Poslao: 21 Maj 2015 09:26
|
offline
- Kaplar
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1245
|
Rusija nije u krizi, a prošlog avgusta sam tamo bio poslom u ruralnoj, ali I u nenaseljenoj oblasti I ne može se reći da je zemlja pogođena krizom. Takođe ni u Moskvi nisam to video, a putovanja obavljam jeftinijim kanalima, gde je mnogo veći susret sa običnim svetom.
Droga I sida I jesu problem, ali po meni oni nisu glavni problem nego uvod u glavni problem, a to je stvaranje unutrašnjeg neprijatelja. E na tom polju smo I mi pali. Kada pogledate koja je to četa gologuzije 5.10.2000. napala vlast, jasno vam je kako je prethodnu dekadu I nešto malo više od toga narod pripreman na sve. Dakle, prvo krene napumpavanje standarda od strane države (ili dopušten rast standarda od strane onih, koji ga kontrolišu), a sa standardom kreće I mogućnost priušćivanja kojekakvih dobara, a uz nespremnost države da se izbori I sa onim delom dobara, koja nisu dobra, ali predstavljaju nešto što se u boljem standardu može lakše priuštiti. Bukvalno kao kada dete bogataša može sebi priuštiti kojekakve poslastice I postane dbelo, tako odraslo dete može sebi priuštiti narkotike, skupa kola, a sve je to u projekciji - pojačan nagon za osećajem moći I koji je opet potpomognut seksualnim nagonom. Tu je dakle sledeći problem - sida. Nama je to bilo u drugoj polovini osamdesetih I sve do 1991. Kada razmaženom detetu ukinete beneficije, ono pobesni na roditelje. Kada razmaženom narodu ukinete drogue, seks, lagodan život, on digne ruku na vlast.
|
|
|
|
Poslao: 21 Maj 2015 10:41
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
@Kaplar
Nije ona u krizi sad ali ovakve stvari poput droge,HIV i ostalih bolesti drustva ,negativnog prirodnog prirastaja koji eto na svu srecu gubi na znacaju mogu da dovedu do neke vrste krize i opsteg pada u stanju tog istog drustva ( rast i razvoj jel ) ...Takodje treba pomenuti da je sve ovo ili vecinom doslo kroz onaj bolan proces tranzicije ( u SSSR sa onom famoznom Gorbijevom `Glasnoscu` ) tj pocetkom 90-tih pa sve tokom tih nesrecnih 90-tih i vladavine B.J. Putin je od njega i preuzeo taj `vruc krompir` koj isamo sto nije bio doslovce sprzen a ponesto od tog `przenja` se i danas oseca ...
Treba sa svim tim izaci na kraj ,neutralisati kako se moze da ne bi ovo sve uhvatilo jos vise maha ....
A to vase poredjenje sa nama kao i to `figurativno` itekako ima smisla ..usotalom recepti zapadne kuhinje su isti svugde` od bager-revolucije do Majdana kao i raznih drugih obojenih revolucija sto nije nista drugo do sinonim za obaranje vladajucih rezima koji se protive tom zapadu ...
Poenta je ... ne dozvoliti neki novi `Majdan ili bager` u Kremlju jer bi to bilo pogubno ....pogledajmo samo sta se od Rusije uradilo za svega 10 godina Jelcinjove vladavine( a pocelo je sa Gorbijem ) ,od tada je proslo evo 15 godina pa se i danas ukazuju neke posledice tadasnje pogresne vladajuce politike i odnosa prema drustvu i drzavi ...I sad ima mozda nekih pogresnih poteza ali kad je vecina naroda i stanovnistva zadovoljno u svom opstem rastu i razvoju onda sce se valjda lako izaci na kraj sa tim i takvim problemima .
U bivsim rezimima su se oni samo gomilali i doveli do onog do cega su doveli ... tako to biva ..
A ove pomenute probleme ce valjda regulisati kao i onaj koji je bio sa natalitetom ...
|
|
|
|
Poslao: 21 Maj 2015 11:24
|
offline
- Kaplar
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1245
|
Pa njihova razlika u odnosu na nas je ta da oni imaju I snage I mogućnosti da izađu na megdan ovakvim problematičnim izazovima. Mi smo bili školski primer onesposobljenog debelog deteta, kojem je ukinuto sledovanje I stvorio se bes celog organizma.
Stvarno mislim da im je problem sa drogom ništa drugo do umetnutog problema, dok je problem sa sidom, kao I u svim zemljama zapravo uticaj medija (to jest njihovo činjenje ili nečinjenje, pa ko kako uzme) I informisanosti, odnosno neinformisanosti.
Oni su imali svoje "obojene" revolucije, kao onu 1994. koja bez obzira na poreklo pobune ili obojenost pobune predstavlja neki strani faktor, koji je poterao narod na ulice. Oni su imali svoje devedesete, koje su veoma slične našim devedesetim (eskalacija problema I besparica). Oni definitivno nemaju svoju drugu deceniju dvehiljaditih, kao što je mi imamo I kao što ćemo je imati još dosta godina. Šta se iza našeg brda valja, to bi bilo dobro doznati. Oni su, što bih ja rekao, sada zauzeli busiju I spremaju se da odbijaju napade, a neke već odbijaju.
|
|
|
|
Poslao: 21 Maj 2015 20:46
|
offline
- Irbis
- Legendarni građanin
- Pridružio: 10 Avg 2014
- Poruke: 3556
|
E sada je jasno zasto je Rusija toliko blizu vakcine,sada su se sklopile sve kocikice,ama bas sve.
|
|
|
|
Poslao: 21 Maj 2015 20:46
|
offline
- Pridružio: 30 Jul 2010
- Poruke: 2403
- Gde živiš: mirna bačka
|
- 11Ovo se svidja korisnicima: voja64, Boris90, buster, rovac, sasa76, MB120mm, ray ban11, scout01, stalker, respekt, raskoljnikov
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
|
|
|
|
Poslao: 22 Maj 2015 07:36
|
offline
- Kaplar
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1245
|
Irbis ::E sada je jasno zasto je Rusija toliko blizu vakcine,sada su se sklopile sve kocikice,ama bas sve.
Moram priznati da mi ova rečenica sada zvuči jako smisleno.
Sećam se kasne jeseni 2009. kada smo bili u Rusiji i kada je u žiži bio svinjski grip. Sećam se one nenormalne gužve na pasoškoj kontroli na aerodromu Šeremetjevo kada smo samo gledali da ne budemo blizu kineza, kojih je bilo k'o blata.
Pokupio nas je naš čovek, koji je u Rusiji sada već preko 20 godina i koji je po našem jadanju na ove štrokavce rekao samo: pa ja sam dobio vakcinu protiv svinjskog gripa. Reč po reč, došli smo do onih saznanja, o kojima se u Rusiji javno znalo, a o kojima se kod nas nije nikada ni govorilo. Naime, njihovi farmaceuti su već znali da je vakcina protiv svinjskog gripa opasnija od samog svinjskog gripa, pa su napravili svoju.
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Maj 2015 16:05
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
Citat:Руска Америка (рус. Русская Америка) je bila kolonija Ruske imperije na severu Američkog kontinenta između 1733. i 1867. godine. Prostirala se uglavnom na području današnje Aljaske, ali je privremeno uključivala i druga područja, sve do današnje Kalifornije na jugu. Ovo područje je formalno priključeno Rusiji 1799. godine, ukazom ruskog cara. Upravni centar Ruske Amerike je bio grad Novoarhangelsk (današnje naselje Sitka na Aljasci). Između 1812. i 1841. godine, Rusi su kontrolisali utvrđenje Fort Ros u Kaliforniji, a između 1814. i 1817. utvrđenje Fort Elizabet na Havajima. Broj Rusa koji su se doselili u ovu koloniju nije bio velik i na svom vrhuncu je iznosio oko 700. Tokom ovog perioda, Ruska pravoslavna crkva je započela misionarski rad na širenju hrišćanstva među domorocima. Danas na Aljasci ima oko 90 ruskih pravoslavnih parohija sa oko 20.000 vernika, pripadnika domorodačkog stanovništva. Rusija je 1867. godine prodala svoje posede u Americi Sjedinjenim Američkim Državama za tadašnjih 7,2 miliona dolara (današnja vrednost te sume je 121 milion dolara). Danas se na ovom prostoru nalazi država Aljaska, koja je deo Sjedinjenih Američkih Država.
Руска Америка, 1860. године.
tekst iz 2011g
Kako je prodata "Ruska Amerika"
Citat:Prošle su 144 godine od kada je više od 1,5 milion kvadratnih kilometara Aljaske, u posedu Ruskog carsta, prešlo u ruke SAD i to za pet centi po hektaru
Posle 126 godina pripadanja Rusiji, Aljaska je prodata za 7,2 miliona tadašnjih dolara ili 11 miliona "zlatnih" rubalja i postala deo teritorije SAD.
Sporazum o prodaji, koji su potpisali američki državni sekretar Viljem Sjuard i ruski ambasador u Vašingtonu Eduard Steklj, stupio je na snagu 18. ili 30. marta 1867. godine (zbog razlike u kalendarima), a taj datum i danas stanovnici obeležavaju kao zvanični praznik i "Sjuardov dan".
Vlada Aleksandra II 1867. donela je odluku da proda Aljasku, pravdajući to udaljenošću "Ruske Amerike" od centralne Rusije i visokim troškovima.
Sporazum nije naišao na odobravanje ni u Rusiji ni u Americi, gde je smatran glupošću, a kupovinu "bacanjem para u vetar".
U Rusiji se postavljalo pitanje zašto je prodata teritorija na čije je osvajanje tokom 126 godina potrošeno toliko snage i zašto tako jeftino, dok su se u Americi čudili za šta su joj potrebni tih 365 miliona ari smrznute i nenaseljene zemlje.
Ostale su zabeležene različite verzije o novcu dobijenom za Aljasku - od spekulacija da je tih sedam miliona "zlatnih" dolara potonulo s brodom u Finskom zalivu, do toga da je Steklj taj novac pohranio u londonsku banku (od čega su kasnije kupovani brodovi i oprema za železnicu), ali i da je sam potrošio 165.000 - što za advokate i "potplaćivanje novinara i kongresmena", što zadržao kao proviziju i za sebe.
Ostali su u ruskoj publicistici popularni i mitovi da je moguće osporiti ugovor, da Aljaska nije prodata već data u najam na 99 godina, ili da je Aljasku prodala Jekaterina II.
Danas, međutim, mnogo više mogu da žale Rusi jer je na Aljasci najpre pronađeno zlato, potom i nafta i gas. Na Aljasci se nalazi oko polovina američkih nalazišta nafte, uglja, platine, 80 odsto olova, 30 odsto antimona i 20 odsto nikla.
Od 1973. do 1977. izgrađen je naftovod dužine 1.285 kilometara kroz koji dnevno teče više od dva miliona barela nafte. Ta sirovina napravila je od Aljaske državu sa velikim nacionalnim dohotkom po glavi stanovnika, gde je po podacima iz 2005. nacionalni dohodak iznosio skoro 40 milijardi dolara, a po glavi stanovnika više od 60.000 dolara.
Ispostavilo se i da su SAD, osim ekonomske pogodnosti, dobile i dobar geostrateški položaj na severu kontinenta i na ogromnom prostoru Tihog okeana.
Danas na Aljasci živi više od 660.000 ljudi, od kojih su 25 odsto Indijanci, Eskimi i Aleuti.
Do zvanične predaje 18. oktobra 1867. godine, Severoistočna američka kompanija i na njenoj osnovi formirana Rusko-američka kompanija imale su monopol na korišćenje resursa Aljaske, od severnozapadne obale Amerike do Beringovog moreuza, na Aleutskim i drugim ostrvima.
Indijanci, Eskimi i Aleuti su se opirali ugovoru (državljanstvo SAD su dobili tek 1924. godine), a Vašington je 1971. godine doneo „solomonsko rešenje" po kom su domoroci dobili vlasništvo nad oko 11 odsto teritorije i udeo u energetskim naftnim korporacijama.
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&am....._id=503872
jos jedan iz iste godine
Ruska Amerika živa je u Fort-Rosu
Citat:Na karti Kuka bilo je napisano „Ruska Amerika – deo imperije. Ona je dopirala do Severne Kalifornije. To, da se na obali Ruske reke, tada se ona zvala Slovenska, nalazio Fort-Ros, koji je čuvao južne granice ove ogormne zemlje, znaju malobrojni. I postepeno, zrno po zrno, počeo sam da shvatam da ove teritorije nisu pripadale Rusiji, već ako ćemo da budemo sasvim jasni, Rusko-američkoj kompaniji. Ova kompanija je bila osnovana, kao što znamo, uz pomoć Nikolaja Rezanova, domara Dvora Njegovog Veličanstva.
http://www.vesti.rs/Svet/Ruska-Amerika-ziva-je-u-Fort-Rosu.html
ima cak i na `hr. FB`
Što je to Ruska Amerika? - 1784.
Citat:Današnji ostaci ruske vlasti na Aljasci su upotreba ćirilice i pravoslavna vjera kod dijela stanovništva te ruska prezimena nekih obitelji.
https://hr-hr.facebook.com/DogodiloSeNaDanasnjiDan/posts/487621991334258
Nekada se zvala Slavjanka a danas je poznata kao Russian River
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_River_(California)
Postoji jos jedna sa tim nazivom i to na Aljasci
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_River_(Alaska)
|
|
|
|
Poslao: 24 Maj 2015 16:16
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
I na ruskom
Русская Америка
Citat:Ру́сская Аме́рика — совокупность владений Российской империи в Северной Америке, включавшая Аляску, Алеутские острова, архипелаг Александра и поселения на тихоокеанском побережье современных США (Форт-Росс).
Citat:Флаг Русской Америки (Аляска).
Citat:Форт-Росс, Калифорния
Ежегодно Форт-Росс посещают 150 000 человек. В нём происходит ряд культурных событий. Наиболее значительным является День культурного наследия, проводимый ежегодно в последнюю субботу июля, в программе которого православная литургия, выступления музыкальных и фольклорных коллективов, показательные стрельбы из исторического стрелкового оружия.
Citat:В январе 1841 года Форт-Росс был продан гражданину Мексики Джону Саттеру. А в 1867 году Аляска была продана США за 7 200 000 долларов.
1 января 1868 года 69 солдат и офицеров Ново-Архангельского гарнизона выехали в Николаевск-на-Амуре на судне РАК «Нахимов». Группа, состоящая из колониальных граждан и креолов, выехала 24 апреля 1868 года в Николаевск-на-Амуре на судне «Император Александр II». Последняя группа русских покинула Ново-Архангельск 30 ноября 1868 года на купленном для этих целей судне «Крылатая стрела», которое следовало в Кронштадт. Всего на этом судне выехало 309 человек
Citat:«Карта Ледовитого моря и Восточного океана», составленная в 1844 году Гидрографическим департаментом Морского министерства Российской Империи с детальным показанием Русской Америки.
Citat:Карта Северо-Западной Америки 1867 года с показанием территорий, переданных Российской Империей Северо-Американским Соединенным Штатам.
Citat:Государственным банком СССР в 1990—1991 году была начата серия «250 лет открытия Русской Америки». В серии вышли две платиновые монеты, посвященные боту «Святой Гавриил», на котором в 1732 году была совершена экспедиция к берегам Берингова пролива, и русскому церковному деятелю, этнографу и естествоиспытателю, миссионеру и первому исследователю алеутов — митрополиту Иннокентию (Иван Евсеевич Вениаминов).
ru.wiki
|
|
|
|
|