https://rs.sputniknews.com/rusija/2020120111239900.....e-ciljeve/
Присуство руске војске у Придњестровљу јасно је дефинисано у оквиру заједничких мировних снага. Оно је условљено, између осталог, и неопходношћу обезбеђивања војних складишта, рекла је портпаролка руског Министарства иностраних послова Марија Захарова.
„Присуство оперативне групе руских снага у Придњестровљу има апсолутно јасне, дефинисане и правно засноване циљеве. Пре свега она обезбеђује руски контингент у саставу заједничких мировних снага, а друго, такође изузетно важно је то да се присуство руских војника у Придњестровљу објашњава неопходношћу обезбеђивања војних складишта“, рекла је Захарова за „Русија 24“.
https://rs.sputniknews.com/evropa/2020120111239917.....mehanizam/
Русија се залаже за развој сопствених платних механизама који неће зависити од Запада, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, коментаришући опасност од искључења Белорусије и Русије из система СВИФТ.
„Закључак је веома једноставан – треба развијати сопствене механизме који ће омогућити да наше земље не буду зависне од Запада, пре свега јер се Запад више пута показао непоуздан као партнер. Ослањати се на мултилатералне инструменте, који се у потпуности налазе у рукама Запада, више није сасвим поуздано“, рекао је Лавров на прес-конференцији након заседања Савета министара спољних послова земаља учесница Организације договора за колективну безбедност која је одржана онлајн.
Раније је бивша кандидаткиња за председника Белорусије Светлана Тихановска изјавила да намерава да тражи увођење додатних санкција против Минска, а између осталог, и искључење белоруских банака из међународног платног система СВИФТ.
https://balkanist.rs/krim-un/
Представници Србије у Уједињеним нацијама су на Генералној скупштини УН гласали против резолуције у којој се тражи од Русије да што пре прекине „привремену окупацију“ Крима. У резолуцији усвојеној 7. децембра се између осталог „позива Русија као окупирајућа сила да одмах, потупно и безусловно повуче своје војне снаге са Крима и без одуговлачења прекине своју привремену окупацију украјинске територије“. За овај текст резолуције гласале су 63 земље, 17 је било против, док су 62 земље биле уздржане. Све земље које се граниче са Србијом подржале су резолуцију, осим Босне и Херцеговине, која ја била уздржана.
Приликом копирања или цитирања материјала са портала „Балканист“ позивање на извор је обавезно. https://balkanist.rs/krim-un/
https://rs.sputniknews.com/rusija/2020120911240501.....verni-tok/
Нека они само уводе санкције, ми ћемо да наставимо посао и завршимо Северни ток 2. Том реченицом би се могла сублимирати реакција Русије на уврштавање санкција у амерички војни буџет за 2021. годину, чиме се предвиђају рестриктивне мере против руских гасовода и кажњавање Турске због куповине ракетних система С-400.
https://rs.sputniknews.com/rusija/2020121011240565.....-i-nato-a/
Бродови руске морнарице ће први пут после 10 година одржати заједничке војне вежбе са земљама НАТО-а, укључујући Сједињене Америчке Државе и Велику Британију, маневри ће бити одржани у фебруару у близини обале Пакистана, саопштила је прес служба Црноморске флоте Русије.
„У условима када су такви инструменти постали већ уобичајена појава у рукама западних колега, не може им се веровати и ослањати се на њих као на поуздане партнере. Треба се ослањати на могућности земаља, које чврсто следе принципе међународног права, у чију поузданост нема сумње“, додао је министар.
https://rs.sputniknews.com/svet/202012121124076015.....rekordom-/
Захваљујући отапању леда на Арктику, Русија је поставила нови рекорд кад је реч о интензитету саобраћања Северним морским путем – то указује да Москва шири свој утицај у региону који постаје поприште нове стратешке борбе међу највећим светским силама, пише амерички недељник „Њузвик“.
„Сматра се да је Русија на челу трке за утицај на Арктику чему доприноси чињеница да је скоро половина целе арктичке обале на њеној територији“, пише „Њузвик“. Ледоломци играју веома важну улогу на Арктику, користе се за прављење поморских путева за комерцијалне или војне бродове, а Русија је лидер и у тој области – поседује више од 40 активних ледоломаца, док САД поседују само два, и то је само један у функцији, подсећа аутор.