Poslao: 22 Feb 2015 12:55
|
offline
- Pridružio: 16 Okt 2008
- Poruke: 2259
|
Promena motora i usisnika povlaci ponovna ispitivanja aviona po pitanju mase, njene centraze i performansi u letu, a to opet povlaci povecanje jedinicne cene aviona. Pitanje je da li bi kineska drzava uopste finansirala sve to jer im takav avion jednostavno - ne treba.
Ulagali su u modernizaciju FTC-2000 i njegov napredak u FTC-2000G samo zato sto su mislili da ga koriste na nosacima aviona. Modernizacija je bila skupa jer je uslovila promene na zmaju. Iako je rezultat na kraju izostao - ispalo je dobro jer su dobili jeftin avion za kojim postoji traznja na trzistu. Avion je 100% kineski proizvod (ukljucujuci motor), pa ce biti jos pozeljniji kod potencijalnih kupaca.
Cena je ta koja diktira da FTC-2000G ostane takav kakav jeste.
|
|
|
|
Poslao: 22 Feb 2015 13:33
|
offline
- Pridružio: 03 Jul 2014
- Poruke: 1052
|
Kinezi planiraju da ugradjuju WP14 u J 7 ,J 8 i JL9,sto znaci da su gabariti slicni sa WP13 i to im je verovatno najlakse i najeftinije resenje za znatno podizanje performansi aviona...prakticni su oni ,nemenjaju usisnike i zmaj aviona samo dobijaju vise potiska tj bolje performanse.
Sumljam da su razmisljali o ugradnji WS 13 ,jer je skuplje kao sto pomenu @aerodrom a i upravu je jer ce sva proizvodnja u pocetku ici za J31 i FC1 ,ali kad se stvar zahukta i dodje do viskova po podacima o gabaritima WS13 i WP13 nece biti vecih problema da se zamene ali to vazi samo ako si vec predvideo zmaj i usisnike za WS13 a u nedostatku motora trenutno koristis WP13
|
|
|
|
Poslao: 22 Feb 2015 17:26
|
offline
- stringer bell
- Super građanin
- Pridružio: 01 Feb 2014
- Poruke: 1297
- Gde živiš: Nacionalni park Srbija
|
Nego, jel ima ovako nekih vesti o RVu, šta se dešava, šta se priča? Jel ima barem neka nova slatka bajka od političara tipa ''ako prodamo onaj višak naoružanja, skupljamo pare za nove Migove'' ili barem neki novi Lazin optimističan tekstić o tome kako su Rusi spremili novu turu za nas samo što im zapad ne da da nam isporuče?
Nešto se svi mnogo ućutali u zadnje vreme po pitanju RVa.
|
|
|
|
Poslao: 22 Feb 2015 17:52
|
offline
- nebkv
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Mar 2007
- Poruke: 3237
|
Daj boze da se od bilo cega skupe neke pare pa da An 26 ode na remont
To je prvi "test za sitne pare"
Ako se to ne desi nema cemu da se nadamo sem da nam neko prakticno ne pokloni nove ili polovne avione
|
|
|
|
Poslao: 22 Feb 2015 18:18
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12604
|
Napisano: 22 Feb 2015 18:00
SVEVID ::Kinezi planiraju da ugradjuju WP14 u J 7 ,J 8 i JL9,sto znaci da su gabariti slicni sa WP13 i to im je verovatno najlakse i najeftinije resenje za znatno podizanje performansi aviona...prakticni su oni ,nemenjaju usisnike i zmaj aviona samo dobijaju vise potiska tj bolje performanse.
Mislim da ce morati veci usisnici cak i ako idu na WP14. Nego jel negde ima zvanicno da se WP14 planira za J-7 i JL-9? Koliko ja vidim samo se pominje J-8II.
Dopuna: 22 Feb 2015 18:18
Nasao sam da se WP-14C pominje za J-7 i JL-9:
http://www.leteckemotory.cz/motory/chinese-engines/index.php?en
|
|
|
|
Poslao: 23 Feb 2015 22:18
|
offline
- nemanja034
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 29 Jun 2010
- Poruke: 20
|
Kad vec pominjete Kineze blic.rs/Vesti/Ekonomija/536989/Dragi-Ki.....tite-porez mogli bi da nam kompezuju sa jedno ili dve eskadrile bilo cega.
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2015 01:01
|
offline
- flysky
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 26 Dec 2012
- Poruke: 512
- Gde živiš: Srbija
|
Kinezi ciljaju na izvoz JL-9. Možda ne u početku ali svakako vidim u budućnosti integraciju WP -14 pogonske grupe. Uz sve vrline koje sam prethodno naveo (agilnost, manevabilnost, odlična arhitektura krila, primena i zapadne i istočne avionike...) dobija se još bolji odnos masa/potisak. Najveća je prednost što je Kina u celosti samostalna .
Upravo gledajući izvoz po meni i te kako imaju interesa da dignu kokpit više u produženoj buble konfiguraciji koja ne samo da donosi odličnu preglednost već i opciju ponude i jednosede i dvosede varijante. Već sam govorio da isto traži promenu geometrije DSI uvodnika ali i nužno sihrono dizanje vertikalca sa produženim korenim delom istih radi održivosti linearnog balansa opstrujavanja vazduha.
Bez obzira što isto zahteva promenu zmaja, ovaj zahvat je i te kako isplativ u kontekstu ponude. Sve i da se u startu, do daljneg zadrži (videće se šta diktira zakon tržišta i potražnje) solidan glaskokpit i jedino HOTAS (nikakav ozbiljan problem Kini nije eventualna integracija FBW ... i još naprednija avionika ), zadržava u osnovi odličan low cost višenamenski avion koji ga sa WP - 14 pogonskom grupom diže stepenicu više u odnosu na LIFT. Na kupcu je da bira da li želi već dobro proverenu pogonsku grupu sa JL-9 A -G u dvosedoj varijanti (napredni trenažer) ili u plusu jednosedu varijantu.
Integracijom WP-14 motora sa još boljom - širom kapljastom (jednodedelnom) kabinom već možemo govoriti o višenamenskom avionu i te kako prikladnim za zemlje sa skromnim budzetom, a kod ugradnje naprednije avionike slične izvedbe kao kod JF-17-Thunder a naročito J-10A već možemo govoriti shodno ovoj aerodinimačkoj konfiguraciji o avionu 4.-te generacije.
Primer 1. JL- 9GS :
Još dublja modernizacija > JL-9 GSA > ( Još dublja promena zmaja. Zadržava se postojeća pogonska grupa sa JL-9G, aeorodinimački više nema osnova da se pominje MIG-21 kao startni uzor. Dobija se praktično nov avion iste arhitekture krila ali drugih dimenzija. Odličan, agilan LIFT avion koji bez problema ulazi u nadzvučne brzine ~ 1,8 maha, sa već viđenom avionikom i opcijom nošenja naoružanja kao kod JL-9G. )
Ovakvim dubokim izmenama gornjeg zmaja, kokpita , većim profilisanim DSI usisnicima odnosom cena/kvalitet, otvara vrata mnogim tržištima. Nema u startu FBW, FADEC ... , zadržava postojeći HOTAS i skromniji glaskokpit uz Grifo radar i eventualno dodatim čeonim FLIR , ali će sigurno da zagolica interes ino kupaca. Praktično cenom/kvalitetom otvara vrata naprednih low-cost trenažera, visoko nadzvučan, sa više nego solidnim naoružanjem nudi aerodinimački iskorak više, sve ono što nemože da pruži K-8 Karakorum a shodno skromnijoj avio opremi, cenom (unit price) bi verovatno bio egal dvomotornom L-15 sa znatno skromnijom cenom održavanja a u odnosu na konkurenciju nudi se i dvoseda i jednoseda varijanta.
Hipotetički izgled JL-9GSA :
Idem i korak dalje. Aktivni marketing i diplomatija je dinamična, nikako statična. Ide u aktivnu komunikaciju i dijalog sa dugoročnim razvojnim ciljem a nikako rešavanima problema od danas do sutra. Pitanje privatizacije UTVE -Pančevo i severne industrijske zone još nije rešeno. Ove godine treba da se "prelomi pogača". Naravno iza svega mora da stoji država koja zna šta hoće i gleda dugoročno na realnim osnovama. Već sam rekao da UAE nije nigde zvanično digla ruke od privatizacije UTVE. Da li nas to sprečava da se obratimo upravo Kini (AVIC) rečima : Gospodo mi u JL-9G vidimo ne samo cenom, nego i odličnim letnim karakterististikama avion koji u celosti ispunjava naše zahteve. Imamo ozbiljne namere da od vas naručimo eskadrilu istih i modusima plaćanja, čija serijska proizvodnja koliko znamo kreće ove godine. Imamo bogato 100 -godišnje iskustvo u aviondustriji i u JL-9 uvažavajući vaše znanje i inventivnost , prepoznali smo uz određene modifikicacije koje smo testirali u našem VTI-u, laboratorijskim - IT ispitivanjima i probnog modela u trisoničnom tunelu T-35, da isti pruža mogućnost otvaranja novih tržišta upravo jedinstvenom aeridinamikom što smo radi i da vam demonstriramo nadajući se obostranoj saradnji pri čemu vam nudimo UTVU kao startni kapital sa težnjom revitalzacije iste i izlaska na treća tržišta. Ukazali bi nam veliku čast ukoliko bi upravo vi bili strateški partner u revitalizaciji naše aviondustrije jer smo sigurni da od vas možemo samo da učimo. Naravno pre ovog konkretnog diplomatskog pitanja neophodni su ne samo ozbiljni TT crteži i IT proračuni, već i realni model za duvanje koga bi stručnjaci VTI-a (njih ~ 60 ) izveli u što kraćem roku. moderno IT programiranje, laboratorijsko testiranje danas ovo čine izvodljivim sve sa modelom za testiranje u vazdušnom tunelu ne dužim od 2 meseca.
Nudi se jedinstveno aerodinaično rešenje koje je budućnost bilo kao napredni školski trenažer, LIFT..., pa sve do višenamenskog aviona . Vidimo kako prolazimo šetajući od nemila do nedraga model NA po svetu a od sagovornika ni glasa ni slova. Ova aerodinamička konfiguracija je odgovor modernim LIFT avionima ala T-50 Golden eagle , skromnije avionike za početak ali i primenjene aerodinimake koja je u duhu 21 veka . Pre ćemo nači sagovornika za ovaj projekat - dizajn ( sve i da zaživi kao podzvučni low-cost napredni trenažer, a aerodinimački nudi mnogo više). Augusta 2008. u TOC-u je proslavljeno 30. godina verne službe zaista aerodinimački izuzetne G-4-ke. Uveliko gazimo 2015 ... ( ~ 37 godina u vernoj službi. Tačno postoje i mlađi zmajevi ali koliko god da mi je G-4 srcu drag njegovo vreme je neumitno prošlo sve i da da se digitaluzuje 8-10 aviona idealno, samo se za nekoliko godina prolongira problem a suštinski u korenu, dugoročno nemenja ništa).
Koliko god nekome zvučalo smešno gornji rečnik, ukoliko želimo budućnost avijacije na modernoj platformi -dizajnu, a ne preživljavanje od danas do sutra (polovnoj milostinji bilo zapada ili istoka - tehnošolškom otpadu koji je davnoprošlo vreme a ne budućnost) , odgovorna država jedino tako razgovara i pri tome nemisli samo na dizanje aviondustrije već generalno cele ekonomije sa niskom pratećih modernih razvojnih branši.
Privatizacija UTVE doneće mnoge odgovore. Neverjujem da će država da istu ogromnu fabriku sa velikim potencijalima tako lako pusti niz vodu. Projekat turboprop Kopca je zamrznut dok UTVA nedobije vlasnika. Nije samo na sajmu PARTNER izlagan pro forme kao puka maketa , već je i prošao kroz laboratorije VTI-a . Nisu pro forme razvijani podvesni mitraljezi 12,7 mm kao i top 20 mm, vođena raketa iz saćastog lansera MUNJA 128 mm nije puko medijsko pisanije itd.
UTVA planskim razvojem sa strateškim partnerom je jedan od najbitnih ekononomskih pokretača zemlje. Nabaka novih avona (6. MIG-35 -ca u ogoljenjom izdanju ili kupovina polovnih) bez prethodnog ulaganja u mladost, znanje, infrastrukturu i revitalizaciju aviondustrije suštinski ne donosi ništa do smejanja na kratke staze. A tada je kasno. Zato se misli i mora da se misli na vreme kako mi to nažalost jedino znamo u minut do 12.
JL-9SK :
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2015 22:40
|
offline
- Khaless
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Sep 2005
- Poruke: 5743
|
Napisano: 24 Feb 2015 22:37
mean_machine ::@aerodrum
Sto se tice ugradnje WS-13 umesto WP-13 ne vidim sta je tu problem. Morali bi vecu usisnici ali motor staje bez problema cak sta vise ima i lufta, naravno ako je WS-13 slican sa RD-33.
Sto se tice cene pa bio bi nesto skuplji ali bi bio i stedljivi.
Sto se tice manjka motora to moze biti problem.
Ono što je dobro to je da bi 24 ta aviona bila okosnica lovačke avijacije, a dolaskom kasnije nekih boljih letelica, njima bi mogla da s eopremi lovačko-bombarderska avijacija.
Za nas je i F-7BG1 puna kapa.
Kad malo bolej razmislim 24 JL-9 aviona bi sa svojimr adarima 83 km + bili najbolji lovci na Balkanu - jedino bi Gripeni iz Madjarske bili na višem nivou.
Dopuna: 24 Feb 2015 22:40
P.S. modernizacija JL-9 će se vrteti oko nekih podsistema i cevi za dopunu gorivom u vazduhu, neće biti nikakve radikalnije promene zmaja - jer ako bolje pogledate, kao dvosed bio bi savršen, posebno što je veliki avion - u dvosedoj varijanti se to ne vidi dobro,optička varka. To vam je MiG-21U.
Cena bi bila koliko se računa do 16 miliona.
|
|
|
|
Poslao: 25 Feb 2015 14:05
|
offline
- Pridružio: 03 Jul 2014
- Poruke: 1052
|
Po podacima J-7BGI vec ima WP14 motore od 82KN potiska,sto je veliki napredak i znaci da je motor u proizvonji,ako net nelaze...
Mislim da je sada jasno da postoje samo dva pravca ...nabavni i razvojni
1-Nabavka aviona od Kineza ,kroz kredit ili da nam UAE da Miraze 2000-9 u trampi kroz poslove koje imamo.
Mislim da vlada ne planira zaduzivanje zemlje zbog naoruzanja,tako da je ''realnije'' da dodjemo do aviona preko ''poklona'' od Arapa,jer drzavu nekosta zivih para...ovo je tek neizvesno i zavisi od kupovine Utve od strane Mubadale.Tu dolazimo do razvojnog plana....
2-Razvoj ima isto dva pravca Kina-Izrael i UAE-Francuska
UAE-FRANCUSKA,varijanta pocinje i zavisi od kupovine Utve .Ako je kupe pokrenuce i proizvodnju za civilno trziste.Mislim da UAE i ma plan i razlog za naoruzavanje[IRAN] i kupovina ALASA[NAVY varianta] i pominjanje LIFT NA nije slucajna.Plase se desanta i velikog broja F5 .
Ako kupe i 60 Rafala onda su sanse da naruce i 60 LIFT NA vece i deo su plana unificiranja RV UAE ,zato se i oslobadjaju Miraza i nabavljaju komplet F16...
Generalno mislim da se UAE,Kuvajt ,Katar i SA spremaju za obracun sa Iranom a sada pridobijaju i Egipat za to i daju im pare za kupovinu Rafala.
Samo tako Francuzi mogu da se ubede da zavrse NA u LIFT varijanti za pocetak.
Mi se tu opet nista nepitamo vec UAE i Francuska.
KINA-IZRAEL varijanta znaci razvij NA u tehnologiji J-7,bez kompozita sa WP14 82KN motorom dok
nedodje do viskova WS13 100KN i Izraelskom elektonikom EL/M 2032 radarom i Piton i Derbi raketama.Bio bi to solidan avioncic,koji bi mogao i da se proda.
Ali pare za razvoj bi morali sami da nadjemo a to je malo nerealno....
Mi trenutno nemozemo sebi da priustimo eskadrilu i polovnih Miraza i da nam UAE poklone iste,sumnjam da bi nasli pare za njihovo odrzavanje,mada se nadam da gresim,moramo imati razvojne planove...jer donose novac za odrzavanje
|
|
|
|
Poslao: 25 Feb 2015 17:44
|
offline
- Erich Hartmann
- Ugledni građanin
- Pridružio: 27 Dec 2010
- Poruke: 358
|
Ljudi, od šeika nemojte očekivati ništa korisno, odnosno suštinski bitno za Srbiju. On samo pere naše pare pokradene tokom ovih 25 godina, odnosno i pare od prljavog poslovanja koje i dalje postoji (droga, cigarete, oružje...), što naše službe, mafiija i političari kao celina i dalje rade. Šeik uzima debelu proviziju, a složićete se da nema bolje osobe na svetu od njega za pranje, jer niko ne sumnja. Još kad vidite ko sa Šeikom druguje (poput Mila Đ. i Aleksandra V.), to sve više ima logike. Neko će reći, šta će Šeiku kad ima milijarde, ali svi oni hoće više, a sve službe i mafije (i političari kao lobisti) su uvezani u sistemu pravljenja i pranja novca.
Eto, postoji mogućnost da se dobiju polovnjaci, ali teško da će biti dozvoljeno da se pravi LIFT NA. Ipak, stanovište moćnih zemalja je "Radite vi šta hoćete, dok je u našem interesu, a ako samo uperimo prst u vas, tu vam je kraj".
|
|
|
|