offline
- vasiljevic
- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1519
- Gde živiš: Beograd
|
@ kljift :
Da ne razglabamo više, jer nije tema, samo da nam daš jedan manji odgovror i prihvatamo ga kao tautologiju (istina koja se ne dokazuje). Da li ti imaš blagog, i to samo blagog pojma kako funkcioniše vojska, obuka ljudi, kako se bira neko koće biti rezervni oficir i gde je on obučavan u ondašnjoj SFRJ ( zašto nije bitno) ... Mislim, ako imaš samo nam daj odgovor da i nema frke.
@ mean_machine:
Ne, to dobijaš kad želiš nekom da obezbediš da maksimalno profitira a da drugi ostane bez ičega. Danas, oni drugi nemaju para, pa se zadužuju oni budući, pa ti isto dođe. Ono što ja kažem je pitanje gde ulažeš pare. U potrošnju ko naši, nema koristi. Ako uložiš tako da pokreneš proizvodnju, tad imaš višestruke koristi od trošenja. Mislim da i ti znaš našta mislim i da bi i ja i ti vrlo brzo tu našli jasan zajednički stav. Počevši od toga da sa MMFom ne treba imati nikakva posla pa na dalje.
Sad ću napisati moj lični stav cele priče koja možda neće imati u prvom udaru neke velike dodirne tačke sa svime ovime ali bi dala na kraju pravu sliku šta ja mislim da treba da se radi: dakle, prvo da se lepo vrati državi tip vojske koja odgovara ovoloikoj zemlji, dakle, poluprofesionalna vojska. To je profesionalci na kritičnim delovima sistema, u kritičnim jedinicama, regruti tamo gde vreme njihove obuke daje dovoljno dobro rešenej i efikasnost. Vojni rok godinu dana, nije mnogo nikome. Prema tome definisati koliko nama treba aviona odmah, a to je cifra od minimum 60ak komada, sa tedencijom 120. Ta cifra je dovoljna da se ide na neki laki lovac koji se kod nas radi. Pošto imamo dosta odrađenih stvari u rukama sa NA, pokrenuti projekat opet, pozvati neke sa strane ( ruse, kineze, frncuze, ko hoće da zaradi ok), završiti projekat, ne mora sve da se odmah radi kod nas, osvajati sa vremenom (recimo 10 godina), uvesti u naoružanje šta treba. Šta dobijamo ovime? Uložili smo nekoliko milijardi, napravili sistem koji zapošljava sigurno oko 100.000 ljudi, time smo stvorili uslove da bar 500.000 lljudi još profitira od toga a da ne rade za projekat, pokrenuli smo obrazovanje ljudi, pokrenuli smo sistem istraživanja, održali i unapredili sistem vojnog školstva, skinulli sa spiska nezaposlenih stotine hiljada koji danas rade i koji plaćaju poreze i sve ostalo uz to, od toga sigurno profitiraju i zdravstvo i penzioni sistem,, sa više para, pokreće se i ostalo. Da li bi ovakvo ulaganja bilo isplatljivo nama danas? Da. Mi u EU nećemo u sledećih 30 godina da se ne varamo. Nije samo Kosovo uslov. Pogledajte lepo šta sve ide uz to a niko ne pominje. Ne zakoni, to je smešno. Treba da se smanji spoljini dug, da se smanji na manjee od 6 posto nezaposlenost, da se svede buđetski deficit na ispod 30% BDPa, da se unapredi zdravstvo, da se unapredi školstvo, da se unapredi sitem socijalne pomoći ljudima, da se industrijalizuje zemlja jer neće moći da se tamo uđe bez toga .... Treba lepo da postanemo realni, nas tamo neće ako mi sami ne radimo kako treba. I ne pokažemo da to možemo. Neće oni nama davati pare svake godine jer ovde neko misli da je od trgovine moguće da živi država. Imamo mi još mnogo dok ne dođemo do njih. E sad, ako imamo taj put pred nama, lepo da se saberemo, da počnemo da radimo kao da nikad nećemo sa njima biti u nekoj ljubavi, da nema od njih koristi, prekinemo sa nadanjem, i da radimo šta nama treba. E kad dođe vreme da uđemo tamo, tad neka o tome odlučuju oni koji u to vreme budu zainteresovani za to, dakle, naša deca i unuci. Možda, možda njima se ne dopadne da uđu tamo jer im se neće dopasti računica tada. U prevodu, u se i u svoje kljuse, hoće da nam pomognu, ok, dajte konkretno, od lepih reči nema koristi, hvala na lepim željama ali kad gradim kuću meni trebaju ruke a ne da sednemo i da ja slušam od nekoga kako je to baš lepo, eto, samo malo da sačekam pa će i on ....
Verovatno mnogima ovo napisano je utopija, ali nije. Ovo je pokazatelj da nabavka aviona ne mora da bude trošenje para i da nabavna cena može da bude vrlo varljiva stavka. Ako uložiš 3-4 milijarde o ono gore, treba da se sračuna koliko se dobija kasnije nazad na bazi poreza, plaćanja u penziono, socijalnu pmoć, ne samo od onih 100.000 već i od svih onih koji još rade zahvaljujući njima ... Pa sve to preseći, pa videti koliko nas tačno košta taj avion dobijen na bazi gornjeg postupka. U krajnjem slučaju koliko će nas koštati na ovakav način cela vojska. Jer lako može da se desi da je veća korist nego što na prvi pogled izgleda.
|