mean_machine ::Zato ja kazem da je 2015godina kada bi mogli kupiti nesto.
Neki kažu da će 2015 i 2016 biti zeznute po nas tada nam ističe grejs period na većinu kredita.Kažu, ko preživi - pričaće.Ne, nije u pitanju @misaiv
Ne znam da li bi kontolu vazdušnog prostora mogli uspešno da obavljaju školsko - borbeni avioni?Bar bi bila niža cena nabavke i korišćenja.Tu su i ona tri dirižabla, valjda ćemo ih videti premijerno nad Beogradom na "oktobarskoj paradi"?
A nisu ni naši migovi u tako jadnom (lošem) stanju...
To je i dalje sporo. To mu je maksimalna brzina koju moze da dostigne, znaci da iza toga ne stoji bas previse snage, znaci da nije bas elastican i nema neko ubrzivanje sta znaci da ce se dobro namuciti da dostigne tu brzinu. Za presretanje treba sto brzi avion.
Da, da, samo ti pali po ne-identifikovanim avionima, a da ih identifikujes pre nego sto ti stignu do kucne baze nemozes da stignes...i sta sad, kako ti to sad zamisljas kad 21ica vise ne bude bilo?
Mislim da je ranije bilo reči i o tome koji avion ima najkraće vreme pripreme pred poletanje.
Dakle, ni njegova brzina nije toliko bitna ako mu treba 25 minuta da poleti.
To naravno. To je np. i Svajcarskoj vazno. Ja mislim da se secam da sam citao da Mirage-2000 i Rafal imaju jedno od najkracijih vremena modernijih zapadnih aviona, drugi imaju dosta duze vreme.
Evo kako pametno u svajcarskoj razmisljaju o tome:
(Na nemackom je, evo neke od vaznijih tacki pisu i ovde:
http://translate.google.com/translate?hl=de&sl.....28574.html
Stavio sam na engleski zato sto je verovatno bolje prevedeno nego na srpski, ali probajte na srpskom ako hocete, mozda i nije lose)
Oni razmisljaju na primer o stvarima kao koliko dugo (u nedeljama) moze da se izdrzi da se UVEK imaju 4 aviona u vazduhu. Racunaju sa tim da se oni nalaze iznad cilja sat vremena i da im treba sat vremena od areodroma do cilja i nazad, i sledeca cetri moraju da budu spremna da preuzmu zadatke, i kad oni stignu na cilja sledeca cetri vec moraju da budu spremna. Za to je vec potrebno 12-16 aviona za 24 sata. Nakon nekoliko dana broj spremnih aviona zbog popravki i odrzavanja drasticno pada, i posle nedelja jos jace pada jer avioni/motori stizu vreme za manji remont koji (kod njih na FA-18 ) traje 200 sati - ili 9 nedelja. Onda racunaju sa tim da su u svakom momentu samo 2/3 svih aviona uopste spremne za letenje, a da je ostatak na popravkama i remontima. Kod njih od 33 FA-18 ostaju samo 24 aviona. Sa tim imaju (izracunato) resurs da 2 nedelje drze 4 aviona u vazduhu 24h, trecu nedelju samo jos po 3, cetvru nedelju samo jos po 2, 5-6 nedelje samo jos po jedan i posle 6te nedelje su im svi avioni zakovani za zemlju.
Sa flotom od 66 aviona (48 su spremna) vreme se podize na 7 nedelja za 4 aviona, posle cega pada na 3 i u 7 i po vec pada na 2, koje mogu da se drze do 9te nedelje, i onda pada na 1 avion u 10oj i posle desete je to bilo to.
Evo slike:
Odlicna prezentacija, sve su razmislili. Gledali su alternative i lepo objasnili zasto np. PVO, laki ili srednji skolse avioni, helikoptere ili BPL nisu alternativa. (Isti princip kao onaj koji sam ja vec objasnio na pocetku ove i na kraju zadnje stranice).
Inace jos jedna pametna stvar koja vazi i za nas:
Teoretski bi postojala alternativa da se, za slucaje u kojima 33 FA-18 nisu dosta, trazi kooperacija sa inostranim vazduhoplovstvima. Ali iz vise razloga to ne dolazi u obzir. Policiranje vazdusnog prostora i odbrana vazdusnog prostora imaju svrhu da se ostvarava i odrzava suverinitet. Takve zadatke mora jedna drzava, i pogotovu neutralna, sama da obavlja.