Нисмо их тералу у јесен, већ у пролеће, кад је стање на њивама још горе....
његов је из 2004. године дифендер, нисам имао прилику да се возим и да возим старијег од овог...па ти не могу рећи да ли је боља или лошија проходност код једног или другог...
Ја имам ладу ниву, која ми служи као покретна радионица, кад радим у пољу и није ме никад изневерила, убацио сам мотор од мечке 200 дизела у њу...сад је постала економична за вожљу...
И мечке се користе у много армија света, па инаша ЈНА га је набавила, не дифендера, изгледа да нису погрешили...ето имам финца друга преко игре world of tanks, био сам пре 20 даан у финској код њега, он је иначе офицер у финској армији и гања тј. командује леопардом тенком...иначе финци терају мечке и како ми он каже, да им никад нису запали по њиховим вукојебинама ди су их терали и да су неуништиви...једино је цена тих мечки папрена...
Najbitnija stvar kod svakog terenskog vozila je da ima manuelnu blokadu svih diferencijala. u Slučaju 4x4 pogona, to su: srednji (centralni), prednji i zadnji diferencijal. Reduktor se naravno podrazumeva.
Ako nema dlokadu svih diferencijala, onda to nije pravo terensko vozilo, koje bi se moglo koristiti u svim prilikama i neprilikama.
Lada Niva recimo ima blokadu samo centralnog diferencijala, pa prema tome ako se u nekom blatu ili pesku dogodi da proklizi jedan prednji i jedan zadnji točak, Lada Niva ostaje zaglavljena.
Sigurno ih imaju i drugi proizvođači, ali verovatno samo u modelima po narudžbini. Manuelna blokada prednjeg i zadnjeg diferencijala može uništiti transmisiju, ako se njome rukuje na pogrešan način. Proizvođači je verovatno zbog toga ne ugrađuju u serijska vozila za široke narodne mase.
Kad smo kod Lade Nive, ona kao što rekoh ima samo blokadu srednjeg diferencijala, kojom se snaga ka prednjem i zadnjem diferencijalu prenosi jednako (50:50). U tom slučaju prednji i zadnji diferencijali i dalje ostaju otvoreni tj. nisu blokirani.
To nije u potpunosti klasična blokada prednjeg i zadnjeg diferencijala (jer je uslov za njeno funkcionisanje taj da svaki par točkova mora imati kontakt sa podlogom tj. jedan točak ne sme "visiti" u vazduhu), ali u mnogim slučajevima će pomoći da se Lada Niva izvuče iz nekog većeg gliba.
ма јасно је то мени, имам трактор који има блокаду сва три диференцијала...исто је и са колима, мислим исти је принцип....ја кад укључим блокаду сва три диференцијала, не могу да управљам предњим точковима на њему, а то је урађено да не би дошло као што си рекао до оштећења преноса.....иде само право и обично га користим кад орем у лошим условима.... сад сам скренуо са теме и отишо на пољопривреду....
Ја сам само пренео да их једино Г класа има у основној понуди....не као специјалан пакет...
... и да поменемо још симулирану блокаду диференцијала, у литератури популарно често називану "електронском". Реч је о режиму код ког електроника не утиче стварно на блокирање диференцијала али омогућава сличне ефекте.
Упрошћено - систем функционише тако што кочи точак који проклизава и тако омогућава пренос момента ка точку који има бољи контакт са подлогом. У овом филму се шематски може видети неколико режима рада једног сразмерно врло једноставног склопа:
Данас је врло лако ово применити код било ког савременијег возила јер практично сав потребан хардвер већ постоји ако је уграђен а-бе-ес. Последњих година је међу цивилним аутима ово постала честа имитација "шпера" - диференцијала са ограниченим проклизавањем.
Dacia Duster recimo ima ovaj sistem elektronski kontrolisanog kočenja proklizlog točka. To je naravno jeftinije rešenje od klasične blokade diferencijala, ali nikada ne može biti i jednako efikasno.
Mislim da kod vojnih i civilnih vozila koja se koriste za vožnju po teškoprohodnom terenu, ovaj sistem ne bi bio dovoljno efikasan i pouzdan.
нема ништа без потпуне блокаде диференцијала...све ово што се данас продаје код савремених теренаца, који су све само нису теренци прави, је прављено да привуче купце....
то је јефтино решење које је постало популарно данас....шта ми значи да један точак не вуче, ако нема контакт са подлогом..да неће можда та снага да се распореди на остале точкове, као што наводе произвођачи...
Jester ::Najbitnija stvar kod svakog terenskog vozila je da ima manuelnu blokadu svih diferencijala. u Slučaju 4x4 pogona, to su: srednji (centralni), prednji i zadnji diferencijal. Reduktor se naravno podrazumeva.
Ako nema dlokadu svih diferencijala, onda to nije pravo terensko vozilo, koje bi se moglo koristiti u svim prilikama i neprilikama.
Lada Niva recimo ima blokadu samo centralnog diferencijala, pa prema tome ako se u nekom blatu ili pesku dogodi da proklizi jedan prednji i jedan zadnji točak, Lada Niva ostaje zaglavljena.
najbitnija stvar kod svakog terenca je vozač, a kod svakog zadatka koji podrazumijeva vožnju mimo puteva i po inim mrjestilištima vukova je odlazak na zadatak sa minimum 2 vozila. treća najbitnija stvar je održavanje...tj pouzdanost vozila i lakoća popravke. no da ne oftopičarim.
то је јефтино решење које је постало популарно данас....шта ми значи да један точак не вуче, ако нема контакт са подлогом..да неће можда та снага да се распореди на остале точкове, као што наводе произвођачи...Хоће, ипак. Ако замислиш - тако диференцијал ради.
Најједноставније - види овај снимак, у питању је обичан диференцијал са (из угла камере) десним точком (и припадајућим зупчаником) закоченим, док се леви окреће два пута брже. Теоретски, право по равном путу би се оба обртала истом брзином као и кућиште планетарних зупчаника (који би мировали).
Иначе, ово јесте принцип коме је једина предност то што је јефтин и, ако је у возило уграђен а-бе-ес, лак. По осталим параметрима механичка решења предњаче.