Uff odlicna tema , svaka cast. Samo fali da neko tacno opise USA osnovnu pratnju NA , Rusku , Kinesku, Francusku i Indijsku. USA bi bila po 2 ticonderoge i burke class + wasp i 1 ili 2 podmornice virginia class. Ruska Kirov+Slava+2 udaloja+mozda Sovremenny i 2 Akule i mozda Oscar 2 a dal iko zna kako su to zamislili Kinezi , Indijci i Francuzi ?
I ne racunajuci sukob dvje flote na otvorenom moru , koliko je NA ogranicen ako ga PB rakete sa kopna udalje 300 km i ako npr mora i osim tih 300 da se udalji jos 200km zbog dizelki , brzih raketnih camaca i PB raketa na avionima. Da li su u toj situaciji drzave poput Irana , Vijetnama , Alzira i Sirije sigurne jer F-18 ne moze gadjati 2/3 teritorije bez tankanja u vazduhu i to iznad njihove teritorije ? U principu bi znnacilo da flota raketnih camaca + PB rakete sa kopna + flota dizelki + Ruske i Kineske PB rakete na avionima i u sadejstvu sa kvalitetnom PVO ( da sprijece tankanje iznad njihove teritorije) znace da je NA neupotrebljiv u ulozi svjetskog policajca.
Jos jednom , Vrabac svaka cast na topicu i analizama.
Ne ne ide Wasp nema šansona. Nosač, 2 Tajkoa 4 Berka, 2 do 3 podmornice i pomoćni brodovi.
Ja ih ne znam napamet ali tu ti je Polemarh. Jedan je obično onaj ogromni brod sa nošenjem svega i svačega, malo municije malo rezervnih delova malo bolničkih mesta, hrana, mislim da čak nosi i nešto goriva za avione... San nešto ili Nju nešto, veliki lep brod od možda svih 30 000 BRT.
Drugi brod je obično tanker za razarače, a treći bi bio za avionsko gorivo ako je potreban baš da ide sa grupom.Obično tanker za razarače ne ide sa grupom obično on ostane na Dijego Garsiji ali ovaj univerazlni snabdevač obično ide a bogami i tanker avionskog goriva ide.
Nema šanse za sukob flota, ruski nosač deluje iznad 60 američki ispod. Drugo zadaci ruske flote su:
1. Da obezbedi sigurnost pomorskom desantu na protivnika (molim bez komentara tipa na San Francisko)
2. Da obezbedi bezbednu zonu za dejstvo svojih podmornica
3. Da po mogućstvu napadne komunikacije protivnka
4. Da organizje odbranu luka ali i obale od protivnika svih vrsta koi napda sa morske strane (ovo poslednje je od druge polovine anarhronizam koji se još niko nije setio da skine iz zvaničnog pravila službe).
Na otvorenom moru nema čačakanja ajkuletine zvane USA NAVY. Ako im se potrefi super mega giga baksuz pa se jedno tri podmornice uvale u slavu potapajuči nosače u nekom slučajnom obliku onda onako može da proba ko je lud. Rusija neće. To što može da se odbrani od svih njih i da ih otera dosta daleko od svojih obala ne menja pravog gospodara površine svetskog okena a to je US NAVY.
Sa podmorjem je malo drugačije. Tu nikad ništa nije sigurno.
Ne postoji tocna pratnja nosaca aviona jer su to uvijek fleksibilno gradjene skupine kojima se elementi dodaju ili oduzimaju po potrebi, situaciji i ocekivanim prijetnjama. Skupina o kojoj se pise po medijima, iz neke mirnodopske misije ne mora biti i skupina koja ce biti formirana u pravoj vojnoj operaciji.
Za superhorneta se cesto navodi jedan primjer operacijskog dosega. 390 nm pri Hi-Lo-Lo-Hi profilu misije, s 4 bombe u klasi 500 kg, 2 sidewindera, ciljnikom i tri tanka. To bi bilo cca 720 km radijusa. A ako ne postoje prijetnje zbog kojih bi se moralo prilaziti cilju i odlaziti od cilja nisko, te ako su mete i situacija takva da se moze djelovati i s vecih visina, onda je to Hi profil misije cijelim njenim trajanjem. Tesko je tu reci koliko je to vise jer to ovisi o udjelu leta koji si radi na velikim visinama, ali mozemo uzeti za mjerilo CAP misiju koja je cijela na velikim visinama gdje na točki 150 nm od nosača f18e sa šest raketa leti još 135 minuta prije povratka kuci. 4 amraama i 2 sidewindera jesu manji teret, ali ih se i nosi duplo dulje. Koliko vidim, f18 krstari pri oko 420 nm/h za najveci dolet. Dakle ugrubo 280 km (150 nm) plus 870 km (pola od 135 min krstarenja). Oko 1150 km borbenog radijusa pri profilu misije velike visine i bez nekih vecih prijetnji, gdje bi avioni mogli zapravo biti tek teretnjaci za bombe.
A ako bi se npr avion tankao u zraku nekih 200 km od obala napadnute zemlje i recimo 300 km od nosaca, to je dodatnih 300 km plus jos nekih 5-10 posto goriva koje nece morati trositi na polijetanje i postizanje visine. Moglo bi to biti oko 1300 km borbenog radijusa u odredjenim uvjetima. Ovisno o situaciji, to je za neke zemlje i ciljeve dovoljno, za neke nije.
Iran Sinks USS Nimitz Life-Size Model in Strait of Hormuz Naval Exercise
Iran's Revolutionary Guards on speedboats sank a life-size copy of the USS Nimitz, as the country launched massive naval drills in the Strait of Hormuz.
Iran's Revolutionary Guards launched cruise missiles at a life-size copy of the US Nimitz aircraft carrier as they started naval exercises in the Strait of Hormuz, the country's Tasnim New Agency announced.
Citat:Vest koja nije smela da bude objavljena: Francuska podmornica "potopila" američki nosač aviona
Tanjug | 06. 03. 2015. - 11:47h | Komentara: 70
Francuska nuklearna podmornica stara 34 godine simulirano je potopila američki nosač aviona "USS Teodor Ruzvelt" i veći deo njegove pratnje tokom vojnih vežbi kod obala Floride, objavili su francusko ministarsto odbrane i mornarica, koji su, međutim, ubrzo potom tu vest povukli iz javnosti.