Kad smo kod para za avione .. da li nabavka lovačkih aviona za Air Policing koji su kritična komponenta bezbednosti VAPa potpada pod definiciju povećanja nivoa bezbednosti i sigurnosti avio-saobraćaja?
Podaci iz 2008. (ako nešto nije tačno ispravite)
Citat:Ukratko: nad Srbijom u sezoni ima 2.000 preleta dnevno (a takvih dana je oko 200 godišnje), dok ostalim danima ima oko 1.200 preleta, što, kada se pomnoži sa 250 EUR, koliko nam "ostavi" svaki avion, ukupno donosi prihod od 166 mil EUR. Tome treba dodati i aerodromske takse, od kojih će prihod u ovoj godini biti 26,25 mil EUR (1,4 miliona putnika po 16,5 EUR, plus 700.000 od njih koji će platiti od 14. jula i dodatnih 4,5 EUR bezbednosne takse).
Sav taj novac, međutim, ne sliva se u republički budžet. Uplata od takse ide aerodromu, dok, po direktivi Brisela, odnosno pravilima, koja važe za sve članice EU, prihod od preleta možemo da koristimo isključivo za modernizaciju opreme i povećanje nivoa bezbednosti i sigurnosti avio-saobraćaja.
Prema rečima profesora Slobodana Gvozdenovića, dekana Saobraćajnog fakulteta, nebo iznad Srbije je apsolutno bezbedno. Od 2001. godine beležimo, kaže, rast preleta od 15%, dok je taj broj u drugim zemljama najviše od 4 do 5%.
- Visina tih taksi za prelet je promenljiva i zavisi od tipa i mase aviona, da li je zimska ili letnja sezona, i tu cenu ne određuje Srbija već Brisel - navodi profesor Gvozdenović. - Reč je o takozvanoj jediničnoj ceni koja se određuje u Briselu za pojedine koridore. Mi ne možemo kao država taj novac da koristimo za druge namene i oni to pomno kontrolišu. Naše nebo funkcioniše po evropskim propisima, koje smo preuzeli, ali, što je još važnije, koje i primenjujemo u praksi.
|