offline
- Pridružio: 14 Jun 2010
- Poruke: 1048
|
Vule ::vlvl ::Koliko znam glavni spoljno politicki cilj ove zemlje je clanstvo u EU,a ne neke ruske gubernije(mada neki koji su se zalagali za to su iznenada presli ka EU,koja im je postla prioritet).
Sto se tice Kosova valjda je svima jasno da je to zavrsena prica.
Sto se tice juznog (po) toka to je jos uvek u domenu naucne fantastike.Ko li sad koga zeza.Daleko im je da udju kod Dimitrovgrada pa bi sad na sever kod Zajecara.
Citat:
04.08.2010. | 22:08
TALIJANSKI AUTOMOBILSKI DIV ‘FIAT’, KAO I POZNATA TVRTKA ‘GOLDEN LADY’, SELE SVOJU PROIZVODNJU U SRBIJU
ODOŠE PREKO DRINE Talijani ne žele ulagati u Hrvatsku zbog visokih plaća
Nakon što je talijanski automobilski div FIAT najavio preseljenje svojih pogona i ulaganje od milijardu eura u Srbiju, slično planira i tvrtka “Golden Lady”, koja se bavi proizvodnjom tekstila pored talijanske Ravenne - zatvoriti tvornicu i prebaciti je u - Srbiju!
Nakon “Fiatova” preseljenja, vijest je loše primljena jer će u Ravenni bez posla ostati 350 ljudi, no zabrinut bi se trebali i Hrvati jer izgleda da gotovo nitko ne želi ulagati u Hrvatsku već svi žele u Srbiju. I nedavne izjave što ekonomista što potencijalnih ulagača u ovu regiju svode se pod isti nazivnik - u Srbiji se isplati ulagati.
- Srbija je definitivno u prednosti, najveće je tržište u ovom dijelu regije s najvećim brojem stanovnika - kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Societe Generale Splitske banke. Srbija posljednjih godina, kaže Šantić, radi na investicijskom okruženju, provodi reforme i uklanja administrativne barijere, veli. Osim toga, i bruto plaća osjetno je niža u Srbiji nego u Hrvatskoj, stoga postoje neki preduvjeti koji investitorima odgovaraju.
Osim toga, kako bi privukli što više stranih kompanija u Srbiju, tamošnja Vlada uvela je i niz pogodnosti za investitore, a koje su već počele davati rezultate. Ulagačima se odobravaju subvencije za svako novootvoreno radno mjesto. Subvencije se kreću od dvije do deset tisuća eura po novozaposlenom radniku, ovisno o djelatnosti i mjestu u kojem se gradi nova tvornica. Taj model, kaže Šantić, preuzet je od Slovačke te dobro funkcionira, a sustav poticanja je ravnomjerniji.
- Kod nas s druge strane, nije baš tako, sustav poticanja je kompleksan i investitor, jednostavno rečeno, ne zna na čemu je i što će točno dobiti - mišljenja je Šantić. Damir Novotny, nezavisni ekonomist, kao razloge ulaganja u Srbiju navodi nekoliko argumenata. - Cijena radne snage u Srbiji je duplo manja.
U Hrvatskoj u prosjeku mjesečna plaća iznosi 700 eura, a u Srbiji 350 što je posebice bitno za radno intenzivne industrije, posebice automobilsku, druga stavka subvencioniranja su radna mjesta, a treće je da europske analize potvrđuju kako će srpsko tržište rasti jer je vrijeme ratova na jugoistoku Europe gotovo i sada je vrijeme za ulaganja - kaže Novotny. Iako i Hrvatska potpada pod jugoistočnu Europu stvari su ovdje drugačije, kaže.
- Država i lokalna samouprava rade probleme investitorima i po industrijskim zonama, jedva čekaju da ulagačima mogu nešto naplatiti - kvadrat kamenjara i komunalno opremljenu zonu, dok u Srbiji ulagači to dobiju besplatno - kaže Novotny. No osim “Fiata” i tvornice u Ravenni i švicarska kompanija “Glencore” do kraja godine započet će pripreme na otvaranju rudnika bakra i zlata u Cerovo, u okolici Bora, što je investicija vrijedna 120 milijuna eura.
I grad Niš u sljedećih 10 godina očekuje više od 70 milijuna eura prihoda investicija južnokorejske tvrtke “Yure” i talijanskog “Dytecha”. Taj grad besplatno je ustupio šest hektara zemljišta stranim investitorima za izgradnju dviju tvornica u industrijskoj zoni Donje Međurovo u Nišu. Južnokorejska tvrtka autodijelova “Yura” za tri milijuna eura kupila je propalu tvornicu “Zastava elektro”, u kojoj je već nakon tri mjeseca počela proizvoditi instalacije za južnokorejske automobile koji se proizvode u Slovačkoj.
U tvornici je zaposleno 830 radnika. “Yurinim” primjerom krenula je talijanska kompanija “Ditec Dinamic” koja će, također u Nišu, uložiti 12 milijuna eura u tvornicu za proizvodnju autodijelova u kojoj će biti zaposleno 400 radnika. Srbiju je izabrala i talijanska industrija obuće, kao zemlju u koju će preseliti velik broj tvrtki iz tog sektora, kako one iz Italije tako i iz drugih zemalja u kojima imaju tvornice.
I ne tako davno, anketa provedena među njemačkim kompanijama koje posluju u zemljama srednje i istočne Europe pokazala je za Hrvatsku poražavajuće rezultate - za njih je najatraktivnija zemlja za ulaganje Srbija, u kojoj će ove godine u odnosu na godinu prije svoja ulaganja povećati 39 posto tvrtki koje tamo posluju. Ispred Hrvatske je i susjedna Bosna i Hercegovina, kao i Rumunjska i Makedonija.
U provođenju ankete uzeto je 25 kriterija, među kojima najviše isticana pravna sigurnost, produktivnost zaposlenih, a kod odluke da povećaju svoja ulaganja njemačke tvrtke vode se i činjenicom kakva je porezna opterećenost i disciplina plaćanja. Važno im je i jesu li zemlje u eurozoni. Važne su i birokratske prepreke ulagačima a pritom je najveći problem hrpa papira koju treba skupiti da bi se uložio novac i pokrenula proizvodnja, ali i visoki porezi i parafiskalni nameti od kojih neki, poput plaćanja naknada za korištenje zastava i grbova jedinica lokalne samouprave kao da izlaze iz neke crne rupe.
No Hrvatskoj, kažu upućeni, kronično nedostaju i gotovi projekti koje bi ulagači podržali. Već dulje vrijeme upozorava se i državu i lokalne vlasti da predlože gotove projekte za koje bi zainteresirale ulagače. Pritužbe Hrvatskoj stižu i na račun visoke cijene poslovanja, potencijalni ulagači su zabrinuti zbog dugotrajnosti i složenosti postupka izdavanja dozvola, brojnih nameta, troškova rada, visokih poreza i manjka transparentnosti.
|