offline
- The Joker

- Ugledni građanin
- Pridružio: 05 Maj 2009
- Poruke: 364
- Gde živiš: Nemacka
|
Vojska posle 36 godina izabrala novi kamion
FAP 1118 zameniće kompletan TAM-ov program, a to je 50 odsto ukupnog broja vozila u vojsci, kaže pukovnik Nikola Osmokrović
Garancija 300.000 kilometara: FAP-1118 Foto Ministarstvo odbrane Sve je kao nekad, zadovoljno konstatuje pukovnik Nikola Osmokrović, dok nam pokazuje slike i katalog s tehničkim karakteristikama novih FAP-ovih kamiona, koji će posle 35 godina početi ponovo da pristižu u srpske kasarne. Ovaj referent u Odseku za transport i transportna sredstva Uprave za opštu logistiku Sektora za materijalne resurse Ministarstva odbrane, objašnjava za „Politiku” da je poslednja nabavka vojnih motornih vozila bila 1975. godine, kada (TAM 110 i TAM 150), a njihova isporuka je nastavljena i u nekoliko narednih godina. Sada predstoji kupovina više hiljada novih vozila u naredne dve decenije.
– Potpisan je ugovor sa fabrikom iz Priboja o nabavci nulte serije od 32 kamiona FAP-1118 4x4, terenske nosivosti četiri tone. To su specijalna motorna vozila, sa dodatnim uređajima za potrebe vojske. To su savremena vozila. Vodilo se računa i o njihovoj perspektivnosti i potrebi da duži vremenski period budu u upotrebi u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije. Želimo da zamenimo kompletan TAM-ov program, što je 50 odsto ukupnog sadašnjeg programa koji imamo u vojsci. A reč je o više hiljada vozila i to će biti posao ne ove decenije, već verovatno i sledeće! Možemo da računamo za narednih 20 godina sukcesivne proizvodnje ovih vozila. U prvoj turi naručili smo 32 komada, a u ovoj godini može se očekivati bar još 30 vozila, kroz serijsku proizvodnju, koja bi trebalo da krene u ovoj godini – kaže Oskokrović.
Isporuka prvih FAP-ova očekuje se u prvom kvartalu ove godine. Opremljeni su četvorocilindričnim četvorotaktnim, vodom hlađenim „mercedesovim” evro-3 turbo dizel motorima, sa 180 konjskih snaga, odnosno 130 kilovata. U terenskim uslovima garantovano razvijaju 80 kilometara na čas, a na putu i mnogo brže. Za razliku od vozila za civilno tržište, imaju centralnu regulaciju pritiska vazduha, pogon na sva četiri točka, reduktor, povišenu prohodnost... Takođe, predviđena su i za specijalnu nadgradnju, kao što su cisterne za gorivo i vodu, ili za prevoz do 20 ljudi, a imaju i mogućnost ugrađivanja uređaja veze.
U saradnji sa Vojnotehničkim institutom (VTI) i Tehničkoopitnim centrom (TOC), kamioni su prošli kompletan proces ispitivanja, po raznim terenima i na brojnim poligonima.
– Svi nedostaci koje smo uočili u tom periodu, uklanjani su sukcesivno. Osim nekih sitnica, vozila kompletno ispunjavaju naše zahteve. Projektovana su da garantovano pređu 300.000 kilometara i da traju najmanje 15 godina. Praksa je pokazala da naša vozila uglavnom „troši” protok vremena, a ne pređena kilometraža, mada imamo i vozila iz 1975. godine koja su i dalje upotrebljiva i pouzdana – dodaje pukovnik.
Kako napominje, ideja nadležnih u Ministarstvu odbrane bila je da najpre sagledaju mogućnosti domaćih proizvođača i da uposle domaće kapacitete i radnu snagu.
– Mi imamo proizvođače sa velikim iskustvom, kao što je FAP. Detaljno smo sagledali njihove kapacitete i apsolutno smo se uverili da FAP kao proizvođač može da zadovolji naše potrebe, uz saradnju sa njegovim podizvođačima – objašnjava pukovnik Nikola Osmokrović.
B. Bilbija
-----------------------------------------------------------
Ohrabrenje u Priboju
Generalni direktor FAP korporacije Mirko Stojović kaže za naš list da je ovaj posao sa vojskom veliki podstrek za FAP, „kako u smislu angažovanja postojećih kapaciteta, tako i ohrabrenja, s obzirom da su vozila prošla sve forme testiranja”.
– To znači perspektivu i vraćanje dobre saradnje sa vojskom, koju smo imali ranijih godina. Tako se postiže i bolji rejting firme, naročito kod onih firmi koje su zainteresovane za privatizaciju FAP-a. Trenutno su zaustavljeni razgovori o privatizaciji sa jednim od najpoznatijih kineskih proizvođača, kompanijom „Dong Feng”, koja godišnje proizvodi 1,3 miliona vozila različitog asortimana – objašnjava Stojović.
Kako saznajemo od prvog čoveka FAP Korporacije, sa Kinezima se razgovaralo o mogućnostima za montažu i prodaju „Dong Fengovih” vozila na ovim prostorima, kao i u zemljama gde Srbija ima mogućnosti bescarinskog plasmana, kao što su Rusija, Belorusija, Kazahstan i Turska.
„Očekujemo da se kineski partner da se izjasni o našoj ponudi o snošenju zajedničkog rizika prodaje, jer su oni smatrali da ceo rizik treba da preuzme FAP. Ni mi ni Vlada Srbije nismo u mogućnosti da podržimo takav prilaz”, zaključuje Stojović.
izvor Politika 05.02.2011
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|