Poslao: 29 Nov 2013 10:00
|
offline
- zlaya011
- Počasni građanin
- Pridružio: 03 Nov 2006
- Poruke: 852
- Gde živiš: Adelaide, Australia
|
E, ovako.Uopste se ne slazem sa Loesom,mislim da je njegov predlog neizvodiv iz dosta razloga (nemogucnost dobijanja licence za mali broj vazduhoplova,nepostojanje infrastrukture za sklapanje istih itd).
Cak i kada bi bilo izvodljivo smatram da bi s time dobili nepotrebno veliko a prilicno lose Vazduhoplovstvo, za prilicno velike pare.
E sad tu ipak moram odati Loesu priznanje za jednu stvar a to je ,covek se drznuo da razmislja izvan sablona a to je samo po sebi velika stvar.
Ne razumem neke diskutante koji kad procitaju (ako uopste procitaju) sta on misli, ospu paljbu po njemu kao da im je naneo licnu uvredu time sto ima neke ideje drugacije od ostalih.
Na kraju krajeva po mome misljenju njegove ideje su manje nerealne i lose nego nabavka EFa koja je svojevremeno razglabana na ovom forumu pa cak i proglasavana za jedino mogouce i ispravno resenje.
Mal te ne su neki diskutanti bili spremni da zapocnu strajk gladju i zedju (naporedo sa Tomom) ako se EF ne nabavi.
Dakle ne smatram da bi za Srbiju bilo svrsishodno da nabavi 48 JL9G ali iskreno receno ni ovih 6
Mig 35-ca mi se ne cini kao neko resenje.
Po mom misljenju minimum minimuma bi za Srbiju bio da nabavi sada 8 i modernizuje ova 4 sto imamo, sa planom da za par godina (mozda oko 2020) dokupi jos 8 . Mislim moze da se kupi i 6 ili samo 3 ali to nece da radi posao (bit ce opet imamo avione, samo eto ne mogu da lete jer..... dok medjutim jok).
To bi bilo neko moje razmisljanje s kojim imate puno pravo da se slazete ili ne slazete,od volje vam.
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 11:41
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12604
|
Loes ::JL-9G ili FTC-2000G je dobro sto je sporiji to mu omogucava bolje izvrsenje jurisnih zadataka,
To sto ima manju maksimalnu brzinu nije garancija da je bolji pri jurisnim zadacima.
Loes ::
mada ako sam dobro razumeo celu materiju oko njega on je usporen kao sto je npr neki mercedes limitiran na 250km/h iako moze da ide 300km/h tj. svesno je tako uradjeno radi poboljsavanja karakteristika koje se vezuju za manju brzinu a ne priostice iz ogranicenja motora a tice se i snage/tezine aviona.
Manja maksimalna brzina nije se desila zbog poboljasanja aerodinamike podzvucnog leta vec zbog povecanja aerodinamickog otpora letelice. Veca kabina, nos i drugaciji usisnici.
MiG-21:
http://farm6.staticflickr.com/5064/5548095907_97ed7374cf.jpg
JL-9:
http://www.military-today.com/aircraft/jl9_l1.jpg
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 11:45
|
offline
- Mercury
- Legendarni građanin
- Pridružio: 21 Jul 2008
- Poruke: 10396
|
@zlaya011,
Da si pratio malo temu, znao bi da ako bi se nabavilo tih 6 aviona, to bi verovatno bila samo jedna faza nabavke, odnosno sigurno bi se islo na veci broj aviona, jer cilj je formirati eskadrilu
A ovo sa 48 aviona su mastarije iz prostih razloga koji se ne moraju objasnjavati.Treba biti realan.Evo ajde sad cu ja da izadjem iz sablona i da predlozim nabavku 20 komada H-6 od Kine i licencu za njihovo sklapanje u novoj fabrici u Velikoj Plani.I sta sad, koja je poenta takvih rasprava?
pozz
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 13:04
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7193
|
Loes ::Cheef
Ti teras i dalje kao da nisam neke stvari obrazlozio sta sve treba da predlozena ideja dovede a ostali mudruju a nemaju nikakav predlog vec cekaju sta ce drzava da uradi sto cekam i ja ali to nije prepreka da se razmeni misljenje...
@Mercury
A sta je ovo nego tema za mastanje ili razmisljanje ili iznosenej ideja i predloga pa kako zelis da zoves ono sto sam ja napisao, cim je u kantini iz kog razloga je u kantini, sta u ovoj temi bi mogao da napises a da je realno sem iskljucivo vesti koje se zasnivaju na potpisanim i realizovanim ugovorima sto bi do sada potpalo od 2010 do danas samo pod jednu vest a to je kupovina Lasta-95 aviona...
Sve ostalo je produkt maste tj. razmisljanja a ne potpisanog i realizovanog ugovora. Sama tema pocinje "evo jedne špekulacije u svetkim medijima "
Sta je spekulacija iili špekulacija mozda se neko opet uhvati terminologije ne ulazeci u kontekst u kome je upotrebljena te isklucivog prava da termin podvede pod neko sopstveno ili generalizovano misljenej bez obzira na prakticnu upotrebu...
Da li kupismo Tajfune sa pocetka ove teme?
Ova tema je sama po sebi mrtva ako gledamo da ce se u njoj samo jedna stvar moze diskutovati a da je realna a to je zakljuceni i reazliovani ugovori o nbavci ako zelimo d abudemo realni, ali realnost je opet termin koji je razvucen tj. koristi ga kako ko zeli da opravda svoje stavove.
Ja sam izneo jedan koncept tj. ideju i u ukviru nje postavio neke smernice i ciljeve koje treba da ispuni i umesto konstruktivnih tudjih ideja koje prevazilaze koncept koji sam postavio ili boljeg koncepta samo kritike sto je tako nesto izneseno od strane pojedinaca kao da su inkvizicija...Pa bre budite sposobniji i kreativniji od mene u idejama a ne u realnosti kojoj se drzite samo kada se misljenje razlikuje od vasega...
Znam i ja sta je realnost a sto me to sprecava da budem inovativan i da razmisljam o necemu ako bi se drzali samo trenutne realnosti(neznam kako sutra ili buducnost mozemo zvati realnoscu tj. nesto sto nema formu) nikada nebi smo kao drustvo odmakli dalje od logorske vatre a kamoli danas zahvaljujuci tudjim vizionarskim idejama mogli da razmenujemo misli preko interneta(zamisli neko je morao da ima ideju internet, pre toga neko je imao ideju o kucnom racunaru a pored njih postojele su i mnoge druge ideje koje omogucavaju sve ovo sto sada citamo).
@Kljift
Nije cilj nikoga prevesti zednog preko vode vec raditi i ostvarivati....
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 20:56
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Cela moja ideja-koncept je u skaldu sa sadasnjim ekonomskim uslovima i po meni jedno dobro resenje za ekonomiju koje bi odrzalo nase vazduhoplovstvo na nacin da moze obaviti sve postojece i neke buduce zadatke dok se dodatno tj. mnogo vise ne poboljsa ekonomska situacija u zemlji.
Ako se sada kupi samo 6 kom MiG-35 i isti uvedu u upotrebu recimo 2015(ne verujem da mogu biti isporuceni pre toga sve i da danas sklopimo ugovor sto evidentno nece biti danas a najverovetnije ne i pre 2 kvartala iduce godine) pa i da se kupi drugi set od 6 recimo ugovor u 2015 isporuka 2017 godine opet ja vas sve pitam kako ce izgledati vazduhoplovstvo 2020 godine i sta ce sve od zadataka takvo vazduhoplovstvo moci da izvrsi(da udje u te nabavke i G-4 modernizacija i neki novi helihoptercic) od zadataka?
Sta je cilj vazduhoplovstva? Zasto postoji vazduhoplovstvo ili ne treba da postoji?
Ja nekazem da moze i da ne treba bolje ali nevidim predloge koji bolje resavaju situaciju pa je cilj mog predloga izmedju ostaloga da i kada se zemlja ekonomski oporavi(nadamo se zar ne) tamo recimo 2023 godine i kada letilice 5 genracije postanu nesto normalno na nebu i UAV se iskristalise u kom pravcu ce uzimati ili nece primat tada treba uzimati i nesto drugacije i mozda i skuplje letilice a do tada imati vazduhoplovsvo koje moze uspesno da resi 95% postavljenih sadasnjih i jos nekih zadataka.
Da, razmisljao sam da sve podatke koje imam o JL-9 i 9G okacim neevzano za ovo u neku temu ako budem imao vremena da oblikujem sve informacije i da se pozabavim kineskim izvorima koje imam i njihovim prevodima ucinicu to. Medjutim koncept koji sam predlozio ne podrazumeva samo JL-9G vec i jos neke druge letilice i jos mnogo sta i po deseti put cu reci da nije problem licencno proizvovoditi i skalpati manje serije aviona(ako je 48 aviona malo a sa druge strane neki tvrde da je mnogo) tj. vazduhoplova.
Za sve koji tvrde da nije moguce licencno sklapati 48 aviona tipa JL-9G ili 48 Ka-226 iz cega crpe taj svoj zakljucak kada je u pitanju broj vazduhoplova te da je potreban daleko veci broj(iz cega njega crpite) a pri tome ni taj broj ne navodite ako pricamo o kolicinama avioan potrebnih za skalpanje jednog takvog ugovora?
I ponovicu jos jednom Srbja ima dovoljne proizvodne kapacitete(hale, prostor osnovna oprema) u Momi i UTVI za tako nesto mozda nedostaju neki specificni alati i oprema ako zelimo da povecamo ucesce domace proizvodnje delova za skalpane vazduhoplove ali to sam predvideo u konceptu nabavke...Kako mislite da se moze odvijati proizvodnja Laste-95 ili remonti MiG-29 i MiG-21 u nasim uslovima ako nemamo gde to da obavimo? Regionalni centar za MiG-29 a nemozes da smestis JL-9g u halu!?
Okvirne dimenzije u metrima(cisto radi razmatranja smestaja aviona u halama gde bi se sklapali-proizvodili - remontovali)
Lasta 95
-duzina 8 metara
-razmak krila 9.7 metara
Utva 65
-duzina 8.46
-razmak krila 12.22
Super galeb G-4M
-duzina 12.25
-razmak krila 9.88
JL-9
-duzina 14.5
-razmak krila 8.3
MiG-29
-duzina 17.4
-razmak krila 11.4
Xian H-6
-duzina 34.8
-razmak krila 33
Kobac
-duzina 8.6
-razmak krila 9.6
MiG-21
-duzina 14.5
-razmak krila 7.154
Utva(divlja patka inace ko nezna odakle ime ) poseduje 307.939 kvadratnih metara proizvodnog prostora, od toga namenjeno sklapanju aviona je 49.211 kvadrata a jedan Jl-9 (ukljucujuci i prostor za pristup neposredno oko njega)zauzima oko 120 kvm a jedna lasta-95 oko 78kvm dok jedan H-6 zauzima oko 1150 kvm. To je bez kapaciteta u Momi koji se takodje mogu angazovati i bez kapaciteta svih drugih fabrika koje mogu biti podizvodjaci odredjenih poslova. Davno sam rekao da Srbija ima previse hala koje zvape prazne tj da ima premalo posla.
Ko je tu nerealan kada su kapaciteti za smestaj proizvodnje i sklapanje u pitanju?
Doduse ako se sadasnji trendovi nastave vrlo verovatno je da ce neko predloziti uzgajivanje pecuraka ili pre sumskih jagoda na susptratima u UTVI umesto aviona...
20 komada H-6 kosta vise nego ceo finansijski predlog koji sam ja dao ko je tu nerealan, i da li velicina H-6 je pribliznija MiG-21 koji se uspesnio remontovao i koristio kod nas ili je pribliznijii JL-9G kada pricamo o proizvodnim kapacitetiam tj. kada neko hoce da predstavi nedostatak hala i mogucnosti za skalpanje i ugovaranje licence.
I gde vidite to neko ogranicenje u broju vazuhopliova koje mi treba da imamo pa da se 12 ili 16 ili 18 postavi ako limit, gde je dokument ili sam ja nerealan ili vi imate dokument koji propisuje broj vazduhoplova koji vi sugeriste uporno, dokument na sunce ili pak to se zove barijera koju svako moze da postavi u glavi ukljucujuci i mene. Ne postoji nijedan dokument koji ogranicava broj vazduhoplova osim proisteklog iz dejtonskog sporazuma koji sam vec naveo i zna se po njemu koliko mozemo da imamo vazduhoplova u vojsci.
Lako je sopstvenu nerealnost pravdati tudjom....I ne ja ne pratim ovu temu, vec samo "usput" gledam vec 20 i vise godina desavanja u nasoj i vojskama globalno kao i stratesko-geoplitickim desavanjima u svetu...Na stranu sve ostalo...
Mean machine
Nisam mislio da samo to sto ima manju max brzinu je garancija uspesnog izvrsenja jurisnih zadataka to sam samo naveo kao jedan od primera zasto je brzina manja nego recimo na MiG-21 a nesto mozes zakljuciti i po brzini poletanja i duzini potrebne piste za poletanje izmedju ostaloga kada se prica o manerviabilnosti pri manjim brzinama, a njegoav maksimalna brzina mozda nije proizvod veceg otpora jer to mi neznamo(nismo bili u tunelima:)) vec mozda i nekih drugih strukturalnih ogranicenja ili ciljeva konstruktora koji nisu pravili avion da bude dobar u brzinama iznad 2 Macha na primer vec na manjem Mach-ovom broju...Takodje uzmi u obzir da je JL-9G predvidjen da slece i na nosace avona te odatle izvuci i mozda neka ogranicenja koja postoje slicno kao razlike izmedju MiG-29M i MIG-29KUB a opet nisu nesto sto je od presudnog uticaja da kazes da je avion los zbog toga sto nema brzinu kao MiG-21 iz koga vuce korene ali samo korene i nista vise. Sve je ovo treba da bude predmet jedne detaljne diskusije koja je van koncepta tj. predstavlja dalju razradu teme ali ima smisla samo ako se prethodno usvoji koncept ili predlozi neka bolja solucija tj. neka druga varijanta pa da izvlacimo neke zakljucke. Nije mi cilj da to ovde diskutujem jer je to samo po sebi jedna posebna tema vec neki globalni parametri iz kojih se mogu izvuci neki zakljuci vezano za koncept koji predlazem.
I uzmi u razmatranje slicice JL-9G i MiG-21 postovao sam ih ranije u ovoj temi pre nekoliko strana za poredjenje jer JL-9G ima dosta izmena u odnosu na JL-9.
Da ponovim moj cilj nije da poredim JL-9G sa MiG-29 vec da ceo jedan koncept nabavke u kome se 95% ciljeva vazduhoplovstva ostvaruje uz neke nove i kao ekonomski ucinak za oko 1200 miliona USD koji mogu biti razlozeni efektivno na oko 90-120 miliona eura godisnje kroz jedan recimno 10-godisnji plan.
No kod nas sve se planira danas za sutra kako stvari stoje pa sam mozda nerealan u tom delu sto smatram da se dugorocno neka stvari moraju planirati...
Ja nekazem da je moj koncept najbolji ali kazem da bi voleo da cujem da u okviru zadatih parametara koncepta-ideje neko predlozi neko drugo resenje sa istim ili slicnim ucinkom....
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 21:41
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
Radar Griffo S-7 koji se spominje za FCS 2000G za sada mogu da nadjem samo u wikipediji i pakistan defense forumu. Na sajtu proizvodjaca se moze naci griffo serija radara:
http://www.selex-es.com/documents/737448/5580145/body_mm07796_GRIFO_M346_LQ.pdf
za koji mi se cini da je slabiji od onog koji se trenutno nalazi na nasim MiG-ovima 29. Radar je mehanicki, a ne fazni, kakav je na modernim lovacim avionima. Domet pracenja mu je 50 nautickih milja ili 90 km, ali verovatno za ciljeve poprecnog radarskog preseka od 5 m2. Znaci domet otkrivanja iole kompetentnijeg lovca je jos i manji! Radar podrzava samo IC rakete vazduh-vazduh kratoga dometa, sto objasnjava zasto su samo one inkorporiane na JL 9. Kada se uzme u obzir da avion ima verovatno slabije letne karakteristike nego MiG 21, zakljucak je da je ovaj avion nesto slabiju u rangu od najmodernijeg MiG-a 21 u borbama u vazduhu.
Loes mislim da ti gajis iluzije za ovaj avion jer te je neko gadno za**bao. Da se vise ne bi brukao nadji sebi drugog sampiona. Na primer J 10; jeste malo skuplji, ali barem neces zvucati blesavo.
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 22:29
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Cheef
Ako vec pricamo o radariam tu je i RCS aviona verujem da je RCS JL-9G mali tj. negde na nivou kao i kod MiG-21(1-3 kvm) sto mu u startu daje karakteristike "nevidljivog" tj. iako on sam ima manje mogucnosti otkrivanja ciljeva na vecim daljinama nemoze ni svaki radar njega da otkrije na vecoj daljini....
Na primer avion koji na radaru prepoznaje drugi avion od 5kvm RCS na 100km nece raspoznati avion koji ima manji RCS (recimo 3 kvm) na toj daljini vec tek kada smanji daljinu tj. kada mu se priblizi.
To je jedna varijanta od Grifo radara Cheef, postoje i dosta druge inace Grifo je bio prvi implementiran na JL-17 a Pakistanci ga prave licencno dok ga Kinezi kopiraju tj. imaju slicnu verziju, Chesi na L-159 su isto primenili verziju S 7 grifo radara, ima i tu nekih drugih varijanti kao sto sam spomenuo ali ne treba ni ocekivati da na malom avionu natrpamo sve sto ima neki veci....
Komplementarno resenje za tu situaciju sto se tice dometa radara koji sigurno nece porasti na neke velike domete (npr 200 km) za tu velicinu aviona ne racunajuici mozda neka najsavremenija resenja koja su tek u najavama kao i za BVR je na primer neki mini awaks ako se zeli dalje otkrivanje i navodjenje(Do-228NG koji bi bio dobar i ne preterano skup za tu uklogu na primer a koji sam spomenuo) ili dobri radari na zemlji...
Sto se tice nekih borbenih mogucnosti aviona MiG-21 tj. njegoih modernizacija i savremenih "klonova" kako neko rece mozda treba videti i tudje zakljucke u tom delu naravno ne eksplicitno i ne generalizovati bas na sve situacije ali i vice-versa:
"While the superb performances of IAF Sukhoi-30s were somewhat anticipated, the performance of MiG-21Bison came as a major “unpleasant surprise” to the USAF officials. It also validates the claim of the Russian officials that they are capable of successfully converting “second generation” late-model MiG-21bis fighters to “fourth generation combat platforms”. Inherently the significant positive attributes enjoyed by MiG-21s were their dog fighting ability in WVR (Within Visual Range) combat. Even the earlier models had a low corner velocity of 556 kilometers per hour and at Mach 0.5 had an instantaneous turn rate of 11.1 degrees per second. The MiG-21Bison with more powerful R-25 engines not only considerably bettered this performance but it may also be credited with “jackrabbit” acceleration, a very critical attribute in WVR combat."
Tako da ima dosta uloga gde bi JL-9G ili neki slican odradio svo posao u nekoj vazdusnoj borbi u zavisnosti od neprijatelaj i taktike upotrebe.
Cheef ja ne gajim iluzije ja sam samo izneo predlog sve ostalo je nebitno...
Moj sampion je T-50 ali jbg....a ili mozda pre Viper mark II (VII da ne spominjemo)
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 23:14
|
online
- Georgius
- Moderator foruma
- Pridružio: 06 Jul 2009
- Poruke: 5218
- Gde živiš: Novi Sad
|
Моја плата је 30 000 динара месечно. Сваког месеца на превоз до посла трошим око 4000 динара на гориво, возим фијат пунто.
Не свиђа ми се фијат пунто иако зими одлично греје, лети му клима ради па успе и да ме охлади, има петоро врата, могу да сместим 4 човека комотно у њега....и што је најбоље са мојом платом могу фино да га одржавам. Ја ћу у ствари продати пунта и купити потребан алат, отићи на курс за аутомеханичара, закупити гаражу и купити 4 половне пеглице. Ремонтоваћу их и почењу њима да идем на посао.
Зашто 4 ? Па квантитет је важнији од квалитета јел? Пеглица има два цилиндра мање, вероватно и мање троши горива? То што је технологија производње мотора из 50-их то нема везе никакве. Пеглица има ваздушно хлађење, вероватно ће ми и трошкови одржавања бити мањи него на пунту (опет дискутабилно јер се пеглица квари много чешће). Зими има буља да ми се смрзне јер не греје баш нешто нарочито, о клими да и не говорим. Кад треба да скокнем до БГ-а, пунтом стижем за 1ч и 15мин, пеглицом је питање да ли ћу стићи, јефтинија је за одржавање, "мање" троши, не могу да са тројицом другова одем рецимо на Дунав да се купам јер не можемо да станемо у њу, али то све нема везе јер ја у својој гаражи могу да је поправљам до миле воље или чак баталим ту пеглицу, узмем неку од преостале три и наставим да је "терам" наредне две недеље док се опет нешто не поквари...и тако у круг. Е онда сам схватио једног дана да су ми од 4 пеглице, 2 стално висиле у гаражи, фалили делови за поправку,друге две сам уз помоћ штапа и канапа одржавао у животу док и оне нису крепале после годину дана. Онда сам одлучио да откупим свог пунта назад, јер ми се он за две године покварио једном и тај квар је био што му је пукло црево од хладнака па је исцурео антифриз али сва срећа приметио сам да се то десило и није стигао да прокува. Пеглица ни нема антифриза, али то опет нема везе јер ето имам 4 пеглице које ми у распаднутом стању стоје у гаражи.
Свака случајност са стварним догађајима није намерна
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 23:28
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7193
|
Napisano: 29 Nov 2013 23:15
Loes ::Cela moja ideja-koncept je u skaldu sa sadasnjim ekonomskim uslovima i po meni jedno dobro resenje za ekonomiju koje bi odrzalo nase vazduhoplovstvo na nacin da moze obaviti sve postojece i neke buduce zadatke dok se dodatno tj. mnogo vise ne poboljsa ekonomska situacija u zemlji.
Ako se sada kupi samo 6 kom MiG-35 i isti uvedu u upotrebu recimo 2015(ne verujem da mogu biti isporuceni pre toga sve i da danas sklopimo ugovor sto evidentno nece biti danas a najverovetnije ne i pre 2 kvartala iduce godine) pa i da se kupi drugi set od 6 recimo ugovor u 2015 isporuka 2017 godine opet ja vas sve pitam kako ce izgledati vazduhoplovstvo 2020 godine i sta ce sve od zadataka takvo vazduhoplovstvo moci da izvrsi(da udje u te nabavke i G-4 modernizacija i neki novi helihoptercic) od zadataka?
Sta je cilj vazduhoplovstva? Zasto postoji vazduhoplovstvo ili ne treba da postoji?
Ja nekazem da moze i da ne treba bolje ali nevidim predloge koji bolje resavaju situaciju pa je cilj mog predloga izmedju ostaloga da i kada se zemlja ekonomski oporavi(nadamo se zar ne) tamo recimo 2023 godine i kada letilice 5 genracije postanu nesto normalno na nebu i UAV se iskristalise u kom pravcu ce uzimati ili nece primat tada treba uzimati i nesto drugacije i mozda i skuplje letilice a do tada imati vazduhoplovsvo koje moze uspesno da resi 95% postavljenih sadasnjih i jos nekih zadataka.
Da, razmisljao sam da sve podatke koje imam o JL-9 i 9G okacim neevzano za ovo u neku temu ako budem imao vremena da oblikujem sve informacije i da se pozabavim kineskim izvorima koje imam i njihovim prevodima ucinicu to. Medjutim koncept koji sam predlozio ne podrazumeva samo JL-9G vec i jos neke druge letilice i jos mnogo sta i po deseti put cu reci da nije problem licencno proizvovoditi i skalpati manje serije aviona(ako je 48 aviona malo a sa druge strane neki tvrde da je mnogo) tj. vazduhoplova.
Za sve koji tvrde da nije moguce licencno sklapati 48 aviona tipa JL-9G ili 48 Ka-226 iz cega crpe taj svoj zakljucak kada je u pitanju broj vazduhoplova te da je potreban daleko veci broj(iz cega njega crpite) a pri tome ni taj broj ne navodite ako pricamo o kolicinama avioan potrebnih za skalpanje jednog takvog ugovora?
I ponovicu jos jednom Srbja ima dovoljne proizvodne kapacitete(hale, prostor osnovna oprema) u Momi i UTVI za tako nesto mozda nedostaju neki specificni alati i oprema ako zelimo da povecamo ucesce domace proizvodnje delova za skalpane vazduhoplove ali to sam predvideo u konceptu nabavke...Kako mislite da se moze odvijati proizvodnja Laste-95 ili remonti MiG-29 i MiG-21 u nasim uslovima ako nemamo gde to da obavimo? Regionalni centar za MiG-29 a nemozes da smestis JL-9g u halu!?
Okvirne dimenzije u metrima(cisto radi razmatranja smestaja aviona u halama gde bi se sklapali-proizvodili - remontovali)
Lasta 95
-duzina 8 metara
-razmak krila 9.7 metara
Utva 65
-duzina 8.46
-razmak krila 12.22
Super galeb G-4M
-duzina 12.25
-razmak krila 9.88
JL-9
-duzina 14.5
-razmak krila 8.3
MiG-29
-duzina 17.4
-razmak krila 11.4
Xian H-6
-duzina 34.8
-razmak krila 33
Kobac
-duzina 8.6
-razmak krila 9.6
MiG-21
-duzina 14.5
-razmak krila 7.154
Utva(divlja patka inace ko nezna odakle ime ) poseduje 307.939 kvadratnih metara proizvodnog prostora, od toga namenjeno sklapanju aviona je 49.211 kvadrata a jedan Jl-9 (ukljucujuci i prostor za pristup neposredno oko njega)zauzima oko 120 kvm a jedna lasta-95 oko 78kvm dok jedan H-6 zauzima oko 1150 kvm. To je bez kapaciteta u Momi koji se takodje mogu angazovati i bez kapaciteta svih drugih fabrika koje mogu biti podizvodjaci odredjenih poslova. Davno sam rekao da Srbija ima previse hala koje zvape prazne tj da ima premalo posla.
Ko je tu nerealan kada su kapaciteti za smestaj proizvodnje i sklapanje u pitanju?
Doduse ako se sadasnji trendovi nastave vrlo verovatno je da ce neko predloziti uzgajivanje pecuraka ili pre sumskih jagoda na susptratima u UTVI umesto aviona...
20 komada H-6 kosta vise nego ceo finansijski predlog koji sam ja dao ko je tu nerealan, i da li velicina H-6 je pribliznija MiG-21 koji se uspesnio remontovao i koristio kod nas ili je pribliznijii JL-9G kada pricamo o proizvodnim kapacitetiam tj. kada neko hoce da predstavi nedostatak hala i mogucnosti za skalpanje i ugovaranje licence.
I gde vidite to neko ogranicenje u broju vazuhopliova koje mi treba da imamo pa da se 12 ili 16 ili 18 postavi ako limit, gde je dokument ili sam ja nerealan ili vi imate dokument koji propisuje broj vazduhoplova koji vi sugeriste uporno, dokument na sunce ili pak to se zove barijera koju svako moze da postavi u glavi ukljucujuci i mene. Ne postoji nijedan dokument koji ogranicava broj vazduhoplova osim proisteklog iz dejtonskog sporazuma koji sam vec naveo i zna se po njemu koliko mozemo da imamo vazduhoplova u vojsci.
Lako je sopstvenu nerealnost pravdati tudjom....I ne ja ne pratim ovu temu, vec samo "usput" gledam vec 20 i vise godina desavanja u nasoj i vojskama globalno kao i stratesko-geoplitickim desavanjima u svetu...Na stranu sve ostalo...
Mean machine
Nisam mislio da samo to sto ima manju max brzinu je garancija uspesnog izvrsenja jurisnih zadataka to sam samo naveo kao jedan od primera zasto je brzina manja nego recimo na MiG-21 a nesto mozes zakljuciti i po brzini poletanja i duzini potrebne piste za poletanje izmedju ostaloga kada se prica o manerviabilnosti pri manjim brzinama, a njegoav maksimalna brzina mozda nije proizvod veceg otpora jer to mi neznamo(nismo bili u tunelima:)) vec mozda i nekih drugih strukturalnih ogranicenja ili ciljeva konstruktora koji nisu pravili avion da bude dobar u brzinama iznad 2 Macha na primer vec na manjem Mach-ovom broju...Takodje uzmi u obzir da je JL-9G predvidjen da slece i na nosace avona te odatle izvuci i mozda neka ogranicenja koja postoje slicno kao razlike izmedju MiG-29M i MIG-29KUB a opet nisu nesto sto je od presudnog uticaja da kazes da je avion los zbog toga sto nema brzinu kao MiG-21 iz koga vuce korene ali samo korene i nista vise. Sve je ovo treba da bude predmet jedne detaljne diskusije koja je van koncepta tj. predstavlja dalju razradu teme ali ima smisla samo ako se prethodno usvoji koncept ili predlozi neka bolja solucija tj. neka druga varijanta pa da izvlacimo neke zakljucke. Nije mi cilj da to ovde diskutujem jer je to samo po sebi jedna posebna tema vec neki globalni parametri iz kojih se mogu izvuci neki zakljuci vezano za koncept koji predlazem.
I uzmi u razmatranje slicice JL-9G i MiG-21 postovao sam ih ranije u ovoj temi pre nekoliko strana za poredjenje jer JL-9G ima dosta izmena u odnosu na JL-9.
Da ponovim moj cilj nije da poredim JL-9G sa MiG-29 vec da ceo jedan koncept nabavke u kome se 95% ciljeva vazduhoplovstva ostvaruje uz neke nove i kao ekonomski ucinak za oko 1200 miliona USD koji mogu biti razlozeni efektivno na oko 90-120 miliona eura godisnje kroz jedan recimno 10-godisnji plan.
No kod nas sve se planira danas za sutra kako stvari stoje pa sam mozda nerealan u tom delu sto smatram da se dugorocno neka stvari moraju planirati...
Ja nekazem da je moj koncept najbolji ali kazem da bi voleo da cujem da u okviru zadatih parametara koncepta-ideje neko predlozi neko drugo resenje sa istim ili slicnim ucinkom....
U trendu je smanjenje i profesionalizacija oružanih snaga. Ulaže se u kvalitet na uštrb kvantiteta. Dobar dio zemalja pokušava da se od "totalnog rata" zaštiti nekim vazalno - paktovskim formama. No paralelno sa tim većina pokušava i da održi ključne vojne efektive za ne daj Bože.
Meni nije jasno, zašto bi pravio/nabavljao JL 9G u formi ultimativnog oružja kada Mađari imaju Gripene. Na mađarske Gripene jedino se isplati kupiti MiGove 29/35 - makar 6 komada.
Isto važi za Kobce i Ka 226 u situaciji kada i terorističke bande raspolažu sa MANPADima i PATovima. I u tim situacijama, MiGovi 29/35, i to samo 6 komada, imaće veću ubojitost i efikasnost (sa bezbjedne distance) od većine COIN/lakih letjelica.
Da ne govorim o tome da je jedini pravi radni konj derivat Mi 8 odnosno Mi 17 koji se ne može ni zamijeniti nekakvom "hordom" manjih helikoptera, a za borbene zadatke verzirani borbeni helikopter je apsolutno nepohodan, inače se u proizvodnji ne bi tako raširio.
Što se tiče ulaganja, proizvodnje, posao države je da raspiše tender, a na svima ostalima da se na istom pojave sa proizvodom. Kanada tako obuku pilota prepušta privatniku. U toj situaciji od tvojih para, znanja i vizija mogao bi da izađe nasvirani JL 9G - ali u tom kao i svim drugim poslovima rizik ulaganja/trošenja para mora da bude ličan poput toalet papira.
Dopuna: 29 Nov 2013 23:28
Georgius ::Моја плата је 30 000 динара месечно. Сваког месеца на превоз до посла трошим око 4000 динара на гориво, возим фијат пунто.
Не свиђа ми се фијат пунто иако зими одлично греје, лети му клима ради па успе и да ме охлади, има петоро врата, могу да сместим 4 човека комотно у њега....и што је најбоље са мојом платом могу фино да га одржавам. Ја ћу у ствари продати пунта и купити потребан алат, отићи на курс за аутомеханичара, закупити гаражу и купити 4 половне пеглице. Ремонтоваћу их и почењу њима да идем на посао.
Зашто 4 ? Па квантитет је важнији од квалитета јел? Пеглица има два цилиндра мање, вероватно и мање троши горива? То што је технологија производње мотора из 50-их то нема везе никакве. Пеглица има ваздушно хлађење, вероватно ће ми и трошкови одржавања бити мањи него на пунту (опет дискутабилно јер се пеглица квари много чешће). Зими има буља да ми се смрзне јер не греје баш нешто нарочито, о клими да и не говорим. Кад треба да скокнем до БГ-а, пунтом стижем за 1ч и 15мин, пеглицом је питање да ли ћу стићи, јефтинија је за одржавање, "мање" троши, не могу да са тројицом другова одем рецимо на Дунав да се купам јер не можемо да станемо у њу, али то све нема везе јер ја у својој гаражи могу да је поправљам до миле воље или чак баталим ту пеглицу, узмем неку од преостале три и наставим да је "терам" наредне две недеље док се опет нешто не поквари...и тако у круг. Е онда сам схватио једног дана да су ми од 4 пеглице, 2 стално висиле у гаражи, фалили делови за поправку,друге две сам уз помоћ штапа и канапа одржавао у животу док и оне нису крепале после годину дана. Онда сам одлучио да откупим свог пунта назад, јер ми се он за две године покварио једном и тај квар је био што му је пукло црево од хладнака па је исцурео антифриз али сва срећа приметио сам да се то десило и није стигао да прокува. Пеглица ни нема антифриза, али то опет нема везе јер ето имам 4 пеглице које ми у распаднутом стању стоје у гаражи.
Свака случајност са стварним догађајима није намерна
Ja poznajem jednog čoeka sa znanjem, vizijom, poznanstvima. Nabavio je Peglicu, nabavio je motor od motokultivatora od 14 konja sve to spario i vozi 100 kilometara sa 3 litra. Pri tome mu na parkingu niko ne dira Peglicu, uvijek je na ograničenju brzine, nikad kvarovi, nikad troškovi. Ali bedastoća je to jedna velika. Više takvih "majstora" i nema.
|
|
|
|
Poslao: 29 Nov 2013 23:51
|
offline
- Khaless
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Sep 2005
- Poruke: 5743
|
Megde sam napisao, treba nam sve.
Od jurišnika, sve je dobro. Kinezi su prošle godine prestali proizvodnju A-5 Fantan, ali prave dvosedu verziju. I on bi bio extra za nas, jači od Orlova.
U stvari... nama opet, treba sve.
|
|
|
|