Poslao: 25 Dec 2021 18:11
|
offline
- Pridružio: 14 Mar 2011
- Poruke: 3170
|
Su-75 vredi razmatrati tek u sledećem krugu nabavki, kad se vidi šta će (i da li će) biti od njega.
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 18:28
|
offline
- dragon986
- Legendarni građanin
- Pridružio: 02 Jun 2013
- Poruke: 3904
|
Ovo što sada nabavimo(2025-2030) nama će biti okosnica minimum 20-30god. Jedino ako ne uzmemo neke polovnjake.
Tako do tog sledećeg kruga ko zna šta će sve biti na trzištu.
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 18:41
|
offline
- Pridružio: 10 Jan 2012
- Poruke: 1705
- Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija
|
Mozda je samo veliki vodja bacio kosku komsijama koju kupuju polovne rafale????
Staaaa? Srbijai ma NOVE Rafale koji su bolji od nasih?????!!!!!
Daj i nama nove i vise komada od njih!
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 18:44
|
offline
- gavrilon
- Počasni građanin
- Pridružio: 02 Nov 2010
- Poruke: 939
|
darkangel ::gavrilon ::Samo cu reci ovo.U rosbornexportu sede "surovi profesionalci" kojima floskule "braca", "sloveni" isl...ne znace ama bas nista....
Samo da vas obavestim da je poslednja partija naoruzanih Mi-17 placana po ceni od po 20 miliona evrica po komadu (a ona prva 2 u klot varijanti sto su dosla za nepunih 26 tj po komadu 13 milja)....surovi kapitalizam na delu....kakva braca, kakvi bakraci...pancir je uzet/potpisan u zadnji cas (pre poskupljenja)....
Sve je to u redu, samo nece biti da su bile te cifre.
Evo sta nam CIA, ovaj RSE kaze: 148.462.100 dolara (ne evra) za 4+3 helikoptera.
https://www.slobodnaevropa.org/a/ruski-helikopteri.....00556.html
Aha tako ćemo da igramo, pomenemo ono što nama ide u korist a ostalo zabašurimo - prećutimo.
U istom tom izveštaju na koji se pozivate - izvežtaj republičkog zavoda za statistiku - za uvoz iz Rusije za 2019. godinu imamo recimo sledeće stavke:
4. Хеликоптери масе преко 2000кг - 148 462.1 hiljada $
16. Авиони и остали ваздухоплови,масе>15000кг 23 113.6 hiljada $
18. Остали делови авиона или хеликоптера 21 025.8 hiljada $
Onda imamo i 2020. godinu (samo podsecam da su ti helikopteri dosli u decembru 2019 godine)
5. Остали делови авиона или хеликоптера 61 266 hiljada $
A kupovano je nešto opreme i 2021 za iste...to ćemo tek da vidimo koliko je koštalo.
i za ona prva 2 Mi-17 iz 2016.
10. - Хеликоптери масе преко 2000кг 24 032.8 hiljada $
35. - Остали делови авиона или хеликоптера 3 656.0 hiljada $
Dakle rezervne delove, prateću opremu, naoružanje i ostalo što je došlo uz helikoptere...jel to ne računamo...?Jel to došlo za klikere il su i tu neki dolari bili u pitanju?
Nešto opreme, delova i naoružanja je kupljeno odmah uz same helikoptere (po posebnim ugovorima naravno) a nešto naknadno a nešto će se verovatno još dokupljivati.
Prema tome - sve može da se proveri sa 3 klika u roku od 5 minuta...ne pišem tek tako, da bi tek nešto pisao...prvo se malo informišem i proverim pre nego što napišem.
Kolega ove izveštaje (sami ste ih pomenuli kao kredibilan izvor) ste i sami mogli da pročešljate pre nego što ste mi imputirali da govorim neistine...
Pozdrav i svako dobro
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 20:17
|
offline
- Pridružio: 18 Jul 2017
- Poruke: 49
|
U pravu ste, drzava Srbija "nema" pare.
- drzava Srbija otpisala dug od 1.2 milijarde evra Srbijagasu, drzava Srbija otpisala dug od 1 milijarde evra RTB Bor, preuzeli 300 miliona evra duga Zelezare Smederevo i jos ko zna koliko smo dugova otpisali gubitasima do sada. Da ne spominjemo koliko smo se tek zaduzili za Telekom, EPS, autoputeve, Metro, kanalizaciju. Samo kanalizacija ce da kosta 4 milijarde, a metro 4,4 milijarde. Kupovina aviona od jedne milijarde je smesna cifra u poredjenju sa ovim ciframa.
Ono sto ne vidite je da je baba Merkel otisla a nas predsednik je sada bez zastite u Evropi. Posto nam je potrebena neka od velikih sila da nam pogura evro integracije i da nas malo zastiti od jakih vetrova, izbor je prilicno ocigledan da je to Francuska. Zeleni Vucka ne mogu da smisle, jedina druga uticajna drzava u EU je Francuska. Nismo valjda dzabe kupili mistrale, kupili radare, dali im da prave metro u Beogradu. Ko zna sta ce se sve morati da se kupi ili pokloni da bi se ucipili.
Ko misli da je se litijum saga zavrsila grdno se vara, to je samo pauzirano dok ne prodju izbori a onda ce ili Rio Tinto ili neka druga firma ici u eksploataciju rude. Tu ce biti para kao blata, a ne bi me cudilo da mi kupimo i 2-3 eskadrile ako se Francuska isprsi pa nam otvori neku fabriku elektricnih automobila.
Drugo, nama se smesi barem jedan rat u buducnosti, ako ne i dva. Jedan sigurno sa kozojebima u juznoj pokrajini jer je njima postalo jasno da od nezavisnosti nema nista pa ce probati da se ujedine sa Albanijom i na taj nacin udju u Nato i EU. Ovo je umalo bilo reseno, ali je Tramp izgubio izbore. Kad se to ujedinjenje bude desilo, imacemo legitimitet da upadnemo i da preuzmemo sever i mesta gde su Srbi vecina, ostalo ide Albaniji. Drugo zariste je Bosna, ko zna sta sve tamo moze da se desi, ne treba stedeti na vojsci sada jer se uskoro lome stvari i Vucicu je to jasno. Bas mu je sada to palo na pamet da kupuje sve, onako bas slucajno?
Mislim da je to sve reseno, vrv ce biti miguse + rafali dok ne istekne resurs migovima, posle mozda bude jos jedna eskadrila rafala. Ako ne to, onda sigurno eurofajter zbog vec velike saradnje sa Airbusom.
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 20:41
|
offline
- Pridružio: 14 Mar 2011
- Poruke: 3170
|
Hm, taman sam mislio da se ne treba pre vremena zamajavati sa Su-75, ali kolega je pažljivije pratio stvari pa mi je poslao objašnjenje začkoljice sa cenom. Malo je duži komentar pa sam ubacio u spojler:
+ peruni
Su-75 je do sada prema izjavama zvanicnika RF avion kod koga ocekuju cenu od 30-35 miliona USD. Ta izjava data je u trenutku dok taj avion jos nije u serisjkoj proizvodnji i ima samo jedan znacaj - pretprodaja po toj ceni je moguca za strane investitore koji se u OVOM TRENUTKU razvoja ukljuce u taj program jer nijedna cena bilo cega nije zacemetirana da mora biti ista danas i za par godina - da ne spominjem i inflaciju dolara i njen uticaj na cene globalno.
U mojoj projektovanoj ceni tog posla uz navedne benifite pored samog aviona - simulator, naoruzanje, remont motora, obuka a delom i jedna vid osiguranja samog posla - stavljen je iznos od cak 40 miliona eura po letilici sto je znatno vise od sadasnje zvanicno proklamovane cene, stim da se SADA u ovom trenutku dok avion jos nije do kraja razvijen pridruzimo tom programu i SADA a pre nego sto je i poleteo narucimo te avione i pridruzimo se delom njegovom razvoju a u nekim segmentima koji bi bili bitni za nas - remont motora i proizvodnja nekih delova npr elektronike pre svega.
Time u trenutku dok projekat Su-75 nosi NAJVISE RIZIKA je moguce postici NAJNIZU CENU aviona i dobiti najvise benifita dok kasnije kada se uhoda serijska proiozvodnja sve navedeno je moguce da ce kostati i daleko vise jer nijedna cena bilo cega na svetu kao sto rekoh nije zacementirana.
Da bi to bolje pojasnio dacu kao primer da je Pakistan na slican nacin usao u zajednicki razvoj i proizvodnju JOINT FIGHTER 17 poznatog kao JF-17 i pre nego sto je taj avion postao serijski i na taj nacin Pakistan je izvukao najvise benifita iz te saradnje - dakle pre nego sto je postojala bilo kakva sigurnost oko serijske proizvodnje tog aviona.
Bez rizika naravno da nema dobitka a posebno ne NAJVECIH dobitaka stim da se u nasem slucaju osiguranjem kroz jednu eskadrilu od 24kom MiG-29SMT koja bi nas do isporuke obezbedjivala kao neka varijanta lizinga - okvirno dry leasing sa prelakom vlasnistva ako posao ne uspe - a sto se da ispregovarati kao jedan vidu osiguranja - taj rizik za nas se svodi na minimum.
Inace tako je za sve proizvodnje bilo cega u svetu a ne samo avione i samo oni najuporniji i najhrabriji koji se upuste u razvoj i proizvodnju necega a doke je sve neizvesno i dok se ne ostvari uspeh - mogu da imaju maksimalne benifite neke saradnje.
Evo kratke price oko JF-17 gde je saradnja odnosno prvi kontakt na tu temu bio jos 1992. kada je CATIC (China Aero Technology Import and Export Corporation) pozvala Pakistan da investira u projekat FC-1 u zamenu za veliki transfer tehnologije i ucesce u razvoju, sam projekat je prakticno sa razvojem uhvatio maha tek oko 2001. godine, prototip je poleteo 2003. a serijska proizvodnja i uvodjenje 2009. godine. Danas svi znamo sta je JF-17 block III i koliko on danas moze da kosta potencijalne kupce koji nisu ucestvovali u razvoju...
Citat:
JF-17 Thunder is an advanced, light-weight, all weather, day / night multi-role fighter aircraft; developed as a joint venture between Pakistan Aeronautical Complex (PAC), Kamra and Chengdu Aircraft Industry Corporation (CAC) of China. It possesses excellent air-to-air and air-to-surface combat capabilities. The state-of-the art avionics, optimally integrated sub-systems, computerized flight controls and capability to employ latest weapons provides decisive advantage to JF-17 over adversaries of same class. This, all weather, multi-role light combat fighter has remarkable high combat maneuverability at medium and low altitudes. With effective firepower, agility and combat survivability, the aircraft is likely to emerge as a potent platform for any air force.
The first JF-17 prototype aircraft (called FC-1) was rolled out in May 2003. It made its first flight in August 2003. Later on, two more prototype aircraft were added for basic structure, flight qualities, performance and engine flight testing while two prototype aircraft were involved in comprehensive avionics flight testing. The basic flight testing was completed in 2007 which also marked the arrival of JF-17 Thunder aircraft in Pakistan where it was formally presented to the nation as a Pakistan Day gift on 23 March 2007. A Test and Evaluation Flight was established at PAC Kamra which carried out the detailed operational evaluation of the aircraft as well as the training of ground and air crew. The JF-17 aircraft has been formally inducted in Pakistan Air Force by replacing A-5 aircraft of an Operational Squadron of PAF. The aircraft was show cased for the first time at Farnborough Air Show UK in the year 2010.
Pakistan Aeronautical Complex (PAC) holds the exclusive rights of 58% of JF-17 airframe co-production work. A comprehensive infrastructure comprising state of the art machines and required skilled human resource has very quickly been developed at the Complex. The final assembly and flight testing of the aircraft was the first JF-17 co-production activity to start at PAC. The first PAC produced aircraft was handed over to Pakistan Air Force in November 2009. Since then, aircraft are being produced regularly to meet the required schedule. The co-production of sub assemblies and structural parts has also commenced and is sequentially attaining the sustained production status. Besides upgrading the production system, PAC has also upgraded its quality, technology and archive management systems to meet the production and management standards of a 3rd generation fighter aircraft.
Da ne zaboravim za kraj da sam na ovom forumu jos 2013. pozivao da na neki nacin udjemo zajedno sa Kinom u projekat FTC-2000G i pre nego sto je taj avion poleteo, bilo je skepticnih i tada na moja pisanja ali evo FTC-2000G sada leti i prodaje se i naravno da je sada skuplje kupovati ga nego da se uslo u njegov zajednicki razvoj jos 2013. godine sa Kinom kada sam o tome pisao. Dakle i posle vise godina vreme me nije demantovalo vec potvrdilo moja pisanja.
Pozzzzz
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 21:25
|
offline
- MB120mm
- Legendarni građanin
- Pridružio: 18 Feb 2013
- Poruke: 6175
|
Overkill ::U pravu ste, drzava Srbija "nema" pare.
- drzava Srbija otpisala dug od 1.2 milijarde evra Srbijagasu, drzava Srbija otpisala dug od 1 milijarde evra RTB Bor, preuzeli 300 miliona evra duga Zelezare Smederevo i jos ko zna koliko smo dugova otpisali gubitasima do sada. Da ne spominjemo koliko smo se tek zaduzili za Telekom, EPS, autoputeve, Metro, kanalizaciju. Samo kanalizacija ce da kosta 4 milijarde, a metro 4,4 milijarde. Kupovina aviona od jedne milijarde je smesna cifra u poredjenju sa ovim ciframa.
Ono sto ne vidite je da je baba Merkel otisla a nas predsednik je sada bez zastite u Evropi. Posto nam je potrebena neka od velikih sila da nam pogura evro integracije i da nas malo zastiti od jakih vetrova, izbor je prilicno ocigledan da je to Francuska. Zeleni Vucka ne mogu da smisle, jedina druga uticajna drzava u EU je Francuska. Nismo valjda dzabe kupili mistrale, kupili radare, dali im da prave metro u Beogradu. Ko zna sta ce se sve morati da se kupi ili pokloni da bi se ucipili.
Ko misli da je se litijum saga zavrsila grdno se vara, to je samo pauzirano dok ne prodju izbori a onda ce ili Rio Tinto ili neka druga firma ici u eksploataciju rude. Tu ce biti para kao blata, a ne bi me cudilo da mi kupimo i 2-3 eskadrile ako se Francuska isprsi pa nam otvori neku fabriku elektricnih automobila.
Drugo, nama se smesi barem jedan rat u buducnosti, ako ne i dva. Jedan sigurno sa kozojebima u juznoj pokrajini jer je njima postalo jasno da od nezavisnosti nema nista pa ce probati da se ujedine sa Albanijom i na taj nacin udju u Nato i EU. Ovo je umalo bilo reseno, ali je Tramp izgubio izbore. Kad se to ujedinjenje bude desilo, imacemo legitimitet da upadnemo i da preuzmemo sever i mesta gde su Srbi vecina, ostalo ide Albaniji. Drugo zariste je Bosna, ko zna sta sve tamo moze da se desi, ne treba stedeti na vojsci sada jer se uskoro lome stvari i Vucicu je to jasno. Bas mu je sada to palo na pamet da kupuje sve, onako bas slucajno?
Mislim da je to sve reseno, vrv ce biti miguse + rafali dok ne istekne resurs migovima, posle mozda bude jos jedna eskadrila rafala. Ako ne to, onda sigurno eurofajter zbog vec velike saradnje sa Airbusom.
У овој анализи ,која истина има неког смисла,ипак јако пуно нелогичности.Ајде ако мора неки рекет да се плати за пол.утицај *пријатеља*,не мора преко ВБА.То је главни борбени систем.Даље централна премиса да би поменута регионална силица у случају конкретних поменутих сукоба могла да се пита нешто ,врло је климава.Зна се који калибар играча ту може бити залеђина. Само Русија,чак ни Кина још увек.Мада ...и они.Кажем ако већ,ево потребно нам је доста радара.То ће у наредним годинама вероватно пристизати,чега још,ја не знам,вероватно постоји ,нама доста тога фали.Али ВБА.То што је прескупо све у вези њега...ајде,али логистика свега и свачега у вези истих,сетимо се Мистрала/не ракета већ носача хеликоптера/.Доста ће воде протећи док се те ствари тамо не промене у неком том смеру.
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 21:59
|
offline
- Khaless
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Sep 2005
- Poruke: 5743
|
@poljoorivreda
- Indija će licencno proizvoditi Rafala. Sukob je jedino što Dassault ne želi da se bakće sa Indijskom oroizvodnjom nego da sami popravljaju što su napravili
- Nema nikakve kurtoazije u Vučićevim rwčima, jer je i na mitingu u Areni rekao "Hrvati se hvale nečim što koš nisu dobili a mi ćemo naše dobiti pre njih" a u emisiji jasno rekao da bi voleo da vnabavimo i to nove.
Uz to nije bilo "posete štandu" nego ozbiljnih razgovora
Inače sam fan Kineskih aviona. Ali Rafal je ono što nam verovatno sledi
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 23:08
|
offline
- amstel
- Legendarni građanin
- Pridružio: 13 Maj 2012
- Poruke: 2565
- Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice
|
Нико да помене "Бин Зајеба" из Абу Дабија.Они имају 60ак "Миража 2000".А мењају их са Рафалом.
Могао би овај наш ,да се потури мало за те мираже...
|
|
|
|
Poslao: 25 Dec 2021 23:29
|
offline
- mushroom
- Legendarni građanin
- ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
- Pridružio: 29 Jul 2014
- Poruke: 4529
|
Iz njih je cedjena suva drenovina proteklih par godina, tako da je bolje zaobici ih. Mislim da su ih Egipcani ili Indijci bili pikirali te Miraze i da cekaju momenat da ih zgrabe
|
|
|
|