Jedna stvar ostaje dosta naspinovana, a to je kriterijum koji ide u prilog F-16 po ceni sata naleta u eksploataciji. Kako su došli do grafikona koji pokazuje da je Gripen skuplji po času naleta u odnosu na F-16, stvarno mi nije jasno.
Tako što je korištena metodologija u kojoj je jedna od stavaka sam cijena zrakoplova.... Što se tiće priče sa naletom i cijene istog ignorirate činjenicu da HRZ već dosta vremena operativno koristi 6 zrakoplova čije je cijena sata leta u našim uvijetima osjetno veća od tih famoznih 13 000 dolara, i ti avioni lete bez ikakvih problema....
Još nigdje nisam pročitao usporedbu Rumunjske nabavke polovnih F-16, i Hrvatske nabavke polovnih F-16. To je nešto što bi se moglo uspoređivati osim naravno po predviđenom broju rakoplova, jer Rumunji kupuju osjetno više... a tko zna pošto se ovdje stvarno radi o minimunu možda ćemo i mi....
Facebook obrisao status novinara o vezama bivše Krstičevićeve firme i Izraelaca
"Facebook mi je, iz razloga u koje ni uz najbolju volju ne mogu proniknuti, osim ako nemaju veze s našom najutjecajnijom IT kompanijom - M San aka King Ict,, uklonio statust o suradnji te tvrtke s izraelskim dobavljačem aviona za Hrvatsku tvrtkom Israel Aerospace Industries Ltd.."
"Objavio sam dokumente iz kojih je vidljivo da su bivša tvrtka ministra obrane Damira Krstičevića i izraelska državna tvrtka IAI, kao strateški partner vlade RH, u poslovnoj vezi i zajedno nastupaju na natječajima koje raspisuje vlada RH."
Tvrtka u kojoj je Krstičević radio do prije nekoliko godina sa IAI je kao zajednica ponuditelja sudjelovala na natječaju ministarstva poljoprivrede u RH, natječaj nisu dobili jer nisu imali najbolje ocjenjenu ponudu......
Čeka se članak o rabljenim F-16 u regiji. Rumunjsko i Hrvatsko iskustvo u odabiru nasljednika miga 21. Hoče li Rumunjska nadopunjavati flotu iz dostupnih viškova povoljnih Grčkih F-16 C/D ili će tražiti druga riješenja, kako će ovakav rasplet nabavki odraziti na težnje Bugarskog RV-a o prelasku na zapadnu tehniku....
Citat:
Kojom će opremom i naoružanjem hrvatske “šesnaestice” biti opremljene, zasad nije jasno. Voditelj MORH-ove stručne skupine, brigadir Denis Tretinjak, kazao je da će avioni biti naoružani američkim raketama. Za početak, riječ je o raketama kratkog dometa do 20 kilometara. Osim raketa, u inicijalnom paketu naoružanja bit će topovska zrna i vježbovne bombe. No, kojim naoružanjem će avioni u konačnici biti naoružani, prije svega ovisi o Hrvatskoj i njezinim financijskim mogućnostima. Također je dogovorena ugradnja komunikacijske opreme i transpondera s modom 5 koji je kompatibilan s NATO-om. No, kad bi i htjela, Hrvatska ne može dobiti avion Barak sa svom opremom koju koriste Izraelci. Kako doznajemo, američka strana stavila je restrikcije na isporuku dijela opreme Hrvatskoj koju posjeduje Barak.
Citat:
Američka strana dala je jamstva da će avionima prije dolaska u Hrvatsku biti produljen životni vijek, odnosno sati leta povećani na 10.800. S obzirom na to da do sada imaju oko 7800 sati naleta, procjena hrvatskih stručnjaka je da će preostalih 3000 sati po avionu biti sasvim dovoljno za sljedećih 25 godina.
Kad je riječ o infrastrukturi, ponudom je definirano da gradnju i uređenje potrebnih objekata financira izraelska strana. U to je uključena gradnja hangara, uređenje piste i stajanke u bazi na Plesu. F16 u izvanrednim situacijama koristi iznimno otrovno i agresivno gorivo EPU H70, čiji je sastav 70% hidrazin i 30% voda. No, na Plesu neće biti posebnog skladišta za hidrazin, nego će EPU H70 biti isporučen u bocama koje će biti u avionima. Izraelci su se obvezali isporučiti i tri rezervna motora.
Ali ovo...
Citat:
Dogovor bi posredno mogao riješiti i spor oko Golfa na Srđu
Naši sugovornici tvrde da bi posredni efekt tog ugovora moglo biti i pozitivno rješenje u slučaju rješavanja tužbe koju su predstavnici tvrtke Razvoj golf Maja Brinar i njezin suprug, izraelski ulagač Aaron Frenkel, podnijeli protiv Hrvatske zbog stopiranja projekta Golf na Srđu. Vrijednost te tužbe procjenjuje se na 500 milijuna eura.
Tvrtke Razvoj golf d.o.o i Elitech još su 6. rujna prošle godine Međunarodnom sudu za rješavanje ulagačkih sporova u Washingtonu predali zahtjev za pokretanje arbitražnog postupka protiv Republike Hrvatske. Iako je riječ o privatnom investitoru iz Izraela, naši sugovornici smatraju da bi rezultat dogovora o avionima mogao biti i odustajanje od tužbe protiv Hrvatske u projektu Golf na Srđu.
I malo potpunog skretanja sa teme. Ako je neko imao tu tužnu sudbinu da mu MS Industial napajanje uništi PC ili ima neku felerčnu periferiju tog "proizvođača" a nije znao kome da pominje širu i užu familiju zbog toga, prethodno pomenuti general je adresa.