Poslao: 17 Apr 2015 22:49
|
offline
- flysky
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 26 Dec 2012
- Poruke: 512
- Gde živiš: Srbija
|
Pažljivo sam čitao prethotne postove. Preduslov svega je da se napokon pita struka ! Kamo sreće da se drživa odluči i nađe kooperanta za novu proizvodnju G-4 MDS idealno sa AL-55 motorom , mada sam siguran da bi smanjenjenjem mase uz moguću primenu kompozita u vertikalcu, krilima ... dobio solidno smanjenje mase a samim tim i adekvatan odnos masa/potisak . Da bi se uopšte mislilo o nabavci modernog višenamenskog aviona neophodna je adekvatna platforma , napredni trenažer koji će da iškoluje dovoljan broj pilota spremnih za izazove 21 veka .
U interesu je države da se fokusira na razvoj jednog savremenog aviona , primarno radi dizanja namenske industrije. Greške kreni -stani vezane za Lastu ... ( Kobca ) nesmeju da se dešavaju da bi nas iko gledao ozbiljno.
Nikako se nesme dozvoliti da prođu godine od pogibije Gorana Savića -Savketa na Lasti a da se ni jedan avion neuvede u operativni sastav , pozdan i proveren. Bezbezbednost i pouzdan avion na 1. mestu ! Bolje je imati 8-10 Lasti sa već pominjanjanim ruskim katapult sedištima težine svega 15 Kg nego u budućnosti 15 bez istih. Ljudski život nema cenu! Neverovatno je da država sebi dozvoli odlazak Laste na MAKS -2013 a da tri dana stoji prikovan za zemlju bez i jedne letne demonstracije. To je klasičan ANTIMARKETING sa kojim se gubi poverenje eventualnih kupaca. Nedopustivo je ići na IDEKS u UAE sa minijaturnom maketom G-4-ke i time uopšte tražiti bilo kog ozbiljnog kooperanta , investitora. Krajne neprofesionalan pristup SDPR-a !
Prvo se uradi izvorni koncept, studija, proizvede pouzdan prototip sve i da se radi godinu, dve ... dana pa se proizvod kreativnim, svestranim marketingom nudi - traži tržište . I G-4 kao i J-22 Orao imaju izuzetnu aerodinimačost bez obzira na godinu proizvodnje .
Ako se krenulo sa serijskom proizvodnjom Laste ista se mora dovesti krajnje profesionalno do kraja ukoliko mislimo da nas iko shvata ozbiljno!
U sadašnjem stanju = nemaštini nemoguće je rasplinuti se na više projekata da bi se kao rezultat dobio figurativno rečeno "sto babica kilavo dete " . Bacanje para i totalni javašluk gde niko ne odgovara ! Ili se radi profesioanlo ili ne !
Siguran sam da je za period od 3. godine u sadašnjim uslovima država mogla da odvoji jedan primerak G-4-ke pa i J-22 Orla i radom iz meseca u mesec dovede isti do odličnog finalnog proizvoda koji uključuje i modernizaciju. Postave se cilljevi, ispita dubinski tržiše i krene u studiozan razvoj.
Već sam govorio o mogućem razvoju - modrnizaciji G-4-ke . Znamo koliko je još puno prostora ostalo za dalju modernizaciju ORLA ! Nije bitno što se radi o avionu koji je 40. godina u vernoj službi. Vraćam se ponovo na period od ~ 3 godine razvoja - modernizacije . Odvoji se planski jedan iz stroja ( konkretno mislim na Orao 25207 sa stilizovanim orlom u nosnom delu ) . Postavi se cilj ! ~~~ Dovesti ga do modernog aviona LIFT kategorije pa i brzine ~ 2 maha. Na svetskom tržištu nađe se adekvatna pogonska grupa ( po meni dokazani RD-33 sa MIG-29-ke , sve i da se odvoji jedan sa MIG-29-29-ke 18101 koja godinama služi samo za kanibalizaciju) . Već se pouzdano zna kako se Orao ponaša u aerotunelu. U eri primenjene informatike i programiranja naći siguran modus da se po vađenju dva buđena Viper motora sa KDS-om , integriše znatno JAČI RD-33 (kamo sreće RD-33MK ) . Naravno dobro proveriti težište nove pogonske grupe. ... Mislim da negrešim. Samo vađenjem dva Viper motora i zamenom sa jednim RD-33 već se dobija , značajno štedi na masi aviona.
Apsolutno, ogoliti avion do kraja , sprovesti detaljna statička ispitivanja stanja zmaja i potom mudro uraditi produženje životnog veka sa realnom primenom kompozita i ojačanjima u određenim sekcijama gde je neophodno. Galvanizacija, primarni sloj farbe i završni moraju da budu besprekorni sve i da se plati usluga trećem licu. Primeniti sve što je planirano u startnom rešenju a ostalo nezavršeno. Obavezno u startu tehnološki rešiti da se nosna noga uvlači u trup aviona a ne napred, čime se otvara prostor za i više nego solidan radar kao i FLIR . Uradititi u startu dvosedu varijantu sa novim jednodedelnim kapljastim kokpitom, odlične preglednosti. Na otvorenom svetskom tržištu kupiti nakon studije ergonomije kokpita moderan HUD i dva donja MFD-a. Postojeće Martin Baker sediše apsolutno zadovoljava. Povećati bočne uvodnike vazduha (opciono izvesti DSI kao kod JF-17 - Thunder ). Povećati autonomiju pretkrilaca i zakrilaca i izvesti zakrilca sa procepom. Postojeći stejkovi krila obezbeđuju siguran transonični let.
Zadržati robustan stajni trap . Integrisati duž vetrobrana ekslpozivnu detonacionu mrežu. Sasvim je dovoljan HOTAS u kokpitu ... bez FBW . Udvojiti radi bezbednosti sve bitne izvršne komande. Neminovno od avionike nova komunikaciona i navigaciona oprema , ... signalizator svoj - tuđ , bezbedno letenje u svim vremnskim uslovima . Potom nužan niz statističkih ispitivanja sa motorom u više režima rada . Novo testiranje opstrujavanja u aerotunelu. Omogućiti da novi Orao prima moderna naoružanja kako zapadnog tako i istočnog porekla . Integrisati kompjuterski simulator za više željenih uslova letenja sa memorisanjem istih i analize nakon leta . Opciono integrisati i targeting pod.
Tačno, integriše se novi motor ali suštinski večih - ozbiljnih promena na zmaju aviona nema. Nakon temeljnih ispitivanja u TOC-u prezentovati novi Orao svetskoj javnosti na nekom od aero salona.
Neko će reći preskupo za jedan avion ( idealno i G-4 ) . Odnosom cena/kvalitet ovakve izvedbe Orao posle ~3 godine temeljnog rada sve i da se ide na skromniju verziju kokpita direktan je rival JF-17 , papreno skupom T-50 Golden Eagle ; Ispunjava uslove i kao odličan napredni nadzvučni trenažer , pa sve do LIFT kategorije i shodno ugrađenom stepenu moderne avionike više nego solidan višenamenski avion . Cena ovakve duboke modernizacije , praktično novog aviona na jednom primerku neverujem da bi bila veća od 7-10 milona dolara maksimalno , a suštinska duboka modernezija G-4-ke na nivo G-4 MDS ne više od 3 miliona $.
Tačno u startu se za naše uslove relativno odvaja puno ali sam siguran da bi ovakav novi Orao kao i G-4 imali svetsku prođu , ozbiljne interesente - kooperante a što je najvažnije upošljavamo punom parom našu aviondustriju . To je strateški interes države a ne da moli, čeka , biva uslovljavana sa papreno skupim kako i MIG-29-kama ( 35-cama) a da ne pominjem zapadne avione. Naravno ovo mogu i umeju da urade jedino ljudi iz struke koji odlično poznaju svet moderne avijacije i šta je agresivan, kreativan marketing gde se prodaje znanje a ne magla na stajanci ! ( SDPR za mene nije meritoran - profesionalni prezenter našeg naoružanja, već bez namere da ikoga vređam "družina amatera" ) ; Postaviću moje viđenje , ne u celosti nove izvedbe Orla sa nazivom L-19 SURI ORAO . Aerodinimački odličan , napokon jaka pogonska grupa ( Moja je želja RD-33 mada u krajnoj instanci za naše i svetske potrebe apsolutno zadovoljava i kineski motor ugrađen na JL-9G ).
Isuviše smo mnogo vremena IZGUBILI a vazduhoplovstvo nam se gasi. Kamo sreće da država postavi kao interes - zadatak , da za maksimalno ~3 godine na prvoj većoj avio izložbi postavi jedne kraj drugih dokazanu LASTU , (kamo sreće Kopca) , novi G-4 MDS , L-19 SURI ORAO i UAV - PEGAZ 011 ... sa LVB-250, GROM-B, našom raketom - liceno rađenom R-60 sa osvojenim raketnim gorivom za sve pomenute (EEPRO) pa i STRELU-10 druge namene za koju takođe imamo licencu ; ...Itd. "Malo li je " ? Treba motivisati - dobro platiti ljude i siguran sam da će se isto višestruko isplatiti . To se zove BLAGOVREMENO, PLANSKO INVESTIRANJE U BUDUĆNOST ! Čekati "kao ozebao sunce" 2017-18 da nam beli svet udeli otpatke košta neuporedivo više a suštinski se nedobija da duge staze ništa. Naravno ovo je moje razmišljanje . Čisto sumnjam da političari razmišljaju isto (slepo držeći se rezona ima se vremena ... ili šta će "veliki brat" da kaže ) ! Sve je moguće ! Ono što je danas nemoguće sutra već jeste . Never say never !
|
|
|
|
Poslao: 18 Apr 2015 19:37
|
offline
- Pridružio: 14 Mar 2011
- Poruke: 3171
|
flysky ::Mislim da bi Orlu umesto uvećane glave mnogo više prijala deblja zadnjica
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Apr 2015 22:23
|
offline
- aBobban
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 22 Feb 2013
- Poruke: 15
|
Ovo su vec zanimljivi i na prvo slusanje solidno realni predlozi. El neko razmisljao da potrosi malo vise vremena i zaista stavi na papir ceo proces. Dakle da se napravi work breakdown structure i prakticno da se napravi plan projekta.
- Nabavka motora RD33
- rastavljanje i ojacavanje konstrukcije postojeceg orla
- ubacivanje novog motora
- ispitivanja u aerotunelu
--- ovde bih ja napravio checkpoint. dakle to bi bio stage 1 projekta. da se vidi dokle se stiglo, sta se postiglo, da li ici dalje, itd.
- izmena nosne noge
- nabavka radara --- opcije i mogucnosti
- ugradnja radara
--- ovde bi bio drugi checkpoint, stage 2.
Mislim da se svi slazemo da bez jaceg motora i radara nema svrhe trositi dalje novac za unapredjivanje aviona.
Kao i da ugradnja radara u ovakav orao sa trenutnim viper motorima je takodje bacanje para.
Zato ovakav raspored aktivnosti.
Ukoliko se ova dva stepenika prodju uspesno i dobijeni proizvod ispunjava zahteve, onda preci na stage 3.
Stage 3 bi mogao biti podeljen na S3a (potrebno) integracija R60 raketa i S3b (pozeljno) integracija R73.
Sada vec dobijamo upotrebljiv avion za kontrolu vazdusnog prostora. Dakle ciljano i sa minimumom ulaganja.
Stage 4. Glass cockpit + bubble canopy
Sa ovime dobijamo vec avion koji se moze koristiti duze vreme u srpskom vazduhoplovstvu
Za stvaki od ovih stage se definisu prvo "acceptance criteria".
Dakle pod kojim uslovima se racuna da je stage uspesno realizovan.
Nakon toga se izvodi detaljni plan zadataka da se do cilja dodje, i vrse se prve procene koliko to kosta. PRE no sto se pocne sa realizacijom stagea
Onda se donosi educated decision, da li cilj opravdava sredstva (ljudstvo, finansije, vreme).
Ukoliko da, krece se sa realizacijom.
Nije neophondo odraditi procenu svih stage-ova pre pocetka rada, vec je dovoljno to raditi jedan po jedan.
Isto ovo moze se uraditi i na G4, ali mi se cini da je G4 mnogo bolje zaokruzen projekat u originalu i da su izmene u svakoj od stepenika drasticnije i samim tim i zahtevnije i skuplje. Dok je Orao mnogo zahvalniji, jer je mnogo toga zapoceto u originalu, predvidjeno, ostavljeno prostora ali nikada ne dovrseno.
Laik sam, ali ako nesto hocete da uradite, to treba otprilike ovako da se radi.
Cak sam misljenja da ovakav jedan projekat, na papiru, sa solidno preciznim procenama potrebnog, clanovi ovog foruma mogu da izvedu.
Hocemo li?
|
|
|
|
Poslao: 21 Apr 2015 23:40
|
offline
- yrraf
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Jan 2012
- Poruke: 2651
- Gde živiš: Loznica Srbija
|
^Ideja je OK i ja sam nekada razmatrao nešto slično, ali mi se ipak čini, da kad se sve uzme u obzir, a to znači da RD-33 zahteva poprilično povećanje usisnika i reprojektovanje kompletne repne sekcije aviona, radar izmenu nosne sekcije, sve to sa sobom vuče promenu centraže aviona, povećanje brzine i izmena primarnog zadatka tj. transformacija jurišnika u lovca zahteva drugačiju aerodinamiku, mi na kraju dođemo do toga da od ORLA ne ostane ništa. Ako tome dodamo činjenicu da mi trenutno nismo u stanju da proizvodimo ni zmaj originalnog ORLA, postavlja se pitanje ima li uopšte smisla uzeti ga kao osnovu za razvoj nove letilice ili krenuti iznova. Možda je ipak bolje onda u startu razvijati nov zmaj, koji će biti optimizovan za komponente i režime leta koje pominjete. A za razvoj zmaja smo jedino i sposobni, manje više, ostale komponente su već dosta krupniji zalogaj.
Evo za kraj par montaža koje sam nekad postavio na temi superorao gde se vide otprilike slične izmene kao što ste vi pominjali sa jedinom razlikom u pogonskoj grupi gde sam ja tada predložio 2xAI-222-25F sa komorom za dopunsko sagorevanje umesto RD-33.
http://www.mycity-military.com/Blog/Super-Orao-teoretiziranje_12.html
I u V-Z varijanti:
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=164897_60833074_orao%203.jpg
|
|
|
|
Poslao: 24 Apr 2015 17:07
|
offline
- comi991
- Ugledni građanin
- Pridružio: 27 Jun 2009
- Poruke: 390
- Gde živiš: Prijepolje-Srbija
|
a posto o novom avionu mozemo samo da sanjamo, dali je moguce iskoristiti nesto staro al revulecionarno?!
moja ideja je sledeca da se rakete V-V i Z-V postave na neke lansere i okace na balon punjen hleijumom (znam znam deluje smesno, procitajte do kraja) vezati kanapom i podici na visinu od 3-6-8km duz linije moguceg napada neprijateljskih aviona. iz pozadine radar dugog dometa osmatkra, kad neprijateljski avioni pridju u domet raketa, optickim kablom se salje signal i rakete opaljuju...
Takodje takav "sistem" bi bio bez metalnih delova tkd bi bio "nevidljiv" za radar i neprijatelj bi bio iznenadjen kad mu najednom iskoci raketa blizu njega
|
|
|
|
Poslao: 24 Apr 2015 18:57
|
offline
- yrraf
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Jan 2012
- Poruke: 2651
- Gde živiš: Loznica Srbija
|
Vrlo zanimljiva ideja. Koliko je izvodljiva ne znam. Mislim da Z-V rakete nisu praktične za ovakav sistem, pre svega zbog velikih gabarita kako rakete i lansera, tako i balona koji bi trebao sve to da podigne. Sa V-V raketama je već realnije. E sad, potrebne bi bile verovatno rakete srednjeg dometa da bi se pokrila veća površina, a one nisu ni malo jeftine. Jednom rečju, pretpostavljam da bi potrebna gustina postavljanja takvih balona morala biti jako velika da bi se efikasno čuvao vap, a to znači mnogo skupih V-V raketa, a to opet znači da je možda jeftinije imati avione.
|
|
|
|
Poslao: 24 Apr 2015 20:37
|
offline
- comi991
- Ugledni građanin
- Pridružio: 27 Jun 2009
- Poruke: 390
- Gde živiš: Prijepolje-Srbija
|
yrraf ::Vrlo zanimljiva ideja. Koliko je izvodljiva ne znam. Mislim da Z-V rakete nisu praktične za ovakav sistem, pre svega zbog velikih gabarita kako rakete i lansera, tako i balona koji bi trebao sve to da podigne. Sa V-V raketama je već realnije. E sad, potrebne bi bile verovatno rakete srednjeg dometa da bi se pokrila veća površina, a one nisu ni malo jeftine. Jednom rečju, pretpostavljam da bi potrebna gustina postavljanja takvih balona morala biti jako velika da bi se efikasno čuvao vap, a to znači mnogo skupih V-V raketa, a to opet znači da je možda jeftinije imati avione.
Dobro malo sam ja preterao kad sam napisao da moze da zameni avione, mada ovaj sistem moze da se upari sa avijaciojom i PVO...
ako na primer raketa R77 ima domet 50 km, znaci baloni se mogu postavljati na udaljenosti od po 90-100km... jedan balon bi nosio 4 rakete dugog i 2 rakete kratkog dometa, kad istrosi komplet balon se spusta na zemlju, servisira i ponovo podize... osim zastite veliki grackih i industrijskih meta, moze se koristiti i za zastitu aerodroma... a za zasede dusu dalo, postavis 2-3 balona u nizu, iza njih na 100km radar velikog dometa, i neprijatelj vidi isijavanje radara i ocekuje da su lanseri oko njega , a ono 100km ranije samo rakete pocnu niotkud da se pojavljuju
|
|
|
|
Poslao: 24 Apr 2015 22:28
|
offline
- yrraf
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Jan 2012
- Poruke: 2651
- Gde živiš: Loznica Srbija
|
Da, zvuči stvarno zanimljivo. Maksimalno smanjiti radarski odraz sistema, verujem da sami baloni nisu vidljivi radaru ali rakete i lanseri jesu pa to treba dobro spakovati. Meni se čini da ne bi bilo loše na toj lebdećoj platformi integrisati i neki pasivan sistem detekcije meta, poput KOLS-a, na toj visini bi bio jako efikasan tako da može da radi i bez zemaljskih radara ako zatreba. Ceo sistem bi mogao biti na vozilima, tako da se u što kraćem roku može premestiti na drugu lokaciju. Jedno vozilo sa platformom i raketama, drugo sa balonom i bocama Helijuma i trece, komandno, za upravljanje i vezu sa drugim jedinicama PVO.
|
|
|
|
Poslao: 24 Apr 2015 22:29
|
offline
- Erich Hartmann
- Ugledni građanin
- Pridružio: 27 Dec 2010
- Poruke: 358
|
Mislim da ono sa Red Bulom i Feliksom nije bio samo sport. Neko se bavio zaista sportom, ali neko je prikupio neke podatke u vezi pravljenja baš takvih platformi o kojima govorite. Samo staviti adekvatnu propulziju...
|
|
|
|