Resice to Putin bez odlaganja.
Nema drugih opcija jer se odrzavaju Olimpiske igre u Sociju a sigurno ne zeli da ostavi utisak ne sigurnosti ucesnicima...
Не знам да ли је већ било речи о Руској зими али на блогу "Борбени авиони" добар део сматра Руску зиму и "Распутицу" Руско блато за главне узроке Хитлеровог пораза на источном фронту. Ја сматрам да без шпагина у Руској руци, без Т-34 којим управља Рус, без нпр. Ил2 којим пилотира Рус зима и блато јесу само отежавајуће околности али не и главни фактори пораза Вермахта.
Хистори, Нац. гео. и друге пропаганде пролазе само код... за сад
немам праву реч. Шта Ви мислите о томе?
Ja se licno i slazem i ne slazem. DA apsolutno, bez vojne tehnike koja se samo skidala sa fabrickih traka iza Urala, SSSR nikada ne bi mogao da uzvrati udarac 43'. Ali Sovjetima je trebalo dobre dve "Ruske zime" da se sastave i preokrenu stanje na istocnom frontu. Nemacka tehnika (avio-industrija, prozvodnja naoruzanja i tenkova) je bila daleko superijornija od sovjetske, moras da priznas. Jedan MiG-3 ili Lagg-3 nije mogao da se meri sa Bf.-109 "Gustav", obaska sto je Nemacka tehnika bila brojnija (da ne bude zabune, do 1943'). Da su se borili juznije u oblastima srednje i juzne Azije (teoretski naravno) u nekoj normalnijoj klimi, ruku na srce, da li bi Sovjeti uzvratili udarac ?! Jedina prednost (ispostavice se kljucna) je sposobnost Sovjeta da podnesu -40, sto Nemci jednostavno nisu mogli, zbog cega, to je vec druga prica.
Jedan citat:
"Nas voljeni firer (citaj-ovo je pisac napisao ironicno) nam je obezbedio svu najbolju tehiku, od "Pantera" i "Tigrova" do "Meserschmita", ali je zaboravio jednu malu stvar. Odecu. Smrzavali smo se u rovovima na -40 u tankim shinjelima, koji su bili nedovoljni za zastitu od strahovite hladnoce, koja Rusima nije smetala. Obuca nam je takoce bila uzasna, te je broj amputacija udova bio neverovatan. Sachica ljudi je uspela da nadje ruske cizme sa postavljenim krzom i poneku shubaru, a mi ostali smo se smrazavali najstrasnije. Nikada to necu zaboraviti ". - - - - - Sven Hassel , Istocni fornt, zima 1942. na 1943.
Kakav Bastonj u Belgiji, to je bila hladnoca.
Inace, i Napoleon je takodje izgubio rat zbog "Ruske zime", ali verujem da to znas pozdrav
Ima i toga no treba imati na umu neke cinjenice a tu su ,Svabe su ipak malo zakasnile sa napadom ,na ist. frontu jeste bila glavnina Vermahta ali je dosta kvalitetnih jedinica i opreme ostalo na Balkanu i zapadnom frontu ( dakle vodio se rat na vise velikih frontova sto se pokazalo pogubno ) ,ono sto je jos bilo pogubnije je sto je nakon odredjenog perioda `hica` poceo da ludi i da ignorise svoje iskusne i prekaljene oficire ( tj. komandni kadar ) .Za razliku od njega Staljin ih je sve slusao i uvazavao ...
Izuzetno velika rastegnutost ( razbanost ) jedinica Vermahta na potezu od Lenjingrada pa preko Moskve do Staljingrada i prema Kavkazu uz to sto si naveo i losu logistiku je rezultovalo krahom na ist. frontu i ubrzanim povlacenjem preko Belorusije i Ukrajine kasnije i Poljske ka Berlinu .Sovjetsku masineriju vise nisu mogli zaustaviti .
Mozda je jedna od najvecih uzroka svega toga i vazdusna nadmoc sovjetskih VS-a nakon 1943 ,pogotovo nakon kurske bitke .
^Скај
Наравно да знам узрок Наполеоновог пораза и наравно опет то није Руска зима она је само помогла и убрзала слом Француза.
Руси су чували своје снаге и навлачили Французе све дубље у своју територију а тек код Бородина су показали зубе изгубили битку али нанели тешке губитке Французима затим се повукли запалили
Москву и оставили Наполеона да се чеше по глави. А кад је како је
рекао Кутузов јабука сазрела Руси крећу у контранападе и муњевите нападе које нарочито изводе Козаци. Реч је о тактици и мудром промишљању сачувати главне снаге изморити и развући непријатеља па онда ударити, зима је ту само помагач а не одлучујући фактор нешто слично је доживео и Хитлер.
nelson ::^Скај
Реч је о тактици и мудром промишљању сачувати главне снаге изморити и развући непријатеља па онда ударити, зима је ту само помагач а не одлучујући фактор нешто слично је доживео и Хитлер.
Da se nadjemo na pola puta
Kutuzov je bio genije :-D
ps: Davno sam pricitao da je doticni u vreme Borodina bio toliko tezak da se nije mogao popeti na konja (sorry ako sam ga pomesao sa nekim drugim).
Бородинска битка је позната и по томе што је у њој учествовало десетак генерала Српског порекла наравно на Руској страни. Такође је генерал Багратион херојски изгубио живот у тој битци а операција Црвене армије којом су истерали Немце из Совјетског савеза у WW2 је носила име баш по овом генералу значи операција Багратион.
За Бородинску битку је Наполеон рекао да су у њој Французи успели да буду победници а да су Руси заслужили да себе назову непобедивима, отприлике тако некако.
Ruski vojni brod približio se na manje od 50 kilometara od obale Velike Britanije ali je kraljevska mornarica imala samo jedan brod koji bi mogao da odgovori na tu pretnju, javlja dailymail.co.uk.
Sve ovo se dešavalo samo nekoliko dana pred Božić a detalji ovog incidenta objavljeni su tek u nedelju 5. januara.
Naime, jedan od brodova ruske ratne mornarice uočen je blizu Škotske ali je britanska mornarica imala samo jedan brod koji bi mogli da pošalju Rusima u susret. Problem je što bi britanskom brodu trebalo 24 sata da stigne na odredište.
Pročitajte još:
Odmah su alarmirane sve obaveštajne i kontraobaveštajne službe ratne mornarice i vojnog vazduhoplovstva. Još veća panika je nastala onda kada su snimci pokazali da je ruski brod u potpunosti naoružan navođenim projektilima. Britanska komanda je odlučila da pošalje brod "Defender" koji se inače angažuje u kriznim situacijama.
I dok je "Defender" bio na svom putu od skoro 1.000 kilometara, ruski brod ga je mirno čekao. Delovalo je kao da je ruski kapetan štopovao vreme koliko će "Defenderu" biti potrebno da stigne.
"To nije bila vežba. Ruski brod se ponašao krajnje agresivno blizu granice sa britanskim vodama. Na njega je sve motrilo kraljevsko ratno vazduhoplovstvo ali je odlučeno da mu u susret ipak krene Defender", rekao je dobro obavešteni vojni izvor.
Prema istom izvoru Defender je bio spreman da svakog trenutka reaguje, jer je posada bila svesna da je stvar ozbiljna. Do sukoba nije došlo. Ruski brod se lagano povukao u Baltičko more, dokle ga je Defeneder ispratio, a onda se britanski brod vratio u luku u Glazgovu.
Britanski ekspert Džonatan Ijal rekao da je Moskva htela da zaplaši London.
"Ruska flota koja je u fazi rasta i jačanja želela je da pokaže svoj uticaj u Severnom moru time što će ploviti tik uz granicu. Tačno su znali šta rade. I tačno su znali koliko daleko smeju da uplove pre nego što se povuku", rekao je Ijal.