offline
- Pridružio: 24 Dec 2010
- Poruke: 609
|
Ми остајемо неутрални
Норберт Дарабош (Фото МОД Аустрија)Од нашег специјалног дописника
Беч – Аустрија ових дана ужива у свом неутралном статусу. Чланица је ЕУ, али није и чланица НАТО-а и не мора да се свађа око тога колико ће авиона да бомбардује Либију и како наоружати тамошње побуњенике, што је све сада предмет оштрих расправа унутар НАТО-а. Уместо тога, на лепом плавом Дунаву воде се дискусије о професионализацији војске, или остајању при досадашњем моделу регрутне армије. О промени међународне неутралне позиције Аустрије нико од озбиљнијих аустријских политичара не жели ни да расправља. Министар одбране Аустрије Норберт Дарабош примио ме је у свом кабинету у Бечу.
Господине министре, Државним уговором из 1955. године Аустрија се определила за неутралност. Је ли неутралност још увек довољна да се сачувају национални интереси? Да ли се променила међународна основа аустријске политике безбедности?
Из два разлога је важно да Аустрија буде неутрална. Прво, да имамо флексибилну државну позицију и да можемо као такви да учествујемо у разним организацијама. Наша неутралност је историјска одлука, ми нисмо прилазили ни НАТО-у, ни Варшавском уговору.
Значи, око неутралности се неће ништа мењати?
Неће, управо смо сада закључили најновију стратегију одбране, и то остаје тако. Али ми као неутрална земља учествујемо у безбедносној политици ЕУ, ми смо у борбеној групи ЕУ. Наравно, на основу Лисабонског споразума можемо и ту бити неутрални, али постоји она клаузула о солидарности унутар ЕУ. Истина, постоји и она ирска клаузула унутар Лисабонског споразума, која даје право свакој чланици ЕУ да сама одлучује о питањима одбране. Тако да ми у Аустрији сами одлучујемо о свим питањима националне одбране.
Генерал Емил Спаноки био је творац познате „Спанокијеве доктрине“, концепције одбране Аустрије са 300.000 резервиста. Да ли је та доктрина и данас важећа с обзиром на дилеме у Аустрији око професионалне војске и регрутног рока?
Та доктрина није више актуелна, сада имамо доктрину са укупно 55.000 припадника активне и резервне војске. Свих пет партија у нашем парламенту сматрају да је то сасвим довољно. Јер, сада смо у ЕУ и нема потребе за великим бројем војника. Немамо никакву опасност на нашим границама, све комшије су земље ЕУ, наравно осим Швајцарске, која је опет у режиму Шенгена.
Да ли у јавности Аустрије има размишљања, да ако су сви око нас у НАТО-у и ми морамо у НАТО, јер не можемо остати изван тог савеза?
С обзиром на то да смо неутрални, не долази уопште на дневни ред никакво питање уласка у НАТО, јер је Уставом Аустрије утврђена неутралност државе. Бивша влада, коју је водио господин Шисел, имала је неке идеје о ближој сарадњи са НАТО-ом, но када смо недавно доносили нову стратегију аустријске одбране, то смо отклонили и не долази у обзир никакав улазак у НАТО нити нека блиска сарадња. Немамо потреба за тим.Истина, Аустрија је чланица процеса Партнерства за мир и кроз то можемо да сарађујемо са свима, баш као и Ирска.
Значи ли то да ви као министар одбране Аустрије не осећате никакву претњу што је НАТО скоро свуда око ваше земље?
Питање је колико је било стварне користи за све оне земље које су приступиле НАТО-у? Јер, са НАТО-ом се може сарађивати и без чланства у том савезу, имате низ примера за то.
Можете ли то на аустријском примеру и финансијски доказати? Шта је скупље, а шта јефтиније? Да сте чланица НАТО-а, или то што сте неутрална држава?
Па доста тешко питање, али ево сада издвајамо за одбрану 0,7 одсто од националног бруто производа. Ако бисмо ушли у НАТО, то би морало да буде најмање 2,2 одсто од националног бруто производа. Наравно, има ствари које као неутрална земља морамо сами да финансирамо, као чување нашег ваздушног простора. Купили смо нове ловце ЕФ-2000 „тајфун“, 15 авиона, и то нас кошта нешто више од две милијарде евра.
С обзиром на број војника и техничку опремљеност, да ли се може рећи да је аустријска неутралност слабија од неутралности Швајцарске и Шведске?
Тешко је поредити те системе одбране и неутралности.Те земље имају много јачу полицију и војску него Аустрија, јачу заштиту ваздушног простора него ми. Рецимо, Швајцарци мање наглашавају мисије у иностранству, а Аустрија има више од 1000 војника у разним мисијама у свету. Ми смо по броју војника у мировним мисијама, у односу на број становника, први у Европи. Између осталог, имамо и 430 војника у БиХ, 400 војника на Косову и 400 на Голану. Мисије које су под амблемом УН плаћају нам УН, остале мисије плаћа Аустрија.
Недавно сте сменили начелника Генералштаба зато што се јавно успротивио неким вашим идејама о професионализацији војске.
На политичкој сцени имамо дискусију о томе, морамо да се договоримо, знате дискусије између „црних“ и „црвених“.
А ви сте?
Ја сам „црвени“. Бивши начелник Генералштаба имао је свој концепт, нисам се сложио са тим концептом, он је изашао са тим неслагањем у јавност и сменио сам га, односно преместио сам га на другу дужност.Он има три месеца да се жали на моју одлуку.
Да ли Аустрија има сада два начелника Генералштаба, јер бивши може да се жали на одлуку о смењивању?
Не, именовао сам досадашњег заменика за новог начелника Генералштаба. Он је легалан и он ради.
Војна сарадња Аустрије и Србије?
Био сам неколико пута у Србији, имам лепе утиске. Имамо одличну војну сарадњу са Војском Србије, имамо заједничке курсеве, на нашој војној академији у Винернојштату школује се један припадник Војске Србије, а у Београду један припадник Војске Аустрије. Постоји и добра сарадња са центром за АБХ у Крушевцу.
Мирослав Лазански
објављено: 18.04.2011.
|