Poslao: 21 Nov 2013 20:34
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Voja1978
Verovatnoca ce postojati ako me ti podrzis u tome i ako das predlog kojim poboljsavas moj pa te ja u tome podrzim a ako teramo samo recima nece, nemoze, nema, planeta, suncev sistem i slicno tada si sigurno u pravu sto se tebe tice...
Piloti nisu problem avioni nece sleteti za 24 sata i da imamo odmah da iskesiramo sve, predvideo sam i pratece troskove obuke, trenazera(simulatora), osnovnog kompleta rezevnih delova i goriva(za jednu godinu leta kao iicijalnio trosak kada se avioni uvodeu upotrebu) i dodatne opreme koaj je potrebna z aizvodjenej cele investicije od oko 90 miliona USD za uvodjenje sredstava i proizvodnju, ti troskovi su obicno najveci u prvoj godini pa zato i predvidjam potrosni materijal za 1 godinu, naravno sve to pise ako si pazljivo procitao moj post...
I sve se to moze precizrati dalje do najsitnijeg detalja naravno. Kao sto rekoh ideja je u pitanju, a ideje se mogu razradjivati i pretvoriti u detaljne projekte i tehnicke studije pre sprovodjenja.
Letilice koje sam ja odabrao su sa akcentom na niske troskov eksploatacije u odnosu na ucinak i jednostavnost odrzavanja koje ce s eu potpunosti moci izvoditi kod nas sem mozda za An-32P.
Svi avioni koje sam predlozio su pravi mali multipraktici koji mogu da budu trenazeri ali i COIN, jurisnici, izvidjaci i lovci dakle sve u 1 a imaju malu cenu za sat leta i opet da ponovim jeftino i jednostavno odrzavanje.
Kada imas veci broj aviona tada i pada cena odrzavanja po avionu nemoj to smetnuti sa uma plus zadrzavas vecu operativnost.
Recimo na primer ugrubo da je 6 MiG-35 skuplje za odrzavanje nego 12 ako gledas cenu odrzavanja po komadu jer ako kupujes gume nije ista cena po gumi za kolicinu od recimo 120 guma i 240 guma ako razumes poentu da ne ulazim u detalje. Ali opet na primer je 12 MiG-35 skuplje i za kupovinu i za odrzavanje recimo od 48 JL-9G.
Dalje kada kupujes avione nije isto da li kupujes 24 komada ili 48 za 48 mozda dobijes bolje uslove kupovine sve su to prosti zakoni trgovine...
|
|
|
|
|
|
Poslao: 21 Nov 2013 21:47
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
Ti navedeni zadatci se pisu, da ne kazem prepisuju od Juge, cisto radi reda. Mi nemamo avioindustruju da proizvodi mlazne avione, nemamo novac da tu avioindustriju izgradimo, nemamo novac za skupu licencu niti se to finansijski isplati.
JL 9 je napredni avion za obuku pilota (ista uloga kao Galeb), koga su Kinezi sklepali i kako izgleda jos uvk nisu uveli u naoruzanje, koji ima motor, koji je kopija Ruskog motora upotrebljenog na MiG-u 21. Radar im je Italijanski, pravljen izmedju ostalog i za JF 17. MiG 35 ima 3,5 puta vecu nosivost, 2 puta vise podveznih tacaka, garantovano bolje letne karakteristike, najmoderniji radar...
Ka 226 je civilni helihopter. U ratu bi bio izresetan. Uostalom Mi 17 moze da se po potrebi pretvori u napadacki helihopter. A i ne znam ko bi proizvodio helihoptere u Srbiji?
|
|
|
|
Poslao: 21 Nov 2013 22:26
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
JL-9G cheef je tri koraka iznad galeba avion od Mach 2 brzine koga kinezi nisu sklepali vec imaju par desetina komada za trenazere a njima se to moze samo za trenazera jer imaju hiljade aviona, koji ima u starijoj varijatni motor koji je malo unapredjena varijanta motora MiG-21(odmah pisi plus za odrzavanje u nasim uslovima), radar nude Grifo 7 ili njihov po zelji(eto prilike da se sa radarom priblizimo atlantskom savezu za one koji ga vole), ako bi Srbiaj bila prvi eksportni Kupac u medjudrzavnom dogovoru izmedju Srbije i Kine veruj a ne moras da bi mogli da isposlujemo ekstra dil sa licencom i Kinom kao strateskim partnerom kojoj je to sitan novac a izuzetna promocija i prestiz.
JL-9G je jedan multipraktik koji je idelan za nasu zemlju i nasu ekonomiju i nase vezduhoplovstvo imajuci u vidu trenutnu situaciju i situaciju u narednih 10 godina.
Da li ce biti trenazer, izvidjac, jurisnik ili lovac zavisi od toga sta nakacih na njega i koja naredjenja izdas...
Zamenio bi Orla, Galeba, MiG-21 i MiG-29 koje sada imamo u svim verzijama sa niskom cenom odrzavanja i leta po satu. 48 takvih aviona daje mogucnost da imamo dugotrajno gledano jedno prakticno vazduhoplovstvo koje ce biti ponos svakoga od nas i koje ce moci da ostvari sve zadate zadatke za malu cenu i fragment(delic) onoga koliko bi kostalo takvo vazduhoplovstvo od 48 aviona u varijanti MiG-35, F-16, Eurofighter ili Typhoon + trenazeri u klasi G-4MD koje bi morao da imas.
ZNaci taj avion ti istovremeno zamenjuje 4 razliciat tipa aviona a moze da ostavruje 95% zadataka(5% ostavljam za manerviabilnost koja je bolja kod MiG-35) za manji novac.
Podji od toga da sada kupis novog Galeb-a G-4MD, novog Orla i novog MiG-35 da bi imao kompoziciju vazduhoplovstav kakvu sada imamo i pogledaj na primer ustede jednog ovakvog koncepta koji ja predlazem u odnosu na to a to je samo jedan od primera kao i prethodni koji sam naveo.
MiG-35 kosta 2 i vise puta od njega, skuplji je 3 puta za odrzavanje, skuplji cas letenja tri puta itd sve je SKUPLJE....Ka-226 je modularni helihopter za razlicite namene ako iz njega iskace nekoliko vojnih padobranca, policija ga koristi, spasialcke ekipe ga koriste, medicinske ekipe ga koriste, da li je to civilni ili vojni helihopter, ili je Mi-17 vojni zato sto ima naziv vojni zbog cega koji je kriterijum vojni i na Ka-226 mozes dodati PO rakete kao na gazelu na nosace sa strane ako je to poenta a opet moze vise i bolje da ponese nego gazela i raznovrsnije sto mu daje univerzalniju primenu...
Licenca nemora da podrazumeva da proizvodis ceo avion, Egipat ima licencu za Abramsa da li pravi sve sklopove tenka, Turska ima licencu za F-16 da li sve pravi, postoje razliciti modaliteti ugovaranja licence, ugovoris je na nacin sta mozes ovde da proizvedes na primer delove hidraulike, pneumetike, gume, plasticne delove, kupis opremu da na primer kompozite(opremu za proizvodnju sam racunao oko 10 miliona eura od 90 miliona ostalih troskova investicije), proizvedes krila a na primer sve ostalio ti isporuci Kineski proizvodjac ili neka druga kombinacija nije bitno ali tako se to radi.
Posto vidim da se nerazume kako sve moze da se licencno nesto proizvodi evo jos jednog primera, mi smo kupili na primer licencu za T-72 ali su se ovde prvi primerci pravili kompletno od uvoza dok se postepeno nije ostvarila domaca proizvodnja opet to je jedan modalitet licenciranja itd...
Znaci pravis dogovor onako kako mozes da ga ostvaris da uposlis postojece kapacitete i dodas nesto novo nemoras sve da ovde pravis samim tim i licenca je jeftinija a licencu neces skuplje platiti od pune cene aviona da ga kupujes na komad ako kupis licencu za 48 plus opcija za 24 plus zajednicka prodaja primeraka proizvedenih kod nas na recimo nekim trzistima(istocna evropa i recimo severna afrika) mozda te izadje svega recimo 12 miliona po avionu ako je standardna cena 14 miliona USD po avionu, sve je ovo primer mogucnosti kako se moze dogovor napraviti, varijacija ima beskonacno.
A mi-17 ne bi bio izresetan Cheef... Isto ako ne i vise jer je veci cilj. Organizacija proizvodnje helihoptera ti je ista kao i za avion i sto ces raditi kao i za bilo sta drugo cheef, kao da je to problem da na primer Utva to radi zajedno sa Momom ili sama ili Moma ili nadjes neku halu i organiozujes proizvodnju, dovedes ljude zaposlis Cheef izgleda da se niste sretali sa proizvodnjama i organizacijama koje su slozene cim ovakva razmisljanja tipa nemoze pa nemoze....Sve moze ako ima volje i dobre postavke, cesto sam se naslusao da nesto nemoze, eto komsija me skoro ubedjivao da nemoze u 20 kvm da ima sobu, kupatilo, dnevni bioravak i pretsoblje, ja mu nacrtao raspored prostora u Smart Draw-u, osmislio namestaj(po meri) i doveo majstore da mu pretvore garsonjeru u jedan pravi funkcionalni stan sad me iz zezanja zove arhitekta iako to nisam i svi mu slikaju raspored po stanu jer su odusevljeni a sustina je da svaki problem ima resenje ako se razmisli o njemu....
|
|
|
|
Poslao: 21 Nov 2013 23:51
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
Nasao oklop za Mi 17 http://www.asubaltija.lt/specs/0000/0051/armor-web.pdf ne bi ga izresetali tako lako kao Ka 226.
JL 9 ne ide 2 maha vec 1,5. Kakav got da je nije mnogo bolji od MiG-a 21-ice, koji za danasnje uslove i nije nesto. Ako je i MiG 35 3 puta skuplji, u sta sumnjam, on je i 3 puta kvalitetniji. Kada se poklopi cena/efikasnost uzimas najefikasnije. Da ga hebem nisam siguran ni koliko ce JL 9 uopste da udje u upotrebu posle L 15?
|
|
|
|
Poslao: 22 Nov 2013 00:37
|
offline
- Iskander M
- Super građanin
- Pridružio: 05 Jul 2012
- Poruke: 1246
|
Имам једно питање које је више теоретски него реално јер знам да нам то неће продати.
Ако погледамо ситуацију у нашој земљи на дужи временски период у нашој Јужној покрајни при најмањој промени снага на врху лако може да избије искра која може да запали тај део Србији,е сад ако погледамо како они ратују у Сирији занима ме да ли би за Србију било боље да набави МИГ 35 или Су34??? Србија ускоро остаје без Орлова који би могли да на себе преузму улогу бомбардера тако да би остали само са МИГ35 који су пре свега ловци који могу да врше бомбардерске мисије док Су34 би могао да чува ВАП,а са друге стране имамо и класичног фронтовског бомбардера,који има изузетно добре ометаче...
Свестан сам да од тога нема ништа мене интересује практично гледано да ли би нам се исплатио више МИг 35 или Су34.
|
|
|
|
Poslao: 22 Nov 2013 01:49
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Napisano: 22 Nov 2013 1:41
Cheef JL-9G je 1.5, 1.6 ili 2 Macha zavisno od verzije tj. posto je to razvoj MiG-21 aviona karakteristike ne mogu da budu mnogo udaljene...
Evo jednog videa sa objasnjenim karakteristikama jedne varijante odnosno ispravkama
http://www.youtube.com/watch?v=SYH30fsyLy8
JL-9G ima Diverterless Supersonic Inlet kao sto ga ima F-35 sto govori o njegovom kvalitetu tj. u dizajnu su inkorporiane neke od najsavremenijih aerodinamickih tehnologija.
Jl-9 na stajanci pa izbroj da li ce da udje u upotrebu(jedan od pokazatelja kako informacije iz Kine nisu bas kako se na prvi pogled cini)
JL-9G u proizvodnji
JL-9G raspored naoruzanja
Jos jedan video ovog puta sa Air show-a (polece nakon malo vise od 400 metara)
http://www.youtube.com/watch?v=aHt9--J5axk
Novije verzije imaju i HOTAS sto prva nije imala.
Sta proizvodjac kaze o JL-9:
More smooth transition to fighter and less washout of pilot training;
Capable of performing combat missions;
Wide flight envelop from low speed to supersonic;
Excellent transonic & supersonic performance;
Integrated avionic system with HOTAS, HUD/SMFD, Doppler radar, etc;
Various air-to-ground weapons, from common bomb to precise guided bomb;
Advanced air-to-air short range missile;
High reliability, maintainability and supportability;
Low acquisition cost and operating cost.
Ja u da ponovim jos jednom zadnji podatak jer je bitan u ovom razmatranju:
Low acquisition cost and operating cost.
Sa novim motorom WP-14C ima 20% bolje performanse nego sa WP-13F(44.1 / 66.7 kN).
Jedno o razmisljanaj o njemu koje sam nasao nakom ovog pisanja koje se podudara sa mojim misljenjem o njemu da je to pravi mali multipractik od aviona:
“Since it is both a fighter and trainer, some small countries, lacking a large fleet of fighter planes, could use the Mountain Eagle to train their fighter pilots in peace time, arming it for use as a fighter in war time.”
Kina je imala licencu za MiG-21 i iz nje izmedju ostalih varijanti aviona razvila i ovu, tu mozes da vidis znacaj licence tj. tehnoloski napredak ako imas pocetnu osnovu.
JL-9G(FTC-2000G) pogled odozdo:
JL-9G moze da provede 3 sata u vazduhu ima 9 tacaka za podvesavanje naoruzanja i opreme(izmedju ostaloga dodatni rezervori, izvidjacki pod, pod za elektronsko ometanje, pod za obelezavanje itd...)
Dopuna: 22 Nov 2013 1:49
Iskander M
Su-34 nam treba ako krenemo u osvajanje sveta jer svojim doletom i mogucnostima je pre za to nego za let do Kosova, dole nam treba jedno 16-24 Orkana u varijant dometa 65km i ako Albanija se umesa treba nam jedno 12 Domninator-a od 300mm 90km i jedno 6 lansera sa po 4 R-400 od 140km i to je to, posejes i nemas vise sta da mucis oko te situacije odnosno korova jer dobar pesticid sve resava. A svi oni zajedno bi nas kostali manje od jednog Su-34.
Su-34 je dobar avion ali bespotreban sem za neki veci globalni oruzani sukob gde nam onda 6 ili 12 komada je isto kao i ni jedan, a mozda 48 predsatvlja broj ali bez ostalog naoruzanja nije upitno razmatrati samo avijaciju...Plus za 48 komada ti treba barem oko 2.8 milijare USD da bi uopste poleteo kod nas sa naoruzanjem.
Kobac moze fino da reseta dole on i jeste ono sto nam treba COIN samo mora da ima flare i chaff dispenzere da ga neki manpads ne salje lako u penziju.
10 sati on moze da provede gore i da posmatra dole gde su se misevi zavukli i cim se mis pojavi on pravo na njega...A ako treba da se preleti preko grane posaljes JL-9G sa doletom od 2500km moze daleko da dogura...
|
|
|
|
Poslao: 22 Nov 2013 02:49
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
Te male zemlje nemaju Gripene, F 16-tke, MiG-ove 29 i slicne punokrvne lovce u svome susedstvu. Za eskadrilu aviona, koliko nama treba, se ne isplati uzimati licencu. Ni na jednom tenderu mi ne mozemo da dobijemo Kinu, ni po ceni, ni politicki, a i nema izmena; a mi trziste na koje Kina ne sme nemamo. Tako da sto ne bi uzeo JL 10 (L 15), koji je bolji, ali mu trebaju Ukrajinski motori. Kini je to problem, ili moze postati, ali ne i nama. Ili J 10 koji je propisan lovac.
Inace RV je vec izabralo MiG 35 i samo je pitanje koliko ce ih i kada naruciti. Neces nikoga uspeti da ubedis u JL-9.
Inace si podcenuo kostanje rezervnih delova, naoruzanja, obuke, alata... To povecava cenu aviona za x2-x4 od cene golog aviona. Dakle tvoj JL 9 bi nas kosta verovatno oko 25-60 M dolara. MiG 35 je 45-80 M. Da je JL toliko bolji niko ne bi kupovao MiG-ove zar ne?
|
|
|
|
Poslao: 22 Nov 2013 04:29
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Cheef suprostavi sa obucenim pilotima 48 JL-9 bilo kojoj varijanti suseda koji imaju a pre ce biti da nemaju (sem Rumunije vecu kolicinu) od 24-36 MiG-29 ili Gripena pa cak i u nekoj borbi gde bi bilo 1:1 ili 1:1.5 i nece bitka biti tako laka pogotovu ako ih ima malo manje, tada dolazi taktika do izrazaja, posebno ako se za supremaciju boris nad svojim nebom gde iams i svoj PVO, posebno je dobro sto JL-9 polece sa 400 metara znaci i sa nekog kraceg pravog asfaltiranog puta sto je u ratu bitno....
Da li cu ja ubediti nekoga nije mi namera da ubedjujem vec da suprostavim argumente a za dobra resenja nikada nije kasno dok losa mozes uvek imati...Ovo je tema gde mozemo da iznesemo misljenje i ukrstimo argumente ako ih imamo ako en mozemo da pricamo ne nemoze, nece da bude itd negacije koje nikada nisu zaustavile razlicitost u misljenjima i progres....
Ja mogu ekonomski da dokazem da je moje resenje bolje od drugih do sada predstavljenih imajuci u vidu trenutnu situaciju i mogucnosti kao i situaciju z a 5 do 10 godina uz odrzavanje i omogucavanje VS da izvrsi sve zadatke plus 3 nova plus da uposlim domacu industriju sto sam vec detaljno naveo u prethodnim postovima.
Ako neko ima bolji predlog a da uvazava kriterijueme svega navedenog u prethodnom pasusu i navedenog detaljnije u mom prvom postu gde sam postavio neke ciljeve takve nabavke kao i da ispostuje finansijski okvir od 1176 miliona USD +-10% i da da bolje realne predloge placanja i kupovine i sve to lepo obrazlozi ja sam tu da ga podrzim a kritike tipa negacije radi negacije moze da da svako i d anikada nista time ne doprinese.
Najverovatnije da pitas naseg Komadanta RV koji bi pre avion on bi rekao 35 ali ako ga pitas da li je u redu da samo 6-12 pilota lete 30 sati da se vazduhoplovstvo svede za par godina na par aviona malo bi porazmislio ako mu das alternativu ako je vec nezna sam i ako je normalna osoba normalnih pogleda na zivot sto verujem da jeste. Na kraju bi bilo vrlo sebicno da par pilota trenutne generacije misli samo na sebe i buducim generacijama i potencijalno drugima koji bi zeleli da budu piloti uskrati mogucnost da i oni lete kao i da svi oni zajedno imaju veci fond casova leta umesto 30-tak koliko imaju sada....
Chief kako sam podecnio, trenazni avioni i istovremeno borbeni su i Kobac i JL-9 u startu nema tih tolikih troskova da prelaze tu cifru cak sam je malo preterao za svaku sigurnost, za JL-9 sam racunao:
Cisterne za gorivo imamo, agregate imamo ako treba nesto sitno modifikovati, uz svaki avion JL-9 sam u ceni racunao (osnovna je oko 11 miliona USD pa sam zaracunao oko 2.4 na to zbog licence i prava na prodaju obuke radnika za sklapanje i drugih manipulativnih troskova i 1.200.000(AA rakete kupovina 4 kom) 240.000USD(2 kom LVB-250 + 4 kom munja navodjena domace rakete da se zavrse i kupe jos jedan plus za domacu industriju) i 160.000 za gorivo za jednu godinu leta, posebno iz 90 miliona USD koje sam naveo za razne stvari (opremu itd...) sam racunao simulator(zemaljski trenazer) oko 5 miliona USD, predvideo za start 300.000 USD osnovnih rezevnih delova po avionu(48x300.000), oprema za odrazavnje ukupno oko 5 miliona USD, i 24 rezevnih motora(racunao sam ih po ceni od 1 milion USD sto je najverovatnije gornja cena24x1), 10 miliona za opremu za proizvodnju pojedinih pozicija znaci ovo je iz onih 90 miliona USD mislim da je vise nego dosta za start, za Ka-226 sam racunao 10 miliona USD za opremanje proizvodnje(oprema za sklapanje plus neka pozicija da se pravi) i 5 miliona USD za osnovne r/d i 3.6 miliona USD za 6 motora, Ka-32 rezevni delovi 5 miliona USD, An-32 r/d 3 miliona USD, Kobac r/d (5 miliona USD) sve to okvirno naravno....
Da li sam preterao ili smanjio pa moze da bude 20% gore dole ali to je samo mala razrada koju sam pravio radi osnovne ideje a ne precizni racun...
Ne moze ili nemre da Jl-9 kosta 60 kao sto nemoze ni da kosta MiG-35 80 niti d abude tako mala razlika izmedju ta dva sistema, kada je u pitanju cena sredstava i osnovnih pozicija i opreme.
Da je MiG-35 toliko bolji niko ne bi kupovao Su-30 p ada je Su 30 toliko bolji niko ne bi kupovao T-50 itd...tako se ne prave poredjenja, zamalo da DC "struja" bude bolja od AC pa kako bi sada svet izgledao. Treba malo razmisljati sire i ne vuci se stereotipima.
Da ja znam da smo mi na ivici da kupimo MiG-35 i znam da ce se to najverovatniej realizovati ali opet ako mogu da ponudim nesto sto smatram za bolju alternativnu ja cu to uraditi jer nije poenta u tome sta se samo sada radi treba svatiti da se uvek moze razlicitim razmisljanjima doci do boljih resenja tako ja usvajam i one koji se protive mom jer to je normalno samo trazim konstruktivnost u izlaganju jer masa uvek moze da vice nabite ga na kolac i da uziva u spektaklu(to je ljudska priroda na zalost).
Neko bi rekao ni po babu ni po stricevima.
|
|
|
|