offline
- Pridružio: 17 Mar 2023
- Poruke: 210
|
Prašinar ::Napisano: 20 Jul 2024 17:56
Прошетај до Бора и Мајданпека а посебно до Рађевине, па то испричај мештанима. Експлозив боље не помињи.
Да не улазимо у стручне детаље, толика количина кувања у концентрованој киселини трајно загађује подземне воде, јер су тек поједини метали чије ослобађање није могуће контролисати доказано екстремно штетни и у најмањим количинама и по земљиште и живи свет.
Сними и подели овде са нама ако преживиш.
Цену литијума формира тржиште, скочиће она опет, кад порасте и потражња, али свакако се не ради о простом рударењу и узимању рудне ренте, најмање битна ставка у целој причи. Највећи потенцијал око литијума је у прављењу полупроизвода и прозивода код нас.
Не баца се сумпорна киселина у подземне воде, већ се то ради у челичним казанима, када се руда извади и уситни. Постоје две врсте подземних вода, оне ближе површини и оне дубље (које нису погодне за пиће и пољопривреду) цела прича око подземних вода је што ће они те дубинске подземне воде да ваде за потребе рудника, а не да у њих испустају сумпорну киселину, па онда таква вода да се користи за пиће и наводњавање. Отпадне воде које ће они да пустају у реку рецепијент (као што раде многе фабрике овде и рудници итд...) пре отпуштања ће филтрирати и алкализовати, као и минерализовати... то је целокупан процес, оно у шта можемо да сумњамо јесте да л ће баш испоштовати све еколошке стандарде, на папиру то може да се уради да буде свима прихватљиво. У афричким државама их баш заболе то да раде, а остаје да се види да л је Србија каква таква држава или је на нивоу афричких колонија.
Наша државни врх је јуче рекао да ће цео процес бити надгледан од стране ЕУ, да ће бити испуњени сви еколошки стандарди и да ће све бити транспарентно. Наравно, можемо да им не верујемо, али то што им ,,природно'' не верујемо јесте одраз стања целокупног друштва, ми колективно и индивидуално немамо изражену еколошку културу, погледајте реке и дивље депоније. Много смо више корумпирани него друга друштва, што је делимично последица османске окупације и касније социјализма, транзиције итд..
Наш менталитет је такав какав је, врло споро се мења, када сам читао ,,Чујте Срби'' остао сам фрапиран да се ми нисмо за сто и кусур година променили ни за јоту у менталитетском смислу. Један европски путописац који је пролазио овим крајевима непосредно након османске окупације каже да је овдашњи кмет интелигентнији од немачког, али и да је доста сујевернији (и дан данас смо сујеверни и склони празноверју).
Још увек се доктору гура 100 евра у џеп поред хемијске, носе се поклони, гледамо где можемо да изврдамо државу и не платимо порез, ГСП нико не плаћа, за оног ко плати сматра се да је будала. И сад очекује неко да се ми ту брзо адаптирамо у еколошком смислу, па нећемо, нити можемо. Имамо опцију да чувамо овце ту или да неко са ауторитетом нас натера да радимо овај посао са литијумом и да пробамо да ухватимо прикључак средње развијених европских земаља. Ми смо сад у рангу Албаније, Украјине, Молдавије, Црне Горе, БиХ итд, европско дно.
Мајданпек и јесте рударски градић (име му само каже), они чувени рудари Саси су ту рударили. Тада је држава довела Сасе, почели смо да се богатимо, кујемо новац, Милутин због тога завршио у Божанственој комедији, па смо се мало и ширили територијално на југ. Да нема руде у Мајданпеку, не би нико ни живео ту, а главна разлика је што је то површински коп па изгледа тако ружно, литијум ће бити подземни на пар стотина хектара, док је рецимо Колубара на 60 000 хектара.
|