offline
- N.e.m.a.nj.a.
- Počasni građanin
- Pridružio: 14 Jul 2015
- Poruke: 711
- Gde živiš: Pripyat
|
Danasnji Politikin clanak.
У заводу „Мома Станојловић” чекају „мигове 29”
По завршетку радова у Русији ови авиони ће у Ваздухопловном заводу „Мома Станојловић” бити монтирани, а затим ће бити обављена завршна испитивања на земљи и у ваздуху
Ваздухопловни завод „Мома Станојловић” у Батајници је спреман за ремонт шест „мигова 29”, који треба да стигну као поклон из Русије, а директор, пуковник, Деспот Јанковић, очекује да ће Завод и српско војно ваздухопловство поново „узлетети”.
Пуковник Јанковић је рекао Танјугу, чија је екипа посетила „Мому”, да ће „мигови” бити ремонтовани у Србији заједно са колегама из Русије по истом моделу као што је то урађено са пет наших „мигова 29” током 2007. и 2008.
„Апсолутно смо спремни да то урадимо добро, професионално и одговорно као и прошли пут, чак и боље. Несумњиво је да наша страна може тај посао да уради квалитетно”, нагласио је челник Ваздухопловног завода који је прошле године прославио век постојања.
Јанковић истиче да због уговора не може да износи детаље о предстојећем послу, јер би за то морала да се сложи и руска страна, али је рекао да ће Србија урадити „искључиво део радова који може квалитетно да обави, док ће остало бити демонтирано и послато на ремонт у Русију”.
Према његовим речима, по завршетку ремонта у Русији, све ће бити враћено у Србију и ићи ће по ранијем моделу - монтажа, завршна испитивања на земљи и завршна летна испитивања, објаснио је он.
Реч је о ремонту шест „мигова” из састава Ваздушно-космичких снага Русије, као и постојећа четири „мига” који ће бити опремљени најсавременијим наоружањем, радарима, оптоелектронским системима и уређајима везе, а цео посао коштаће Србију 185 милиона евра, речено је раније Танјугу у Министарству одбране. Како је рекао Јанковић, предстојећи ремонт биће добра прилика да науче нешто ново од колега из Русије, с обзиром да су они конструисали тај авион и ремонтују га толике године.
Јанковић је рекао да су представници Русије више пута боравили у „Моми”, како би сагледали његове капацитете, да су сваки пут извештаји били јако позитивни и да би у неком тренутку завод могао да добије и сертификат за комплетан ремонт авиона „миг 29”. Додаје, ипак, да за то треба доста времена и новца и да би то могло да се реализује етапно.
„Очекујем боље дане за Мому Станојловић и војно ваздухопловство, а за то имамо и конкретне разлоге - треба да стигну „мигови 29”, купили смо руске хеликоптере Ми-17, а очекујемо и Ербасове хеликоптере Х145М. Поред тога, има изгледа да се набаве и ПВО средства...” каже Јанковић и истиче да је премијер Александар Вучић пре неколико дана донео одлуку да влада обезбеди четири милиона евра за инвестициона улагања у „Мому” ради подизања његових капацитета.
Он објашњава да је Завод оспособљен да комплетно ремонтује авионе „миг 21”, али и „галеб”, „супер галеб”, „орао”, „утва-75” и „јастреб”, као и хеликоптере „газела” и „Ми-8”, а добрим делом и „Ми-17”. Уз то, истиче, Завод је на добром путу да постане регионални сервисни центар за хеликоптере - француску „газелу” и руски „Ми-8/17”.
„Још од 2010. у више контаката и разговора са представницима компаније Ербас хеликоптерс покушавали смо да сертификујемо завод као регионални центар, али из разних разлога нисмо успели. Сваки пут смо од њихових стручњака добијали похвале, али лично мислим да је ту било и политичких мотива”, навео је он.
Јанковић каже да је у уговору о набавци девет нових Ербасових хеликоптера „Х145М” предвиђена и индустријска сарадња са „Момом”, али и да завод постане регионални центар за ремонт хеликоптера „газела”.
Он је нагласио да је још од увођења „газеле” у југословенско наоружање „Мома” ремонтовао те хеликоптере, те да производи и 1.175 позиција разног гумено заптивног материјала и металних делова за тај хеликоптер. Када је реч о сарадњи са Хеликоптерима Русије у наредних месец дана се очекује и почетак операционализације ранијих договора.
„За сва средства која ремонтујемо у заводу у сопственој режији производимо комплетан гумено заптивни материјал и ситније металне производе. Једино купујемо на тржишту комплетне склопове или лежајеве. У нашој гумари има чак 9.500 активних алата и још око 4.000 који се користе повремено. Производимо и 1.200 позиција гумено заптивног материјала за тенк М84, тако да би без овог завода у великом проблему били и припадници копнене војске, а не само РВ и ПВО”, нагласио је он.
У заводу има око 450 запослених, за које директор има само речи хвале. Око 25 одсто радника на ремонту су инжењери, око 45 одсто са средњом стручном спремом и ВКВ мајстори, а остало су друга занимања. Он каже да је заводу, за овај обим посла, потребно више радника, али да и за њих важи забрана запошљавања пошто се од 2008. финансирају из буџета.
Могуће решење је да се попуна кадра врши расписивањем интерних конкурса, а други модел је да пређу у завод војници по уговору одговарајућег профила, којима истичу уговори у својим матичним јединицама, а долазе у старосну доб када им се не може продужити уговор. „У последње време имамо обећање да ће се одобрити расписивање јавног конкурса за попуну упражњених радних места”, додао је пуковник.
http://www.politika.rs/scc/clanak/379624/U-zavodu-.....-migove-29
|