Konstrukcija novog visenamenskog aviona za Srpsko Vazduhoplo

96

Konstrukcija novog visenamenskog aviona za Srpsko Vazduhoplo

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2015
  • Poruke: 593

Napisano: 10 Apr 2016 11:59

@SVEVID

Da nije problem motor ja bih isto "zagriz'o" na L-20 1-motorac. Kinezi i dalje prave JL-9 i FTC-2000 sa WP-13 .... odnosno WP-14 turbojet motorima ...zato sto nemaju turbofan motor u toj klasi (razvijaju ga vec neko vreme). Nece ni Ruje ni Zapad da im daju tehnologiju za najpopularniju klasu motora ......jer znaju sta Kinezi mogu da urade sa tim znanjem. Kinezi su sada "svetski igraci" idosta visoko u svetskom potetku tako da ne mogu da rade isto kao i pre 40-ak godina ...dakle "copy-paste".

Drugi razlog, barem u mom razmisljanju, je da konvencionalni aranzman krila i kontrolnih povrsina ima neke prednosti za LBA komponentu VnA. Povezan (treci) razlog je da takav (konvencionalni) avion bi lakse imao "prodju" na trzistu kao LIFT za one sa "dubljim dzepovima" - dakle slicna konfiguracija Jak-130 i M-346.

Cetvrti razlog je da ima prednosti u borbenom 2-motorcu - Ruje imaju razlog za doktrinu da borbeni avioni imaju 2 motora ...i da budu malo razmaknuti - da bi imali sansu da spasu avion ako pogodak u jedan motor ne onesposobi drugi motor.

Zbog cene i jednostavnosti letenja ja mislim da osnovni i napredni trenazeri (ukljucujici i "mini-LIFT" za one sa "plicim dzepovima") treba da budu 1-motorci ...naravno sa motorom u toj "nizoj klasi". Zato sam se i dao u razmisljanje o G-6 "3 u 1" konceptu.

Dopuna: 10 Apr 2016 12:09

@VM

Da ...to me je isto zabrinulo ...konfliktna informacija (u linku sa G-4 teme ...pre nekoliko godina ..pisalo je 2200 kgf ali u stvari pravi potisak bez KDS je oko 1700 kgf). Prednost AL-55 je da su gabariti malo manji ...ali vaznije je imati optimalan potisak (sa i bez KDS) da bi avion pruzio zeljene performanse.

Meni licno se svidja koncept spremnika za raketice za lovca ...jer to mnogo smanjuje radarski odraz aviona ...pogotovo ako ima i dalje te druge stelt karakteristike. Treba to zadrzati u dizajnu ...jer bi se i bolje prodavao na trzistu sa tom dodatnom beneficijom. Naravno za spremnike avion velicine L-20 1-motorac i Orao 3 2-motorac je apsolutno majmanje moguce velicine. Zato moj koncept G-6 ...koji je 20-25% manje velicine - ne moze da ima spremnike ...i ne treba za funkciju za koju bi bio namenjen.

offline
  • VM  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 42

Ево још мало илустрација брзог КАД пројектовања. Wink









































offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Na temi o J-22 se bas zakuvalo....koliko vidim pominje se 3D Printer kao nova tehnologija...
Koliko je ona napredovala i dali je nama dostupna?

Sta bi trebalo kupiti za Utvu ili ona vec sad raspolaze alatom za pokretanje proizvodnje savremenog aviona..?
Dali poseduje savremenu presu?

offline
  • VM  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 42

@SVEVID
3Д штампа је једна од најбољих нових технологија која има огроман потенцијал у сакој сфери друштва, па и у аеро ињжињерингу. Дакле свакако би било бенефитно за пројекат али не и неопходно, односно да се неможе без тога. Технологихе, дакле машине, обраде метала су такође отишле напред, тако да се све уствари на овај или онај начин обрађује изузетно прецизно помоћу компјутера. Е сад, што се тиче доступности нама, то није проблем, уствари боље питање је колико кошта и да ли би наше фабрике то могле купити. Wink

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2015
  • Poruke: 593

Napisano: 10 Apr 2016 18:33

Samo radi obavestenja ...u razvoju je novi motor u 25 kN klasi koji bi bio u klasi koja bi nama bila potrebna za ove "projekte" - HAL (Hindustan Aeronautics Limited), India. Konfiguracija je kako treba, velicina je kako treba, potisak je kako treba. Ziveli Mogucnosti postoje.

http://defence.pk/threads/inside-hals-htfe-25-turb.....ne.413256/
http://defence.pk/threads/hal-unveils-engine-for-t.....25.364336/

Cenjeni kolega me je obavestio o ovim relativno novim zbivanjima.

Dopuna: 10 Apr 2016 18:48

Izgleda kao konverzija turbojet 1-osovinskog jezgra (6+2 "core engine") u 2-osovinsku turbofan konfiguraciju .. 3+(6+2)+1 ...sto je sasvim OK pristup. Ruku na srce ... da sam mladji to isto bi uradio sa Viper motorom ... a dizajn turbomasinerije (skoro sve osim crtanja!!!) mi je bilo zanimanje u prvih 10 godina karijere ... ali to je bilo davno ...skoro i zaboravljeno. Laughing

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Pomenut je na temi o J-22

Da su neke probleme Indijci resili pomocu 3D stampaca

Ima 25kN,dovoljno ...znaci sa KDSom mozemo da racunamo na bar 40kN a verovatno i vise
gabariti duzina 1730mm.dijametar 590mm.tezina 350kg

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2015
  • Poruke: 593

3D stampac treba da se upotrebi gde ima smisla i gde je ekonomicnije uraditi deo na stamacu zbog oblika. Ali ...i to veliko ALI mora se biti apsolutno precizan koji delovi se mogu praviti sa 3D stampacem. Npr. kovani delovi koji su osnovni deo lopatica turbine ("forged hot gas path components") moraju biti pravljeni specificnim procesom gde se kontrolise mikrostruktura materijala i provizija za vazdusno hladjenje ("air cooling passages") tih kriticnih komponenata. I naravno stampac ne pomaze u odnosu na najvazniji proces koji je apsolutno potreban za "hot gas path" komponente ...a to je "temperature-resistant coating". Izvinjavam se za engl. terminologiju .... nisam 100% siguran koja je pravilna terminologija na srpskom.

offline
  • Pridružio: 10 Sep 2015
  • Poruke: 189

Temperaturno otporan premaz(temperature-resistant coating) na srpskom Dok, najnovije tehnologije 3D stampe omogucavaju koriscenje legura i dobijanje oblika koje se ne moze postici tradicionalnom obradom ali pitanje je kolicina u proizvodnji necega a ne mogucnosti stampe. Recimo da su danas CNC masine strasno povoljne i kada bi trebala serija neki veliki broj nekog proizvoda tada bi se mozda vise isplatilo raditi na cnc-u nego na 3D stampacu sve dok i 3d stampacima odredjenih novijih tehnologija cena za par godina ne ode na dole, tada ce cnc postati proslost kao sto je danas u nekom tehnoloskom pogledu klasicni masinski strug...Legure koje se mogu koristiti za 3D stampu su otporne do tacke topljenja od preko 1500 stepeni.
-----------------------------

Kolega VM je lepo postavio par slicica koje opisuju mogucnosti projektovanja na racunaru.

Koga interesuju programi u kojima u "kucnoj" reziji moze da obavi projektovanje, simulaciju statike i na kraju let modela aviona mogu da ispisem ovde spisak tih programa imam ih sve na kompu...Naravno kucna rezija nije bukvalno ali nista niosu jaci racunari u mnogim firmama nego sto ja imam kod kuce a ti programi naravno ne koriste se samo za kucne rabote vec i drugo.

Ono sto je interesantno je da cak i aero tuneli koji su nekada bili jako skupi danas su dosta jeftini i uskoro nece biti privilegija instituta tipa VTI(kome paradoksalno ti tuneli su jedan od osnovnih razloga za profiranje tj. usluge trecim licima) vec i mnogih manjih firmi koje ce moci da ih priuste u raznim velicinama i karakteristikama.

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2015
  • Poruke: 593

Kolega @peruni ...samo da razjasnim ...ne mozemo da pravimo neke od tih kriticnih komponenata jer nemamo te temperaturno otporne premaze i specifican nacin izvedbe ...to je tajna tehnologija koje afirmisane firme cuvaju "k'o oko u glavi" (npr. GE - jer znam iz prve ruke).

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Da nastavimo sta moze da se odradi sa J-22+YF-17
Sustina je da treba da se nadje partner ...Indija na primer
Pre svega zbog njihovih motora HTFE-25 koji nam po velicini odgovaraju

Pominjala se logika da nam veliki igraci nece dati svoje motore ako ce mo im biti direktna konkurencija
Rusija-JAK 130
Kina-L 15
EU+USA-M346
Doduse USA samo isporucuje motore za M-346 a nema svoj LIFT avion za sada
Od velikih igraca samo Indija nema LIFT trenazer
Njima uvek treba i dopunski jurisnik poput Jaguara koje vec poseduju
Treba aerodinamicki redizajnirati J-22,i skinuti neke cake sa YF-17 zbog supersonicnih karakteristika.
Kako bi to izgledalo ostavljam za raspravu

Pravio bi se u dve varijante
Koje bi se razlikovale po krilu koje bi im bilo ugradjeno
1-transonicna,poput J-22 i imala bi vece,deblje transinicno krilo u koje bi moglo da stane vise goriva i veci teret,sa motorima po 25kN,ukupno 50kN
2-supersonicna sa supersonicnim krilo za bzine od 1.5M,sa motorima sa KDS od 40kN po motoru
Oba bi bila dvosedi sa mogucnostima upotrebe kao LIFT trenazer

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 950 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 6 sakrivenih i 928 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, draganca, Džordžino, hvost, kolle.the.kid, Metanoja, Milometer, Oscar, Parker, S2M, Saratoga, Sass Drake, ShurikSST, SlaKoj, Srle993, suton