Nabavka novih aviona za RV i PVO vojske Srbije

133

Nabavka novih aviona za RV i PVO vojske Srbije

offline
  • vlvl 
  • Super građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2010
  • Poruke: 1048

Ni ja ne znam sta ga vise tupimo.Neko rece da cemo da kupimo avione kako bi se hvalili u regionu da imamo najvise aviona.Apsolutno tacno.Ni ja ne vidim neki drugi jaci razlog osim tog i klasicne kontrole sopstvenog vazdusnog prostora.Komandant RV je lepo rekao.
Citat:"Potreba za nabavkom višenamenskog borbenog aviona je definisana potrebom, pre svega, da mi kao država štitimo svoj suverenitet, odnosno kontrolišemo svoj vazdušni prostor i da zajedno sa ostalim zemljama koje u Evropi, takođe, štite svoj vazdušni prostor, budemo ravnopravni partneri", kaže komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane general Ranko Živak.
Uopste ne vidim dalju svrhu rasprave oko buduce namene tih aviona.Valjda je ova izjava prilicno jasna i razumljiva.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7183

vasiljevic ::@ kljift:

Naš AK nema hromiranu cev, ali to mu nije neka mana. Jedina mana je kod vojnika koji mora da cev češće čisti nego hromiranu. Uostalom, kad je rađena, pa i sada na M21, naša vojska nikad nije postavila zahtev za hromiranim cevima. Čak i kad su bili pitani od strane Zastave. Hoćeš nekog da kriviš za to? Idi u generalštab. Inače, oznaka te puške je M70, dakle uvedena u naoružanje 70te, u manjim količinama, tek kasnije stigla u većim. Tvoj tata je na Bugarskoj granici mogao da je ima jedino ako je u džepu imao vremeplov.

Kad neko nešto priča neka se prvo malo raspita. Kod VBRova nema standarda, to stoji i to potpisujem odmah. Uostalom:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rocket_artillery

Pa ti na toj listi nađi standard. Kad ga nađeš ti nas obavesti.

Nora nije poboljšana D20, dosta je različito oružje i jedino što je na njima isto je recimo kalibar i minucija koju nora može da koristi. Nori je najsličniji sistem ruskih haubica 2A65 koje su u naoružanje uvedene 3 godine kasnije. Zahtevi su bili jasni: veća brzina dejstva i veći domet oruđa. To je napravljeno i isporučeno. Gde je tu promašaj? SUV? To je i na pomenutim haubicama u postu kod tebe tek kasnije uvođeno.

Utva 75, školski klipni avion za početnu obuku. Kakve veze on ima sa jurišnom avijacijom? Kraguj? Znaš li ti gde je on vođen na spisku? Na spisku opreme teritorijalne odbrane ne RV. Orao? Orao je lovac bombarder, obavlja jurišne zadatke. Nije doveden do standarda koji je trebalo jer Britanci nisu hteli da prodaju licencu za traženi motor. Tako da je sadašnje stanej na njemu iznuđena situacija. Ali ono što stoji za njega je da je on vrlo žilav avion, i da se kao takav pokazao u RV. Teško da je promašaj, bar ne toliki koliki ti kažeš.

SDPR? Kakve veze je on ikada imao sa proizvodnjom oružja u nekadašnjoj SFRJ? Nikakve. SDPR je bio firma za izvoz oružja, ništa više. Kad je gurno nos gde ne treba imaš situaciju kakvu je opisao Vladimir. Razvoj oružja i opreme nikad nije vodio SDPR već vojna uprava za te poslove, proizvodnju nije vršio SDPR već firme kojima je to bio posao, SDPR je jedino imao posao da prodaje oružje napolju. Ode na sajam, organizuje prezentaciju, ostvari kontakt i obavesti one gore i one u vojsci, i čeka odobrenje da organizuje ostale kontakte. I tu se završavala njegova nadležnost. Niti jeon razvijao niti je on inicirao razvoj nekog sredstva, niti je on proizvodio neko sredstvo, niti je ikad ugovarao održavanje Migovova kao kd nas danas.

Citat:Efekat te i takve industrije municije, čarapa i gazella je da se prije svih prosječni Srbin kune u njemačkog odnosno švapskog poslodavca.

Samo još ja da nađem jednog takvog a znam ih gomile koji rade tamo. I svi oni nešto pričaju o nemačkom sindikatu, zakonu, zaštiti koju dobiju, ne poslodavcu.

Citat:... kakve pobogu to ima veze sa naprimjer nekim mobilisanim vojnikom koga 12 mjeseci drže u nekoj baraci ko kretena!?

Kad sam ja bio u toj vojsci tih 12 meseci, u toku 3 meseca sam imao bar jedan marš od 20 km pod punom opremom, u toku 6 meseci ima bar jedan marš od 40 do 60km pod punom opremom, svaki dan sam bio na poligonu i obuci. Za 6 meseci su od svih nas napravili pristojne vojnike. Posle smo bili 6 meseci onaj deo koji je bio obučen da odradi posao kako treba. Danas, 70% profesionalaca nije u potrebnoj fizičkoj kondiciji. U ono vreme, za ovakvo stanje je oficiru letela glava. To je bila korist za tadašnju državu, imali su prosečno bolju vojsku nego danas ovi što imaju ovo malo profesionalnih Ramboa.

Mogu ja da gledam ne samo Finsku već gomilu zemalja ali ono što stoji je da to nama ne pomaže. To treba da ne samo gleda već i da shvati neko gore. A situacija danas kod nas je ova: Poverenje u vojsku je toliko nisko da je to strašno, pa naš ministar da opštu izjavu kako je poraslo poverenje u dotičnu. Inače, i one famozne 2000te, poverenje naroda u tu istu je bilo oko 80%. Broj vojnika i oficira je minimalan. Broj onih koji uopšte i misle o toj vojsci je u okviru statističke greške birčkog spiska. Kad napraviš ovakvo stanje tad ne možeš da očekuješ da će političar da zadovoljava potrebe statističke greške, a to znači da njega ne interesuje da gleda kako je na primer u pomenutoj Finskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji. Zaključi sam koliko njih briga za nas i koliko ih briga za vojsku.



Zašto Oganj nije pravljen u kalibru od 122mm?
Zašto Orkan nije pravljen u kalibru ili 220mm ili 300mm?
Jerbo tu municiju možeš da nađeš u čitavom svijetu za male pare.
Zašto prvo nije sređena stvar sa motorom pa tek onda pravljen borbeni avion (u slučaju "Orla")!? Ovako ispali smo neukusno naivni.
Zašto se famozna M 70 pojavila u manjim količinama tek sedamdesetih i bez hromirane cijevi!? Jel uvijek mora da se debelo kasni i jel uvijek mora da fali!?
Što se tiče JNA i priča da je pravila pristojne vojnike, ta priča nije tačna. Većina regrutnog sastava bila je mobilisana sa sela gdje se živjelo gotovo ropskim životom tako da im je služenje vojske bilo ko godišnji odmor. Kako je hvalilo nesretnih seljačića tako je i kvalitet sastava padao. Ista je stvar i sa održavanjem. Moj otac je te 1969. god. oficirima JNA mogao da drži predavanje o čemu god hoćeš. Ali dok se neko školovao kod druga Šuvara (ili nekog njemu sličnog) neko se školovao kao šegrt pa kalfa pa u vojsku u kojoj nije bilo majstora i gazdi već nekih likova sa epoletama.
Tragedija kod JNA paralelno sa vojnom industrijom je bila što je prokockala bezrezervnu podršku određenog sloja građanstva.
Zamisli nekog sa M 48 te 1969. god. na bugarskoj granici ko brani zemlju
od Sovjeta!? Vjerovatno su se obučavali da eventualnog Sovjeta "dohvate" i sa kundakom ili bajonetom.
Ista je stvar i sa "Orlom" mora da je i on imao kundak i bajonet.
Veliki su to promašaji, velika su to kašnjenja, ko da je SFRJ bila na rogu Afrike a ne u Evropi.
I ta priča nije Generalštab tražio pa daj da se napravi da ima vojska šta da čisti.
Ja nisam zadovoljan.
Što se tiče Kraguja i svih ostalih Kraguja stvarno je tragedija da se zbog štancovanja svega i svačega zakinulo na kvalitetu jedinica koje su stvarno morale biti operativne i u mirnodopskim uslovima.
No sad je kasno. Hebiga, vrijeme je majstorsko rešeto.

online
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10387

@vvl, naprotiv, ta izjava je za medije i ostale koji se protive kupovini aviona...to je trebalo da zvuci kao to je minimum ,to moramo, pa se jos pomene i evropa.....zamisli da je rekao: svaka noramlna zemlja koja ima vojsku ima i jako vazduhoplovstvo, na kojem se zasniva moderno ratovanje...javnost bi ga pojela iz vec znanih razloga....

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Oganj je rađen na bazi rešenja Plamena. Plamen je sistem kalibra 128mm. Poseduješ proizodnju raketnih motora kalibra 128mm i sad trebaš da to prebaciš na 122mm? Neracionalno. U svakom slučaju, i Oganj može da ispali rakete 122mm, postoji sistem prstena koji se stavljaju na raketu i to obezbeđuju. Mi možemo da koristimo njihove rakete oni naše ne. Niti je naša 128mm skuplja od neke 122mm.

Orkan je rađen početkom 80ih. U to vreme jedini sistem koji je bio poznat, i u upotrebi je bio ruski Uragan. I njega nije imala nijedna vojska okolo. Tad nije bilo MLRS. 300mm Smerch je predstavljen 2 godine posle njega. Koje to rakete 220mm su bile raspoložive tada? Nijedne. Sistem je rađen prema našimm i iračkim zahtevima, praktično bez uzora u svetu, te klase i tog kvaliteta. Kako je ispao? Odlično. Koji je naš problem sa njime? Pa naši ko i oni pre njih smatraju da je to previše ofanzivno sredstvo. Da, i tad je bilo pitanje da li da ga prave jer je previše ofanzivan. Ko i aerosolna bomba, kad je prvi put prikazana naša verzija od 250kg, naši geniji su rekli da ne treba veća jer je i ta prejaka. Suviše ofanzivno.

Motor je dogovaran, kasnije su odustali Britanci. Mi smo tad imali na raspolaganju motor Viper, i rešeno je da se upotrebe dva ta motora umesto jednog koji je tražen. U okviru tog ograničenja je napravljen i avion, tačnije prepravljen projekat. Cilj je bio unaprediti našu industriju. Samo da se zna, posredno i neposredno, u te projekte je bilo uključeno skoro 100.000 ljudi. Malo zapošljenje privrede? Gde bi mi bili da imamo tih 100.000 u industriji danas. Baš glup projekat ko i svi vojni projekti, iskreno rečeno. Em donosi tehnologije, em zapošljava ljude, em na svakog od tih zaposlenih iide bar još nekih 5 koji ga prate u poslu .... Šta će to nama, baš pravilno razmišljanje. Podržavam ga u potpunosti, lakše je trgovati ko Mišković.

M16 postaje standardna puška američke armije 1969te godine. Baš smo zakasnili za njima, celih godinu dana.

Citat:Što se tiče JNA i priča da je pravila pristojne vojnike, ta priča nije tačna. Većina regrutnog sastava bila je mobilisana sa sela gdje se živjelo gotovo ropskim životom tako da im je služenje vojske bilo ko godišnji odmor. Kako je hvalilo nesretnih seljačića tako je i kvalitet sastava padao. Ista je stvar i sa održavanjem. Moj otac je te 1969. god. oficirima JNA mogao da drži predavanje o čemu god hoćeš. Ali dok se neko školovao kod druga Šuvara (ili nekog njemu sličnog) neko se školovao kao šegrt pa kalfa pa u vojsku u kojoj nije bilo majstora i gazdi već nekih likova sa epoletama.

Ja sam iz Bgd, 4ta generacija odavde, regrutovan ko i svako sa 18 godina u toj državi. U moje vreme nije tu bila većina sa sela, već je kao i u ostatku zemlje, većina porodica bila poslom vezana za nešto drugo ne selo. Čisto da znaš, u to vreme ( a govorim o 80im), oko 60 posto društvenog proizvoda je bila industrijska proizvodnja. Sad dodaj ono neindustrijsko ( dakle, bankari, državna uprava, prodaja, zdravstvo, školstvo ...) pa će ti biti jasno koliko je selo u toj državi igralo ulogu. U toj državi, tada, 80% izvoza iz Vojvodine je bilo industrijski proizvod, ne poljoprivredni. Gde smo danas?

Inače, te 69te, većina jedinica prve klase je imala kao standardno oružje PAPovke. I tada nije vojska bila 11.000 vojnika već je iznosila za jedno sa rezervom milionski broj, dakle, svakome po puška pa ti vidi. Prenaoružavanje vojske se ne izvodi preko noći, ono traje desetinama godina, samo da znaš. Zameniti pušku je lako, uz pušku u jedinicu treba da stigne i neophodna municija, treba da se popune ratne rezerve te municije, treba da svako u toj jedinici je ima, treba da se obuči ljudstvo za održavanje i popravke ... A ovo je samo puška. Gde je ostalo? Nije to ja tebi dao pušku u ruke.


Citat:I ta priča nije Generalštab tražio pa daj da se napravi da ima vojska šta da čisti.

Jok, nego zastava uzme i napravi šta hoće, a oni u generalštabu kažu hvala. Ne ide to tako, bilo koje oružje i oruđe se radi na bazi TT zahteva vojske, a ti zahtevi su uvek vrlo jasni i idu u tančine. Hromiranje košta, bez njega je niža cena, nehromirana cev nema lošije karakteristike u odnosu na hromiranu, radi isto dugo ko i hromirana ako se pravilno održava. Ušteda na par stotina hiljada komada .... Imao je generalštab svoju računicu kad je izostavio hromiranja onda.

I usput Kraguj je napravljen u malom broju i nije koštao nešto mnogo. Čisto sumnjam da kad bi sabrali cenu svih napravljenih Kraguja da bi dostigli cenu dva Mig 21 aviona. I to u najboljem slučaju.

I za kraj, pošto očekujem pitanje zašto je Plamen rađen u tom kalibru, dajem upustvo nalaženja odgovora: Pogledaj oznaku napred, dakle ono Mxx, oduzmi kojih 5-8 godina, tioliko ti traje razvoj i osvajanje proizvodnje, pogledati političku situaciju tada u kojoj smo bili, pogledati sisteme koji su tada bili na raspolaganju, uporediti karakteristike tog sistema sa njima ... Ko je malo učio istoriju i ko zna da traži lako će dobiti odgovor.

offline
  • Pridružio: 05 Maj 2010
  • Poruke: 100

Sad gledam na tv-u ameri bili u poseti ministarstvu odbrane srbije

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2009
  • Poruke: 319

Dali zna neko ,koliko kosta cas leta za EF, Rafal, Gripen, F-16, F-18, Mig-29m?

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7348

misaiv ::Dali zna neko ,koliko kosta cas leta za EF, Rafal, Gripen, F-16, F-18, Mig-29m?

Mislim da je to tesko proceniti i da ne postoji jedan odgovor, narocito ako se uracunavaju plate osoblja i sl. onda su cene kod nas bitno drugacije nego u inostranstvu. Doduse, jedan parametar moze da se izracuna a to je cena goriva, uzmes prosecnu potrosnju i pomnozis sa cenom kerozina. Eto, kod G-4 koliko bese 900l na sat.

offline
  • Sale  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1689
  • Gde živiš: Z-moon

misaiv ::Dali zna neko ,koliko kosta cas leta za EF, Rafal, Gripen, F-16, F-18, Mig-29m?
Ovo sam pronašao u drugoj temi:
sasans23 ::
Иначе цена полусатног лета на 29-ки, на Жуковском је 11300 долара!!!

Ovo bi trebala da je prava ekonomska cena. Plati pa klati:
http://www.flymig.com/packages/
http://www.incredible-adventures.com/migs/index.html

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Iskreno ne mogu sad da se setim tačno šta sve ulazi u račun, ali koliko se sećam u taj proračun ulazi cena aviona, vreme upotrebe aviona (dakle, koliko preleti sati), cena remonta, rezervnih delova, potrošnja goriva za to vreme ( dakle, potrošnja goriva po satu, neki prosek, i to puta broj sati), i nabazi tih informacija se dobija podatak o ceni sata leta aviona (dakle, koliko košta jednu državu taj avion svakog sata leta).

Sad, samo na bazi cene aviona bez ostalih troškova, za Gripenovih 56 miliona, i vek upotrebe od 8000 sati, to u startu dođe nekih 7000 dolara. Verovatno bi ostatak računice dodao još toliko na ovu cifru. Ili ti nekih 14.000 dolara svakog sata. Uračunajte u ovo i cenu rada ljudi, a za održavanje aviona dođe nekih 14 sati po satu leta .... Tako da prethodno pomenuta cifra o nekih 80.000 po satu leta Tajfuna nije nerealna. Jednostavno, toliko košta sat leta poreskog obveznika jer država ima taj avion i koristi ga. Avijacija, skup je to hobi Smile.

Naravno, ima i ona druga računica koju najviše vole proizvođači, dakle, otpiše se cena aviona, ne računa ceo rok upotrebe, uračunaju manji redovni problemi, i dođe recimo do cene od 2000 po satu, za dotični Gripen. Dakle, sve je pitanje šta neko hoće da prikaže kao cenu sata upotrebe aviona za jednu državu.

Dakle , birajte šta vam lepše zvuči Smile.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2009
  • Poruke: 319

Nas vojni budzet je oko 600 mil eura, koliko od toga odlazi na ViPVO? Dali mi tim parama mozemo da odrzavamo jednu eskadrili (12 kom) savremenih aviona?
Ako cas leta EF kosta Austrijance 67000eur, mi to ne mozemo priustiti cak i da nam avion poklone.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1016 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 3 sakrivenih i 984 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, acatomic, Arsenije, Brana01, Bubimir, dankisha, doloress, dragoljub11987, galerija, Hans Gajger, Jeremiah, Koja79, kolle.the.kid, mercedesamg, Mercury, MILO-VAN, moldway, nebkv, Panter, Petrus, Primus17, Regrut Boskica, robertino, ruma, sabros, Sirius, Trpe Grozni, Tvrtko I, wolf431