Poslao: 18 Jul 2016 11:46
|
offline
- zixo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Sep 2006
- Poruke: 23405
- Gde živiš: Beograd
|
А високи војни званичници рекоше да тек треба да се нађе лова за ремонт постојећих МиГ-ова 29....
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 12:44
|
offline
- Pridružio: 30 Dec 2011
- Poruke: 131
|
Nabavka 4,6,12 ili 16 aviona nije nikad bila stvar novca jer je i Dzibuti sa svojim budzetom u stanju da izdvoji taj novac i kupi sebi eskadrilu aviona. Tu je vise stvar politike i siljenja one stvari preko nasih dupeuvlakaca pocevsi od vlade pa do samih generala koji vode vojsku (oni pre svega cuvaju svoje dupe tj. polozaj i ne zele da se zauzmu da se po tom pitanju nesto desi). Nalazimo se na malo da kazemo zaj.banom terenu gde bi svi da pomalo stave sapu, pa se zato preko nasih figura od premijera i predsednika je.u da prostite, a ova dva ne smeju ni da stenju ko ljudi. Nesto ce se prije ili kasnije desiti, kad se situacija malo iskristalise a do tad cemo citati nagadjanja i lupetanja ovih nasih kvazi novinara koji bi za 100 evra napisali text o ljubavnom zivotu sopstvenih majki.
Izvinjavam se za recnik, skupilo se mnogo gorcine slusajuci danima raznorazne price koje ni pas sa maslom nebi progutao, ali eto to je i demokracija (sto bi rekao pokojni Njofra), glas jednog panja vredi kao i glas jednog akademika. Hvala zapadu duboko na toj tekovini. Dok se poslusnici, prevaranti i secikese vrte po Nemanjinoj tesko nama.
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 16:11
|
offline
- Pridružio: 15 Jun 2009
- Poruke: 1461
|
JackBeam ::Za razliku novca od 6 na 4 aviona mogu da kupe 6 potrebna helikoptera
Koliko je to eskadrila ?
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 17:02
|
offline
- shadower78
- Super građanin
- Pridružio: 07 Apr 2012
- Poruke: 1482
- Gde živiš: Iznad zvijezda
|
Dozvolite da vas nasmiješim.Dio komentara sa pravde.
DrugDestar1klase •pre 12 sati
Od ovog nema nista, ali da samo spomenrm da cena jendnog aviona mig 29M2 ne iznosi 45 vec je trenutna cena oko 25 mil> $.Posto je ovo vec odavno zastarela tehnologija treba dobro razmisliti sta se uzima i ne brzati jer mozda za malo vise para moze se uzeti masina koja je modernija i ciji su resursi duzi.Da mi je samo znati kako su dosli do cifre od 60 mil.$,verovetno kad se svi ugradre!.
7 | Odgovori
anonimno•pre 11 sati
Postoji informacija da ce biti 6 polovnih modernizovanih na smt i 6 novih M. Od ukupnog broja bice 4 dvosjeda. Ova 3 sta imamo i onaj 1 kanibalizovani ce isto tako na kompletan remont zmaja avionike itd,...ali ne modernizacija u rusiju. Dakle ukupno 18 komada 6m/m2, 6smt-(zajedno sa 29-93 dvosjedima koji navodno mogu da se dovedu na smt standard sa ugradenim radarima) 3-29/a i 1 29ub. Malo zbrljano izgleda ali to je odprilike to.
2 | Odgovori
mili•pre 11 sati
Pitanje...A sta ce srbiji verzije mig29 koje su namjenjene za sletanje na nosace aviona sa sklopivim krilima ..ha ha ha e ajde zdravo pameti...
-6 | Odgovori
UniRent•pre 9 sati
Dok avioni ne stignu u Srbiju i ostalo naoruzanje sve je ovo mrtvo slovo na papiru.
5 | Odgovori
Слободан човек•pre 9 sati
Цена ракете:
R-77 RVV-AE - $600,000 (извозна верзија Р-77); R-77 RVV-SD ~$800,000 (побољшана верзија Р-77-1)
2 | Odgovori
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 20:29
|
offline
- darkangel
- Elitni građanin
- Pridružio: 21 Maj 2012
- Poruke: 2311
|
Nameravao sam da sacekam jos desetak dana pre nego sto ovo napisem da mi stignu jos neki podaci ali posto se vise vas dotaklo teme finansija, napisacu sada.
1.PARE NISU PROBLEM - PARA NEMA
Otkad je SNS na vlasti dakle od druge polovine 2012. godine imamo visestruka obecanja o kupovini svega i svacega od Rusa po pitanju vojne opreme. Rezultat znamo a to je da su na jedvite jade kupljena dva Mi 17 V5 a najgore od svega je sto je to najveca investicija koju je drzava ulozila u RV i PVO od 1991. godine, zastrasujuce.
Preskocicu Vuciceva obecanja i precu odmah na Gasica jer je on izneo neke konkretne cifre kojima sam se ja prvi obradovao ali nisam u tom trenutku znao neke druge i vaznije cifre. Govorim o famoznih 1.429 mlrd $ Ruskog kredita kojima je trebalo da kupimo svasta nesto, ja cak i dan danas ne sumnjam da se do te cifre doslo tako sto smo mi izneli zelje/potrebe a Rusi lepo preracunali pa cak mozda i dali neki popust, no ono sto siroj javnosti tada nije bilo poznato je to u kakvom su stanju drzavne finansije.
Mi smo 2014 godine imali deficit (minus) budzeta veci od 6.5% BDP, sa padom BDP od 1.8% pri javnom dugu od 71% BDP. Da bi vam bilo jasnije Mastrihtski ugovor kojim je regulisana ova oblast u EU kaze da javni dug ne sme da predje 60% BDP (mi vec tada 71%), da deficit budzeta ne sme da bude veci od 3% BDP (mi 6.5%) i normalno rast ili pad BDP nije definisan ali je logicno da ako ne zelis da ti raste javni dug a imas deficit budzeta od 3% BDP onda bi trebalo da imas rast BDP u vrednosti od minimum 3% (mi pad 1.8%). Dakle nikakav kredit nije dolazio u obzir jer smo bili veoma blizu bankrota.
2.PARE NISU PROBLEM - PARA NEMA 2015. godina
Posto smo se tako genijalno doveli u predbankrotno stanje morao je da se zove MMF koji je onda naveo gomilu stvari koje moraju da se urade.
Samo da napomenem da price nasih politicara o tome kako MMF zahteva da se otpustaju ljudi ili brane kupovinu novih aviona (jer su Ruski pa ne moze) su gomila gluposti jer MMF gleda makroekonomsko stanje odnosno celinu a njih ne zanima kako ces doci do rezultata, vazno je da dodjes. Istina MMF ce predloziti masovna otpustanja i prestanak potrosnje (sto kupovina aviona finansijski i jeste) jer je to najefikasnija mera ali ti si taj koji bira dal ces do rezultata doci tako sto ces otpustiti gomilu viskova iz javnih preduzeca ili ces ih zadrzati da bi glasali za tebe a smanjiti ulaganje u infrastrukturu (sto smo svojevremeno znali da radimo).
Proslogodisnji budzet opste drzave (dakle republicki budzet + projektni zajmovi + AP Vojvodina + lokalne samouprave + fondovi PIO, RFZO.. + Putevi i koridori Srbije) je bio predvidjen na 232.1 mlrd dinara deficita dok je na kraju ostvaren u iznosu od 148.6 mlrd dinara deficita ili 3.7% BDP. Od te cifre samo republicki budzet je bio u deficitu 114.4 mlrd dinara, ali ono sto je bitno je da je republicki budzet u periodu jan-nov 2015 bio u deficitu od 38.2 mlrd dinara. Dakle kljucno pitanje je kako je samo u decembru ostvaren deficit od 76.2 mlrd dinara kada je u prethodnih 11 meseci on iznosio duplo manje?
Odgovor je u tome sto se u decembru "stimuje" stanje prema potrebama. Posto je postalo jasno da ce deficit budzeta biti nekoliko puta manji od predvidjenog, odluceno je da se deo novca iskoristi da se plate zaostala dugovanja. Tako je onda placeno NIS-u dugovi koje je napravio Srbijagas u iznosu od 23.4 mlrd dinara, isplacena je razlika u penzijama vojnih penzionera u iznosu od 10 mlrd dinara i isplacene su dugovane subvencije poljoprivrednicima u iznosu od 9.6 mlrd dinara. Dakle ukupno je isplaceno zaostalih dugovanja koja nisu planirana u budzetu u iznosu od 43 mlrd dinara.
3.PARE NISU PROBLEM - PARA IMA? 2016. godina
Budzetom za ovu godinu je predvidjen deficit u iznosu od 164 mlrd dinara (4% BDP) na nivou opste drzave i 121.8 mlrd dinara (2.9% BDP) na nivou republickog budzeta. Radi uproscavanja price uzmimo da ce se ovih 42.2 mlrd dinara razlike (164-121.8 mlrd) koje su namenjene AP Vojvodini, lokalnim samoupravama, Koridori i putevi Srbije kao i fondovima u potpunosti izvrsiti, dakle gledamo samo nivo republickog budzeta u iznosu od 121.8 mlrd dinara.
U periodu jan-jun 2016 deficit republickog budzeta iznosi 3.9 mlrd dinara a po budzetskom planu je bio predvidjen iznos deficita od 85.4 mlrd dinara, poslednje informacije koje imamo je da ce na kraju jula umesto deficita biti suficit i to bez ukljucivanja vanporeskog prihoda u iznosu od 8 mlrd dinara koji uplacuje Telekom u budzet.
Drugim recima od 36.4 mlrd dinara deficita (121.8 - 85.4 mlrd dinara) koji treba da se izvrsi u drugoj polovini godine (jul-dec) mi sada vec znamo da u njega ulazi suficit od bar 12 mlrd dinara (8 mlrd od Telekoma i suficit od bar 4 mlrd dinara iz jula), tako da bi u slucaju ispunjavanja budzetskog plana do kraja godine (a dosad je plan drasticno premasen zbog odlicne naplate) deficit republickog budzeta trebao biti oko 28 mlrd dinara u odnosu na predvidjenih 121.8 mlrd dinara.
Medjutim sada dolazimo do pitanja gornje granice deficita budzeta za ovu godinu. Secate se da sam rekao da je predvidjeni deficit opste drzave za 2016 godinu 164 mlrd dinara odnosno 4% BDP a da Mastrihtski ugovor predvidja 3% BDP kao granicu deficita budzeta? E to je nova granica po mom misljenju za ovu godinu posto imamo jako dobro punjenje budzeta a cilj je da sto pre spustimo deficit budzeta na nivo po Mastrihtu. U slucaju jako dobrog punjenja budzeta i u drugoj polovini godine moguce je da ce se ici na drugu bitnu granicu a to je da izjednacimo procenat deficita budzeta i rasta BDP jer u tom slucaju konacno stabilizujemo javni dug koji je skocio sa 71% na kraju 2014 na 75.5% na kraju 2015 a do kraja godine na priblizno 77% BDP.
Posto ce rast BDP ove godine biti negde oko 2.7%, kada ove procente pretvorimo u brojeve gornja granica revidiranog budzeta opste drzave ce biti 2.7% - 3% BDP odnosno od 113.4 - 126 mlrd dinara umesto 164 mlrd dinara koliko je predvidjeno. Ako uzmemo nizu cifru kao "losiju varijantu" i od nje oduzmemo pretpostavljene nivoe deficita republickog budzeta od 28 mlrd dinara i ostalih korisnika od 42.2 mlrd dinara dobijemo visak od bar 43.2 mlrd dinara. (ovo je najbitnija stavka)
4.KAKVE OVO VEZE IMA SA AVIONIMA?
Ovaj novac koji predstavlja visak ce se iskoristiti za placanje raznih "kostura" koji ovoj drzavi nikada nisu falili, dao sam vam primer sta se placalo prosle godine u drugom delu teksta dok su pretprosle godine na isti nacin bili isplaceni garantovani dugovi javnih preduzeca, komercijalni dugovi JAT i troskovi sanacije banaka. Fiskalni savet daje primer da bi ove godine to moglo da bude placanje rate za RTB BOR u iznosu 20 miliona evra ili placanje dugova petrohemije prema NIS u iznosu 85 miliona evra ili mozda nesto drugo.
Ovde na scenu stupa izjava koju je Vucic dao o kupovini aviona i iznosu od 260 miliona evra (ili 32 mlrd dinara). Ne ulazeci u to da li je to samo prica ili ne, on je sigurno u neuporedivo boljem polozaju po pitanju informacija i projekcija o izvrsenja budzeta te stoga i viska sredstava sa jedne strane i potreba sahranjivanja raznih "kostura" sa druge ali takodje ima informacije o stanju naseg RV i PVO. Kljucno pitanje je da li je nabavka aviona veci "kostur" od ostalih pa da time dobije prioritet ove godine?
Ova moja okvirna racunica pokazuje da postoji prostor da se kupe avioni za razliku od prethodnih nekoliko godina i tada pominjanih nacina odnosno kredita, ali da to zavisi od politicke odluke.
Inace te pare ako bi se iskoristile za kupovinu aviona su dostupne vec u decembru i mogle bi da se isplate odmah RSK MIG te ne bi bilo nikakvih kredita ili neceg slicnog, samo gotovina.
Za kraj da se nasalim sa kolegama koji zadnjih par godina pominju decembar kao mesec odluke, on je to definitivno ove godine
P.S. Izvinjavam se na duzini posta, gledao sam da bude sistematicno i razumljivo
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 20:44
|
offline
- Železni
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 06 Sep 2010
- Poruke: 17
|
Strelkovski večeras ide u operu.
Recite onom vašem kolegi Dimitriju Stojiću da počne da radi nacrt šema bojenja, čuo sam da su neki njegovi predlozi prihvaćeni u vazduhoplovstvu i da je vrlo talentovan za te stvari.
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 20:49
|
offline
- Sale
- Elitni građanin
- Pridružio: 30 Jul 2010
- Poruke: 1691
- Gde živiš: Z-moon
|
Au brate, al' nas pališ - k'o četnik slamu.
|
|
|
|
Poslao: 18 Jul 2016 20:55
|
offline
- Železni
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 06 Sep 2010
- Poruke: 17
|
Grešiš.
Vi se nekoliko godina palite, pa gasite, ja sam vam konačno doneo prosvetljenje, kao Bog Mojsiju deset zapovesti.
Znate li šta će Strelkovski slušati večeras u operi?
|
|
|
|