Poslao: 24 Nov 2013 16:49
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Cheef Jl-9G nije 20-25 miliona odakle ti na svu ovu diskusiju ta cifra i na koji si avion mislio?
Ne sekiram se ja za MUP ima ih vise nego vojske, a nemaju uslove baziranaj, nema MUP baze, skaldista, kasarne na celoj teritoriji vec Vojska a koji su pogodni za baziranje helihoptera, zasto ne moze 300k i zasto treba vise koji su to delovi cheef reci nemoj samo ciframa da se gadjamo....
Broj nije presudan za licencno sklapanje i netrebaju ti neke lude kolicine za to posebno kod jednostavnijih aviona koa sto je Jl-9g i Ka-226 neznam odakle to prejudiciranje pa nisu to RPG-32 pa da ih sklapas u hiljadama komada. Za ka-226 je na primer sa Jordanom razgovarano za licencno sklapanje za svega 12-24 komada a i da nije Ka-226 u pitanju imas bezbroj drugih primera da ih ne navodim sada kako funkcionisu licence.
Pogotovo ti ne treba neka za primer ekoje sam ja dao nenormalna kolicina novca kao i da efekti koji prositicu iz toga (ekonomski) su dosta povoljni uz opremanje naseg vazduhoplovstva, neces cuti od mene da predalzem kao sto Turksa je na pr radila sklapanje 48 f-16 vec nesto sto je prilagodjeno nasim uslovima i potrebama na duzi rok....
Pa ni klipnajke tipa Kobac ne porucujemo a ako samo budemo radili delove tada se tehnoloski unazadjujemo jer samo kompleksne proizvodnje celokupnih sklopova teraju na razvoj i usvajanje novih tehnologija.
Cheef cilj je i da zemlja ovlada i novim tehnologijama kao i potencijalni izvoz sto delova sto celih sistema a to postizes anjbolje ulaganjem u proizvodnju celih sistema.
Cak sa Kinom i Rusjom u ovakvom klonceptu sa licencnim proizvodima mozemo imati i dosta druge robne razmene u jednom takvom dogovoru tako da nemora da bude i placanej za sve vec i medjusobna trgovina kao i posticaj da neka od njihovih firmi otvori proizvodne pogone ovde ili preuzme neke koji su pred zatvaranjima a koej bi ovde radile nesto iz obblasti namenske i proizvodnej delova na primer za Airbus sto bi kinezima bilo interesanto zbog nase blizine tom proizvodjacu u Evropi na primer...Ima mnogo sta dobroga sto bi proisteklo iz toga.
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2013 17:58
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
Djavola nije. Ako je solo avion 15 M, onda je cena istog sa obukom i delovima barem dva puta toliko. Koji delovi? Pa uzimas sve osim rezervnih zmajeva. Dakle rezevne motore, rezervnu elektroniku...
Inace cela Rusija je narucila 36 Ka 226. A ti bi hteo 48 za Srbiju? Pa sve da imamo 48 tesko povredjenih, ne bi nasli toliko operacionih sala da ih zbrinemo. Verovatno bi 6 helihoptera takve klase bilo dovoljno.
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2013 18:36
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7183
|
Meni je JL 9 veoma simpatičan. Sa djelovima i opremom izlazi na 25 miliona (možda i manje), lagan i pristupačan za održavanje, poznat tehničkom osoblju i pilotima, radi dosta poslova (i to relativno dobro). Pri tome Kina bi mogla da kreditira isporuku nevezano za MMF.
Čak i ako se kupi nekih 10 - 12 aviona tipa JL 9, to ne sprečava nabavku još 10 - 12 napucanih multirolaca sa Zapada ili Istoka (kad se ekonomska situacija popravi).
E da, čak mi Kinezi djeluju nekako sigurnijim partnerom za borbene komplete, djelove i podove i od Istoka i od Zapada.
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2013 18:57
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
kljift ::Meni je JL 9 veoma simpatičan. Sa djelovima i opremom izlazi na 25 miliona (možda i manje), lagan i pristupačan za održavanje, poznat tehničkom osoblju i pilotima, radi dosta poslova (i to relativno dobro). Pri tome Kina bi mogla da kreditira isporuku nevezano za MMF.
Čak i ako se kupi nekih 10 - 12 aviona tipa JL 9, to ne sprečava nabavku još 10 - 12 napucanih multirolaca sa Zapada ili Istoka (kad se ekonomska situacija popravi).
E da, čak mi Kinezi djeluju nekako sigurnijim partnerom za borbene komplete, djelove i podove i od Istoka i od Zapada.
Ne treba zaboraviti da Kinezi imaju i L-15 koji se cini boljim (barem ne izgleda kao klon MiG-a 21), ali koristi Rusko-Ukrajinske motore. A cena im je verovatno slicna. KAI T 50 je u istoj klasi, mozda 5-10 M skuplji, ali se cini daleko kvalitetnijim. Sad jeste da ima podosta Americke tehnologije...
A za helice sam naso:
http://helicopters.findthebest.com/l/2/AgustaWestland-AW119-Ke
http://helicopters.findthebest.com/l/85/AgustaWestland-AW139M
http://helicopters.findthebest.com/l/87/AgustaWestland-AW149
Ako Loes moze da protura Ka 226, mogu i ja Augastu Vestland, barem za mirodopske potrebe.
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2013 20:45
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Cheef
Ako ti je lakse zaokruzi cenu na 30
A da malo razmislis zakljucio bi da mora da bude jeftiniji od dvomotornog L-15 aviona, bar za cenu 1 motora,
Solo cena na tu kolicinu i licencnu proizvodnju bi bila oko 11 milki USD, na primer K-8 kome su se cene kretale od 5-10 miliona USD Egipat je licencno pravio 80 komada za 3.5 miliona USD po komadu cisto radi poredjenja kako se cene menjaju sa kolicinama i u zavisnosti da li je licencna proizvodnja.
Ovde mozes da pogledas malo informacija o jednom lepom primeru licencne proizvodnje K-8
http://www.sinodefence.com/airforce/trainer/k8-foreign-sales.asp
A drugih primera licenci imas koliko hoces pa pogledaj malo za f-16, Jl-17 i mnoge druge pre nego sto opet preteras sa cenom i sta je to sto bi uvecalo cenu sem ofrlje kucanja po tastaturi?
Ja sam cak dao i sve ostalo sto je potrebno da se taj avion uvede u naouruzanj ukljucujuci i ubojna sredstva, trenazere, gorivo itd....
Cak sam i mislim pomalo preterivao sa cenama koje sam ja dao ali opet rekoh neka rezerva nek postoji jer ionako nije precizna kalkulacija.
Znas li posto je litar mlaznog goriva na primer?
A da usput malo procitas linkove koje dajes kao taj za Agustu AW 119 kada dajes cisto malo iz ekonomskih razloga;)
"Price
The base price of the AgustaWestland AW119 Ke is $3.9 Million, which is 212% more expensive than the average for all Light Helicopters. "
Sa tvog linka ja bih pre odabrao EC-130 a opet pre njega iz mnogih drugih razloga Ka-226...
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2013 21:37
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
EC 130 ima vecu cenu goriva po km. I nije vojni helihopter. Jasno je da je vojni helihopter skuplji od civilnog, jer se pravi tvrdji id... Inace nabavna cena nije presudna, vec eksploatacijiona, sto je vec tesko za racunanje.
Kada bi ti malo pogledao modele motora video bi da JL 9 koristi Ginzou WP-13F motor (ama bas isti kao sto je u J 7, sto je Kineska kopija MiG-a 21) snage od 44,1 kN bez forsaza. L 15 koristi dva motora AI-222K-25F (koji se koriste i na Yak-u 130 snage 24,7 kN (2x24,7=49,4 kN) bez forsaza. Tako da iako su 2 motora ne verujem da su mnogo skuplji od jednog sa JL-9 tke. I pogodi sta, ako ti crkne jedan motor u vazduhu, ti opet imas jedan koji radi da te nekako dovuce do piste.
Tih 10 M po avionu su ovi iz Wikipedije izvukli tako sto su nasli podatak da je 6 aviona prodato za 60 M. Tu su ocigledno urucunati svi troskovi: avion, oprema, obuka... Kod Egipta za 3-3,5 M dolara su uracunali smo trosak proizvodnje jedinacnog aviona. Nisu na primer racunali dodatnu opemu, nisu obuku, nisu proizvodnju proizvodne trake, a nesto ne verujem da su racunali i kostanje licence. Egiptu je trebalo 120 aviona (nama treba 12) i zeleli su da razviju vazduhoplovnu industriju pa su tu nasli racunicu. Uz to njima je trebao avion da obucavaju pilote i za F 16, dakle razlicita avionika. A ne zaboravi da je Egipat zemlja koja ima 12 puta vise stanovnika od Srbije. Mi kao SFRJ smo sami dizajnirali i napravili Galeba koji je skolski avion, pa sa Rumunima i Orla. Ali drzava je bila veca, vojska bitnija, budzet jaci...
Pa bolje bi bilo od Rusa kupiti licencu za MiG 21, pa ga prepravljati u skolski avion!
Stvarno ne znam ko bi bio toliko lud da kupi unaredjeni MiG 21 za 20-25 M $, ako moze da kupi MiG 35 za 45-50 M $?
|
|
|
|
Poslao: 25 Nov 2013 17:04
|
offline
- Shone 89
- Ugledni građanin
- Pridružio: 05 Dec 2011
- Poruke: 387
|
Mi smo zesce s*anje od drzave i vojske i kako vreme prolazi sve sam vise uveren da nas neko treba potpuno kolonizovati da se vise ne patimo.
Transportna avijacija.
Hocemo da pametujemo i da saljemo vojnike u misije po svetu, ali nismo u stanju ni da ih odvedemo do tamo. Boze moj postoji lepo carter i uzivaj. A sta cemo da radimo ako ne daj boze zagusti u tom Libanu? hoce li onda carteri leteti, meni se cini da nece. Kako smo prevezli opremu do tamo, brodom? koliko je to kostalo. Kako prenosimo opremu kad idemo negde na vezbe zeleznica, brod, ma bilo sta sem da ih avionom dostavimo kao sve normalne zemlje. Jer transportne avijacije nema, an 26 nije dovoljan ni za sta vise od transporta ljudi i nesto tereta.
Gledam sad malo i kako izvozimo naoruzanje, opet brodom. Covek bi dok gleda ovo pomislio da smo neka morska sila - Rule Britania... Bilo bi smesno da nije tuzno.
Kako resavamo pozare kad dodje leto, da nam nije Rusa ne bi nam nista suma ostalo.
Evo malo po netu gledam savrsen avion po smesno niskoj ceni
http://www.controller.com/listingsdetail/detail.aspx?OHID=1290623
Za sada je ovaj jedan vise nego dovoljan, za 2-3 godine uzeti drugi isti ovakav polovan i resio si sve transportne probleme narednih 30 godina. Ni pare nisu problem, sto drzava da ga placa celog, neka se 20 miliona preusmeri iz raznih nepotrebnih izdataka iz MOD, 10 miliona iz MUP-a i sektora za vanredne situacije, neka SDPR doda 15 miliona a ostatak i obuku 3 posade drzava neka plati iz budzetskog viska, tj. rezerve. Takodje, koristiti ga za vojne potrebe, kada je slobodan za transport proizvoda namenske kao i civilni kargo. Kada dodje leto po potrebi pretvoriti ga u pozarni. Isplatio bi se sam od sebe ubrzo.
Iduce godine nam je vreme za remont prvog An 26, on tek puni 30 tako da on moze jos 15 godina bez problema, ali sta cemo sa njegovim bratom? Isto gledam cene an 26 iz 84,85 nisu vise od 1.5 milion dolara, remont i modernizacija su jos toliko, i na taj nacin za 3 miliona resavas problem manjeg transportera za narednih 15 godina.
Dalje An 2, evo i Rusi i Ukrajinci nude modernizaciju, tako da za male pare max 1-1.5 milion dobijes izuzetno isplativ avion za obuku padobranaca.
Znaci 1.5 milion za 2 An 2, remont oba i kupovina jednog An 26 4.5 miliona, kupovina jednog Il 76MF i jos jednog nakon 5 godina, ukupno (recimo 47+47). Sve ukupno 100 miliona dolara i dobijas kvalitetnu transportnu avijaciju, za bar narednih 15 godina a neki i duze (An 2(bez granice) i Il 76(30+ godina)).
Lovacka avijacija.
Pod hitno kupiti 12 madjarskih MiG 29 i uputitih u Rusiju da ih dovedu na nivo SMT, kada prva 4 dodju onda i nase postojece poslati u Rusiju i takodje dovesti na isti nivo. Cena madjarskih kao i remont sa modernizacijom nije vise od 250 miliona. Na ovaj nacin smo resili lovacku avijaciju za naredni period od 15 godina.
Helikopteri.
Kupiti 16 Mi 17, naravno ne odmah, ali bar 8 odmah sto je 120 miliona. Nastaviti sa remontom gazela.
Galeb G4.
remontovati i modernizovati iz budzeta MOD.
Sve ukupno sledece godine, 250 miliona za lovacke avione i 120 miliona za Mi 17, i 30 miliona za PVO tj. radare. Ukupno 400 miliona dolara, koji su veliki, ali ako se uzme na kredit na recimo 10 godina, rata bi bila oko 50 miliona godisnje. Il 76 MF kao i An 26, Gazele, G4 se mogu kupovati i remontovati iz postojeceg budzeta MOD.
Nakon 5 godina kupiti drugu polovinu Mi 8, znaci 120 miliona i kupiti jedan divizion S300/400 kao zamena za neve. Sto je opet priblizno 400 miliona dolara. Opet na kredit. Kupiti drugi Il 76MF na isti nacin kao i prvi. (u ovom trenutku kamate su 100 milion dolara, valjda je i privreda jaca za 5 godina)
Nakon 10 godina kada istekne prvi kredit, Uzeti drugi divizion S300/400 i radare. I tako sistematicno, a ne 30 godina nikakva kupovina, pa dolazak opet u ovu situaciju.
Po meni jedini nacin da vojska prezivi i postane nesto vise od lovackog udruzenja je da se sadasnji budzet poveca za min 10 procenata,gde bi te pare isle u nabavku domaceg naoruzanja i uzimanje vise kracih kredita (na 10 godina rok otplate) vrednosti 400-500 miliona dolara od Rusa, koji bi na godisnjem nivou sa kamatama iznosili oko 50 miliona dolarau (nakon 5 godina povecanje na 100 m$)
Koliko je ovo realno, ne znam ali po meni ovo je neki minimum, a ne optimum.
|
|
|
|
Poslao: 25 Nov 2013 18:23
|
offline
- Mercury
- Legendarni građanin
- Pridružio: 21 Jul 2008
- Poruke: 10386
|
Ja mislim da je kupovina novih PVO sistema za Srbiju cist luksuz.Modernizovati postojece sisteme PVO. Nabaviti avione, pre svega za LA (uz momentalno produzenje resursa na L-17, krenuti nabavku novog aviona u fazama, bas kao sto se spominje, znaci po 6 komada) i nabaviti srednje transportne helikoptere.Nabaviti 2-3 srednja transportna aviona.Ovo ako se ostvari, mozemo da pevamo.G-4 modernizovati, u najgorem slucaju remontovati i cekati bolje dane (jer ako prvih 6 MiG-35 budu dvosedi, ne vidim veliku potrebu za modernizacijom kabine na G-4, trebalo bi je svakako odraditi, ali nije hitna)
|
|
|
|
Poslao: 25 Nov 2013 22:11
|
offline
- Pridružio: 06 Maj 2013
- Poruke: 745
|
Mercury ::G-4 modernizovati, u najgorem slucaju remontovati i cekati bolje dane (jer ako prvih 6 MiG-35 budu dvosedi, ne vidim veliku potrebu za modernizacijom kabine na G-4, trebalo bi je svakako odraditi, ali nije hitna)
Nije hitna? Znači, digitalna Lasta, pa analogni Supergaleb, pa digitalni MiG-35...
|
|
|
|
Poslao: 25 Nov 2013 22:40
|
offline
- Pridružio: 14 Mar 2011
- Poruke: 3171
|
Morao bi G-4 odmah da dobije digitalnu kabinu i ostalo što se planira, kako bi mogao da preuzme što veći deo obuke koji bi ovako morao da se radi na MiG-35. Modernizacija G-4 bi se brzo isplatila kroz razliku u ceni sata leta, dok bi njeno odlaganje verovatno značilo i odustajanje.
|
|
|
|