop, laka civilna avijacija i eto nam zanimacije za 10-15 godina, sve da sve prodje savrseno. Tada bi mogli da razmisljamo o G-5, a posle njega MOOOOZDA i o necemu vecem).
Citat:Друго ако би откупили линценцу брже би се снашли са МИГ29 је смо правили одличне макете 1999 године што значи да змај авиона можемо да направимо без проблема.
Jao OVO nisam mogao da propustim. Napravili majstori par drvenih maketa koje lice na Mig-29 sa 5000m visine i to znaci da mozemo da proizvedemo zmaj za mig 29? Da li si ti jeo bunike ili pao sa sekvoje na glavu, dete? STO JE MNOGO MNOGO JE, prevazisao si sebe, ovakvu glupost nisam cuo godinama.
|