online
- Zorge

- Mod u pemziji
- Pridružio: 07 Nov 2007
- Poruke: 8384
- Gde živiš: Ravni Banat
|
Ја бих нешто мало продискутовао са Фанђом у вези његових навода о том ИМР-овом „несуђеном“ брзоходном дизелу, трансмисији, „Тари“...
Fanđo :: Čini mi se da je nulti primerak Tare imao pogonski sklop (motor, menjač i diferencijali) mase 3,5 tona!?!?! Što je i za tadašnje uslove bilo previše, jednostavno IMR je fabrika traktorskih motora.
Пуно је то, чак и за читаво возило, а не само за „пауертрејн“. А то што је ИМР произвођач тракторских мотора не значи ништа друго него да производе моторе који морају да испуњавају неке захтеве који су различити од оних за моторе у доставним и путничким возилима.
Fanđo :: Ja imam drugu informaciju koja možda nije tačna. Ona glasi da je za nulti primerak Tare bila ugrađena traktorska transmisija jer je kasnio taj prvi "domaći" brzohodni dizel motor. Sve u svemu, Tara kada je predstavljena već je bila promašaj, zato nikada nije ni ušla u proizvodnju. Jedino je valjala ta šasija pa je čovek koji ju je konstruisao dobio posao u Poršeu. Sve priče da je politika zakočila Taru su najobičniji spinovi. Nadam se da vam je poznato šta je traktorska transmisija i koliku ona masu ima. I meni je sumnjiv taj podatak od 3,5 tona ali u to vreme je IMR bio u velikim problemima da napravi traktor 4x4, danas je masa takvih traktora 2,5 tona. Raspitivao sam se u IMR-u o tom brzohodnom dizel motoru još pre 15 godina, koliko je bio "dobar" nisu ni hteli o njemu da pričaju. Samo su mi poručili da ne verujem u bajke "Dozvolite da se obratimo". Zatvorio bih priču o Tari jer je ovo stranica o Azimutu.
Знам ја шта је тракторска трансмисија и коликих су габарита мењачи на домаћим „мејнстрим“ тракторима (до сто коња). Наравно, овде говоримо само о мењачима, а не о читавом кућишту трансмисије, са све задњим диференцијалом, полуосовинама, хидрауличним системом, прикључним вратилом и чиме већ). Јес' да је, за моторе сличних снага и обртног момента, такав тракторски мењач већи од неког мењача доставног/путничког возила, наравно и веће масе. Разлог што су на тракторима, барем већини иоле модернијих, мотор, мењач и трансмисија много масивнији, јесте то што су они уједно и носећи елементи самог трактора, такорећи шасија, која, успут нема систем за ослањање и вазда је изложена напрезањима и ударима. Други је то свет...
Већи проблем је то што тракторски мењач није за веће обртаје од стандардних спороходних дизелских ~2500 о/мин, нити за веће брзине од 40 км/ч. Има и та ситница да ИМР није имао синхронизоване мењаче. Онда је ту проблем у вези информације коју си добио, да је на „Тару“ накалемњен тракторски диференцијал. ОК, срце дифа јесте големо, али је проблем што за њега не постоји неко друго кућиште, типа класичних крутих мостова, већ је спаковано у велику кутију, заједно са још низом тракторских система. На шта циљам? На то да, ако су у прототипове „Таре“ угурали тракторске мењаче и дифове, људи из ИМР-а су били баш докони. Оно – може и тако, али чему? Имали су на располагању ФАП-ове или ТАМ-ове склопове за прекрајање и калемљење на „Тару“. Какогод, волео бих да се детаљније упознам са „Тарином“ трансмисијом, а посебно са системом ослањања.
Још нешто у вези масе трактора коју си помињао. Има та фора да произвођачи трактора не иду на смањивање њихове масе, како се то чини у ауто индустрији. Трактор одређене снаге и намене мора да има одређену масу. Данас сви универзални трактори снаге 80-90 коња имају 3,5 до 4 тоне. 2,5 или нешто мање тона вагају трактори од педесетак коња. Ерго - смањивање масе трактора није показатељ прогреса неког произвођача трактора.
Fanđo :: Stvarno bih zatvorio temu o Tari. Podsećam Vas da je to bio prvi jugoslovenski brzohodni motor koji nije imao dovoljno snage, da je koncepcijski već bio na "izdisaju" jer je bio motor sa vrtložnom komorom a mnogi su već imali motore sa direktnim ubrizgavanjem goriva. Zamara me ta priča o komunističkom konceptu proizvodnje koji je imao za cilj da se što veći procenat delova proizvodi u SFRJ. Mučio se "Petar Drapšin" da napravi klipove za taj motor, dugotrajnost motora je bila upitna - jedno su ispitivanja na probnom stolu (motornoj kočnici) a drugo po planinama i potocima. Dalje, promašaj je kopiranje pincgauera jer je to vozilo izgubilo namenu. Čemu je služilo??? Nikakva nosivost, nikakva zaštita, nikakva bezbednost prilikom sudara na civilnim drumovima itd.
Колико сам могао да видим из објављених података, тај „несуђени“ брзоходни дизел мотор је био сасвим коректан: водено хлађење, брегаста у глави, развод каишем, радилица на пет лежајева, суперквадрат, ротациона ПВП... Шта је ту концепцијски рђаво? Преткоморе? Yaka mooda! То не би смео да буде проблем за фабрику какав је био ИМР. Ето, „Перкинс“ је у својим фабрикама по свету наштанцовао десетине и десетине хиљада комада, варијација на тему мотора 3.152 (преткоморни, 3 цилиндра, 2500 кубика, 40-50 коња), а када је било потребно, без помпе су почели да производе мотор са директним убризгавањем ознаке Д3.152. Разлика између оних са Д и без Д у ознаци је глава мотора. Или пример управо тог ИМР-а: имају моторе са вртложним преткоморама Д33 и Д34, али и њихове варијанте са директним убризгавањем ДМ33 и ДМ34. Значи, могу да се реше преткомора.
Мало снаге? Обзиром одакле се пошло, уверен сам да не би био никакав проблем да се „несуђени“ мотор „насвира“, а да не цикне брзо: избаци преткоморе, убаци директно убризгавање, убаци турбо компресор и интеркулер – све то није хај-тек и недостижно за тадашњи ИМР и југословенску индустрију. Опет један пример из света тракторских мотора: „Перкинсов“ мотор 1004, популарна „Фејзер“ серија – у зависности да ли је атмосферски или турбо, са или без интеркулера, да ли са оваквом или онаквом ПВП, даје од око 70 до 110 коња.
Fanđo ::Tara bi mogla da se oživi kada bi se bacilii u kantu za smeće IMR-ov motor, menjač i transmisija. Treba zadržavti samo karoseriju, proširiti razmak točkova uvesti vazdušne jastuke, redizajnirati prednji deo i kupiti pogonsku grupu od npr. neke japanske fabrike. Pretpostavljam da je Tara kompletno u vlasništvu fabrike IMR i da su konstruktori, a među njima i Paligorić, naterani da se iskoristi zastareli pogonski sklop IMR-a. Hej, to je bilo zastarelo pre tačno 20 godina!!!
Са мотором смо како–тако и упознати, исто тако са ослањањем, али мењач и трансмисију нисмо видели.
|