Republika Srpska

96

Republika Srpska

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4982
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

Došlo je odmah posle Dejtona.

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3175
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Нарушавање уставног поретка кроз наметнуте одлуке Високог представника а касније и неуставну активност Уставног суда БиХ је почело крајем деведесетих. О језику је Уставни суд одлучивао 2000. (Одлука У 5/98)

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2061
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

Napisano: 19 Feb 2019 23:57

"Neustavne" aktivnosti ustavnog suda, "nametanje" odluka viskog predstavnika Laughing
Sve zelim da vjerujem da je nepoznavanje osnovnih stvari, ali ne ide.

Dopuna: 20 Feb 2019 0:07

voja64 ::Slućbeni list republike Bih iz 1993 gde nema ni Bošnjaka a ni nošnjačkog jezika pa se naprosto pitam odakle je to i kada došlo...

Imas svasta nesto sto nema u ovom textu pa se pojavio kasnije...Nije bilo Bosnjaka (iako u popisu je bilo to ime bosnjak) ali je bilo Muslimana kao etnicki prefix a ne vjerski, kasnije 1993 su izabrali etnicki prefix bosnjaci, sto ne znaci da su i odredjeni kao vjerski Muslimani.

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3175
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Моја диплома правног факултета и увјерење о положеном правосудном испиту се не слажу са "непознавањем основних ствари". О накарадној пракси хибридног суда какав је УС БиХ су написане књиге, прочитај покоју прије него што коментаришеш. Ја ћу остати на томе да у свијету не постоји држава у којој странац може смјенити председника, доносити законе без парламента, нити постоји уставни суд у коме сједе страни држављани, а нема ни државе чији је устав донио неко други у форми међунорадног уговора а не уставотворна скупштина. У ствари постојале су такве државе и у теорији су се звале протекторати или окупиране земље. О накардним одлукама УС попут оне да преамбула устава има нормативну снагу нећу ни трошити ријечи.

offline
  • yrraf  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 2611
  • Gde živiš: Loznica Srbija

Jbg. to ti se dešava kad neko zbog dnevne politike odluči da promeni identitet celom narodu. Očigledno je narodu pre političke odluke o promeni imena jezika, stari naziv odgovarao i doživljavali su ga kao svoj i kao deo svog identiteta što i jeste činjenica. Promena imena naroda je meni u suštini u ovom slučaju ok, jer je Musliman realno verska odrednica. Ono što je meni nejasno u celoj priči je kako je sve postavljeno. Naime, ako se pod nacionalnim identitetom ovde obuhvataju svi Južni Sloveni islamske veroispovesti (a deluje da je tako) zašto se onda identitetska odrednica vezuje samo za Bosnu, obzirom da je to samo jedna od teritorija gde žive (nema čak ni hercegovačkog identiteta), a sa druge strane, ako se identitet ne vezuje za religiju, već se temelji na nasleđu srednjevekovne banovine/kraljevine Bosne onda bi i ja kao Pravoslavac iz BiH mogao da imam isti identitet ako bih ga doživljavao kao bliži nego moj etnički i jezički identitet (što je legitimno) jer su realno moji preci iz Bosne. E sad, u tom drugom slučaju potpuno je besmisleno Bošnjacima nazivati ljude iz Raške ili ne daj Bože Gorance sa samog juga Srbije. Te oblasti i taj narod sa Bosnom istorijski nikakvog dodira nemaju. To je sami centar srednjevekovne Raške (kako mu ime kaže) i u punom smislu kolevka moderne srpske države i nacije. Što se jezika tiče, takođe mislim da je odrednica srpsko-hrvatski, hrvatsko-srpski sasvim korektna za sve narode koji istim govore. Svi smo realno nastali i baštinimo jezik i kulturu od Slavenskih plemena Srba i Hrvata od kojih jezik i nosi ime. Srbija i Hrvatska su dobile ime od plemena i jezika a ne obrnuto i ja ne vidim problem da se Bošnjaci oslanjaju na svoje nasleđe. To što je sticajem istorijskih okolnosti deo naroda poreklom od Staroslovenskih plemena izgradio poseban identitet i ima drugačije ime je sasvim normalno i prisutno u istoriji mnogih, ali nema potrebe za brisanjem prošlosti i lupetanjima o ilirskom poreklu i slično. Genetski, svi smo isti, mešavina Ilira, drugih starosedelaca Balkana i u najvećoj meri slovenskih plemena koja su se doselila na ove prostore, ali smo kulturološki svi izrazito slovenski narod i ne vidim nikakvu potrebu da se od toga beži kao što to rade pojedini političari i kvazi-intelektualci kod Bošnjaka. U krajnjoj liniji to je najveća lingvistička grupa na celom kontinentu.
Jezik i poreklo današnjih Bošnjaka, Srba i Hrvata su isti i taj pra-identitet treba čuvati i razdvajati ga od onog što je srpski identitet posle pokrštavanja i vezivanja za istočno Hrišćanstvo, hrvatski nakon vezivanja za zapadno Hrišćanstvo ili Bošnjački nakon islamizacije. To treba da nas spaja a ne razdvaja.
To je najbolje objasnio prof. Besim Spahić koji u suštini kaže da je najveća nesreća ovih prostora što ni jedan od tri religijska faktora nije prevladao, jer da jeste svi bismo danas bili sigurno jedan narod jer su i poreklo i kultura i jezik i narav toliko slični da bi to bilo jedino logično. Ali pošto istoriju ne možemo menjati, možemo bar da je objektivno sagledamo i da ne bežimo od onog što nas spaja već naprotiv.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5621

Napisano: 20 Feb 2019 20:00

zgembo ::
....evo npr, u Bosni se nikad nije zvanicno pricalo ekavicom a sada je to dio Srpskog jezika U BiH...


Iako je posle Dejtona bila takva ideja, vratili su se "u pamet". U BiH se govori srpskim jezikom ijekavskog izgovora. Inače srpski jezik može biti ekavskog ili ijekavskog izgovora.... Smile

Dopuna: 20 Feb 2019 20:10

zgembo ::Napisano: 20 Feb 2019 18:37

.....tako da mi nije jasno sta ti je cudan Ustavni Sud BiH ciji je predsjednik btw...Srbin...a kako se biraju sudije US-u BiH imas na internetu pa vidi......



Kako nije čudan Ustavni sud "suverene" zemlje u kojoj sede 3 sudija koja nisu državljani te zemlje? Od ukupno 9 sudija? Kako to nije čudno? Gde to još ima? Toga nema ni u tzv. R. Kosova.....

I za kraj....U Dejtonskom Ustavu BiH nisu predviđena ovlašćenja kakva je visoki predstavnik dobio na sednici Veća za provedbu mira u Bonu, 1997. godine. Ta ovlašćenja su tek 2000. godine interpolacijom uključena u Ustav BiH i politički sistem. Dakle 3 godine su radili protivno Ustavu BiH kao delu Dejtonskog mirovnog sporazuma. Mislim, ne da mi se dalje elaborirati nešto što je toliko jasno i očigledno.
Nije mi jasno kako svima trima narodima nije u interesu da "šutnu u dupe" strance u BiH i sami dogovorno vode državu i uređuju svoje odnose. Ako nikako ne mogu, šta to onda govori o toj državi? Kakva je to država koja već 23-24 godine ne može sama funkcionisati? Kakva je to država koja se očigledno ne može održati bez stranaca u Ustavnom sudu i bez Visokog predstavnika?

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3175
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Нисам из Србије већ из Републике Српске и врло добро знам о чему причам. УС БиХ је једини у свијету који је себи дао за право да оцјењује законитост одлука донесених од стране редовних судова, а то право му не даје устав БиХ већ пословник Уставног суда која је погађате- донио сам Уставни суд. Поред нонсенса да уставност једне земље штите страни држављани та накарадна правна установа је поред Високог представника постала највећи рушилац уставности несретне БиХ.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7166

Neki jadni etnicki Dzedaj nema kome da se zali. Mozda kad neki Selim III dodje za visokog predstavnika pa sprovede neke reforme.

offline
  • yrraf  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 2611
  • Gde živiš: Loznica Srbija

Dejton i ustrojstvo BIH su samo izgovor svim stranama za nerad. Ja uopšte ne vidim problem da BIH funkcioniše. Samo treba se otarasiti demagoga i uhlebljivača i radila bi kao sat. I treba da se okane snova da će doći neko sa strane i "napraviti" državu baš onako kako jedna strana ili bolje rečeno stranka želi. To smo jednom probali i videli da na kraju ipak mora da se ide na kompromis između sebe. Može država da funkcioniše kao npr. Belgija. Ostavi teška etno-centristička pitanja da se rešavaju polako kroz duži proces pregovaranja a u međuvremenu ne koči normalno funkcionisanje države. Nikom neće biti bolje od menjanja imena i zabrane praznika, to su najobičnije gluposti za mlaćenje prazne slame za koje mi skoro deluje kao da su dogovorene između političkih aktera.

@zgembo
Pa nisu ljudi počeli samo-inicijativno da se izjašnjavaju kao Bošnjaci i da govore bosanskim jezikom (i tu je logičnije da je bošnjački jer se u ovom slučaju u Hercegovini onda valjda govori hercegovački?) nego su tu odluku doneli politički lideri ili tačnije jedna stranka u BIH.
Za argument oko podele srpsko-hrvatskog si u pravu, to je isto bila glupa politička odluka i na osnovu nje imali su pravo i Bošnjaci da daju novo ime jeziku, ali i dalje tvrdim da je "bosanski" neopevana glupost i opet politički motivisana odluka da se drugim jezicima i identitetima kaže da su strani u svojoj zemlji koju su vekovima gradili. Bošnjački bi bio sasvim smislen naziv sa kojim niko ne bi imao problema.

Apropo srpsko-hrvatskog, ne znam kako je u Hrvatskoj, ali u Srbiji sam ja recimo tamo 2006.-2007. u gimnaziji imao zvaničnu knjigu "Gramatika srpsko-hrvatskog jezika" u kojoj smo učili i ekavski i ijekavski pa čak i ikavski izgovor, i kajkavsko i čakavsko narečje. Lingvistički i naučno je barem u Srbiji jezik i dalje jedan.

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3175
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Коме да се жали? Ономе коме је устав и закон дао овлаштење да испитује законитост појединачних судских одлука. То су окружни/кантонални судови те Врховни суд РС и ФБиХ. Задатак уставног суда није да одлучује о законитости судске одлуке. Уколико закон није у сагласности са Уставом, то је нешто о чему ће одлучити Уставни суд јер то му је задатак. То што је Уставни суд себи дао за право да поступа као врховни суд најбоље говори о каквом се чувару уставности и законитости ради. А квалиитет одлука које тај исти суд доноси је прича за себе..

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 952 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 6 sakrivenih i 912 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Areal84, babaroga, Bobrock1, bokisha253, bozomotika, comi_pfc, dekao, Dežurni pod palubom, djboj, dragoljub11987, dule10savic, FileFinder, filiphr, JOntra, mikrimaus, milenko crazy north, Milometer, MiroslavD, Neutral-M, pein, repac, rovac, ruma, Smiljke, stegonosa, trutcina, virked, vladaa012, vladulns, Wrangler, Čivi